TatilCity.NETTatilCity.NET

Karaman Gezi Rehberi

Karaman Gezi Rehberi

Karaman Gezi Rehberi


Karaman Gezi Rehberi

İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan Karaman, 8.9 kilometrekarelik bir alan üzerine kurulmuştur. Batı ve kuzeyinde Konya, güneyinde Mersin, güneybatısında Antalya illeri ile çevrili olan Karaman, İç Anadolu’nun temel iklim yapısına sahiptir. Kentte yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlı olan karasal iklim yapısı görülmektedir. Anadolu’nun her kenti gibi Karaman da topraklarında birçok medeniyeti ağırlamıştır. Karamanın ilk kuruluş tarihi tam olarak bilinmemektedir. Ancak burada yapılan arkeolojik kazılar, bölgenin önemli bir yerleşim bölgesi, ticaret ve kültür merkezi olduğunu ortaya koymuştur. İl, Hititler zamanında bir askeri bölge ve ticaret merkezi konumundayken Frigya ve Lidyalıların egemenliğine geçmiştir. Bölge ardından M.Ö. 322’de Yunan Kralı Perdikkos ve Filippos tarafından işgal edilmiştir. Karamanoğulları Anadolu Selçuklu Devleti’nin yıkılınca bağımsızlığını ilan edip, Karamanoğlu Devleti’ni kurmuştur.
Yunus Emre, Şeyh Edebalı, Kazım Karabekir, Kemal Reis, Mevlana, Şair Ayni gibi birçok Türk büyüğünün yetiştiği bu şehir ve yöresi; mağaraları, yeraltı şehirleri, inanç merkezleri gibi önemli bir turistik konumdadır. Topraklarının yüzde 30'u tarım arazisi olan Karaman’da, sanayi pek gelişmemiştir. Şehir, imalat-gıda sanayisinin alt grubu olan bisküvi ve bulgur sanayisinde ilerleme kaydetmiştir.

Karaman’a nasıl gidilir?

İç Anadolu Bölgesi’ni Akdeniz Bölgesi’ne bağlayan transit geçiş yeri konumunda olan Karaman'a, demir yolu ve kara yolu ile ulaşabilirsiniz. Tüm bölgelerden otobüs seferleri düzenlenen kente, özel aracınızla daha kolay ulaşabilirsiniz. Karaman-Ankara arası 363 kilometre, Karaman-İstanbul arası 772 kilometre, Karaman-Konya arası 105, Karaman-Mersin arası 236 kilometredir. Demir yolu tercih edecekler için İzmir, İstanbul ve Adana yönünden Kurtalan'a kadar ulaşım sağlamak mümkündür. Toros Ekspresi, Mavi Treni ve Posta Ekspresi Karaman il sınırları içinden geçmektedir.
Karaman Gezilecek Yerler

Karaman Gezilecek Yerler


Karaman’da gezilecek yerler

İncesu Mağarası

Taşkale Köyü’nde yer alan İncesu Mağarası, yatay bir yapıdadır. Özellikle damlataşı bakımından oldukça zengindir. Çok yağışlı dönemlerde küçük bir yeraltı nehrine dönüşmektedir. Karaman Merkez Taşkale Köyü sınırları içerisinde, Köy merkezine 9 kilometre uzaklıkta güney yönünde bulunan İncesu Mağarası’na özel araçlarla gidilebilmektedir. Miyosen dönemi kireç taşları arasında gelişen mağara sistemi, birbirinin devamı olan iki mağaradan oluşmuştur. Tamamıyla yatay olan mağaralar damlataş birikimi yönünden son derece zengindir. Yağışlı dönemlerde içlerinden küçük bir yer altı nehri akan sistemin iki mağarasından biri olan İncesu Mağarası, 1.3 metredir. Türkiye’nin üçüncü büyük yer altı su mağarası olma özelliği taşıyan İncesu Mağarası’nda ortalama ısı 12 derecedir. Mağaranın girişi, bulunduğu tepenin eteklerinde küçük ve dik bir delik şeklindedir. Mağara yakınlarındaki diğer kaya sığınaklarının bulunduğu bölümlerde Roma dönemine ait yerleşim izleri bulunmaktadır.

