TatilCity.NETTatilCity.NET

Kırkkale Gezi Rehberi

Kırıkkale Gezi Rehberi

Kırıkkale Gezi Rehberi


Kırıkkale Gezi Rehberi

İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan Kırıkkale, Kızılırmak’ın geçtiği bereketli toprakları ve tarihî yapılarının yanı sıra doğal güzellikleri ile görenleri kendine hayran bırakacak nadide kentlerimizden birdir. Yahşihan, Delice, Keskin, Sulakyurt, Bahşili, Balışeyh, Karakeçili ve Çelebi ile birlikte toplam dokuz ilçeden meydana gelen kent, Anadolu’nun pek çok kenti gibi birçok medeniyete ve uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Bu yanıyla eski bir yerleşim yeri olan Kırkkale’de maalesef bugüne kadar bölgede varlık göstermiş söz konusu medeniyetlere ışık tutacak herhangi bir arkeolojik kazı yapılmamıştır.
Ancak Japon bilim insanları bölgede pek çok değerli bulguya rastlanmıştır. 1990 ve 1991 yıllarında Kırıkkale’ye gelerek araştırmalara başlayan heyet, şehir merkezi başta olmak üzere ilçe ve köylerde birçok araştırma yapmıştır. Bu araştırmalar sonucunda ise bölgede, 21 höyük ve düz iskân bulmuşlardır. Bu alanlardan toplanan seramik örnekleri inceleme altına alınarak, Kızılırmak dışında kalan alanın Neolitik Çağ ve sonrası döneme ait bir takım bulgulara rastlanmıştır. Kızılırmak içinde kalan alanda ise Kalkolitik Çağ ile birlikte Eski Tunç Çağı, Asur, Frig, Hellenistik Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Dönemi’ne ait kalıntılar ve yerleşim yerleri bulunmuştur. Kent ve çevresinde yapılacak detaylı arkeolojik kazılar ve çalışmalar, bölge tarihine ışık tutacaktır.

Kırkkale'ye nasıl gidilir?

İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan Kırıkkale; Orta Anadolu, Orta Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri arasında kavşak noktasındadır. İç Anadolu Bölgesi’nden Kırıkkale’ye ulaşmak isterseniz mesafe oldukça yakındır. Bunun için özel aracınızı tercih edebileceğiniz gibi şehirlerarası otobüsleri de kullanabilirsiniz. Ankara ile Kırıkkale arası 78 kilometredir ve özel aracınızla yaklaşık bir saatte kente ulaşabilirsiniz. Kayseri’den Kırıkkale’ye özel aracınızla yaklaşık üç saat 50 dakikada gidebilirsiniz. İstanbul’dan Kırıkkale’ye ise kendi aracınızla yaklaşık altı saatte ulaşabilirsiniz. Öte yandan Konya Kırıkkale arası 275 kilometredir ve 4.5 saat sürer. Şehirlerarası otobüslerle de Kırıkkale’ye ulaşmanız mümkündür. Kırıkkale Otogarı’nın şehir merkezine bir kilometre uzaklıkta olduğunu da belirtmek de fayda var.
Kara yolu ile ulaşabileceğiniz Kırkkale’ye demir yolu ile ulaşabilirsiniz. Her salı ve pazar günleri Ankara-Tatvan arası karşılıklı hareket eden Van Gölü Ekspresi, Kırıkkale’den geçer. Pazartesi, çarşamba, perşembe, cuma, cumartesi günleri Kurtalan-Ankara arası karşılıklı sefer düzenleyen Güney Kurtalan Ekspresi  de Kırıkkale’den geçen bir diğer tren olarak oldukça yoğun kullanılmaktadır. Ankara-Kars arasında sefer düzenleyen ve son yılların en sevilen hattı Doğu Ekspresi’nin durakları arasında Kırıkkale de yer almaktadır. Kırıkkale’de havalimanı bulunmamaktadır. Kırıkkale’ye en yakın havaalanı ise 92 kilometre mesafe ile Ankara Esenboğa Havaalanı’dır.
Kırıkkale Gezilecek Yerler

