TatilCity.NETTatilCity.NET

Kırkağaç Gezi Rehberi

Manisa’nın lezzetli kavunlarıyla ünlü ilçesi Kırkağaç, tarihi ve doğal güzellikleriyle dikkat çekmektedir. Yunt Dağı eteklerindeki Kırkağaç Ovası’nda bulunan ilçe, batısında yer alan büyük dağ nedeniyle gün batımını oldukça erken saatlerde yaşamaktadır. Deniz seviyesinden yüksekliği 100 metre olan Kırkağaç’ın bereketli topraklarda çok sayıda tarım ürünü yetiştirilmektedir. İlçe ekonomisinde tarımın yanı zeytin, üzüm ve domates gibi ürünlerin işlendiği sanayi kuruluşları da mevcuttur. İlçenin en ünlü tarım ürünü kavun ise tüm bölgede meşhurdur. Kalın kabuklu, kırçıllı ve yeşil, sarı renklerinde olan bu kavunların dünyanın en lezzetli kavunu olduğu belirtilmektedir. Akdeniz ikliminin görüldüğü ilçede yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları ise ılık ve yağışlı yaşanmaktadır. İlçenin yüksek bölgelerinde ise kışlar daha sert ve kar yağışlı geçmektedir.Antik çağda, Aiolis, Lidya ve Mysia bölgelerinin kesiştiği yerde kurulan Kırkağaç, oldukça eski dönemlerden beri yerleşime açıktır. Antik kentlerin bulunduğu ilçede, Mysialıların ana tanrıçası Kybele’ye ait kutsal alanlar bulunmaktadır. Ağırlıklı olarak dağlardaki kayalıklara yapılan bu kutsal alanlarda, nişte bir Kybele heykeli mevcuttur. Türklerin 1400’lü yıllarda yerleşmeye başladığı bölgede etkin olan Karesi Beyliği, kısa sürede sınırlarını genişleterek, yöredeki çok sayıda yerleşime egemenlik kurmuştur. Kırkağaç bölgesi sonraki dönemlerde ise Rum, Ermeni ve Yahudilerin de yerleşim yeri olmuştur. Kurtuluş mücadelesinde Yunan işgalinden kurtarılmasının ardından bu topluluklar bölgeyi terk etmiştir. Mübadeleden sonra Midilli, Dranova ve Selanik bölgelerinden gelenler buraya yerleştirilmiştir.

Kırkağaç’a nasıl gidilir?

Manisa il merkezine 79 kilometre uzaklıkta yer alan Kırkağaç, kolay ulaşım olanaklarına sahiptir. Karayolunun yanı sıra İzmir-Bandırma demiryolunun da geçtiği Kırkağaç’a, Manisa il merkezinden her gün belirli saatlerde karşılıklı olarak düzenlenen minibüslerle ulaşılabilmektedir. Bölgenin gelişmiş ilçelerinden Soma’ya 13 kilometre uzaklıkta yer alan Kırkağaç, bu ilçeyle de bir yoğun trafiğe sahiptir. İlçenin Akhisar’a uzaklığı ise 23 kilometredir. Manisa il merkezinden ilçeye özel araçla ortalama bir saatte ulaşılabilmektedir.İstanbul ve Ankara gibi büyük kentlerden Kırkağaç’a havayolu aracılığıyla ulaşmak için İzmir Adnan Menderes Havalimanı kullanılabilir. İlçeye 126 kilometre uzaklıkta bulunan havalimanına indikten sonra, havayolu servis araçları, taksi veya kiralık araçlarla Kırkağaç’a ortalama bir buçuk saatte ulaşılabilmektedir.

Kırkağaç’ta doğa sporları

Çevresinde yer alan yüksek dağlar nedeniyle doğa sporlarına elverişli olan Kırkağaç’ta; tırmanış ve trekking başta olmak üzere çeşitli aktiviteler yapılabilmektedir. Doğa yürüyüşleri için ilçede en çok tercih edilen bölge, Çiftlik köyü yakınlarındaki 10 kilometrelik parkurdur. Burada doğa ile iç içe keyifli bir yürüyüş yapılabilmektedir. Ayrıca ilçe merkezinin hemen yanında yer alan Yunt Dağı da doğa sporları için elverişlidir. Tırmanış ve doğa yürüyüşlerinin yapılabileceği Yunt Dağı’ndan harika bir Kırkağaç manzarası da izlenebilmektedir.

