TatilCity.NETTatilCity.NET

Kemer Gezi Rehberi

Antalya Kemer Gezi Rehberi

Antalya Kemer Gezi Rehberi


Antalya’nın turizm bakımından oldukça gelişmiş ilçelerinden olan Kemer; ilin batısında, Torosların eteklerinde yer alır. Sırtını dağlara dayamış olan ilçenin kıyıları girintili çıkıntılı bir yapıya sahiptir. Akdeniz ikliminin görüldüğü ilçede, deniz suyu kışın dahi 15 derecenin altına düşmez. Ekonomisi ağırlıklı olarak turizme dayanan Kemer, turizmde önemli gelişmeler kaydetmiştir.
Kemer, Antalya genelinde yatak kapasitesi bakımından otellerin en yoğun bulunduğu bölgelerden biridir. Ayrıca doğal güzellikleriyle de öne çıkan ilçede; deniz, orman ve dağların birleşiminden oluşan harika manzaralar vardır. Kimi yerlerde denizin dalgaları çam ağaçlarına kadar ulaşırken, ağaç gölgeleri plajlarda gölgelik olarak kullanılır. Berrak denizi, yemyeşil ormanları ve tarihi değerleriyle Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Kemer, yabancı ve yerli turistlerin gözde beldeleri arasında yer alır. Phaselis ve Olimpos gibi antik kentlerin bulunduğu ilçede; bunların yanı sıra doğal mağaralar ve yaylalar da görülmeye değer yerlerdir.
Antalya Kemer Gezilecek Yerler

Antalya Kemer Gezilecek Yerler


Tarihi ve doğal güzellikleriyle Kemer’de gezilecek yerler...


Phaselis Antik Kenti ve Koyu

Tarihi özelliklerinin yanında doğal güzellikleriyle de dikkat çeken Phaselis Antik Kenti ve Koyu, ilçe merkezine 15 kilometre mesafede yer almaktadır. Likya dönemine ait antik kent, Milattan Önce 7’nci yüzyılda kurulmuştur. Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan Phaselis Antik Kenti’nde gerçekleştirilen kazı çalışmalarında üç liman ortaya çıkarılmıştır. Antik kentin bulunduğu bölge aynı zamanda mükemmel plajlara sahiptir.

Olimpos Antik Kenti

Kemer’in 35 kilometre kadar batısında bulunan Olimpos Antik Kenti’nin tarihi de Milattan Önce 2’nci yüzyıla kadar uzanır. Helenistik dönemde kurulmuş bir şehir olduğu saptanan Olimpos, çevresinde yer alan önemli kalıntılara sahiptir. Ayrıca Çıralı’da yer alan bir tepede kayalardan ateş çıkar. Ağzından ateş saçan Khimera efsanesinin yeri olarak bilinen bu bölge, Likyalılar tarafından “Sonsuz Ateş” olarak tanımlanan Yanartaş’tır. Bir kilometre yürüyerek ulaşılabilen Yanartaş, özellikle geceleri ayrı bir güzelliğe sahiptir. Olimpos’un sahil bölümünde ayrıca kaya mezarları ve akropol ziyaret edilebilir. Harika bir manzaraya sahip olan plajdan serin sulara dalmak ise ayrı bir keyiftir.

Beldibi Mağarası

Çamdağ tünelinin yakınında yer alan Beldibi Mağarası, tarih öncesi çağlarda buradaki yaşam hakkında önemli bilgiler veriyor. Altı tane tabakası bulunan mağaranın içinde 1959 yılında yapılan araştırmalarda, üst Paleolitik ve Mezolotik dönemlere dair eşyalar bulunmuştur. Ayrıca deniz seviyesinden 25 metre yüksekte bir de sığınak mevcuttur. Tabiat koşullarından dolayı tahrip olan mağarada, duvarlardaki insan ve hayvan figürleri ziyaretçilerin hayranlığını uyandırmaktadır.

