TatilCity.NETTatilCity.NET

Kırşehir Gezi Rehberi

Kırşehir Gezi Rehberi

Kırşehir


Kırşehir Gezi Rehberi

İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan Kırşehir, hem zengin tarihi geçmişi hem de doğal güzellikleriyle bölgenin gezilmesi gereken illeri arasındadır. Tarihi Hititlere kadar uzanan Kırşehir’e, 527 ile 568 yılları arasında hüküm süren imparator I. Justinianos döneminde “Justinianopolis” adı verilmiştir. Kırın ortasında geniş bir alana yayıldığı için Türklerin “Kır Şehri” ismini verdikleri kent, tarihsel süreç içinde “Kırşehir” adını almıştır. 6 bin 750 kilometrekarelik yüz ölçümüyle Kapadokya bölgesinin kuzeyinde yer alan Kırşehir, bu turizm cennetinin girişinde bulunmaktadır.
Bugüne kadar çok sayıda uygarlığa ev sahipliği yapan kent, özellikle ozan kültürüyle öne çıkmaktadır. Çok sayıda ozanın yetiştiği Kırşehir’de; aşıklar, yazarlar ve ismi kentle özdeşleşen Hacı Bektaş Veli önemli değerlerdir. Anadolu'daki ekonomik yaşamın önemli geleneklerinden olan, esnafların doğruluk, yardımlaşma ve saygısını temel alan Ahilik kavramı da 13’üncü yüzyılda Kırşehir'de doğmuştur. Tarihi yapıları, kaplıcaları ve doğal güzellikleriyle son yıllarda turizmde önemli gelişmeler kat eden Kırşehir, gezilebilecek çok sayıda turistik yere sahiptir. Kış ayları soğuk ve yağışlı olan il, bu özelliği nedeniyle turistler tarafından ağırlıklı olarak ilkbahar ve yaz aylarında ziyaret edilmektedir.

Kırşehir’e nasıl gidilir?

İç Anadolu Bölgesi’nde konumlanmış olan Kırşehir, Ankara ile Kayseri arasındaki D-765 devlet karayolu üzerinde bulunduğu için kolay bir ulaşıma sahiptir. Başta Ankara ve İstanbul olmak üzere çok sayıda kentten otobüs seferleri yapılan Kırşehir’de havalimanı yoktur. Ancak yakın illerdeki havaalanları kullanılarak kente kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Kırşehir’e 80 kilometre mesafede olan Nevşehir Tuzköy Havalimanı’nın yanı sıra Ankara Esenboğa Havalimanı da kente ulaşmak için kullanılmaktadır. Kent merkezine iki kilometre mesafede yer alan Kırşehir Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden toplu taşıma araçları ve taksilerle merkeze gidilebilmektedir.
Kırşehir Gezilecek Yerler

Kırşehir Gezilecek Yerler


Kırşehir’de gezilecek yerler

Mucur Yeraltı Şehri

Kırşehir’de gezilmesi gereken yerlerin başında bulunan Mucur Yeraltı Şehri, Mucur ilçe merkezinde yer almaktadır. Milattan Sonra 3’üncü ve 4’üncü yüzyıllar arasında kurulduğu belirlenen yeraltı şehri, yerin sekiz metre kadar altındadır. Kentte 42 tane oda, dehlizler, ibadet mekanları, ahırlar, geçitler, gizli yollar ve havalandırma bacaları vardır. Kayalara oyularak yapılmış olan yeraltı şehri, tek giriş kapısına sahiptir. Bazı bölümlerin girişlerini örtmek için yapılmış olan büyük boyutta kapak taşları ile yeraltı şehrinin oksijen alabilmesi için yapılmış olan bacalar da dikkat çekmektedir.

Ahi Evran Camii ve Türbesi

Ahilik yapılanmasının kurucusu olan Ahi Evran adına yaptırılan cami ve türbe, il merkezinde bulunmaktadır. 1482 yılında inşası tamamlanan Ahi Evran Camii ve Türbesi, yerel halk tarafından Evliyaullah ismiyle adlandırılmaktadır. Ahi Evran; esnafların doğruluk, dürüstlük ve dayanışmasını esas alan bir birlik kurmuştur. Onun adına inşa edilen yapı, ilk başta zaviye amaçlı kullanılmıştır. Ancak daha sonraları cami işlevi görmüştür.