Kırkağaç’ta gezilecek yerler

Nakrasa (Nakrason) Antik Kenti

Çok sayıda antik kente ev sahipliği yapan Kırkağaç’ta, Bakır bölgesinde yapılan araştırmalarda, Helenistik dönemden kalma buluntular elde edilmiştir. Nakrason ya da Nakrasos adıyla bir kentin bulunduğu bölgede, 16 satırlık bir yazıt gün yüzüne çıkarılmıştır. Manisa Müzesi’nde sergilenen bu yazıtın, Grek dilinde bir vasiyetname olduğu anlaşılmıştır. Bu yazıt, dünya hukuk tarihinde bilinen ilk yazılı miras hukuku belgesi kabul edilmektedir. Milattan Önce 1’inci yüzyıla işaret eden yazıta göre, yörede kentin adı Tibbe, Pataktibeai, Deskyleion, Nakrason ve Nakrasos gibi isimlerle anılmaktadır. Bölgede bulunan Bakır kasabasının adının bir dönem Nakrason olması özellikle bu adı öne çıkarmaktadır. Günümüze pek bir şeyin kalmadığı bu kentle ilgili bilgi oldukça azdır.

Tibbe (Tibbai) Antik Kenti

Kırkağaç’ın İlyaslar köyünde yer alan bu antik kentin adı da Manisa Müzesi’nde sergilenen yazıtta geçmektedir. Bu antik şehrin adı, aynı zamanda Akhisar yakınlarında bulunan bir su borusu üzerinde de geçmektedir. Bu su borusu Manisa Müzesi’nde görülebilmektedir. Ayrıca Helenistik döneminin ünlü hekimi Pergamonlu Galenus, ünlü Tibai şarabından bahsetmektedir. Bu antik kentin yeri tam olarak saptanamamıştır, ancak İlyaslar köyü yakınlarında olduğu sanılmaktadır. Köyün mezarlığında pek çok mimari parça, sütun parçası ve lahit parçaları bulunmuştur.

Kalandos (Kalanta-Kalamos) Antik Kenti

Kırkağaç’ın Gelenbe köyü yakınında bulunan kent, 13’ncü yüzyıla dair Bizans piskoposluk listelerinde Stratonikeia ya da Kalandos adıyla geçmektedir. Bazı arkeologların Siledik bölgesinde olduğunu tahmin ettiği bu antik kent, bazı bilim insanlarına göre ise Gelenbe köyü yakınındadır. Gelenbe’de bulunan Bizans yazıtları bu teoriyi güçlendirmektedir.

Stratonikeia (Hadrianapolis) Antik Kenti

Kırkağaç’ın Siledik mevkiinde bulunan kent, Suriye Kralı I. Antiokos tarafından kurulmuştur. Kurulduğunda kralın eşinin adını taşıyan kent, Hadrianus döneminde Hadrianapolis adını almıştır. Antik kentin kalıntıları, bugün Yağmurlu, Siledik ve Hamitli köylerinin kuzeyinde ortaya çıkarılmıştır. Günümüze sadece birkaç sikke ile az sayıda kalıntıya ev sahipliği yapan şehrin en önemli buluntusu ise Manisa Müzesi’nde sergilenin mermer steldir. Bu stelde Milattan Sonra 127 yılında, Hadrianus’un Stratonikeia kentine hitaben yazdığı üç mektup mevcuttur. Antik kentte, Roma dönemine ait mezar taşları da gün yüzüne çıkarılmıştır.

Yortan Höyüğü

Bostancı köyünde yer alan Yortan Höyüğü, Gelenbe kasabasına yedi kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. İzmir-Balıkesir karayolunun yanındaki höyükte yapılan arkeolojik kazılarda, çok sayıda küp mezar ortaya çıkarılmıştır. Ancak günümüze fazla bir kalıntı kalmamıştır. Nekropol alanında, küplerin içine iki ceset yan yana gömülmüştür. Ölülere ait hediyelerin de bulunduğu küplerden çanak çömlek, küçük insan figürleri, silah ve takı gibi eşyalar çıkmıştır.

Frig Kaya Mezarları

Kırkağaç’ın Bostancı köyündeki Yortan Höyüğü yakınlarında iki tane kaya mezarı mevcuttur. Yolun sağ tarafında, höyüğe dört kilometre uzaklıktaki birinci mezarın cephesi, güney yönündedir. Bir kaya bloğunun üzerinde yer alan mezar, anıt mezar şeklinde yapılmıştır. Üzerinde herhangi bir işaret ya da yazının olmadığı mezarın hangi dönem yapıldığı tam olarak bilinmemekle birlikte, yapının tarzı ve işçiliği Frig dönemine işaret etmektedir. Üzerinde herhangi bir işaret bulunmayan ikinci mezar ise Bakırçay yanında, kayalara oyulmuş bir mezardır.

