TatilCity.NETTatilCity.NET

Kızılcahamam Gezi Rehberi

Kızılcahamam Gezi Rehberi

Kızılcahamam Gezi Rehberi


Ankara'nın en önemli turistik durağı olan Kızılcahamam, termal suları ve görülmeye değer Soğuksu Milli Parkı ile dört mevsim ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Bünyesinde hem dağ manzaralı konaklama alternatifi hem de çok sayıda termal otel bulunan ilçe, Ankara'dan kısa bir süre uzaklaşmak isteyenlerin, farklı kentlerden gelip huzurlu bir tatil geçirmek isteyenlerin uğrak adreslerinden biri konumundadır. Kızılcahamam; gözlemesi, lezzeti köfteleri ve tadına doyum olmaz mutfağı ile en çok tercih edilen yerleşimlerdendir. Aynı zamanda sahip olduğu ormanlar, termal sular gibi jeolojik güzellikleri ile de yoğun bir kültürel mirasa sahip olan Kızılcahamam’a bağlı köylerin bazılarında Paleolotik devire ait yerleşim izlerine rastlanmıştır.
Kızılcahamamda yer alan kaplıcaların geçmişinin Roma İmparatorluğu’na kadar uzandığı düşünülür. Büyük kaplıcanın yanında bulunan Romalılara ait olduğu bilinen hamam da bu düşünceyi doğruluyor. Kızılcahamam, bugün çam ormanları arasında doğası, termal suları, tarihi ve kültürel yapısı ile Ankara’nın önemli turistik ilçelerinden biridir. Bol mineralli meşhur Kızılcahamam sodası, enfes köfteleri, gözlemeleri, çörekleri ile sahip olduğu yerel Anadolu mutfağı; Ankara’ya gelmişken Kızılcahamam’ı görmenizi gerektiren sebepler olarak sayılabilir.
Kızılcahanan gezilcek yerler

Kızılcahanan gezilcek yerler


Doğal güzelliklerinin yanı sıra kaplıcalarıyla bölge öne çıkıyor


Soğuksu Milli Parkı

Türkiye’nin en önemli milli parklarından biri olarak değerlendirilen Soğuksu Milli Parkı, misafirlerine zengin bitki örtüsü ve doğal güzelliği birlikte sunuyor. Kızılcahamam'ın ilçe merkezinde yer alan Soğuksu Milli Parkı, hem soğuk hem de sıcak su kaynakları ile öne çıkıyor. Bölgenin volkanik olmasından kaynaklanan bu zengin yapı, yeşilin tüm tonlarını bağrında saklar. Bu özelliği ile piknik yerleri, yürüyüş parkurları, tırmanma aktiviteleri ile günlük geziler için oldukça uygun doğal bir ortam sunar.

Alicin Manastırı

Yapım tarihi kesin olarak bilinmeyen Alicin Manastırı, bir yamaçta yer alır. Yerden yaklaşık 70-80 metre yüksekliktedir. İlk bakışta akıllara Trabzon’da yer alan Sümela Manastırı’nı hatırlatır. Ancak Alicin Manastırı, Sümela Manastırı’na oranla çok daha eskidir. Konumdan kaynaklı ziyaret etmek isteyenlerin zorlu bir parkura hazır olmaları gerekiyor.

Abacı Peribacaları

İlçe sınırları içinde yer alan Abacı Peribacaları da yine yerli ve yabancı turistler tarafından sıkça ziyaret edilen noktalardan biridir. Abacı Mahallesi’ndeki peri bacaları, gerçek bir taş ormanını andırır ve oldukça dikkat çekici bir görüntüye sahiptir.

Başköy Kalesi

Başköy Kalesi ilçenin en çok ziyaretçi alan adreslerinden biridir. Başköy, ilçe sınırları içinde bulunan köylerden biridir. Sahip olduğu kale ile birlikte kayda değer önem taşıyan Başköy Kalesi, Roma Dönemi’nde inşa edildiği bilinen kale, volkanik kütlelerin oyulması ile yapılmıştır. Verilen emeği görsel olarak da kusursuz bir şekilde ortaya koyan Başköy Kalesi, her yıl yerli ve yabancı birçok ziyaretçi ağırlar.

Mahkeme Ağacin Köyü

Mahkeme Ağacin köyü eskiden bölgenin merkezi sayılan kabul ediliyordu. Günümüzde mağaraları ile meşhur bir bölge olan köyün altında birçok mağara yer alır. Bu mağaralar zamanla restore edilmiş ve halka açılmıştır. Araştırmalara göre, mağaralar Roma İmparatorluğu döneminden günümüze ulaşmıştır. İmparatorluktan saklanmak isteyen Hristiyanlar tarafından inşa edildiği bilinen mağaraların düzeni, motifleri kiliselere benzer.

