TatilCity.NETTatilCity.NET

Kemeraltı Gezi Rehberi

İzmir Kemeraltı Gezi Rehberi

İzmir Kemeraltı Gezi Rehberi


Kemeraltı Gezi Rehberi

Dünyadaki en eski pazaryerlerinden birine ev sahipliği yapan Kemeraltı, İzmir’in gezilmesi gereken yerlerinin başında gelmektedir. Yaklaşık 2 bin 400 yıllık geçmişe sahip olan Kemeraltı Çarşısı, Helenistik dönemden bu yana şehrin alışveriş merkezi konumunda bulunmaktadır. Yaşı İstanbul’daki Kapalıçarşı’dan bin 500 yıl daha büyük olan bu çarşı, İpek Yolu üzerinde önemli hanlara ev sahipliği yapmıştır. Bu hanlara, doğudan getirilen mallar indirildikten sonra Cenevizli tüccarlar tarafından gemilere yüklenip ihraç edilmekteydi. Günümüzde halen İzmir’in ticari, sosyal ve kültürel hayatında önemli bir yeri olan Kemeraltı Çarşısı; bünyesinde bulunan aktarlar, bakırcılar ve ayakkabıcılarıyla faaliyet sürdürmektedir. İçinde 2 bin civarında tescilli tarihi binanın bulunduğu bölgede, ayrıca kiliseler, camiler ve sinagoglar da bulunmaktadır.
Eski İzmir’in dokusunu yaşatmaya devam eden Kemeraltı bölgesi; hanlar, hamamlar, camiler ve eski İzmir evleriyle kentin tarihi yüzünü göstermektedir. Burada yer alan Kemeraltı Çarşısı ise Milattan Önce 330’lu yıllarda Büyük İskender’in Kadifekale’ye (Pagos Tepesi) yaptırdığı kalenin surlarının genişletilmesi üzerine gelişmeye başlamıştır. Söz konusu dönemde İzmir Körfezi’nde iç liman da mevcuttu. Tarihsel süreç içerisinde bölgede gelişen yerleşime paralel olarak hanlar, hamamlar, camiler, kiliseler ve havralar yapılmıştır. Bir ticaret merkezi olarak gelişen tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda, çok sayıda medeniyetin izlerini taşıyan yapılara rastlanmaktadır. Çarşı, ismini ana caddede belirli aralıklarla yapılan arasta adındaki kemerlerden almıştır. Ancak ne yazık ki bu kemerlerden az bir kısmı bugüne kadar varlığını sürdürebilmiştir.
Günümüzde de İzmir’in en canlı bölgelerinden olan Kemeraltı Çarşısı; iç içe girmiş sokaklarında el sanatları eserlerinin bulunduğu dükkanları, giyim mağazaları, tarihi hanları, hamamları, camileri ve çok sayıdaki eseriyle görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Keyifle gezilen ve alışveriş yapılan bölgede; İzmir’in en eski oteli Yeni Şükran, Milli Kütüphane, Devlet ve Opera Balesi gibi yapılar bulunmaktadır.

Kemeraltı’na nasıl gidilir?

Merkezi bir konumda bulunduğu için ulaşımı oldukça kolay olan Kemeraltı Çarşısı’na farklı yönlerden birçok güzergah üzerinden ulaşılabilmektedir. Metro ile çarşıya ulaşmak için Konak ya da Çankaya durağında inmek gerekmektedir. Belediye otobüsleri ile gitmek isteyenler ise Konak’a giden tüm otobüsleri kullanabilirler. Öte yandan Gümrük ve İkiçeşmelik otobüsleriyle de Kemeraltı’na gidilebilmektedir.
Tramvay ile ulaşım seçeneğine de sahip olan Kemeraltı, Halkapınar ya da Fahrettin Altay’dan hareket eden tramvaya bindikten sonra Konak Meydanı’nda inerek çarşıya ulaşabilirler. Bostanlı ya da Karşıyaka’dan Kemeraltı’na gitmek isteyenler deniz yoluyla da Kemeraltı’na ulaşabilirler. Alsancak’tan yürünerek de ulaşılabilen Kemeraltı’na, ayrıca Basmane, Fuar, Varyant, Karataş yönünden de yürüyerek ulaşılabilmektedir.
İzmir Kemeraltı Spor Aktiviteleri

