TatilCity.NETTatilCity.NET

Kocaeli Gezi Rehberi

Kocaeli Gezi Rehberi

Kocaeli Gezi Rehberi

Marmara Bölgesi'nde yer alan Kocaeli, doğu ve güneydoğusunda Sakarya, güneyinde Bursa, batısında Yalova, İzmit Körfezi, Marmara Denizi ve İstanbul, kuzeyinde ise Karadeniz'le komşudur. Yüzölçümü 3 bin 505 kilometrekare olan il, Asya ile Avrupa'yı birbirine bağlayan önemli bir yol kavşağında yer alır. Oldukça işlek bir deniz trafiğine sahip olan İzmit Körfezi, doğal bir liman olarak konumlanmıştır. Kocaeli’nin kuzeybatı tarafındaki komşusu İstanbul ile sınırı, Kemiklidere'nin doğusunda bulunur. İstanbul ile güneybatı sınırı ise İzmit Körfezi'nin karşısındaki kıyıda bulunan Yalova topraklarıyla belirlenmiştir. Kocaeli’de, Körfez ilçesi kıyı şeridiyle Karadeniz tarafında ılıman, dağlık bölgelerde ise kısmen sert bir iklim yaşanır.
Akdeniz ile Karadeniz iklimleri arasında bir geçiş özelliğine sahip il genelinde yaz ayları sıcak ve az yağışlı, kış ayları ise yağışlı, soğuk ve yer yer karlı geçer. İldeki başlıca dağlar ise bin 602 metre yükseklikteki Kartepe, 702 metre yükseklikteki Dikmen, 917 metre yükseklikteki Naz, 892 metre yüksekliğe sahip Karlık, bin 125 metre yükseklikteki Naldöken ve 645 metre yüksekliğe sahip Çene’dir. Kocaeli’deki en büyük göl olan Sapanca ise deniz seviyesinden 33 metre yükseklikte bulunur. Gölün derinliği en fazla 53 metre olarak ölçülmüştür.

Kocaeli, Akdeniz ve Karadeniz bitki örtüsüne sahip

Kocaeli'de bitki örtüsü ağırıklı olarak Akdeniz ve Karadeniz bitkilerinden oluşur. Endemik bitki türüne sahip olmayan ilde, daha çok buğdaygiller, karanfilgiller, engerekotugiller, çançiçeğigiller, sarmaşıkgiller, topluçiçekgiller, kayıngiller, turpgiller, sütleğengiller, baklagiller ve nanegiller yetişir. İl sınırları içinde nadir hayvan türleri de bulunmaz.
Karada yaşayan türler; kaplumbağa, lekeli ince kertenkele ve büyük yeşil kertenkele gibi sürüngenler, alakarga, serçe, çulluk, bıldırcın, kara ördek, doğan, şahin, üveyik, atmaca, sülün, küçük kartal, kızıl gagalı dağ kargası ve sığırcık gibi kuşlar, tavşan, tilki, çakal, yaban domuzu, alaca sansar, orman oyucu faresi, kurt, kunduz, sincap, geyik ve karaca gibi memelilerdir. Kocaeli’deki Kandıra Seyrek, Çamkonak, Körfez Kutluca, Gebze-Yağcılar ve Karamürsel Yalakdere-Kadriye-Tahtalı Fulacık köyleri bölgesinde sülün kuşu, Seyrek’le Ağva bölgesinde geyik ve karaca, Çenedağ’da ise keklik koruma altındadır. Körfez’in güney bölgesinde ayıların yaşadığı alanlar da koruma ve üretme bölgeleridir. Yanı sıra Pazarçayırı, Örnekköy ve Sultaniye köyleri çevresine geyikler bırakılarak bölge koruma altına alınmıştır. Bayramoğlu'nda yer alan kuş cenneti bir park haline getirilmiştir. Darıca Hayvanat Bahçesi ise 350 tür hayvan, 250 bitki türü, tropik akvaryumu ve botanik bahçelerine sahiptir.

Limanları ve gelişmiş sanayisiyle Kocaeli’nin ilçeleri…

Gebze

Kocaeli şehir merkezine 51 kilometre uzaklıkta bulunan Gebze, Marmara Bölgesi’nde en dinamik yerleşim yerleridir. Sadece Türkiye’nin değil, aynı zamanda dünyanın başlıca sanayi ve ticaret merkezleri arasında yer alan Gebze, ağılıklı olarak sanayiye ve tarıma dayalı bir ekonomiye sahiptir. İlçedeki sanayi tesisleri İstanbul-İzmit yolu çevresinde bulunmaktadır. Gebze’deki başlıca sanayi kuruluşları; cam, çimento, tekstil, makine, plastik, metal eşya, metalürji ve otomotiv sektörlerini kapsamaktadır. Daha önce İstanbul’a bağlı olan Gebze, 1924 yılında Kocaeli'nin ilçesi yapılmıştır. Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde, Gebze isminin “Gel bize”den geldiği yazılmıştır.