Kızılcahamam Kaplıcaları

Kızılcahamam en çok ziyaret edilen yerleri kaplıcalarıdır. Büyük ve Küçük Kaplıca adlarıyla iki kaplıcaya sahip olan kaplıcalarda su sıcaklığı 50 derecedir. Büyük Kaplıca daha geniş bir alana kuruludur. Konaklama imkanları da bulunan bölgede hem kadınlar hem erkekler için ayrı alanlar yer alır. Küçük kaplıca ise tek binada hizmet veriyor. Öğlene kadar erkeklere, öğleden sonra kadınlara hizmet verir. Sağlık açısından oldukça faydalı olan Kızılcahamam kaplıcaları; romatizmal hastalıklara, cilt hastalıklarına, ortopedik hastalıklara ve kadın hastalıklarına iyi geliyor. Her yıl binlerce kişi Kızılcahamam kaplıcalarında şifa arıyor.

Kızılcahamam’da nerede ne yenir?


Kardelen Restaurant

Çam Termal Otel bünyesinde hizmet veren Kardelen Restaurant, 500 kişilik kapasiteye sahiptir. Özellikle geniş katılımlı organizasyonlar kapsamında tercih edilen Kardelen Restaurant; kırmızı et, beyaz et ve balık gibi farklı et çeşitlerini aynı anda sunuyor. Restoran açık büfe kahvaltısı ve uzman şeflerinin benzersiz sunumları ile unutulmaz bir yemek şöleni vaat ediyor.

Tokdoyuran Restaurant

Kızılcahamam’ın en bilinen restoranlarından biri olan Tokdoyuran Restaurant, güler yüzlü hizmet anlayışı ve zengin menüsü ile her damağa hitap ediyor. Rahat ve şık ortamı ile sevdiklerinizle hoş bir gece geçirmenize katkı sağlayacak olan mekanda, Türk mutfağının farklı tatlarına da rastlamanız mümkündür.

MİR Restaurant

Soğuksu Milli Parkı içinde yer alan Mir Restaurant, Kızılcahamam gezinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken mekanlar arasındadır. Köftesi ile ünlenen doğayla baş başa samimi ortamı ile büyüleyen mekanda soba üstünde çay ve kestane keyfi de yapabilirsiniz. Akan suyun kıyısında ormanın içinde sakin ve güzel bir mekan olan Mir Restaurant, sucuk ve köftesi ile öne çıkıyor. İsteyene içki servisi de yapılıyor.

Orkide Restaurant

Ambiyansı ile toplantılar için harika bir alternatif olan Orkide Restaurant, 300 metrekarelik terası ve eşsiz manzarası ile misafirlerini ağırlıyor. 180 kişilik kapasitesi olan restoran, zengin menüsü ile de öne çıkıyor. Açık büfe servisi ve yöresel lezzetleri ile her damağa hitap eden  mekanda sağlıklı ve doğal lezzetlere rastlamak mümkündür. Kızılcahamam yemek çeşitliliğini deneyimlemenizi sağlayacak menüsü ile dikkat çeken restoranda tüm lezzetleri en doğal haliyle bulabilirsiniz
Kızılcahamam Gece Hayatı

Kızılcahamam Gece Hayatı


Kızılcahamam’da farklı bir akşam sizi bekliyor


Patalya Teras Bar

Soğuksu Milli Parkı içinde yer alan Patalya Otel eski bir konaklama yeridir. Patalya Teras Bar, otel bünyesinde hizmet veren bir mekandır. Özellikle sahip olduğu eşsiz manzarası ile tercih edilen mekanda birçok alkol çeşidinin yanı sıra zengin yiyecek ve mezeleri ile de farklı bir ortam sunuyor.

Şömine Bar

Yerli ve yabancı içki çeşitleri, hoş  ambiyansı ile bilinen Şönine Bar, Kızılcahamam’ın en çok tercih edilen gece mekanlarından biridir. Müşteri memnuniyeti odaklı hizmet veren mekan, zengin içki çeşitlerinin yanı sıra Türk mutfağına özgü lezzetleriyle de fark yaratıyor. Kızılcahamam gezinizde mutlaka uğramanızı tavsiye ettiğimiz Şömine Bar, sevdiklerinizle harika bir akşam geçirmenizi sağlayacak.