TatilCity.NETTatilCity.NET

Kıyıköy Gezi Rehberi

Kıyıköy Gezi Rehberi

Kıyıköy Gezi Rehberi


Kırklareli Kıyıköy Gezi Rehberi

Kırklareli sınırları içinde bulunan Vize ilçesine bağlı Kıyıköy, doğal güzellikleriyle öne çıkan ve bir sahil kasabasıdır. Etrafı yemyeşil ormanlarla çevrili olan Kıyıköy, Karadeniz kıyısında yer almaktadır. Pabuçdere ve Kazandere derelerinin içinden geçtiği bu şirin sahil kasabasında yöre halkının geçim kaynağı ormancılık ve balıkçılıktır. Dünyanın en eski taş oyma manastırlarından biri olan Aya Nikola Manastırı’na ev sahipliği yapan Kıyıköy, özellikle Trakya'nın önemli varlıklarından olan karaçam ormanları ile görenleri kendine hayran bırakır. Karaçam ormanlarının yanı sıra; Macar meşesi, sapsız meşe, saçlı meşe, doğu gürgeni, karagürgen, dişbudak, kayın, akçaağaç, ıhlamur ve kızılağaç bu ormanlarda rastlanan diğer ağaç türleridir. Trakya’nın bu zengin habitatında karaca, yaban domuzu, kurt, çakal, sansar, tilki, porsuk, tavşan gibi hayvanlar koruma altındadır.
Öte yandan Kıyıköy’ün tarihinden bahsetmek gerekirse; Karyalılar tarafından kurulan ilçenin antik dönemdeki adı Salmydessas'tur. Kıyıköy'e yapacağınız gezi sırasında Saray ve Vize girişlerinde kırmızı tuğlalarla örülmüş surlara rastlayabilirsiniz. Önemli bir bölümü bakımsız ve yıkık olan bu surların ortasında, ahşap ve taştan yapılmış Rum evlerini görebilirsiniz. Buradan bakıldığında kasaba, tipik bir Ortaçağ görüntüsü sunmaktadır. Büyük ölçüde bozulmamış köy varlığı, tarihi varlıkları, doğal güzellikleri, denizi ve kumsalları, ile Kıyıköy, her yıl yerli ve yabancı birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir. Bu anlamda ziyaretçilerine çeşitli güzellikler sunan Kıyıköy’de özellikle yaz dönemlerinde yoğunlaşmaktadır. Kıyıköy, şehrin stresinden uzaklaşmak isteyen, sevdikleriyle birlikte birkaç gün geçirmek isteyenler için küçük sevimli balıkçı tekneleri, kırmızı tuğlalı surları, ahşaptan yapılan otantik Rum evleriyle, çoğunluğu Selanik göçmeni neşeli ve hoş sohbet insanlarıyla sadece bedeninizi değil, ruhunuzu da dinlendirebileceğiniz nadide yerlerden biridir. Öte yadnan Kıyıköy’ü bu kadar sevimli kılan bir diğer faktör ise, insanların bir masal kahramanı gibi yaşadıkları bir yer olmasıdır. Evlerin  balkonlarında, teraslarında her gece düzenlenen darbukalı, şarkılı eğlenceler, sabaha karşı naralar atan insanları gördükçe her tarafından neşe taşan bu köyde kendinizi bir dizi setinde hatta bir masalın içinde hissetmeniz içten bile değildir.
Kıyıköy Gezilecek Yerler