Kartepe

Kocaeli kent merkeze 8 kilometre mesafede bulunan Kartepe, araçla İstanbul’a bir buçuk, Ankara’ya ise 3 saatlik uzaklıktadır. İlçe merkezi konumundaki Köseköy, 1600’lü yıllarda kurulmuştur. Fakat ilçede yapılan arkeolojik kazılarda, yöredeki yaşamın Roma ve Bizans dönemlerine kadar uzandığına dair eserlere rastlanmıştır. Yüzölçümü 269 kilometrekare olan Kartepe’nin doğu kısmı sanayi ağırlıklı olup batıya doğru gidildikçe Sapanca Gölü'ne ulaşılır. Eşme ve Maşukiye bölgesindeki yerleşim alanları doğal güzellikler barındırır.

Dilovası

Sanayi tesisleri tarafından kuşatılan Dilovası ilçesi; denizi, yeşili ve sanayiyi birarada bünyesinde barındırır. Kuzeyinde ve batısında Gebze, doğusunda Körfez ilçesi ve güneyinde de İzmit Körfezi ile komşu olan Dilovası, Gebze'ye 8 kilometre İzmit'e ise 25 kilometre mesafede yer alır. Tavşanlı Deresi olarak da bilinen 12 kilometre uzunluğundaki Dilderesi bu ilçenin sınırları içinden geçer. Üç tane tepe arasında bulunan ovada yer alan Dilovası, ismini de bu ovadan alır. Yüzölçümü 118 metrekare olan ilçenin dört köyü bulunmaktadır.

Kandıra

Karadeniz’e 52 kilometre uzunluğunda kıyıya sahip olan Kandıra ilçesi, 933 kilometrekare yüzölçümüne sahiptir. Doğuda Sakarya, batıda İstanbul, kuzeyde Karadeniz, güneyde ise İzmit ilçesi ile çevrili olan Kandıra, Kocaeli kent merkezine 44 kilometre uzaklıkta bulunur. Karayolu aracılığıyla üç ayrı yönden ulaşıma sahip olan ilçede, İstanbul-Ankara arasındaki otoyol Kandıra sapağından ayrılıp 35 kilometre sonra ilçeye ulaşır. Adapazarı’na 45 kilometre uzaklıktaki Kaynarca ve Kaymas üzerinden başka bir yolla da bağlantısı bulunan Kandıra, İstanbul’un Şile ve Ağva ilçelerini takip eden karayolu ile de bağlantılıdır.

Karamürsel

Doğusunda Gölcük, güneyinde İznik, batısında Yalova ve kuzeyinde Marmara Denizi ile komşu olan Karamürsel ilçesi, Bursa-İzmit karayolu üzerindedir. İzmit'e 36, Yalova'ya ise 32 kilometre mesafede bulunan ilçe, 258 kilometrekare yüzölçümüne sahiptir. Sanayi ve tarımsal alanları bulunan ilçe, deniz ve kara yolu ulaşımına sahiptir. İlçeden İzmit kent merkezi ve komşu ilçelere toplu taşıma imkanları olduğu gibi ilçe deniz ulaşımı ile İzmit, Gölcük ve Değirmendere'yle bağlantılıdır.

Körfez

İzmit’e 15 kilometre mesafede bulunan Körfez ilçesi, Kocaeli'nin batı sahilinde yer alır. Kara, demir ve deniz yolu ulaşımına sahip olan ilçenin denize 13.5 kilometre kıyısı vardır. Oldukça eski bir tarihe sahip olan Körfez ilçesi tarihte Brunga, Grünge, Brunca, Satryas adlarını almıştır. 1988’de ilçe statüsüne kavuşan Körfez ilçesi, Hereke ve Kirazlıyalı beldeleri ile 16 köye sahip olup, yüzölçümü 398 kilometrekaredir.