Harta (Abidintepe) Tümülüsü

Kırkağaç ilçe merkezine 13 kilometre uzaklıktaki Milinge köyü yakınlarında yer alan Tümülüs, Milattan Önce 6’ncı yüzyıldan kalmadır. 19’ncu yüzyılda Manisa-Soma demiryolunun inşası esnasında talan edilen mezardan günümüze fazla bir şey kalmamıştır. Günümüze bir mermer kanepe ile bir cenaze alayı tasviri ulaşmıştır. Tasvirde mızraklı askerler, savaş arabaları, atlar, din adamları, Lidyalı kadınlar, erkekler ve çocuklar dikkat çekmektedir.

Fabrika

Kırkağaç ilçe merkezinde, ilgi çekici eski bir fabrika kalıntısı bulunmaktadır. Akhisar karayolu üzerinde yer alan bu fabrika, Ermeni asıllı Karakin Şahbazyan tarafından 1876 yılında inşa ettirilmiştir. Günümüzde halen bacası sağlam olan fabrikada; zeytinyağı bölümü, çırçır pamuk bölümü ve buğday öğütme bölümü vardır.

Pamuk Han

Kırkağaç’ta gezilmesi gereken yerler arasında bulunan Pamuk Han, ilçenin ticaret merkezi olarak öne çıkmaktadır. Kırkağaçlı İmros Federos adındaki Rum’a ait handa, çok sayıda dükkan mevcuttur. Üç kapısı bulunan handa, bu kapılar Çiftehanlar Camii, Karaosmanoğlu Camii ve Bahçıvan Pazarı’na açılmaktadır. Hanın geniş avlusunda; meyan kökü, palamut, afyon ve kökboyası gibi ürünler satılır.

Çam (Çamlık) Mesire Yeri

Kırkağaç ilçe merkezine dört kilometre uzaklıktaki Çam Mesire Yeri, Soma karayolu üzerindedir. Piknik alanı olarak yoğun ilgi çeken bu alanda; çeşmeler, tuvalet, oturma grupları ve piknik masaları vardır. Etrafında çam ağaçlarının yer aldığı mesire yerinde, panayır dönemlerinde çadırlar kurularak konaklama da yapılmaktadır.

Semerdamlı Tapınağı

Kırkağaç’ın Karakurt köyünde yer alan bu tapınağın en ilginç yanı, yapılırken bitirilmemiş olmasıdır. O dönemin inancına göre, kusursuz bir eserin ancak tanrının eseri olabileceği düşüncesiyle tapınak yarım bırakılmıştır. Günümüzde tapınağın merdivenleri dikkat çekmektedir. Bunlar, kayaların üst tarafında bulunan tanrıçanın oturma tahtına çıkmaktadır.

Kırkağaç’ta nerede ne yenir?

Kavunuyla ünlü Kırkağaç’ta, zeytinyağının da özel bir yeri vardır. İlçede oldukça yaygın tüketilen zeytinyağı, sabah kahvaltılarına dahi eklenmektedir. Kırkağaç’a özgü lezzetlerin diğerleri ise gulak çorbası ve güveçtir. Bunların yanı sıra tatlı olarak ilçede tel kadayıf ve höşmerim yaygın tüketilmektedir.Kırkağaç’ta bulunan restoran ve lokantalarda bu yöresel lezzetleri tadabileceğiniz gibi Manisa bölgesinin eşsiz lezzetlerini de bulabilirsiniz. İlçede en çok tercih edilen restoranları; Köfteci Halil, Mini Park Ekmek Arası, Evim Cafe, Kule Akhisar Köftecisi, Bademlili Garden Cafe, Hadi Gari Pide Salonu, Beyaz Saray Çorba Salonu, Yiyin Gari, Battalbey Çiğ Köfte ve Hanedan Cafe Restaruant olarak sayabiliriz.

Kırkağaç’ta gece hayatı

Manisa’nın Kırkağaç ilçesinde canlı bir gece hayatından söz edemeyiz. İlçede bulunan bar, gece kulübü gibi alkollü mekanların sayısı oldukça azdır. Kırkağaç’ın öne çıkan mekanlarının başında Şehir Kulübü gelmektedir. Gece kulübü olarak hizmet veren mekan, Şair Eşref Mahallesi Halit Kaya Dipli Sokak üzerinde yer almaktadır. Geç saatlere kadar içkinizi yudumlayarak eğlenebileceğiniz Şehir Kulübü’nün yanı sıra ilçede kafeterya, pastane ve çay bahçelerinde de akşam saatlerinde keyifli zaman geçirebilirsiniz. Kırkağaç’ta yer alan mekanların öne çıkanlarını; Special Cafe, Evim Cafe, Bademlili Garden Cafe, Bi Kaave ve Hanedan Cafe Restaruant olarak sıralayabiliriz.