Kıyıköy Gezilecek Yerler


Kıyıköy’de gezilecek yerler

İstanbul’a yakın konumuyla tatil severlerin ve günü birlik ziyaretçilerin ilgi odağı olan Kıyıköy’de birçok yere oranla yapabileceğiniz ve eğlenebileceğiniz birçok aktivite bulunmaktadır. Kırklareli’nde yapacağınız en eğlenceli faaliyet elbette ki içmek olacaktır. Pek çoğu alkollü restoranları, kafeleri ve barları ile ister nehirde tekne veya sandal kiralayarak yanınızda getireceğiniz içkinizi yudumlayın, isterseniz limandaki bu mekanlardan herhangi birinde için, sevdiklerinizle hoşça vakit geçirebileceğinizden emin olabilirsiniz. Bu nehirde kanoya veya nehir bisikletine binebilirsiniz. Etrafı ağaçlarla kaplı nehir yüzeyinde bahar aylarında nilüferleri, suyun içinde gezen su kaplumbağalarını ve su yılanları görebilirsiniz. Çocuğunuzla birlikte geliyorsanız uçurtma uçurmak da iyi bir fikir olabilir. Uçsuz bucaksız yeşil düzlüklerin bulunduğu ailenizle birlikte piknik yapacağınız alanların bulunduğu Kıyıköy, iyi bir kaçış noktasıdır.

Aya Nikola Manastırı

Kıyıköy’ün en önemli tarihi zenginliklerinden biri olan Aya Nikola Manastırı, Türkiye’nin de sayılı ibadethanelerinden biridir. Fakat maalesef Aya Nikola Manastırı, çok da iyi korunamamıştır. Oldukça kötü durumda olan bu antik yapının gönüllü bir bekçisi bulunuyor yaklaşık 30 yıldır her sabah manastırın temizliğini yapmasına rağmen yeterli gelmiyor. Aya Nikola Manastırı, yine de Kıyıköy ziyaretinizde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında yer alıyor.

Kıyıköy Kalesi

Kıyıköy merkezini çevreleyen Kıyıköy Kalesi ve surlar, İmparator Jüstinyen döneminde, 6. Yüzyılda koruma ve denetleme kalesi olarak inşa edilmiştir. Bölgede anlatılan hikayeye göre, bu kadar güçlü savunması olan kalenin içine giremeyen yabancı kuvvetler, denize su almaya inen ve bu kapıyı açık unutan bir kişi sayesinde Kıyıköy Kalesi’ne girebilmiş ve beldeyi ele geçirebilmiştir.

Kıyıköy Mağarası

Kireçtaşı içinde gelişen fosilleri ile renkli ve muazzam bir görüntü sunan Kıyıköy Mağarası, Kıyıköy gezinizde görülmesi gereken yerler arasındadır. Yarı aktif bir mağara olarak öne çıkan mağaranın içine girdiğinizde birçok kırmızı ve kahverengi mağara kelebeği göreceksiniz. Birçok yarasa türüne de ev sahipliği yapan mağara ve çevresi doğal güzelliğiyle görenleri kendine hayran bırakıyor.

Kıyıköy Liman Hamamı

Yapım tarihi tam olarak bilinmeyen Kıyıköy Liman Hamamı, Osmanlı mimarisinin özelliklerini göstermektedir. Her yıl birçok ziyaretçiyi ağırlayan hamam, maalesef tıpkı Aya Nikola Manastırı gibi kayda değer ölçüde kaderine terk edilmiştir.

Aşıklar Tepesi

Aşıklar Tepesi, Kıyıköy’ün en çok ziyaret edilen noktalarından biridir. Şahsi aracınızla da rahatlıkla gidebileceğiniz Aşıklar Tepesi’nde arabanızı tepede uygun bir çekip sevdiklerinizle saatlerce manzarayı seyredebilirsiniz. Arabasız yoksa tepeye yürüyerek ulaşabilir ve bir çay içebilirsiniz. Ancak size önerimiz buraya kadar geldiyseniz biraz dinlenin ve güneş batana kadar manzarayı izleyin…

Selvez Koyu

Kıyıköy’de, adı üstünde kıyı köyü olması nedeniyle falezlenen kıyı şeridi içerisinde kendini başarıyla gizlemiş ve hatta gizlemekte olan birçok kumsal bulunmaktadır. Bunlardan en çok tanınanı ve tercih edileni Selvez Koyu’dur. Kıyıköy'den İğneada yönüne doğru ilerlerken fark edeceğiniz falezlenerek denize inen kıyıların arasında gizlenen Selvez Koyu, Kıyıköy'e en yakın koy konumundadır. Bir kere deniz tertemiz koyu ile Selvez Koyu, sakin yapısıyla da öne çıkar. Suyu biraz soğuk olmasına rağmen özellikle İstanbul’dan gelen birçok ziyaretçiyi ağırlayan koy, sessiz ve sakin ortamıyla dikkat çekiyor. Ayrıca Selvez Koyu'nun biraz  ilerisinde kamp ve karavan kurabileceğiniz, ormanla çevrili Poliçe Koyu ve Panayır İskelesi Koyu yer almaktadır.

