TatilCity.NETTatilCity.NET

Kemalpaşa Gezi Rehberi

Kemalpaşa Gezi Rehberi

Kemalpaşa Gezi Rehberi


Kemalpaşa Gezi Rehberi

İzmir’in ilçesi Kemalpaşa, doğal ve tarihi güzellikleriyle Ege Bölgesi’nin gezilebilecek yerleri arasında bulunmaktadır. Yakınında bulunan bin 510 metre yüksekliğe sahip Nif Dağı nedeniyle İzmir’in en soğuk ilçesi olan Kemalpaşa, kirazıyla ünlüdür. Kemalpaşa Belediyesi’nin de ambleminde bulunan kiraz resmi, bu ürünün yöre için önemini ortaya koymaktadır. Kemalpaşa’ya bağlı Nazarköy’de yer alan cam süs eşyaları ve nazar boncukları da yörenin ilgi çeken ürünleri arasındadır.
İzmir’e yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunan bu şirin ilçenin yüzölçümü 655 kilometrekare olup, ilçedeki en yüksek rakımlı yer ise bin 510 metre yüksekliğindeki Nif dağları olarak dikkat çekmektedir. Nif dağları ile Manisa dağları arasında bulunan verimli ovadaki ilçede, ağırlıklı olarak tarım ve hayvancılık yapılmaktadır. İlçe halkının yüzde 50’sinden fazlası tarım ve hayvancılık ile geçimini sağlamaktadır. Sanayi tesislerinin de yaygın olduğu ilçede, Akdeniz ikliminin hakimiyeti dikkat çekmektedir. Yaz aylarının sıcak ve kurak, kış aylarının ise ılık ve yağışlı yaşandığı bölge, İzmir’in en soğuk ilçesi olarak bilinmektedir.
Tarihi geçmişi oldukça eski dönemlere dayanan Kemalpaşa, antik dönemlerde Smryna ve İlydia kentleri arasında bir geçiş noktası özelliği taşımaktadır. Bu nedenle yörede çok sayıda uygarlığın izlerini görmek mümkündür. Ağırlıklı olarak Bizans ve Osmanlı dönemlerinde imar faaliyetlerinin geliştiği Kemalpaşa’ya Türkler ilk kez Hacı Emet Bey döneminde gelmişlerdir. Bölgede Osmanlıların egemenliği ize I. Murat zamanında gerçekleşmiştir. Kemalpaşa ilçe merkezinde yer alan Çarşı Camii’nin girişinde bulunan taşın üzerinde, bölgede 1890’da büyük bir yangının meydana geldiği yazmaktadır. Uzun yıllar boyunca “Nif” adıyla bilinen Kemalpaşa, bu isimle 1901’de ilçe olmuştur. Yunanlıların 1922’de işgal ettiği ilçe toprakları dört ay sonra işgalcilerden alınmıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün 8 Eylül 1922’de ilçeye gelip bir gece konaklamasının ardından ilçenin Nif olan ismi Kemalpaşa olarak değiştirilmiştir.

Kemalpaşa’ya nasıl gidilir?

İzmir’e bağlı Bornova, Buca, Torbalı ve Bayındır ilçeleriyle Manisa’ya bağlı Yunusemre, Turgutlu ilçelerine komşu olan Kemalpaşa, kolay ulaşım imkanlarına sahiptir. İstanbul’dan ilçeye ulaşmak için Bandırma-Balıkesir-Manisa ve Kemalpaşa güzergahını takip etmek gerekmektedir. Ankara’dan ise Polatlı-Afyon-Uşak ve Turgutlu güzergahı üzerinden ilçeye ulaşılabilmektedir. İzmir’e 28 kilometre uzaklıkta olan Kemalpaşa’ya özel araçla yarım saatte gidilebilmektedir. Bunun için İzmir merkezinden Bornova’ya gidip, ardından Ege Üniversitesi kavşağından sağa doğru ilerlemek gerekmektedir.
İzmir şehir merkezinden toplu taşıma ile de ulaşılabilen Kemalpaşa ilçesine diğer illerden doğrudan otobüs seferleri yoktur. Toplu ulaşımla ilçeye ulaşmak için öncelikle İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne gidip, buradan Kemalpaşa şehir içi dolmuşları kullanılabilir.
Başka kentlerden Kemalpaşa’ya havayolu ile ulaşmak için İzmir Havaalanı’na uçtuktan sonra havalimanı çıkış kapısının karşısında bulunan İZBAN kullanılabilir. Halkapınar yönüne giden İZBAN’a bindikten sonra aktarma istasyonundan Evka 3 Metro’ya binip Bornova’ya ulaşmak gerekmektedir. Bornova istasyonunda yer alan 765 Kemalpaşa – Evka 3 Metro otobüs hattı kullanılmalıdır. Havalimanından 25 kilometre mesafede yer alan Kemalpaşa’ya özel araçla gitmek için taksi veya kiralık araç seçenekleri de mevcuttur.
Kemalpaşa’da doğa sporları