Tahtalı Dağı ve Tahtalı Plajı

Deniz ve dağ turizmini birleştiren Tahtalı Dağı, deniz seviyesinden 2 bin 365 metre yüksekliğe sahiptir. Olympos istasyonundan teleferikle çıkılan dağda, eşsiz bir manzara size eşlik eder. Koruma altında bulunan bölgeyi seyretmenin keyfini yaşarken, dağa çıktığınızda ise Finike ile Side arasındaki muhteşem manzarayı izleyebilirsiniz. Tahtalı Dağı’nın denize uzandığı kısımda bulunan Tahtalı Plajı ise özellikle adrenalin tutkunlarının mekanlarından biridir. Burası 2009 yılından beri düzenlenen “Kemer Hard Enduro” yarışının başlangıç noktasıdır.

Göynük Kanyonu

Göynük Kanyonu, doğa yürüyüşünde dünyanın en iyi 10 parkuru arasında yer alan Likya Yolu’nun da geçtiği bölgededir. Doğal güzellikleri ile büyüleyen bu kanyonda yürüyüş düzenlemek ve paintball oynamak gibi aktivitelere katılmak mümkün. Göletlere ve şelalelere de sahip olan Göynük Kanyonu, Kemer’in görülmesi gereken yerleri arasında öne çıkmaktadır.

Üçoluk Yaylası

Kemer’e yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta bulunan bin 500 metre yüksekliğindeki Üçoluk, doğal güzellikleriyle insanın ruhunu dinlendiren bir yayladır. Kamp kurulabilen ya da yayla evlerinin kiralanabildiği bu bölge özellikle trekking tutkunlarının tercihleri arasında yer almaktadır. Oldukça zengin faunaya ve floraya sahip olan yayla, doğa fotoğrafçıları için harika manzaralar sunmaktadır.

Folklorik Yörük Parkı

Kemer’de Yörük kültürünü yaşatmak ve tanıtmak amacıyla kurulan bu alan, geçmiş zamanlarda dağdan inen insanların kış aylarını geçirdikleri yer olarak biliniyor. Folklorik Yörük Parkı, Kemer Yat Limanı’nın arkasında yer almaktadır ve 1986’da turizme kazandırılmıştır. Burada yer alan çadırlar, aynı zamanda Yörüklerin günlük hayatının yansıtıldığı ufak çaplı bir etnografya müzesi hizmeti de vermektedir. Yörük kültürünü merak edenlerin ziyaret etmesini öneririz.

Sırtlanini Mağarası

Çamarası köyünden ulaşılabilen Sırtlanini Mağarası, Kemer’in görülmeye değer yapılarından biridir. Yaklaşık 350 metre uzunluğa sahip mağaraya dar bir alandan girildikten sonra geniş bir salon ve yanlarda sütunlarla ayrılmış odalar mevcut.

Selçuklu Av Köşkü

Kemer’de yer alan Selçuklu Av Köşkü’nün 1230 ile 1248 yılları arasında yapıldığı tahmin edilmektedir. Ormanlık bölgede bulunan köşk, yöredeki tek Selçuklu yapısı olarak geçer. Zaman içinde tahrip olduğu için bugün varlığını az sayıdaki kalıntılarla sürdüren Selçuklu Av Köşkü, çatısında yer alan Hz. Süleyman’ın mührü ve altıgen yıldız kabartmalı taş merdiveni ile dikkat çeker.

Idyros Antik Kenti

Antik kent, ilçede denize girilebilen en güzel yerlerden olan Ayışığı Koyu yakınlarında bulunur. Antalya Müzesi tarafından 1976 ve 1977 yıllarında yapılan kazılarda ortaya çıkarılan Idyros Antik Kenti, Bizans zamanından kalan kilise, şehir duvarları ve çeşitli dini yapıların kalıntılarına sahiptir.

Kemer’de nerede ne yenir?

Türkiye’nin en çok tercih edilen turizm merkezlerinden olan Kemer, nefis Akdeniz mutfağının özelliklerini taşıyor. Yapımında balık, deniz ürünleri, zeytinyağı, salata ve yöresel otların kullanıldığı enfes yemekler, Kemer’in pek çok restoranında damakları şenlendiriyor. İlçede öne çıkan lezzetleri ise şakşuka, kabak çiçeği dolması, kabak çintmesi, pirinç çorbası, zerde, kabak tatlısı, tahinli piyaz, arapaşı çorbası, patlıcanlı cive gibi tatlar oluşturuyor. Bunların yanı sıra Kemer’de deniz kenarında yer alan balık restoranları da taze mevsim balıklarını sunuyor. Bunlardan bazılarını sizin için derledik.