İzmit

Kıtalar arasındaki yolların en önemli kavşak noktalarından olan İzmit, bu özelliği nedeniyle Milattan Önce 3000'li yıllardan beri insan yerleşimine sahne olmuştur. İlk önce Frigler’in elinde olan şehirde, ardından bugünkü Başiskele bölgesinde Astakoz ismiyle anılan bir kent kurulmuştur. Büyük bir depremle yıkılan Astakoz’un ardından Nikomedia ismiyle bir şehir inşa edilmiştir. Sahip olduğu kara, demir ve deniz yolu ulaşım imkanları ile Türkiye'nin en önemli geçiş noktalarından biri olan İzmit, Kocaeli ilinin merkez ilçesi konumundadır.

Derince

Kocaeli şehir merkezine 11 kilometre uzaklıkta bulunan Derince ilçesi, Cumhuriyet döneminde meydana gelen yeni bir yerleşim birimidir. Liman kurmak için derin bir yer arayan yetkililerin, 1890 yılında burayı tespit etmeleri üzerine Derince Limanı kurulur ve ilçe de ismini bu limandan alır. Bölgede sanayinin gelişmesiyle birlikte nüfusu hızla artar ve 1960 yılında dört mahalleye bölünür. İlçe stütüsüne kavuştuktan sonra 16 mahalle Derince’ye bağlanmıştır.

Başiskele

İlin güneydoğusunda bulunan Başiskele ilçesi, şehir merkezine 9 kilometre mesafede yer alır. Bu bölge, Kocaeli’nin en eski yerleşim alanlarından biridir. İnsan yerleşiminin Milattan Önce 8’inci yüzyıla kadar uzandığına dair kanıtlar bulunmuştur. Kuzeyinde İzmit Körfezi ve İzmit, güneyinde Bursa ve Sakarya, doğusunda Kartepe, batısında Gölcük ve Bursa ile komşu olan Başiskele’de ağırlıklı olarak ormancılık, arıcılık, meyve ve sebze yetiştiriciliği yapılır. İlçede bulunan Yuvacık Barajı, ilçeye önemli miktarda su sağlamaktadır.

Darıca

Kocaeli şehir merkezinin 56 kilometre batısında bulunan Darıca ilçesi, yarımadanın güney kıyı şeridi üzerinde yer alır. Yüzölçümü 114 kilometrekare olan ilçenin deniz seviyesinden yüksekliği 28 metredir. Kuzeyde Gebze, doğuda Eskihisar köyü ve batıda Tuzla ile komşu olan ilçenin İstanbul'a uzaklığı 50 kilometre kadardır.

Gölcük

Donanma kenti olan Gölcük, Donanma Komutanlığı’nın yanı sıra ülkenin en büyük tersanesine de sahip olması nedeniyle sosyal, kültürel ve ekonomik olarak hızlı kalkınan bir ilçedir. Değirmendere’de fındık, İhsaniye’de elma, Halıdere’de ise Osmanlı’dan beri fasulye üretimi yaygındır. Tarihi oldukça eskilere uzanan Gölcük ilçesi, kimi harabe ve kalıntılara ev sahipliği yapmaktadır. Şirinköy’deki kervansaray kalıntısı ve Roma döneminden kalan eserler şehrin tarihi hakkında kanıtlar sunmaktadır. Yüzölçümü 207 kilometrekare olan ilçenin 29 mahallesi mevcuttur.

Çayırova

Kocaeli şehir merkezine 59 kilometre mesafede yer alan Çayırova ilçesi, 1980’li yılların ortalarından itibaren yoğunlaşan sanayisi nedeniyle hızla artan bir nüfusa sahip olmuştur. Daha önce ismi Güzeltepe olan ve 1992 yılında belediye statüsüne kavuşan ilçe, sonraki yıllarda Çayırova ismini almıştır. Sanayileşmenin artması ile birlikte yoğun göç alan ilçede küçük çaplı tarım işletmeleri de mevcuttur.

Kocaeli’ye ulaşım alternatifleri

Karayolu

Türkiye’nin en önemli ulaşım kavşaklarına sahip olan Kocaeli’de ulaşım her alanda oldukça gelişmiştir. Anadolu kentlerini İstanbul'a bağlayan D-100 karayolu ile TEM otoyolunun geçtiği Kocaeli, bunların yanı sıra D-130 karayolu ile Yalova ve Bursa'ya da bağlanır. Şehirlerarası otobüs terminalinde bulunan çok sayıda firma ile çevre illere ulaşımı oldukça kolay olan Kocaeli, İstanbul’a yakınlığı nedeniyle pek çok seçenek sunar. İstanbul’a 85 kilometre mesafede olan kent; Ankara'ya 350, Sakarya'ya 37, Yalova'ya 80, Düzce'ye 104, Bursa'ya 130 ve Bolu'ya 147 kilometre uzaklıktadır.