Kemalpaşa’da doğa sporları


Kemalpaşa’da doğa sporları

Nif Dağı’yla ünlü İzmir’in Kemalpaşa ilçesi, başta trekking ve dağcılık olmak üzere çeşitli doğa sporlarına uygun bir coğrafyaya sahiptir. Doğa içindeki yürüyüş parkurlarının en ünlüsü Nif Dağı’nı kapsamaktadır. Çınarköy'den başlayan bu parkurda, ağırlıklı olarak patikalarda yürünmektedir. Güzergahta Taş Duvar mevkiindeki yangın havuzu geçildikten sonra Nif Dağı’nın zirvesindeki yangın kulesine çıkılmaktadır. Ardından doğalgaz boru hattı üzerinden Kavaklıdere köyüne ulaşılmaktadır. Yer yer zor bir parkur olan bu rotada, çam ormanları arasında harika manzaralar eşliğinde keyifli yürüyüşler yapılabilmektedir.
Ayrıca Kemalpaşa yakınında yer alan bir diğer parkur ise Pınarbaşı merkezden başlamaktadır. İlk kısmı sürekli yokuşlardan oluşan rotada, Gökdere Kanyonu’ndaki Göçmen İlyas Amca çeşmesine kadar ise iniş yolu bulunmaktadır. Yürüyüşte, patika ve orman yolları kullanılarak, Kaynaklar-Nif Zirve yolundaki Tekçam'a çıkılmaktadır. Güzel bir manzaraya sahip olan ve dağ çeşmelerinin de yer aldığı parkurda yılın her mevsimi dağ yürüyüşü yapılabilmektedir.
Kemalpaşa’da gezilecek yerler

Kemalpaşa’da gezilecek yerler


Kemalpaşa’da gezilecek yerler


Nymphaeion (Laskaris) Sarayı - Kız Kulesi

Kemalpaşa merkezinin girişinde yer alan ve ilçenin sembolü olan bu yapı, Bizans döneminden kalan önemli bir eser olarak mutlaka gezilmelidir. 1200’lü yılların başında II. Tehedodoros Laskaris tarafından inşa ettirilen yapı, yüksek duvarları ile kuleye benzemektedir. Üzerinde bir kalenin de yer aldığı tepenin eteklerinde, surların dışında yapılan dört katlı yapının bir de bodrumu bulunmaktadır. Binanın bodrumu, orta kısımda bir sıra destek ile ayrılan ve üstü tonoz ya da kubbe ile örtülü küçük bölümlerden meydana gelmektedir. Yapının diğer katları ise beyaz ve kırmızı tuğladan inşa edilmiştir. İstanbul’daki imparator sarayına benzer yapısıyla dikkat çeken bina, yazlık bir Bizans sarayıdır. Büyük kesme taş bloklardan oluşan duvarlara sahip yapıda, taş bloklar arasında harç konulmamıştır. Bizans’tan sonra Selçuklu ve Osmanlı döneminde de kullanılan yapı, tarihi önemi ve mimari özellikleriyle öne çıkmaktadır.

Nif Dağı

Antik dönemde Olympos adındaki 19 dağdan biri olan Nif Dağı, Kemalpaşa’ya uzun bir süre adını da veren bölgenin en önemli doğal güzelliğidir. Burada yapılan arkeolojik kazılar, dağın bir zamanlar yerleşim yeri olduğunu ortaya koymaktadır. Dağın doğu tarafında çok sayıda mezar odası ortaya çıkarılmış, ayrıca bir saray kalıntısına rastlanmıştır. Mermer taş ve tuğlayla yapıldığı anlaşılan sarayın Laskarisler döneminden kaldığı tahmin edilmektedir. Nif Dağı’nın batısındaki Kaynaklar beldesi bölgesinde ise bir kaya kütlesi üzerindeki kale kalıntıları dikkat çekmektedir. Doğal güzelliklere de sahip olan bin 510 metre yüksekliğindeki Nif Dağı’nda lezzetli kiraz ve çilek yetişmektedir. Bölgede yer alan alabalık çiftliklerinde nefis balıklar da yenebilmektedir.

