TatilCity.NETTatilCity.NET

Karamürsel Gezi Rehberi

Kocaeli Karamürsel Gezi Rehberi

Kocaeli Karamürsel Gezi Rehberi


Karamürsel Gezi Rehberi

Kocaeli'ne bağlı bir şirin bir ilçe olan Karamürsel, Gölcük ile Yalova arasında yer alır. Kocaeli Körfezi’nin güneyinde bulunan ilçe; sahil şeridi, balık lokantaları, kiraz, erik, şeftali, armut, incir gibi meyve ağaçları ve zeytinciliğiyle öne çıkar. İlçenin en meşhur yöresel ürünü ise Karamürsel sepetidir. Karamürsel sepetini diğer sepetlerden ayıran fark ise sapının olmamasıdır. Yandan geçirilen ipi ile bele bağlanan Karamürsel sepetinin bir diğer özelliği ise küçük görünmesine rağmen çok fazla şeyi içine almasıdır. Bu nedenle Karamürsel sepeti atasözlerine konu olmuştur. Özellikle "Ufacık tefecik gördün de Karamürsel sepeti mi sandın?" ifadesi buradan gelmektedir. Yöreye ait başka bir özellik de Ramazan ayında yapılan simit dolmasıdır.
Öte yandan Karamürsel’in tarihine baktığımızda 4 Temmuz ilçe açısından tarihi öneme sahiptir. Bu tarih, Karamürsel’in kurtuluşunun yıldönümü olup her yıl düzenlenen şenliklerle kutlanır. Ayrıca Karamürsel, Osmanlı zamanında ilk kumaş fabrikasının kurulduğu yer olarak bilinir. Ancak günümüzde fabrikadan sadece bir baca kalmıştır. İlçe adını ‘Kaptan-ı Derya Karamürsel’den alır. Osmanlı’nın ilk kaptan-ı deryası olma özelliği taşıyan kaptana Karamürsel lakabı Orhan Gazi tarafından, gözü pekliği nedeniyle ‘kara’ unvanı verilmiştir. Eski zamanlarda burada yapılan küçük ve hızlı gemilere de bu meşhur kaptan nedeniyle Karamürsel ismi verilmiştir. Karamürsel ve çevresi bugüne kadar birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Özellikle M.Ö. 1200’lü yıllara yönelik Hitit medeniyetinin ayak izlerine rastlayabilirsiniz. Ardından Frigler, Lidyalılar ve Persler ise Hititlerden sonra bölgeye egemen oldu. Tarihi kaynaklar, Makedonyalıların hakimiyetinin ardından yine aynı bölgede ‘Pronectus’ isimli başka bir şehir kurulduğunu ortaya koymaktadır. Daha sonra Karamürsel ve çevresi Bizans İmparatoru Konstantin döneminde annesi Helena'nın adının yüceltilmesi amacıyla ‘Helenapolis’ adını almıştır. Helenapolis, söz konusu dönemde önemli bir ticaret merkezi konumuna gelmiştir.
Öte yandan 1327 yılında Osmanlı topraklarına katılan bölgenin adı, aynı dönemde “Karamürsel” olarak değiştirilmiştir. Karamürsel, 1327 yılında Osmanlı Devleti’nin ikinci padişahı Orhan Gazi’nin yakın silah arkadaşı olan Kara lakaplı Mürsel Alp tarafından yapılmıştır. Kaptanın kendi adını verdiği bölgeye bir de tersane kurulmuştur. Bölgede Osmanlı’nın ilk hafif deniz donanmasının temelleri atılmıştır. Cumhuriyet öncesi dönemde işgal altında olan vatan topraklarında mücadele sürerken Karamürsel’de hem İngilizler hem de Yunanlar tarafından ele geçirilmiştir. 1921 yılında kurtarılan  1924 yılında Kocaeli'ne bağlı ilçe olarak kurulmuştur.
Karamürsel Gezilecek Yerler

Karamürsel Gezilecek Yerler


Karamürsel gezilecek yerleri sizin için derledik

Akpınar Suyu

Karamürsel ilçe merkezine 15 kilometre mesafede yer alan Akpınar Suyu, aynı isimli Akpınar Köyü’nde bulunur. Türkiye Orman Bakanlığı Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından milli park alanı olarak tescillenen Akpınar Suyu’ndan Akpınar isimli memba suyu da çıkarılır.

Karamürsel Bey Mezarı

Osmanlı Devleti’nin ilk Kaptan-ı Deryası olan ve bölgeye adını veren Karamürsel’in mezarı, ilçede ziyaret edilecek ilk yerler arasında bulunur. 1329 yılında vefat eden Karamürsel Bey, mezarı bulunan sayılı Türk kaptanlarımızdandır.

Oluklu Tepesi

Karamürsel ilçe merkezine yedi kilometre mesafede bulunan Oluklu Tepesi, İznik- Karamürsel karayolu üzerindedir. Deniz manzarası ile bilinen Oluklu Tepe, İzmit Körfezi ve Marmara Denizi ile muhteşem bir manzara sunmaktadır. Halk arasında “Aşıklar Tepesi” olarak anılan Oluklu Tepe, muhteşem manzarası ve güneşli temiz havasından dolayı en çok tercih edilen piknik alanıdır.