Denizyolu

Çok sayıda limana ve marinaya sahip olan Kocaeli’de, ro-ro taşımacılığında en büyük liman olan Derince’nin şehir merkezine uzaklığı sekiz kilometredir. Ayrıca İzmit marinasından Gölcük, Karamürsel ve Değirmendere’ye iç hatlarda sık aralıklarla feribot seferleri mevcuttur. İldeki marinalara toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlanmaktadır.

Havayolu

Kocaeli kent merkezine 15 kilometre mesafede yer alan Cengiz Topel Havaalanı’ndan Ankara’ya uçuşlar gerçekleştirilmektedir. Havalimanına ulaşım otobüs, minibüs ve taksilerle sağlanabilir. Öte yandan İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na da oldukça yakın olan Kocaeli’de uluslararası uçuşlar başta olmak üzere havayolu ulaşımı için burası da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Demiryolu

Kocaeli’de demiryolu ulaşım imkanları da gelişmiştir. Trakya’yı Anadolu’ya bağlayan demiryolu buradan geçmektedir. Kent merkezinde bulunan İzmit Tren İstasyonu ile pek çok kente ulaşım mümkündür. Tren garına şehiriçi toplu ulaşım araçlarıyla ve özel araçlarla gidilebilir.
Kocaeli Gezi Rehberi

Kocaeli Gezi Rehberi


Trekking cenneti Kocaeli’de doğa sporlarına ilgi artıyor...

Her ne kadar bir sanayi şehri olarak öne çıksa da Kocaeli doğa sporları için de uygun alanlara sahiptir. Özellikle son yıllarda trekking ve diğer doğa sporlarının geliştiği ilde, başta büyükşehir belediyesi olmak üzere çok sayıda kurum tarafından önemli adımlar atıldı. İlde bulunan dağlar, vadiler, kıyılar ve kanyonlarda yapılan incelemeler sonucunda çok sayıda trekking parkuru saptandı. Toplam uzunluğu 400 kilometre olan 50’ye yakın trekking parkuru, son zamanlarda doğa sporu tutkunları tarafından yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Bu parkurların başlıcaları Büyükdere Vadisi, Ambargölü Deresi, Balıklayalar, Taşköprü Kanyonu, Başdeğirmen ve Başkiraz’dır. 
Kocaeli - Kültür Sanat Tarih Yemek

Kocaeli - Kültür Sanat Tarih Yemek


Bithynia’dan günümüze Kocaeli tarihçesi...

Türkiye’nin önde gelen sanayi kentlerinden biri konumundaki Kocaeli'nin tarihi oldukça eski devirlere kadar gider. İlk çağlarda Bithynia ismine sahip olan yörede çok sayıda kent kurulmuştur. Bu kentler sırasıyla Olbia, Astakos, Nicomedia, İznikmid, İzmid ve Kocaeli isimlerini taşımıştır. Milattan Önce 710’lu yıllarda Trakya'dan bölgeye gelen Megaralılar, körfezin güneyinde Astakos ismiyle bir şehir kurmuşlardı. Britinya Krallığı'nın yıkılmasına kadar geçen süreçte buranın adı Nicomedia’ydı. Roma döneminde başkent olan şehir, Selçuklu döneminde Türk egemenliğine ilk olarak 11’inci yüzyılın sonlarında geçmiştir.
Haçlı Seferleri esnasında bir süreliğine Haçlı ordusu komutanı Aleksios Komnenos tarafından ele geçirilen şehrin, Türkler’e kesin geçişi Orhan Bey dönemine rastlar. 1337’de Osmanlı topraklarına katılan Kocaeli, önce İznikmid, ardından ise İzmid (İzmit) ismini almıştır. Kanuni Sultan Süleyman döneminde parlak günler yaşayan şehir, 1873’ten sonra Haydarpaşa-Ankara arasındaki demiryolunun kentten geçmesiyle birlikte hızla sanayileşmeye başlamıştır. 1. Dünya Savaşı’nın ardından önce İngilizler, sonra da Yunanlılarca işgal edilen Kocaeli, 28 Haziran 1921'de işgalden kurtarılmıştır. Cumhuriyetle birlikte sanayileşmede hamle yapan kent, İstanbul'a yakın olması ve ulaşım imkanları nedeniyle sanayi kuruluşlarının tercihi haline gelmiştir. Kocaeli’nin Türkiye açısından bir diğer önemi ise Köseköy’de bulunan 30 derece meridyenidir. Bu meridyen, Köseköy’deki otoyol kavşağı köprüsünden geçtiği için ülke genelinde saatler Kocaeli'ye göre ayarlanır.