Karabel

Kemalpaşa ilçe merkezine 10 kilometre uzaklıkta yer alan Karabel, Torbalı karayolu üzerinde yer alan 20 dönümlük çam ormanı içinde muhteşem bir doğal güzelliktir. Mesire yeri olarak kullanılan bölge, ayrıca Karabel geçidi denilen yerdeki Hitit savaşçı kaya kabartmasıyla da ünlüdür.

Hitit Karabel Anıtı

Torbalı yolu üzerinde bulunan Karabel’de, küçük bir boğazın üzerinde yer alan anıtın Milattan Önce 13’üncü yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Yapılan araştırmalara göre anıt, Hitit döneminde varlıklı bir kralın bölgedeki gücünü ifade etmek amacıyla yapılmıştır. Anıt, orta Anadolu Hitit sanatı ve geleneklerinin izlerini taşıdığı için oldukça önemlidir. Anıtta, yüzeyi düzleştirilerek kayaya 2.31 metre boyutunda bir erkek işlenmiştir. Kabartma olarak gösterilen bu figür, bir kral ya da prensi ifade etmektedir. Başında konik bir külah bulunan kral, dizleri açıkta kalacak şekilde kısa bir giysi içindedir. Sivri uçlu ayakkabıları ise tam bir Hitit kıyafetidir. Sol elinde uzun bir mızrak tutan kralın sağ omzunda yay bulunmaktadır. Kabartmanın üzerindeki yazı zamanla silindiği için anlamı bilinmemektedir.

Ulucak, Yenmiş ve Nemrut höyükleri

Ankara yolu üzerinde bulunan ve Kemalpaşa ilçe merkezine 7 kilometre mesafede yer alan Ulucak Höyük, 120’ye 140 metre ölçülerindedir. Nif Çayı yakınındaki verimli ovada yer alan höyükte, geç neolitik dönemden geç Roma-erken Bizans dönemlerine kadar yerleşim olduğu saptanmıştır. Milattan Önce 6500’lü yıllara kadar uzanan 40 tane konutun ortaya çıkarıldığı höyükteki kazılar devam etmektedir. Ayrıca Ankara-İzmir karayolu kenarında yer alan Yenmiş Höyük de Tunç Çağı, Helenistik dönem, Roma ve Bizans dönemlerine ait kalıntılara sahiptir. Burada ayrıca çakmak taşı, kimi aletler ve kemik parçaları gün yüzüne çıkarılmıştır. Yine Kemalpaşa ovasında yer alan Nemrut Höyük de ilçenin önemli tarihi kalıntılarından biridir.

Ümran Baradan Güzel Sanatlar Müzesi

Kemalpaşa’nın merkez Çiniliköy mahallesinde yer alan müzede, sanatçı Ümran Baradan’ın yaptığı tablo ve seramiklerin yanı sıra farklı sanatçıların ödül almış eserleri görülebilmektedir. Farklı ülkelerden kimi sanatçılara ait eserlerin de sergilendiği müze görülmesi gereken yerlerden biridir.

Kımız Çiftliği (Kazak Vadisi)

Kemalpaşa merkezine dört kilometre mesafedeki Nif dağının eteğinde yer alan bu turistik çiftlikte otağ kültürünün tanıtımı amaçlanmıştır. Kazak otağı ve Orta Asya Türk mutfağı örneklerinin tadılabileceği çiftlikte ayrıca kımız içilebilmektedir. Ata binerek gezintinin de yapılabildiği çiftlik daha çok yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

Yedigöz Köprüsü

Kemalpaşa’ya 15 kilometre mesafedeki Çambel köyünde yer alan bu köprü, Nif Çayı üzerine 16’ncı yüzyıl başlarında yapılmıştır. Kervanların geçebilmesi için yapıldığı tahmin edilen Roma dönemi yapısı Yedigöz Köprüsü’nden bugüne sadece dört tane göz ulaşabilmiştir.