Çağırkan Kalehöyük

Kırşehir’in Kaman ilçesine dokuz kilometre mesafedeki Çağırkan kasabasında yer alan höyük, 500 metreyi aşkın genişliğe sahiptir. Höyükte yapılan arkeolojik kazılar, buranın Milattan Önce 3000 yılından İslamiyet dönemine kadar iskan amaçlı kullanıldığını ortaya koymuştur. Höyükten elde edilen çanak, çömlek gibi ev aletleri ve takılar Kırşehir Müzesi’nde sergilenmektedir. Bu eserlerin Hitit ve Frig uygarlıklarından günümüze kaldığı anlaşılmıştır. Ayrıca Milattan Sonra 17’nci yüzyıldan kaldığı anlaşılan porselen ve sikkelerin, o dönem Çin’den ve Polonya’dan geldiği saptanmıştır. Höyükten Milattan Önce 1000 ile 2000’li yıllar arasına ait ithal mühürler de gün ışığına çıkarılmıştır.

Cacabey Camii

Şehir merkezinde yer alan bu yapı, Selçuklu zamanında Kılıçaslan oğlu Keyhüsrev döneminde, Kırşehir Emiri Nurettin Cibril Bin Cacabey tarafından inşa ettirilmiştir. Bir gözlem evi olarak 1271 ile 1272 arasında inşa ettirilen medrese, sonradan camiye çevrilmiştir. Minaresinde bulunan mavi çinilerden dolayı yerel halk tarafından “Cıncıklı Camii” ismiyle de anılan yapı, kare planlı ve kesme taştan inşa edilmiştir. İki eyvanlı kapalı avlulu medreseler grubuna giren yapı, bir zamanlar astronomi yüksek okulu olarak kullanılmıştır. Sol tarafında Cacabey’e ait türbenin de yer aldığı yapının kuzeydoğusundaki medresenin bitişiğinde ise Cacabey'in kümbeti bulunmaktadır.

Üç Ayak Kilisesi

Erken Hıristiyanlık dönemine ait Üç Ayak Kilisesi, merkez ilçeye bağlı Taburoğlu köyünde yer almaktadır. 10’uncu yüzyılda, iki Bizans imparatorunca iki mezhebin bir arada ibadet etmesi amacıyla yapılan kilise, bu yönüyle oldukça önemlidir. İlk anıtsal köy kiliselerinden olan Üç Ayak Kilisesi, mimari bakımdan da dikkat çekicidir. Kilisenin yakınlarında yer alan Dul Kadirli Yeraltı Yerleşkesi ve Hacıfakılı Antik Kenti de bölgeyi turizm açısından uğrak noktası haline getirmiştir.

Seyfe Gölü

Kırşehir’in doğal güzellikleri arasında ilk sırada yer alan Seyfe Gölü, dünyadaki en büyük flamingo topluluklarından birini barındırmaktadır. Yapılan araştırmalara göre göl, 320 bin adet flamingonun konaklama alanıdır. Ayrıca binlerce ördeğe de ev sahipliği yapan gölde pek çok kuş türü bulunmaktadır. Bunların başlıcaları; çamurcun, balıkçıl, pelikan, yağmurcun, kılıç gaga, kaz, martı, sumru ve balabandır. Sonbahar aylarında leyleklerin de toplandığı gölde, 500 bin kuşun bir arada yaşadığı saptanmıştır. Kuş bilimcileri ve kuş gözlemcilerinin Türkiye’de en çok ilgi gösterdikleri yerler arasında bulunan Seyfe Gölü, 1990’da Tabiatı Koruma Alanı ilan edilmiştir ve birinci derece Doğal Sit Alanı konumundadır. Ayrıca bu gölde yaşamını sürdüren 27 kuş türü, Uluslararası Kuşları Koruma Konseyi tarafından koruma listesine dahil edilmiştir. Kırşehir’e yapacağınız gezide, bu gölü mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