Merhaba Garden

Dünya mutfağının seçkin lezzetlerini sunan Merhaba Garden Restaurant, ilçe merkezde yer alan ünlü restoranlarından birisi olarak öne çıkıyor. Atatürk Caddesi’nde bulunan restoran, keyifli ortamıyla müşterilerini memnun ediyor.

Casa La Luna

Harika Kemer ve deniz manzarası ile sizi karşılayan Casa La Luna Restaurant, ağırlıklı olarak dünya mutfağının menülerini sunuyor. İlçenin en sevilen restoranlarından olan Casa La Luna Restaurant, Ataturk Bulvarı üzerinde bulunuyor.

La Paz

Et yemekleriyle ünlü olan Kemer’in restoranlarından La Paz, ilçe merkezinde bulunuyor. Steak ve dünya mutfağının lezzetlerini sunan restoran, Liman Caddesi üzerinde bulunuyor.

Pirate Captain

İlçe merkezinde yer alan bir diğer ünlü restoran ise Pirate Captain’dır. Dünya mutfağının yanı sıra Türk ve Osmanlı mutfağını da sunan restoranda harika bir dekorasyon sizi bekliyor. Pirate Captain, Liman Caddesi’nde yer alıyor.

Çağlayan Restaurant

Kemer'e yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki Ulupınar köyünde yer alan Çağlayan Restaurant, harika bir doğa içinde, orman ve şelale kenarında bulunuyor. Müşterilerinin ruhunu dinlendiren harika bir ortam sunan bu restoran, alabalık ağırlıklı menüsüyle öne çıkıyor.

Hannover Paşa

Türk mutfağının nefis lezzetlerini sunan Hannover Paşa Restaurant, ilçe merkezinde yer alan popüler mekanlardan biri olarak tanınıyor. Merkez Mahallesi’nde yer alan restoranda enfes tatlar sizi bekliyor.

Paşa Kebap

Nefis kebapları ile bilinen Paşa Kebap, ilçe merkezinde Atatürk Caddesi üzerinde yer alıyor. Bunların yanı sıra Casa De Flor Restaurant & Cafe, Nasrettin Hocha Restaurant ve Leon Restaurant gibi mekanlarda da ilçe merkezinde dünya ve Türk mutfağının nefis lezzetlerini tadabilirsiniz. 
Antalya Kemer Gece Hayatı

Antalya Kemer Gece Hayatı


Kemer’in canlı ve hareketli gece hayatı...

Dünya çapında ün kazanmış çok sayıda disko, gece kulübü, bar, cafe ve karaoke dans barına sahip olan Kemer'de oldukça canlı ve hareketli bir gece hayatı vardır. Her zevke uygun müziğin bulunabileceği bir mekanın illa ki var olduğu ilçede, canlı müzik sunan mekanlar da oldukça fazladır. İlçe merkezinin yanı sıra beldelerde bulunan tatil köylerinde de eğlence hayatı oldukça aktiftir. Kemer’in bazı ünlü mekanlarını sizin için derledik.

Club Inferno

Kemer merkezde yer alan Club Inferno, oldukça popüler bir dans ve gece kulübü olarak faaliyet gösteriyor. İlçedeki en ünlü DJ'leri bünyesinde bulunduran mekan, Merkez Mahallesi Deniz Caddesi üzerinde bulunuyor.

Aura Club

İlçenin en ünlü ve kaliteli gece kulüplerinden biri olan Aura Club, Kemer merkezinde yer almaktadır. Sezonda sabahlara kadar eğlencenin doyasıya yaşandığı mekan, Merkez Mahallesi Deniz Caddesi üzerinde yer alıyor.

Moonlight Burlesque

İlçe merkezindeki Ayışığı Parkı'nda yer alan Moonlight Burlesque, Kemer'de gece aktivitelerini en iyi şekilde sunan mekanlar arasındadır.
Kemer’de bulunan diğer belli başlı mekanlar ise; Anemon Bar, Kemer Tower Cafe & Bistro, Hemingway Cafe Bar, Navigator Bar, Meze Plaza Bar, Vegas Bar, Bambu Cafe Bar, Şato 44 Bar, Beach Cafe Bar Calista ve Sedirs Moon Lights Bar olarak sıralanabilir.