Nazarköy

Boncuk ocaklarıyla öne çıkan bu köy, Kemalpaşa ilçe merkezine 6 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Köyde yer alan Nif dağı eteklerindeki beş atölyede göz boncukları üretilmektedir. Cam süs eşyaları ve nazar boncuğu üretiminin 1950’den beri sürdüğü Nazarköy, aynı zamanda muhteşem doğal güzellikleriyle ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

Halil Ağa ve Emet Bey camileri

Yukarıkızılca köyünde yer alan Halil Ağa Camii, 1311’de bölge sakinlerinin de desteğiyle Hacı Halil Ağa tarafından inşa ettirilmiştir. Yapılan restorasyonlarla orijinalliğini büyük oranda yitiren yapıda moloz taş ve tuğladan kullanılmıştır. Kemalpaşa ilçe merkezinde bulunan Emet Bey Camii ise 14’üncü yüzyılda Saruhan Beyliği döneminde Emet Bey tarafından inşa ettirilmiştir. Bu cami de 1884’te meydana gelen büyük yangında yanmış ve 1885’te yeniden inşa edilmiştir. Son halinde kesme ve moloz taş ile tuğla kullanılmıştır.

Kemalpaşa’da nerede ne yenir?

İzmir mutfak kültürünün özelliklerini büyük oranda taşıyan Kemalpaşa’da, zeytinyağlı yemeklerin yanı sıra sebze ve ot yemekleri de yaygındır. Tarım ve hayvancılığın yaygın olduğu ilçede et, süt ve buğdaya dayalı yemekler de bolca tüketilmektedir. Kuzu ya da oğlak dolması, cağ kebabı, börek ve sarma çeşitleri ile kabak çiçeği dolmasının da yer aldığı Kemalpaşa mutfağında; tatlı olarak ise keşkek, sütlaç, zerde, höşmerim öne çıkmaktadır.
İzmir’in Kemalpaşa ilçe merkezinde ve köylerinde yer alan restoran ve lokantalarda yöresel lezzetlerin yanı sıra Türk ve dünya mutfağının lezzetlerini tadabilirsiniz. İlçede öne çıkan restoranların başında, tertemiz havasıyla ünlü, kahvaltı ve et yemeklerinin meşhur olduğu Kızılca Vadi Steak House gelmektedir. Yukarı Kızılca köyü yolu üzerinde Palmiye durağında yer alan bu restoranda, doğa ile iç içe lezzetli yemekleri tadabilirsiniz.
Kemalpaşa’da ayrıca İzmir Caddesi üzerinde yer alan By Günaydın, Atatürk Bulvarı’nda bulunan Yayla Cağ Kebap ve Yemek Salonu, Kirazlı Caddesi’ndeki Kebap Paşa Ocakbaşı, İzmir Ankara asfaltı üzerinde yer alan Rafi Cağ Kebap, Şehit Er İsa Türkmen Caddesinde bulunan Kebap 25, Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’nde yer alan Vatan Cağ Kebap Salonu gibi restoranlar da lezzetli yemekleriyle öne çıkmaktadır.
Kemalpaşa’da gece hayatı

Kemalpaşa’da gece hayatı


Kemalpaşa’da gece hayatı

İzmir’in hareketli olan şehir merkezi ve diğer ilçelerinin aksine Kemalpaşa’da gece hayatı çok aktif değildir. İlçe sakinleri akşam saatlerinde ağırlıklı olarak kafeteryalarda vakit geçirmeyi tercih ederken, ilçede bulunan bazı bar, müzikhol ve gece kulübünde de keyifli vakit geçirilebilmektedir.
Kemalpaşa’da gece hayatı için tercih edilen mekanların öne çıkanları ise Armutlu’da bulunan Çamlaraltı Müzikhol, 85. Yıl Cumhuriyet Mahallesi Yeni Nesil Caddesi üzerinde yer alan Ayazım Night Club ve Ankara İzmir Asfaltı üzerinde Agam Petrol içinde bulunan Şelale Night Club isimli mekanlardır. Ağırlıklı olarak gece kulübü ve müzikhol üzerinde şekillenen bu gece hayatı mekanlarında geç saatlere kadar müzik eşliğinde dans ederek içkinizi yudumlayabilirsiniz.