Terme Termal Turizm Merkezi

Kırşehir’de bulunan Terme Termal Turizm Merkezi, 40 ila 56 derece arasındaki sıcak suyuyla çok sayıda hastalığa iyi gelen bir merkez konumundadır. Bikarbonat, kalsiyum, klorür, florür ve sodyum içeren bu sıcak su, 6.2 Ph değerine sahiptir. Merkezdeki sudan ağırlıklı olarak romatizma, kalp ve kan dolaşımı hastaları, kadın hastalıklarına sahip olanlar ile eklem ve kireçlenme sorunları yaşayanlar yararlanmaktadır. Merkezde hem içme suyu hem de banyo kürü mevcuttur.

Kırşehir kaplıcaları

Önemli kaplıcalara ev sahipliği yapan Kırşehir’de; Terme, Karakurt, Mahmutlu ve Bulamaçlı kaplıcaları en çok ziyaretçi çekenlerdir. Eklem ve romatizma hastalıklarına, damar sertliğine iyi geldiği belirlenen bu kaplıcalarda, ayrıca felçlilerin rehabilitasyonunda, safra kesesi, karaciğer, mide ve bağırsak hastalıklarında, böbrek taşlarında, hipertansiyon ve kronik bronşit gibi hastalıklarda da olumlu sonuçlar alındığı belirtilmektedir. Karakurt Kaplıcası’nda 50, Bulamaçlı Kaplıcası’nda ise 20 yatak kapasiteli birer tesis de mevcuttur.

Kırşehir'de nerede ne yenir?

İç Anadolu Bölgesi’nin mutfak kültürünün özelliklerini büyük oranda taşıyan Kırşehir’de, yemeklerde ağırlıklı olarak et ve bakliyat kullanılır. Ayrıca sebze ve meyvelerle de çok sayıda yemeğin yapıldığı kentte, yöreye özgü lezzetler de dikkat çeker. Bunlar arasında öne çıkanlar; Kırşehir köftesi, tandırda çömlek paça, katma aşı, dövme, yoğurt çorbası, düğün çorbası, keşkek, madımak, çullama, topalak, lepe, pancar çırpması, ayva dolması ve boranidir. Yörenin en ünlü lezzetleri arasında bulunan çömlekte kuru fasulye ve et yahnisi özellikle turistlerin ilgisini çekmektedir. Kentte yöresel lezzetleri tadabileceğiniz çok sayıda restoran mevcuttur. Bunlar arasında bulunan Hacı Usta Kebap ve Kaburga, kaburga kebabı ile öne çıkmaktadır. Ayrıca işkembe ve paça çorbasında iddialı olan Turşunun Yeri, kavurması ve balığı ile ünlü olan Göl Restaurant ve balık çeşitleriyle tercih edilen İskele Balık Restaurant kentte öne çıkan diğer restoranlardır.
Kırşehir Gece Hayatı

Kırşehir Gece Hayatı


Kırşehir’de gece hayatı

Gece hayatı aktif olmayan Kırşehir, pek çok İç Anadolu kenti gibi kafelerle ve çay bahçeleriyle sınırlı bir eğlence ortamına sahiptir. Ankara Caddesi’nde yoğunlaşan kafeleri, ağırlıklı olarak gençler tercih etmektedir. Sıcak yaz günlerinde vatandaşların akın ettiği İkizarası Kent Parkı’nın yanı sıra şehrin farklı noktalarındaki çay bahçeleri akşam saatlerinde yoğun ilgi görmektedir. Alkollü içeceklerin sadece otel barlarında sunulduğu kentte, Grand Hotel Terme’nin diskosu seçenekler arasındadır. Ayrıca Kırşehir kent merkezinde canlı müzik dinleyebileceğiniz Med-Cezir Cafe, Cafe Gusto Riko ve Eylül Cafe gibi mekanlarda keyifli bir akşam geçirebilirsiniz.