Ermenek Vadisi

Göksu Nehri'nin en büyük kolu olan Ermenek Çayı'nın oluşturduğu Ermenek Vadisi, Orta Toros Dağları'nda, Taşeli Platosu'nun kuzeyinde bulunur. Vadinin kuzeybatısında Geyik Dağları, doğusunda ise Kızıldağ, Teke ve Hisar Dağları vardır. Alanın jeolojik yapısı büyük ölçüde kireçtaşı ve mağaralardan oluşuyor. Bu derin vadide kireçtaşı yapısından dolayı pek çok mağara bulunmaktadır. Vadi, birçok yerli ve yabancı turistin ilgi odağıdır. Ermenek Vadisi zengin fauna ve florası ile de muhteşemdir. Vadide 81 çeşit endemik bitki türü bulunur. Bunlardan 16’sı sadece Ermenek Vadisi’ne özgüdür. Bu bitkilerden Isatis ermenekensis adını Ermenek’ten almıştır. Doğanın eşsiz bir armağanı olan Ermenek Vadisi, kuş türleri açısından da oldukça zengindir. Kaya kartalı, yılan kartalı, gökdoğan bölgeye özgü 10 kuş türünden sadece birkaçıdır. Kuş türleri dışında endemik bir memeli türü olan Kaya Yediuyuru da vadiye özgü nadide bir canlıdır.

Meraspolis Mağarası

Ermenek’in kuzeyindeki dağların altındaki kireç taşlarını yer altı sularını oyması ile oluşan mağaralardan biri olan Meraspolis Mağarası,  şelaleyi andıran biçimde olması ile bilinir. Meraspolis Mağarası, dünyanın en büyük yeraltı suyunu bünyesinde toplamakla öne çıkmaktadır. Birçok bölme ve katlardan meydana gelen içinde küçüklü büyüklü sarkıt, dikit bulunan Meraspolis  Mağarası’nın, ilk çağlarda mesken, sığınak ve zindan olarak kullanıldığı bilinmektedir. Mağaraya iki yönden giriş vardır. Girişlerden biri ne zaman açıldığı belli değildir ve ilkel bir giriştir. Mağaranın tabanında yer alan olan delikten mağaraya girilebilirsiniz fakat rehbersiz ve ışıksız inmenizi tavsiye etmiyoruz. Mağaraya girildikten sonra çeşitli yönlere yollar vardır. Kuzeydoğudaki dehlizlere gidildiğinde yeraltı nehri görülmektedir. Diğer giriş, Başpınar Mahallesi’nde bulunan Cumma Mevkisi'nde kente su sağlamak için açılmıştır. 193 metre uzunluğundaki bu galerinin altında yer altı nehri bulunmaktadır. Bu nehir galeri deposuna yakın bir yerde bir yeraltı şelalesi oluşturur.

Karaman Kalesi

Yüzyıllar boyunca kullanılan medeniyetler tarafından onarım görmüş olan Karaman Kalesi en son Osmanlı İmparatorluğu tarafından 1465 yılında iç kale onarılmış ve kullanılmıştır. Kalede yapılan kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkan bulgular kalenin 14. yüzyıla kadar uzanan bir tarihinin olduğunu kanıtlamaktadır. Bu çalışmalar sırasında elde edilen kalıntılar Karaman Müzesi’nde sergilenmektedir. Karaman Kalesi’nin yapımının 11. yüzyılın sonlarında 12. yüzyıl başlarında olduğu düşünülmektedir. Karaman Kalesi, iç içe üç surdan meydana gelmektedir; bunlar dış, orta ve iç kale olarak bilinmektedir. İç Kale, höyük üzerinde yer alır ve sağlam olarak günümüze kadar ulaşabilmiştir. Höyüğün etrafını dolaşan orta kale surlarının bir bölümü de ayakta kalabilmiştir. İç Kale Bronz, Roma ve Bizans çağlarına ait izler taşımaktadır.