Kırıkkale Gezilecek Yerler


Kırıkkale’de gezilecek yerler

1989 yılında il statüsüne kavuşan Kırıkkale, hızlı gelişimi ve her yıl artan yerli ve yabancı turist potansiyeli ile turizm sektöründe parlayan bir yıldız konumundadır. Oldukça eski tarihiyle birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kırıkkale’ye yukarıda da belirttiğimiz gibi kara yolu ve demir yolu ile ulaşmak oldukça kolaydır. Tarihî camileri ve türbelerinin yanı sıra tertemiz havası, muhteşem doğası ile birçok güzelliği bünyesinde toplamayı başaran Kırıkkale’ye en az iki gününüzü ayırmanız yeterli olacaktır.

MKE Silah Sanayi Müzesi

15 Temmuz 1990 yılından bu yana faaliyet gösteren Kırıkkale MKE Silah Sanayi Müzesi’nde, 15. ve 20. yüzyıllar arasında Osmanlı Dönemi’nde askerlerin kullandığı silahlar ve Avrupa ülkelerinin kullandığı silahlarla askeri malzemeler sergilenir. Kırıkkale Yahşihan yolu üzerinde yer alan müzede silahların yanı sıra  savaşta kullanılan birçok miğfer ve çelik yelekler de halkın ilgine sunulmuştur.
Müzede yer verilen silahların büyük bir kısmı 2. Dünya Savaşı yıllarında toplanmıştır. Osmanlı ve Avrupa askerlerine ait silahlar Tophane’den, Anadolu’dan ve askeri fabrikalardan getirilmiştir. MKE Silah Sanayi Müzesi tarihî varlıkların koruma altına alınıp gelecek nesillere aktarılması amacını taşımaktadır. Silah Müzesi’nde paha biçilemeyen 299 eser bulunmaktadır. Kırıkkale MKE Silah Sanayi Müzesi 1990 yılında açıldıktan sonra restore edilmiştir. Üç yıl sonra 2 Kasım 1993 yılında tekrar ziyarete açılmıştır. 1987 yılında ilk özel silah müzesi unvanı alan MKE Silah Sanayi Müzesi 1990 yılından itibaren sadece Müzeler Haftası’nda (18-24 Mayıs) halkın ziyaretine açılmaktadır. 18-24 Mayıs tarihleri dışında müzeyi gezmek için Makine Kimya Endüstrisi’nden özel izin almak gerekiyor.

Hasandede Camii ve Türbesi

Hasandede Camii ve Türbesi, Kırıkkale’de ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır. Kırıkkale’ye 12 kilometre mesafede olan ve adını Hasandede kasabasında yer alan Hasandede Cami ve Türbesi 1605 yılında yapılmıştır. Hasandede,  Anadolu’da yaşayan ünlü evliyalardan biri olarak tanınır. Kesme taştan yapılan Hasandede Camii kare şeklinde tasarlanmıştır. Kalın duvarları ile dikkat çeken Hasandede Camii ve türbesi yan yanadır. Caminin hemen yanında iki türbe vardır. Bu türbelerden biri Hasandede’ye aittir. Diğeri ise oğulları Şeyh Halil İbrahim, Şeyh Mustafa ve kızı Ümmühan Ana’ya ait türbedir. Mimari açıdan görenleri kendine hayran bırakan Hasandede Camii, Kırıkkale’ye gelen yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biridir.