Kocaeli’nin gezilecek doğal ve tarihi yerleri…

Vidinli Sırrı Paşa Konağı

Kısa süre önce aslına uygun bir şekilde restore edilerek yenilenen Vidinli Sırrı Paşa Konağı, 19’uncu yüzyılın mimari örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. İzmit Mutasarrıfı Selim Sırrı Paşa tarafından inşa ettirilen konağın haremlik ve selamlık olmak üzere iki ayrı bölümü bulunuyor. Konak, Hacı Hasan Mahallesi, Yeni Çeşme Sokak’ta yer alıyor.

Gayret Gemisi Müzesi

Gölcük Tersanesi’nde onarıldıktan sonra müze olarak hizmet vermeye başlayan Gayret Gemisi, 1972’de Türk Deniz Kuvvetleri’ne katılmıştı. Müze ve sanat galerisi olarak hizmete girdikten sonra turistlerin ilgisini çeken gemide; mutfak, çamaşırhane, komutan kamarası ve savaş harekatı merkezi gibi bölümler mevcuttur. Gemiyi ziyaret ettiğinizde, içinde bulunan kafeteryalarda dinlenip bir şeyler içme imkanına da sahipsiniz.

Kartepe Kayak Merkezi

Kış turizminde önemli bir potansiyele sahip olan Kartepe Kayak Merkezi, İstanbul’a yakınlığı nedeniyle de çok sayıda ziyaretçi çekmektedir. Her mevsimin ayrı güzellikte yaşandığı Kartepe’ye günübirlik geziler de düzenlenmektedir. Kayak merkezinde kayak öğretmenlerinden dersler alınabilmekte ve kayak malzemeleri de merkezden temin edilebilmektedir. Çok sayıda otel ve tesisin yer aldığı bölge kısa tatiller için uygun bir ortam sunmaktadır.

Eskihisar Kalesi

Gebze sınırlarında bulunan Eskihisar Kalesi, bölgedeki en önemli tarihi yapılardan birisi olarak dikkat çekmektedir. Bizans döneminden bugüne kadar varlığını sürdüren kale ve içinde bulunduğu Eskihisar köyü, İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet’in askerlerini yerleştirdiği yer olarak bilinmektedir. Kalenin hemen yanında bulunan Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi de gezilmesi gereken yerler arasındadır. Bölgeyi ziyaret eden turistler, Topçular İskelesi ile marinayı da gezi programına dahil etmektedir.

Maşukiye Aygır Deresi

Kartepe’nin zirvesinden başlayan Maşukiye Aygır Deresi; çok sayıda su kaynağını, dereyi ve doğal güzellikleri bünyesinde barındırmaktadır. Derede yer alan Maşukiye Şelalesi de harika bir manzara oluşturmaktadır. Bölgede yapılacak gezintiler sırasında birçok doğal güzelliğin tadını çıkarmak mümkündür. Ayrıca burada bulunan Alabalık Vadisi’ndeki lokantalarda nefis lezzetler gizlidir.

Bağırganlı Köyü

Kandıra yönüne giderken, Sofalı yol ayrımından 13 kilometre uzaklıkta yer alan Bağırganlı köyü, bir doğa harikası olarak ziyaretçilerini büyülemektedir. Balıkçılığın yaygın olarak yapıldığı köyde, ayrıca fındık da yetiştirilir. Bolca dere ve tepenin bulunduğu köyde; ayrıca doğal kumsallar vardır ve küçük gezintiler için mükemmel bir ortam sunmaktadır. Koylarından dolayı sakin bir denize sahip olan köyde yapılacak kısa bir tatil, ziyaretçilerin ruhunu dinlendirmektedir.

Babalı Köyü

Kandıra’ya 30 kilometre uzaklıkta bulunan ve yeni yeni keşfedilen Babalı köyü, sakin ortamıyla ziyaretçilerini büyülüyor. Şehrin keşmekeşliğinden kurtulup sessiz bir ortamda tatil yapmak isteyenlerin tercih ettiği köy, güzel sahil şeridiyle de beğeni çekiyor. Denizi oldukça temiz olan köy, bir burun üzerine bulunuyor. Karadeniz’in mavi sularının tadını çıkarabileceğiniz bu tatil beldesi el değmemiş doğasıyla Kocaeli’nin ziyaret edilmesi gereken yerlerinden biri olarak öne çıkıyor.