İKemeraltı Spor Aktiviteleri


Kemeraltı’nda spor aktiviteleri

İzmir’in en hareketli bölgelerinden olan Kemeraltı, başta çarşısı ve tarihi yapılarıyla gezilmesi gereken bir yer olmasına rağmen, doğa sporları bakımından uygun özellikler taşımamaktadır. Ancak gerek Kemeraltı’nın bağlı olduğu Konak ilçesi gerekse İzmir genelinde doğa sporlarına uygun yerler mevcuttur. İzmir’de şehir stresinden kaçmak isteyenlerin en çok tercih ettiği aktivite doğa yürüyüşleridir. Metropol ilçelerinden ziyade çevre ilçelerinde uygun parkurlara sahip olan İzmir’de; kuş sesleri arasında, temiz havada keyifli yürüyüşler yapmak mümkündür.
İl genelinde doğa yürüyüşleri için en çok tercih edilen bölgeler; Küçük Menderes Deltası, Nif Dağı, Kozak Yaylası, Ödemiş Bozdağlar, Gölcük Gölü, Gediz Deltası Sulak Alanı, Belevi Gölü, Tire, Menderes Karacadağ, Karaburun Yarımadası, Buca ve köyleri, Balçova Narlıdere sırtları, Karabel, Güzelbahçe, Çiçekli, Ovacık, Şirince ve Kemalpaşa Bayındır gibi yerlerdir. Kent merkezinde ise Kültürpark, Buca Hasanağa Bahçesi, Bornova Sakarya Parkı ve İnciraltı Çakalburnu’nun yanı sıra yürüyüşler için uygun sahiller mevcuttur. Bu sahillerin başında Kordon, Karşıyaka, Bayraklı, Bostanlı ve Güzelyalı sahilleri gelmektedir.
İzmir Kemeraltı Gezilecek Yerler

İzmir Kemeraltı Gezilecek Yerler


Kemeraltı’nda gezilecek yerler


İzmir Devlet Opera ve Balesi

Daha önceleri Elhamra Sineması olarak faaliyet gösteren İzmir Devlet Opera ve Balesi binası, 1920’li yıllarda inşa edilmiştir. Milli Kütüphane’ye ait olan bina, 1950’lerde Elhamra Sineması olarak hizmet verdikten sonra 1982’den sonra opera ve bale ile çeşitli sahne sanatlarına ev sahipliği yapmıştır. İç kısmı orijinal ahşap mimarisini büyük oranda koruyan binada, balkon ve alt kısımda iki ayrı izleyici bölümü bulunmaktadır.

Kemeraltı Camileri

Kemeraltı’nda bulunan tarihi camiler, bölgenin geçmişinden izleri günümüze kadar taşımaktadır. Bu camiler arasında bulunan Kemeraltı Camii, sebilin hemen solunda bulunmaktadır ve 17’nci yüzyılda Çavuşzade Ahmet Ağa tarafından yaptırılmıştır. Anafartalar Caddesi’nde bulunan Başdurak Camii ise 1652’de yaptırılmış, tek minareli bir camidir. Kızlarağası Hanı yanında bulunan Hisar Camii, 1597’de inşa ettirilmiş ve İzmir’in en büyük camileri arasındadır. Turistlerin en çok ziyaret ettiği Hisar Camii’nin baktığı meydanda şadırvan, çiçek pazarı ve çok sayıda lokanta mevcuttur. Kemeraltı’nın en aydınlık camisi Kestanepazarı Camii ise Havra Sokağı’nın karşısında yer almaktadır.

Kemeraltı Hanları

Kemeraltı bölgesi çok sayıda tarihi hana ev sahipliği yapmaktadır. Bunlar arasında eski ismi Balcılar İçi Hanı olan Abacıoğlu Hanı, 18’inci yüzyılda sebze meyve hali olarak inşa edilmiştir. Halihazırda kimi restoranlara ve derneklere ev sahipliği yapan han, 2007’de restore edilmiştir. Bu restorasyonda modern olduğu kadar tarihi özelliklerini da koruyan han, görülmesi gereken yerler arasındadır. Bölgedeki hanlar arasında bulunan Yeşildirek Hamamı’nın yanındaki Küçük Karaosmanoğlu Han, yaklaşık 300 yıllık tarihiyle turistlerin ilgisini çeken bir restoran olarak hizmet vermektedir. Büyük Demir Hanı ise Kestane Pazarı Cami’nin yanında yer almaktadır. Bu handa metal işleyen atölyeler bulunmaktadır. İzmir’deki en ünlü han olan Kızlarağası Hanı, Hacı Beşir Ağa tarafından 1744 yılında inşa ettirilmiştir. Çuha ve Cevahir bedestenleri olmak üzere iki farklı kapalı çarşıdan oluşan handa; hediyelik eşya, değerli taş ve takı aksesuarları, sahaf, antikacı, değerli taş atölyeleri bulunmaktadır. Kemeraltı bölgesinde ayrıca görülebilecek diğer hanlar ise Mirkelam Han, Çakaloğlu Han, Piyaleoğlu Hanı ve Arap Hanı’dır.