Haydar Sultan Camii ve Türbesi

Kırıkkale gezilecek yerler listesindeki bir diğer ibadet yeri, Haydar Sultan Camii ve Türbesi’dir. Geç Roma veya Erken Bizans döneminde var olduğu düşünülen bir manastırın üzerine inşa edilen Haydar Sultan Külliyesi, kentte öne çıkan tarihi yapılardan biridir. Külliye; türbe, cami, çeşme, hazire ve kuyudan meydana gelmiştir. Haydar Sultan Camii ve Türbesi kent merkezine 45 kilometre mesafedeki Keskin İlçesi’nin Haydar Sultan köyündedir. Haydar Sultan Külliyesi, günümüze ulaşana kadar birçok onarım görmüştür. Yapılan onarımlardan sonra Haydar Sultan Külliyesi’nden geriye sadece Deliler Kuyusu adı verilen kuyu ve iki kitabe kalmıştır. Haydar Sultan Camii’nin yanında bulunan Deliler Kuyusu’nun etrafı duvarlarla çevrilidir. Beton kaplamalarla yükseltilen kuyunun derinliği 1.5 metredir. Kuyu suyunu görünce şaşırabilirsiniz çünkü su soğuk olmasına rağmen devamlı kaynıyor görünümündedir. Bunun nedeni ise kuyu suyunun kükürtlü olmasıdır.

Şeyh Şamil Camii ve Türbesi

Kırıkkale’ye 48 kilometre mesafede Sulakyurt ilçesinde yer alan Şeyh Şamil Camii, Kırkkale’de görmeniz gereken yerler arasındadır. Camii 15. yüzyılda ilçenin kurucusu olan Şeyh Şamil tarafından yaptırılmıştır. Evliya Çelebi Seyahatname’sinde Şeyh Şamil’den söz etmiş ve asıl adının Hamza olduğunu belirtmiştir. Camiinin yanında Şeyh Şamil’e ait türbe bulunmaktadır. Günümüze gelinceye kadar birçok onarımdan geçen cami ve türbe, mimari özelliklerinin bir kısmını kaybetse de çoğunu hâlâ taşımaktadır.

Sulu Mağara

Kırıkkale’ye 26 kilometre mesafede Keskin ilçesinin Arzu Bayırı’nda yer alan Sulu Mağara’nın Bizans dönemine ait bir yerleşim yeri olduğu düşünülmektedir. Her yıl yerli ve yabancı birçok turist tarafından ziyaret edilen Sulu Mağara, toplam uzunluğu 285 metredir ve yarı doğal-yarı yapaydır. Mağaranın doğal bölümü 3 kattan oluşmaktadır. Yapay ve doğal bölümler arasında birbirini bağlayan dar geçitler bulunmaktadır. Mağara yağışlı dönemlerde tavandan damlayan sular dışında tamamen kurudur. Kırıkkale’de gezilecek yerlerin başında gelen Sulu Mağara, turistlerin ilgi odağı konumundadır. Siz de Kırıkkale’ye geldiyseniz Sulu Mağara’ya mutlaka uğramalısınız. Sulu Mağara’ya giriş ücretsizdir.

Çeşnigir Köprüsü

Kırıkkale’nin Karakeçili İlçesi’ndeki Köprüköy beldesinde yer alan Çeşnigir Köprüsü, Selçuklu dönemine ait eserlerdendir. 13. yüzyıla ait olduğu tahmin edilen Çeşnigir Köprüsü, Köprüköy ile Karakeçili arasında Kızılırmak üzerine kuruludur. Çeşnigir Köprüsü, 1402 Ankara Savaşı’nda kullanıldığı ve Mısır seferine giden Yavuz Sultan Selim’in köprüyü Mimar Sinan’a tekrar yaptırdığı tarih kayıtlarında yer alır. 1898 yılında Kapulukaya Barajı’nın faaliyete geçilmesiyle Çeşnigir Köprüsü, araç trafiğine kapatılmıştır. Toplam uzunluğu 110 metre olan köprünün yapımında kesme taş kullanılmıştır.

Ceritkale Kaya Mezarları

Kırıkkale’nin Keskin ilçesine 10 kilometre, Ceritkale köyüne üç kilometre mesafede bulunan Ceritkale Kaya Mezarları, bölgeye yapacağınız ziyarette mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır. Burası bölgenin en eski yerleşim yerlerinden biri olarak öne çıkmaktadır. Tarihi Demir Çağı’na kadar uzanan Ceritkale Kaya Mezarları derin bir vadi içindedir. Vadinin doğu yamacında Romalılara ait olduğu tahmin edilen kayalara oyulmuş mezarlar bulunur.