Kazan ve Pabuç Dere

Yazımızın başında belirttiğimiz üzere Kıyıköy'ü Kazandere ve Pabuçdere dereleri iki yandan çevrelemektedir. Bu derelerde sazan, kefal, alabalık gibi balık çeşitleri bulunmaktadır. Bir sandalla hatta deniz bisikleti kiralayıp bir de yanınıza olta alırsanız o dinginlikte saatlerce balık tutabilirsiniz. Derede balık avcılığı dışında sevdiklerinizle sandal, kano ve deniz bisikleti gezisi yapmanız da mümkündür.

Kıyıköy’de ne yenir?

Kıyıköy yakınında bulunan Bahçeköy, özelikle manda yoğurduyla tanınır. Karadeniz'in zengin balık mutfağıyla göz dolduran Kıyıköy, özellikle  kalkan balığı ile özdeşleşmiştir. Manda yoğurdunun dışında; lüfer, çinekop, palamut, barbun, kırlangıç, istavrit, dil balığı, tekir, mezgit, hamsi, mersin balığı, çipura, kefal, torik, levrek, torik, kalamar, karides, pavurya, midye salataları ve mezeler Kıyıköy’de mutlaka tatmanız gereken lezzetlerin başında gelmektedir.

Kalkan balığı

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Kıyıköy, birçok balık çeşidiyle ünlüdür. Özellikle kalkan balığı ile öne çıkan Kıyıköy gezinizde mutlaka denemenizi öneririz. Fakat burada biraz pahalı olduğunu belirtmek de fayda var.

Manda yoğurdu

Kıyıköy’de ne yenir denilince balıktan sonra akla gelen diğer şey manda yoğurdudur. Kıyıköy’e gidip manda yoğurdu yediğinizde bir daha inek yoğurdu yemek istemeyeceksiniz. Bölgede manda yetiştiriciliği yoğun olduğu için yoğurdun en doğal halini burada tatmanız mümkün olacaktır.
Kıyıköy Gece Hayatı

Kıyıköy Gece Hayatı


Kıyıköy’de gece hayatı

Efsane Restaurant 

Limana yukarıdan bakan restoran, sur içinde limanın burun bölümündedir. Yani girişten girip yolun sonuna kadar gidip tam U dönüşü yaptığınız yerde karşınıza çıkacaktır. Konumundan tasvir edebileceğiniz gibi uçsuz bucaksız bir deniz manzarasına sahip olan mekanın çok keyifli bir bahçesi bulunmaktadır. Burada birkaç soğuk meze ile kalamar ve karides yiyebilirsiniz. Efsane Restaurant’ta yediğiniz kalamar lokum gibi ağzınızda dağılırken, karides damaklarınızda ayrıca bir tat bırakacak. Balık tercihini size bırakıyoruz. Ayrıca bu kadar zengin balık ve meze çeşitlerinin bulunduğu mekanda rakı ve bira olmak üzere zengin içki seçenekleri de bulabilirsiniz.

Köşk Restaurant

Efsane Restaurant’tan limana doğru yönünüzü çevirdiğinizde göreceğiniz Köşk Restaurant, manzarası ve bahçesi ile görenlerin hayranlığını kazanıyor. Güler yüzlü servis anlayışı ve zengin menüsü ile öne çıkan mekanda, her türlü içki çeşidini de bulabilirsiniz. Fiyatların biraz daha uygun olduğu Köşk Restaurant’ta sevdiklerinizle hoşça vakit geçirebilirsiniz.