Tahtalı Göleti

Kocaeli sınırlarında yer alan Tahtalı Göleti, piknik alanları ve etrafındaki tarihi kalıntılarla ilgi çekmeye başlamıştır. El değmemiş doğal güzellikleriyle büyüleyici bir atmosfer sunan Tahtalı, Türkiye’nin altı büyük göletinden biridir. Balık yönünden zengin olan gölet, fıstık çamı ve yemyeşil ağaçların arasında muhteşem bir manzaraya sahiptir.

Beşkayalar Tabiat Parkı

Fauna ve flora açısından Türkiye’nin zengin tabiat parkları arasında yer alan Beşkayalar Tabiat Parkı, Yuvacık’ta yer almaktadır. İzmit’e 26 kilometre mesafede bulunan park, bin 600 hektarlık alana sahiptir. Trekking için uygun parkurlara sahip olan bölgede; birinin içinde şelale, diğerinin içinde de göl bulunan iki mağara mevcuttur. Kartpostallık görüntüler sunan Beşkayalar Tabiat Parkı, günübirlik ziyaret edilebileceği gibi birkaç günlük kamp için de uygundur.

Darıca Kalesi

Darıca ilçesinde yer alan kale, Bizans zamanında Daritsion ismiyle anılmıştır. Bir dönem de Tararion Kalesi olarak kayıtlara geçen Darıca Kalesi, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde de geçmektedir. Deniz kenarına inen gizli bir yeraltı geçidine de sahip olan kale, turistler tarafından yoğun bir şekilde ziyaret edilmektedir.

Ballıkayalar

Her mevsim renk değiştirerek yenilenen Ballıkayalar, milli park ilan edilerek koruma altına alınan Kocaeli’nin doğal harikalarından biridir. Gebze’de bulunan Ballıkayalar’ı ziyaret edenler; buradaki dere, şelale ve göletlerde keyfili vakit geçirebilirler. Doğayla baş başa kalmak isteyenlere güzel fırsatlar sunan Ballıkayalar, günübirlik piknikler için de tercih edilmektedir.

Darıca Hayvanat Bahçesi

Darıca Kuş Cenneti veya Boğaziçi Hayvanat Bahçesi diye de bilinen Darıca Hayvanat Bahçesi, 200 bin metrekarelik alanda 300 farklı türe sahip binlerce hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Hayvanların yanı sıra 500 civarında bitki türünü de barındıran bölgede, dünyanın farklı ülkelerinden sürüngenler, memeli hayvanlar, kuşlar ve balıklar bulunmaktadır.

Kocaeli’nin yaylaları

Yaylalarıyla da çok sayıda turistin ilgisini çeken Kocaeli’de, en çok ziyaret edilen yayla Maşukiye’dir. İstanbul’a 130 kilometre uzaklıkta bulunan Maşukiye Yaylası’nda hafta sonları harika bir tatil yapmak mümkündür. Bunun yanı sıra Kirazlı Yaylası, Menekşe Yaylası ve Kuzu Yaylası da ilde en çok ziyaret edilen yaylalar arasındadır. Kocaeli’de ziyaret edilebilecek diğer yerler ise şöyledir: Yuvacık Barajı, Kefken Adası, Kefken Kovanağzı Koyu, Kerpe Sarısu, Kerpe Babadağı, Kefken Pembe Kayalar, Kerpe Miço Cennet Koyu, Kerpe Kartal Kayaları, Kocaeli Saat Kulesi, Kocaeli Arkeoloji Müzesi.

Kocaeli mutfağından nefis lezzetler...

Anadolu’daki un kültürünün aksine Kocaeli mutfak kültüründe sebzelerin daha fazla ağırlıkta olduğu gözlenir. Yöreye özgü Yarımca kirazı, Değirmendere fındığı, Kandıra yoğurdu, hindi dolması, ev peyniri ve İzmit pişmaniyesi hem tek başına birer lezzet olarak hem de yemeklerde kullanılan malzemeler olarak öne çıkmaktadır. Kocaeli’nin yöresel lezzetlerinin bazılarını sizin için derledik.

Kesme Çorba

İnce çubuklar biçiminde kesilip kurutulan makarna hamurunda yapılan bir çorbadır. Yağ ve soğan bir tencerede kavrulduktan sonra haşlanmış yeşil mercimek, kıyma, salça, kurutulmuş erik ve sonra da tuz ile su eklenir. Su kaynadıktan sonra hamurlar eklenir ve pişirilir. Biber de katıldıktan sonra servis edilmeye hazırdır.