Ballı Camii ve Türbesi

Kırıkkale’ye 21 kilometre mesafedeki Balışeyh ilçesinde yer alan Ballı Camii ve Türbesi’nin tarihi 12. yüzyıla kadar uzanmaktadır. 1121 yılında inşa edildiği tahmin edilen Ballı Camii ve Türbesi’nin kim tarafından yaptırıldığı bilinmiyor. Mimari olarak incelendiğinde Selçuklu Dönemi’ne ait olduğu düşünülen yapı, 1991 yılında orijinaline sadık kalınarak restore edilmiştir. Minarelerinin kısa ve kalın olması Anadolu Selçuklu Dönemi mimarisini çağrıştırmaktadır. Bölge halkı ve turizmi açısından kayda değer önem taşıyan Ballı Camii ve türbe, Kırıkkale gezinizde görmeniz gereken yerler arasındadır.

Karaahmetli Tabiat Parkı

Tertemiz havası, doyumsuz manzarası ve bol yeşilliği ile Kırıkkale’de gidilebilecek en güzel mesire yerlerinden biri olan Karaahmetli Tabiat Parkı bahar ve yaz aylarında ziyaretçi akınına uğramaktadır. Kırıkkale’ye 28 kilometre uzaklıktaki Bahşili ve Keskin ilçeleri arasında bulunan Karaahmetli Tabiat Parkı adını aldığı Karaahmetli köyünde yer alır. Karaahmetli Tabiat Parkı 2009 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile Tabiat Parkı ilan edilmiştir. Oldukça zengin bitki örtüsüne sahip olan Karaahmetli Tabiat Parkı aynı zamanda farklı kuş türlerinin de yaşam alanıdır. Kızılırmak Nehri üzerindeki Kapulukaya Baraj Gölü’nün kıyısında yer alan Karaahmetli Tabiat Parkı 13 balık türüne de ev sahipliği yapmaktadır. Yerel halkın piknik, yürüyüş, olta balıkçılığı, fotoğrafçılık gibi aktiviteler için vazgeçilmez yerlerinden biri olan park, kuş gözlemciliği için de en ideal yerlerden biridir. Siz de Karaahmetli Tabiat Parkı’na gelerek yürüyüş yapabilir, doğa ile iç içe huzur dolu bir gün geçirebilirsiniz.

Celal Bayar Parkı

Kızılırmak kenarında unutulmaz bir gün geçirmek isterseniz Celal Bayar Parkı’nı kesinlikle öneririz. Kırıkkale’ye beş kilometre mesafede Bahşili ilçesinde yer alan Celal Bayar Parkı Kırıkkale’de görülmesi gereken yerlerdendir. Şehir merkezine yakınlığıyla hem yerli halkın hem de yabancı ziyaretçilerin uğrak noktası olan park, Kızılırmak kenarında kurulu 500 dönümlük alanıyla oldukça büyüktür. Özellikle hafta sonları halkın yoğun ilgi gösterdiği park; dinlenme, piknik ve spor yapma imkânlarıyla oldukça tercih edilir. Celal Bayar Parkı’nda 500 araçlık otoparkın yanı sıra, dinlenme alanları, büfe, mescit, tuvalet ve piknik alanları bulunmaktadır. Celal Bayar parkında aileniz ya da arkadaşlarınızla huzur içinde piknik yapıp dinlenebilir, sandal ile gölette gezinti yapabilir, lunaparkta çocuklarınızla keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Kırıkkale’de nerede ne yenir?