Milli Kütüphane

Türkiye’deki en büyük beş milli kütüphane arasında yer alan Milli Kütüphane, Konak Katlı Otoparkı’nın yanında yer almaktadır. Kuruluşu 1912 yılında gerçekleşen kütüphane, günümüzde de aktif olarak hizmetini sürdürmektedir.

İnönü Müzesi

Kemeraltı bölgesinde yer alan tarihi yapılardan biri de İnönü Müzesi’dir. İkinci cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün doğduğu ev, günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Müze İsmet İnönü Sokağı’nda bulunmaktadır.

Os-Ka Pasajı

Günümüzde Nazım Hikmet Kültür Merkezi olarak hizmet veren bu pasaj, eski Konak Sineması’nı da kapsamaktadır. Adını, İzmir’de sinema adına önemli faaliyetler gerçekleştiren Osman Kazmirci’den alan pasaj, bölgede görülmesi gereken yerler arasındadır.

Tarihi Ahmet Ağa Konağı

Os-Ka Pasajı yakınında bulunan Tarihi Ahmet Ağa Konağı, uzun yıllar bakımsız bir halde kaldıktan sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilmiştir. Bir kısmı kütüphane olarak kullanılan konak, halihazırda İzmir Tarih Projesi’nin yönetim merkezi olarak kullanılmaktadır.

Kemeraltı Kapalı Çarşısı

Bir kapısı Kemeraltı Camii, bir kapısı PTT binası ve iki girişi de Anafartalar Caddesi yönünde olan Kemeraltı Kapalı Çarşısı, konumu itibarıyla çok yoğun bir bölgede yer almamaktadır. Kesme taşlardan yapılan bu çarşıda çok sayıda küçük dükkan mevcuttur.

Hacı Hasan Paşa Hanı (Şükran Oteli)

İzmir’in en eski oteli olan bu yapı, Hacı Hasan Paşa Hanı olarak yaklaşık 100 yıl önce inşa edilmiştir. Kemeraltı bölgesinde görülmesi gereken tarihi yapı, bugün Şükran Oteli olarak hizmet vermektedir.

Kemeraltı Sebili

Kemeraltı’nda bulunan bu sebil, 1771 yılında Sinanzade Hacı Ahmet Ağa tarafından yaptırılmıştır. Konak Meydanı’ndan Kemeraltı’na giderken yol üstünde bulunan tarihi Kemeraltı Sebili, halihazırda Kemeraltı Turizm Danışma Ofisi olarak kullanılmaktadır.

Yeşildirek Pasajı ve Hamamı

Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’nın 17’nci yüzyılda inşa ettirdiği Yeşildirek Hamamı, yüzyıllar boyunca odun ateşiyle ısıtılmıştır. Hamam, 1940’larda kömür ile ısıtılmaya başlanmış, ancak basınç nedeniyle patlamıştır. Bunun üzerine pasaj şeklinde bir kapalı çarşıya dönüştürülmüştür.

Havra Sokağı

Adını, çevresinde bulunan sinagoglardan alan Havra Sokağı, Kemeraltı’nın en çok ziyaret edilen sokaklarının başında gelmektedir. Sokakta uzun yıllar boyunca Musevilerin yaşamış ve ibadet etmiştir. Cumhuriyet ile birlikte meyhaneleri ve alışveriş alanlarıyla ünlenen sokak, halihazırda şarküteri, balık, meyve sebze ürünlerinin bulunduğu canlı bir sokaktır.

Kemeraltı Sinagogları

Musevilerin bir dönem yoğun yaşadığı Kemeraltı bölgesinde, Havra Sokağı çevresinde çok sayıda sinagog mevcuttur. Burada halen aktif olan sinagoglar sokağın en ilgi çekici yapıları olarak öne çıkmaktadır.


Kemeraltı Hisarönü

İzmir’in turistik bölgeleri arasında yer alan Kemeraltı Hisarönü, bir kısmı halen ayakta olan kale surlarına ev sahipliği yapmaktadır. İpek Yolu’nun bir bölümünü oluşturan bu bölge, 11’inci yüzyılda liman olarak kullanılmıştır. Cenevizlilerin o dönem ticari faaliyetlerini buradaki limandan sürdürdükleri belirtilmektedir.

Ali Paşa Meydanı ve Çarşısı

Kemeraltı’nın en çok ziyaret edilen yerleri arasında bulunan Ali Paşa Meydanı, eski zamanlarda at arabası üretimi yapılan bir yermiş. Aynı zamanda oldukça büyük bir şadırvana ev sahipliği yapan meydanda bulunan lokantalar yoğun olarak tercih edilmektedir.