Ciğceli Kavurma

Bir kilogram kuşbaşı et haşlandıktan sonra kavurma haline getirilir. Diğer yanda ise bulgur ya da pirinç pilavı hazırlanır. Servis tabağına alınan pilavın üzerine kavurma eklenir. Kavurmanın üzerine de çiğce denilen süt kaymağı eritildikten sonra dökülür ve servis edilir.

Mancar Yemeği

Ayıklanan mancar soğuk suda yaklaşık iki saat kadar bekletildikten sonra sudan alınır ve kısık ateşte haşlanmaya bırakılır. Yağ içinde kavrulan soğanın içine haşlanmış mancar katılır ve iyice karıştırılır. Beş ila on dakika pişirildikten sonra servise hazırdır.

Kandıra Köy Peyniri

Tencereye konan süt, serçe parmağını yakmayacak dereceye kadar ısıtıldıktan sonra bir tatlı kaşığı maya süte eklenir ve iyice karıştırılır. Daha sonra tencerenin kapağı kapatılıp bir saat kadar beklemeye bırakılır. Bekledikten sonra kepçe ile karıştırılır ve temiz bir bezle süzülür. Ardından bir ağırlık üzerine konularak iki saat civarında bekler. Kesilip tuzlanan peynir bidona konulur.

Ebegümeci Salatası

Temizlenen emegümeçleri, tuzlu ve sirkeli suda yarım saat kadar beklemeye bırakılır. Yanda başka bir kapta ise diğer yeşillikler yıkanıp sirke içinde bekletilir. Sirkeli sudan çıkarılan ebegümeci yapraklarının üzerine piyaz soğanı doğranır ve tuz ile birlikte ovalanarak yumuşatılır. Öteki malzemelerle birlikte bir kapta harmanlanıp üzerine limon suyu ve zeytinyağı sosu eklenerek servise hazır hale gelir.

Dartı

Kaynatılan sütün üzerinde oluşan yağlı tabaka ayrı bir tencereye konur. Biriktirilen bu yağlı tabaka hafif ateşte kırmızı rengi alıncaya kadar kaynatılır. Parçalı bir biçime geldiğinde ocaktan alınarak, bir kap içine konur ve donmaya bırakılır. Yağlı olan kısım üstte, tortusu altta kalan donmuş bu malzeme, makarnalarda ve kahvaltıda sos olarak değerlendirilir. Bu sos, keşkek yapımında da kullanılır.

Otur Fatma Tatlısı

Yapılması kısmen keke benzeyen bu tatlı bölgede çokça tercih edilmektedir. İki adet yumurta, bir bardak yoğurt, şeker, bir miktar mısır unu ve az da karbonat büyükçe bir kapta karıştırılır. Bir tepsi yağlanarak, üzerine bu hamur boşaltılır. Daha sonra fırında hafif ateşte pişmeye bırakılır. Çok kısa sürede pişen tatlı ‘Nazlı’ olarak da bilinmektedir.

Erik Burucu Marmelatı

Suda bekletildikten sonra iyice yıkanan erik burucu, süzüldükten sonra çekirdekleri çıkarılır. Bir tencereye konulduktan sonra şeker eklenir ve 20 dakika kadar iyice ezilerek kaynamaya bırakılır. Kaynama devam ettikçe üstte oluşan köpükler çıkarılır. Kaynama başladıktan 10 dakika sonra yarım limon üzerine sıkılır ve beş dakika daha kaynatıldıktan sonra tereyağı eklenir. Sıcaklığını kaybetmeden bir kavanoza konulur ve biraz ılıyınca kavanozun kapağı kapatılır. Böylece muhafaza edilmiş olur.

Pişmaniye

Kocaeli’ye özgü tatlardan biri olan ve İzmit Pişmaniyesi olarak ün kazanan bu tatlının yapımı, az malzemeye rağmen zordur. Yapımında malzeme olarak sadece un, şeker ve tereyağı kullanılır. Büyükçe bakır bir kazanda; un ile yağ, ağaç bir kaşıkla beş altı saat boyunca kavrulur. Yağ ve unun iyice birleşmesi sağlanırken, ayrı bir kazanda da şeker kaynatılır. Uzun süre kaynatılan şeker ağdalaşınca kavrulmuş ile karıştırılır ve büyük tepsilerde ovularak çevrilir. Bu işlem saatlerce devam eder ve hamurun tel tel olmasına kadar devam ettirilir.