Kırıkkale Anadolu’nun tüm yöresel yemeklerini tadabileceğiniz zenginlikte bir mutfaktır. Geçmişte birçok medeniyete ev sahipliği yapan şehirde, yemekler de bu kültürel zenginlikten payını almış ve çeşitlenmiştir. Bu sayede ortaya damakları şenlendiren harika lezzetlerin çıktığı Kırıkkale mutfağında, özellikle yoğurtlu tarhana çorbası bölgeye özgüdür. Bulama olarak da bilinen katma aşı, yarmanın suda haşlanıp soğuduktan sonra bol yoğurt ilave edilerek servis edilir. Dana kıyma ve bulgurun nefis birleşimiyle hazırlanan tuvalak ise Kırıkkale mutfağında hatırı sayılır lezzetlerden bir diğeridir. Kırıkkale topraklarında bolca bulunan madımak; bulgur, et ve salça ile pişirilerek hazırlanır. Kırıkkale sofralarını süsleyen yemeklerden biri olan omaç; yufka, yumurta ve tereyağı ile yapılır. Hem pratik hem doyurucu bir yemek olan omaç, bölgenin en sevilen tatlarından biridir. Öte yandan Kırıkkale’de el açması katmerler, sabah kahvaltılarının ve beş çaylarının vazgeçilmez lezzetlerindendir. Mayalı hamur, tereyağı ve bol pekmez ile hazırlanan gölleme ise yolunuz Kırıkkale’ye düştüğünde mutlaka denemeniz gereken lezzetler arasında yer alır. Pekmez tatlısı olarak da bilinen haside Kırıkkale’de ağzınızı tatlandıracak nefis bir yöresel tattır. Sarığıburma özellikle bayram sofralarını süsleyen tatlıdır. Anadolu’nun geleneksel lezzetlerinden biri olan kömbe denemeniz gereken bir börek çeşidi olarak vazgeçilmezdir. Ekmek aşı, pelte, etli ve mercimekli bulgur pilavı, dönderme Kırıkkale’de öne çıkan diğer lezzetleridir.
Kırıkkale Gece Hayatı

Kırıkkale Gece Hayatı


Kırıkkale’de gece hayatı

Kırıkkale’de diğer büyükşehirlerdeki gibi aktif bir gece hayatından söz etmek mümkün değildir. Ancak üniversitenin açılmasından sonra canlanmaya başlayan gece hayatı, yine de sizi tatmin edecektir. Muhafazakâr bir yapısıyla bilinen kentte üniversiteli nüfusunun artması ile eğlence ihtiyacı da ortaya çıkardı. Özellikle Kırıkkale Üniversite çevresindeki Yenişehir bölgesi gençlerin buluşma ve sosyalleşme lokasyonudur. Yurtkur Caddesi’nde bulunan Home Garden Cafe&Bistro üniversite öğrencileri arasındaki en sevilen mekânlardandır. Gece yarısına kadar açık olan mekânda arkadaşlarınızla yemek yiyebilir ve müzik eşliğinde dans edebilirsiniz. Yenişehir mahallesinde yer alan Evenness Cafe akşamları canlı müzik dinleyebileceğiniz yerler arasında öne çıkmaktadır.
Açık büfe kahvaltısı ile de öne çıkan mekânın yemek menüsünün oldukça zengin olduğunu söyleyebiliriz. Soo Cafe&Bistro Kırıkkale’de canlı müzik dinleyebileceğiniz ve sosyalleşebileceğiniz mekânlardan biri olarak Kırıkkale’de oldukça sevilir.  Yine merkezde bulunan Shot Bar, gece eğlenmek isteyenlerin uğrak adreslerindendir. Zafer Caddesi’ndeki Retro Bar Kırıkkale gece hayatına yön veren diğer bir mekândır. Bağlarbaşı Mahallesi’ndeki yine özellikle gençlerin buluşma noktası olan Cool Escape Cafe&Bistro sevdiklerinizle gece yarısına kadar eğlenebileceğiniz mekanlardır. Atatürk Bulvarı’ndaki Cafe de Petra’nın hoş konsepti nde arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirebilirsiniz. Matto Cafe ise geniş iç mekânının yanı sıra yeşillikler içerisindeki bahçesi ile oldukça sevilen bir mekandır.