Baş Değirmen Mesire Yeri

Mesire yerlerinin çokluğu ile meşhur olan Karamürsel’de, ilçe merkezine sekiz kilometre mesafede yer alan Karapınar Köyü’nde Baş Değirmen Mesire Yeri, her yıl yerli ve yabancı birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir. Bir piknik yeri olarak ormanlık alanda yemyeşil doğanın içinde yer alan Baş Değirmen Mesire Yerinde; alabalık tesisleri, çocuk oyun alanları, piknik alanları ve otopark vardır. Hafta sonları özellikle yerel halk tarafından oldukça sık ziyaret edilen bu alan, dinlenmek ve ailenizle zaman geçirmek açısından için ideal bir yerdir. İstanbul’dan ulaşım açısından oldukça kolay olan Baş Değirmen Mesire Yeri’nde günübirlik piknik yapabileceğiniz yerlerde bulabilirsiniz. Hazır buraya kadar gelmişken mesire yerinde bulunan iki katlı ahşap dağ evlerinde konaklayabilirsiniz. Aileniz ve sevdiklerinizle mutlu ve huzurlu bir tatil fırsatı sunan mesire yerine yapacağınız ziyaret sırasında köy halkı tarafından yapılan köy ekmeği, tereyağı, peynir, yumurta ve bal gibi yiyeceklerle organik bir köy kahvaltısı yapma imkanı da yakalayabilirsiniz.

Karamürsel’de nerede ne yenir?

Karamürsel, Kocaeli’ne bağlı şirin mi şirin bir ilçemizdir. Sahili, balık lokantaları, meyve bahçeleri ve zeytinciliği ile bilinen bu ilçenin bir diğer zenginliği ise dünyada eşi benzeri olmayan Karamürsel Sepetleridir. Simit dolması gibi kendine özgü lezzetleri de bulunan Karamürsel’in lezzet duraklarını sizler için derledik.

Papuli Butik Otel & Restoran

Doğanın içinde, sıcacık bir soba eşliğinde manzara izlerken ya da tertemiz havada bir yaz vakti yeşiller içinde kahvaltınızı yaparken hayal edin kendinizi. İşte hissettiğiniz o huzur Papuli Restoran’dır. Organik ve bol çeşitli kahvaltıları ile karnınızı tıka basa doyurmayı garanti ediyorlar. Ev yapımı ekmekleri ise masanıza sıcacık servis ediliyor.

Rizeliler Fırını

Karamürsel’in kendine has simit dolmasının simidini alıp kendim yapmak istiyorum diyorsanız, sizi Rizeliler Fırınında buluşalım. Bu özel simidin yanında kekleri ve tatlıları da denemenizi öneririz.

Köfteci Veli

Her ilçenin olmazsa olmaz bir köftecisi vardır. Karamürsel’in de yıldızı Köfteci Veli’dir. Sıcak ve samimi ortamı ile ailenizle birlikte muhteşem bir deneyim yaşayacağınız mekanda, köfteler doyurucudur. İlçeye yapacağınız ziyarette mutlaka uğramanız gereken yerler arasında bulunan Köfteci Veli’de, hem lezzete doyacak hem de huzurlu bir atmosferde yemek yiyebilirsiniz.

Bağlar Pastanesi

1958’den bu yana bölgede hizmet veren Bağlar Pastanesi, ilçenin en eski mekanlarından biridir. Organik limonataları, lezzetli dondurmaları ve sabahları sıcacık börekleri ile öne çıkan mekanda profiterol ise denenmesi gereken lezzetlerdendir.

Nazar Kokoreç

Karamürsel’de kokoreç yiyebileceğiniz en iyi adres Nazar Kokoreç. Yarım ekmek arası içi alınmış iri kıyım kokoreç diyoruz ve sizleri büyük bir kokoreç aşkıyla baş başa bırakıyoruz. Sadece kokoreç beni kesmez diyorsanız, yanına midye dolma da ekleyebilirsiniz.

Başdeğirmen Alabalık Tesisleri

Resmen cennetten bir parça olarak tanımlayabileceğimiz Başdeğirmen Alabalık Tesisleri, bölgenin en sevilen mekanlarındandır. Konaklama hizmeti de veren bu tesislerde yediğiniz alabalığın tadı uzun bir süre damağınızdan kalacaktır. Güveçte alabalık dışında mantar ve peynir denemeden ayrılmayın diyoruz. Lezzetli bir balık, yemyeşil bir doğa, yürüyüş parkuru, şömine… Huzur veren bir yer olarak öne çıkan mekanda aileniz ve sevdiklerinizle hoş bir tatil yapabilirsiniz. Sabahları mükellef bir kahvaltı ile kendinizi şımartabileceğiniz tesislerde doğanın tadını çıkarabilirsiniz.
Karamürsel Gece Hayatı

Karamürsel Gece Hayatı


Karamürsel’de gece hayatı

Karamürsel’de sayıca çok olmasa da bar, pub ve gece kulübü bulmanız mümkündür. Hemen hemen her bütçe ve eğlence anlayışına hitap eden mekan bulabileceğiniz ilçede, fiyatlar ise oldukça uygundur. Canlı müzik mekanlarının da bulunduğu ilçede; Moody Retro, Club Address, Vidimo Bar, Pier 45’lik Bar, Yüce Bar, Moody House, Crash Borsa Bar ve Doping sevilen mekanların başında gelir. Ayrıca rakı-balık ikilisini sevenler için Coşkun Balık, mutlaka uğramanız gereken mekanlar içindedir. Balıkları taze, servisi özenli olan Coşkun Balık’ta, kalamar ve karideste denemeniz gereken lezzetler arasındadır.