Çeşmeli Kilise

Karaman merkez ilçede bulunan bu Ermeni kilisesi, kültür merkezi olarak hizmet vermektedir. Farklı yapıya sahip olan kilise Bizans dönemiyle tarihlendirilmiştir. Tarih boyunca  kapatılma işlemleri görmüş olan kilisede, son yapılan yenileme çalışmaları ile freskolar gün yüzüne çıkartılmıştır. Çeşmeli Kilise diğer adı ile Surp Asvadzadzin Ermeni Kilisesi, Karaman il merkezinde Tapucak Mahallesi'ndedir. Kilise, Karadağ'daki Binbir Kilise’de bulunan küçük bazilikaların bir örneği niteliğindedir. Bizans dönemine ait olan kilise, Cumhuriyet Dönemi'nden sonra 1980'li yıllara kadar cezaevi olarak kullanılmıştır. Son yıllarda Kültür ve Turizm Bakanlığı'na tahsis olmuş yapının restorasyonu 2007 yılında tamamlanmıştır. Restorasyon sonrası sergi, toplantı salonu, müzik dinletileri gibi sanatsal etkinlikler için kullanılmaya başlanmıştır. Kilise günümüzde ziyarete açıktır.

Zeyve Pazarı

Hem turistlerin hem de yerli halkın ilgi odağı olan Zeyve Pazarı, doğayla baş başa kalabileceğiniz bir ortamdır. Zeyve Pazarı özellikle yaz aylarında mesire yeri olarak hizmet vermektedir. Yaklaşık 500 yıllık bir tarihe sahip Zeyve Pazarı; Ermenek ilçesine bağlıdır. İlçeye 26 kilometre uzaklıkta bulunan İkizçınar köyü ile Yayla Pazarı köylerini birleştiren dere üzerindeki ulu çınarlar, mesire yerleri, kaynak suları, su değirmenleri ve fırınları ile muhteşem görünümdedir. Yaz ve sonbaharın ilk aylarında civardaki köylüler yetiştirdiği sebze ve meyvelerini pazar günleri kurdukları Zerve Pazarı’nda yerli ve yabancı turistlere sunarlar. Buna ek olarak yöreye has el sanatları ürünleri de bu pazarda bulabilirsiniz.

Tartan Evi

Ondokuzuncu yüzyılın mimari tarzına sahip olan Tartan Evi, Karaman'ın köklü ailelerinden birinindir. İki katlı olan mimarisindeki ahşap işlemeleri ve kalem işlemeleri birçok turistin ilgi odağıdır. Karaman il merkezinde yer alan “Tartanevi” 1810 tarihinde Tartanzadelerden Hacı Ahmet Efendi tarafından yaptırılmıştır. Anadolu Türk ev mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan yapı ahşap süslemeden daha ziyade kalem işi süslemelerle donatılmıştır ve iki katlı orta sofa planlıdır. Birinci kat sofasının sekizgen tavanındaki süslemelerde dikkat çeken Sultanahmet Camii, Dolmabahçe Sarayı, Kız Kulesi, II. Mahmut Türbesi, çarklı vapur ve yelkenli gemi resimleri bulunmaktadır. Ev, eski dönemlerde yolcuların konakladığı oda vazifesi görüyordu. Köylerden şehre gelen yolcular burada dinlenirdi. Konakta 24 saat bu yolcular misafir edilir, konağın müştemilatı mutfak olarak kullanılırdı. Konağın 200 yıllık tarihinin 80 yılı yolcular burada ağırlanmıştır.

Karaman’da nerede ne yenir?