Hoşmerim

Bir gece dışarıda bekletilen peynirin ekşimesi gerekir. Daha sonra içine yumurta sarısı konularak elle bir süre karıştırılır. Elde edilen karışım tencereye konur ve yağ eklenerek karıştırma sürdürülür. Diğer yandan azar azar un serpilir ve karışım koyu kıvama gelince şeker eklenir. 10 dakika kadar karıştırılarak kaynatıldıktan sonra isteğe bağlı olarak hindistancevizi ya da dövülmüş ceviz serpilir.

Kocaeli’nin yerel ve uluslararası festivalleri...

Türkiye’nin sanayi bakımından en gelişmiş illerinden olan Kocaeli, zengin içerikteki festivalleriyle de her yıl çok sayıda turist çekmektedir. İlde düzenlenen festivalleri sizin için derledik.

Uluslararası Halk Oyunları Festivali

Kocaeli’de Haziran ayı sonunda yapılan festival, Kocaeli Gençlik Merkezi ve Derince Belediyesi tarafından ortaklaşa organize ediliyor. Farklı ülkelerden folklor ekiplerinin katıldığı festival, “Farklı Renkler, Ortak Kalpler” sloganıyla düzenleniyor. Diğer festivaller şöyle:
- Kocaeli Karamürsel Geleneksel Altın Kemer Yağlı Pehlivan Güreş Etkinliği (Kocaeli, Temmuzun 1. haftası)
- Fındık ve Kültür Sanat Festivali (Gölcük, Temmuz sonu)
Gebze Belediye Başkanlığı Geleneksel Hünkar Çayırı Yağlı Güreşleri (Gebze, Mayıs ortası)
- Altın Kiraz Taşköprü Yağlı Pehlivan Güreşleri (Kocaeli, Haziran sonu)
- Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı (Sekapark Altın Kemer) Yağlı Güreşleri (İzmit, Haziran sonu)
- Macera ve Korku Kampı (Gölcük, Haziran sonu)
- 2. Kartepe Yamaç Paraşütü Festivali (Kartepe, Temmuz ortası)
- Kocaeli Motosiklet Festivali (Kandıra, Temmuz ortası)
- Kartepe Off-Road Şenliği (Kartepe, Temmuz sonu)
- Kandıra Namazgah Yağlı Pehlivan Güreşleri (Kandıra, Temmuz Sonu)
- Körfez Altın Kiraz Festivali Taşköprü Yağlı Pehlivan Güreşleri (Körfez, Ağustos başı)
- Geleneksel Hergeleci İbrahim Yağlı Güreşleri (Kartepe, Ağustos ortası)
Kocaeli Gece Hayatı

Kocaeli Gece Hayatı


Kocaeli’de gece hayatı hareketlidir...

Kocaeli’de gece hayatı ağırlıklı olarak bar, pub ve gece kulüplerinde yaşanmaktadır. Canlı müzik mekanlarının oldukça yaygın olduğu il genelinde, özellikle İzmit Barlar Sokağı’nda eğlenceler sabaha kadar devam eder. Kentte eğlence hayatının öne çıktığı mekanların başlıcaları; Moody Retro, Club Address, Vidimo Bar, Pier 45’lik Bar, Park Door Club, Yüce Bar, Moody House, Crash Borsa Bar, Cheers Roof, Seven Cafe Bar, Cafe de Rita ve Doping gibi mekanlardır. Kış mevsiminde ise Kartepe otelleri oldukça hareketli eğlencelere ev sahipliği yapar. Buralarda yapılan partilerde keyifli vakit geçiren ziyaretçiler, sabah saatlerine kadar doyasıya eğlenir.

Sonuçları sırala:

Elite Hotel Darıca
Kocaeli Türkiye

0 görüşler

2000 yılında açılan Élite Hotels grubunun dördüncü otelidir Darıca sahilde denize sıfır konumdadır.

ortalama fiyatı150TL SEÇİN

Motali Life Hotel
Kocaeli Türkiye

0 görüşler

Kocaeli Kartepe'de bulunan bu otel doğa severleri bekliyor.

ortalama fiyatı220TL SEÇİN

The Ness Termal Otel
Kocaeli Türkiye

0 görüşler

5 yıldızlı otel Kocaeli'nde konfor arayanlar için çok iyi bir seçenek.

ortalama fiyatı205TL SEÇİN