Kemeraltı’nda nerede ne yenir?

Tarih boyunca ev sahipliği yaptığı birçok medeniyetin mutfak kültürünün izlerini taşıyan İzmir mutfağı, Kemeraltı’nda da tercih edilen lezzetlerden meydana gelmektedir. Öncelikle zeytinyağı ile lezzetlenen sebze, ot ve balık yemeklerinin yanı sıra Akdeniz mutfak özelliklerini taşıyan İzmir mutfağı; kırsal bölgelerde et, süt ve buğdaya dayalı mutfak kültürünün izlerini de taşımaktadır. Kemeraltı’nda bulunan çok sayıda restoran ve lokantada hem İzmir mutfağının eşsiz lezzetlerini hem de Türk ve dünya mutfağının lezzetlerini tadabilirsiniz.

Petek Döner

Kemeraltı’nda döner denilince akla ilk gelen isimler arasındaki Petek Döner, Anafartalar Caddesi’nden Kemeraltı’na girince karşınıza çıkmaktadır. Oldukça eski bir restoran olan Petek Döner, 1929’dan beri faaliyet göstermektedir. Lezzetli dönerlerinin yanında turşularıyla da beğenilen restoranı öneririz.

Numan Pide

Kemeraltı’nda en lezzetli pidelerin yapıldığı Numan Pide, kullandığı özel kepekli hamuruyla hazırladığı enfes pideleriyle dikkat çekmektedir. Cheddarlı pidenin özellikle ünlü olduğu üç katlı mekanda, ayrıca kıymalı kaşarlı ve mantarlı kaşarlı pideler beğenilmektedir.

Komposto Ev Yemekleri

Eğer tercihinizi Kemeraltı’nda ev yemeklerinden yana kullanmak isterseniz size önereceğimiz mekan Komposto Ev Yemekleri’dir. Daha çok öğlen yemekleri için tercih edilen bu mekanda zeytinyağlı ev yemekleri oldukça lezzetlidir. Restoranda köfte ve tavuk menüleri de başarılı bir şekilde hazırlanmaktadır.

Kemer 6 Balık

Deniz ürünleriyle öne çıkan Kemer 6 Balık, bölgenin en çok tercih edilen balık restoranlarından biridir. Son yıllarda balık şiş ürünleriyle beğeni toplayan restoran, Kızlarağası girişinde uzun süredir hizmetini sürdürmektedir.

Bergama Köfte

Kemeraltı’nda köfte yemeyi tercih edenlerin durak noktaları arasında bulunan Bergama Köfte, kuyruk yağı da kattığı lezzetli köftelerle ünlüdür. Oldukça doyurucu olan porsiyonlarında; acılı, kaşarlı ve klasik Bergama köftesi öne çıkan çeşitler olarak dikkat çekiyor.
Kemeraltı’da öne çıkan diğer restoran ve lokantalar ise Kumrucu Apo, Süt Çiçeği Süt Tatlıları, Bizim Lokanta, Antalya Börekçisi, Tarihi Kemeraltı Börekçisi, Elgani, Söğüşçü Cimbom, YOLO Art & Lounge, YOLO Hamburger, Ayşa Boşnak Börekçisi, Doyuran Manisa Kebap, Kadıoğlu Kebap Evi, Köfteci Okan, Çinili Lokanta, Çankaya Kuru Fasulyecisi, Can Döner, Çaykovski, Billur Lokantası, Gül Kebap, Köfteci Hidayet, Güveç, Tire Kebapçısı Ali Usta ve Kalimera gibi işletmelerdir.
İzmir Kemeraltı Gece Hayatı

İzmir Kemeraltı Gece Hayatı


Kemaraltı’nda gece hayatı

İzmir genelinde olduğu gibi Kemeraltı çevresinde de hareketli bir gece hayatı söz konusudur. Hem Kemeraltı Çarşısı bölgesinde hem de Kemeraltı’na yakın olan Alsancak bölgesinde bulunan çok sayıdaki mekanda geç saatlere kadar keyifli vakit geçirilebilir. Alternatif bar ve kafeteryaların bulunduğu bölgede; ayrıca meyhane, gece kulübü, pub, türkü evi gibi birçok seçenek mevcuttur.
Bölgede en keyifli gece hayatının yaşandığı mekanlar Gazi Kadınlar Sokağı’nda yer almaktadır. Ağırlıklı olarak İzmirli gençlerin uğrak yeri olan bu sokakta öne çıkan mekanların başlıcaları; Berlin’s Clup, Jackson’s, Vehici, Trafik, Sardunya’s Brasserie Bomonti ve Şarap evi, Öküz, Jackie’s Hangover ve Enişte gibi işletmelerdir.