Tarımsal üretimin fazla olması nedeniyle Karaman mutfağında tahıl yemekleri ağırlıktadır. Yöresel lezzet bakımından arabaşı çorbası, calla, gılan böreği, guymak, çullama, zülbiye, batırık, zerde, palize ve elma tatlısı yörede öne çıkan lezzetlerdir. Calla yemeği yapımında, toprak bir güveç içine kuşbaşı kuzu eti yerleştirilerek üzerine isteğe göre doğranmış patlıcanlar eklenir. Patlıcanların üstüne doğranmış soğan, sarımsak, sivri biber ve dilimlenmiş domatesler konulur.
Sıkça yapılan Çullama ise basitçe kıyma ve pirinç ile yapılır. Haşlanmış pirince ince doğranmış maydanoz ve soğan ile kıyma ilave edilir. Haşlanmış pirinç, tuz ve biber konularak yoğrulur. Köfte yapılır. Bir tencerede tuz ile su kaynatılır. Köfteler bu suda haşlanarak kevgirle alınır ve süzdürülür. Yumurtalar unla çarpılır. Köfteler unlu yumurtaya batırılarak yağda kızartılır. Yumurtaların çul çul uzaması özelliğidir. Soğan ve maydanoz piyazı ile servis yapılır. Karaman’ın Batırık yemeği  ise sevilen diğer yemeklerdendir. Bunun için düğürcük büyükçe tepsi veya sini üzerine dökülür. Rendelenmiş domates, salça, biber salçası, soğan, ince kıyılmış biber ve maydanoz, kızartılmış tahin ve baharat ilave edilir ve karışım yoğulur. Düğürcük yumuşayıncaya kadar yoğurmaya devam edilir. Daha sonra küçük sıkmalar haline parçalanır. Rendelenen ve sumaklanan soğan, domates, salatalık ve turşu ile tüketilir.
Şehirde Karaman yemeklerini yiyebileceğiniz birçok lokanta vardır. Sade bir iç görünümü olan Mim Lokantası, özellikle kuzu kavurması ile ünlüdür. Sevdiklerinizle hoşça vakit geçirebileceğiniz mekan,  şehir merkezinde Samkapı Caddesi üzerindedir.  ​Çankaya Kebap Restoran ise Karaman usulü kebap ve yöresel yemekleri ile öne çıkmaktadır. ​ Zengin menüsü ve uygun fiyatlarıyla dikkat çeken restoran, güler yüzlü personeliyle de oldukça sevilmektedir.
Karaman Gece Hayatı

Karaman Gece Hayatı


Karaman’da gece hayatı

Karaman'da renkli bir gece hayatından bahsedemeyiz. Fakat kentte fasıl veya gece kahveleri gibi dostlarınızla vakit geçirebileceğiniz yerler bulabilirsiniz. Bu mekanları; Kahverengi Nargile & Cafe, Kervan Osmanlı Kahvesi, Kale Gazinosu, Karaman Yıldız Gazinosu şeklinde sıralayabiliriz. Karaman’da keyifli vakit geçirmek için gidebileceğiniz akşam saatlerinde canlı müzik yapılan Bamboo Cafe, Albeyaz Cafe, Paradoks Cafe & Bistro gibi mekanlarda görülmeye değerdir. Karaman’da Kültür Sokağı’nda hem fiyatları uygun hem ortamı güzel birçok kafe seçeneği vardır.
Bu eğlence mekanlarında sahnesiyle ve ışıklarıyla halkın akşamları nezih bir ortamda gelip eğlenebileceği, kafasını dinleyebileceği güzel bir ambiyans oluşturulmuştur. Cumartesi akşam burada canlı müzik yapılırken çarşamba günleri karaoke gecesi düzenlenmektedir. Nargile kafelerde ise nargile çeşitlerinin yanı sıra küre nargile, sıcak ve soğuk içecekler, aparatifler, yemekler, salatalar, tatlı çeşitleri ve zengin kahvaltı menüsü bulabilirsiniz.