TatilCity.NETTatilCity.NET

Konak Gezi Rehberi

İzmir Konak Gezi Rehberi

İzmir Konak Gezi Rehberi


Konak Gezi Rehberi

İzmir’in kalbi ve merkez ilçesi konumundaki Konak, gezilecek çok sayıda yere ev sahipliği yapmaktadır. Yaklaşık 8 bin 500 yıllık tarihe sahip olan Konak’ta, birçok farklı din, dil ve kültür yaşamıştır. Her yıl yüz binlerce turisti ağırlayan ilçe, her mevsim ayrı bir güzelliğe bürünmektedir. Konak’ta yer alan Saat Kulesi, Kemeraltı, Agora Ören Yeri, Tarihi Asansör gibi yerler ilçenin en çok gezilen bölgeleridir. Antik çağdan bugüne kadar ayakta kalan yapıları, Osmanlı döneminden günümüze taşınan değerleri ve Cumhuriyet döneminin önemli eserleriyle öne çıkan Konak, İzmir’in kültür, sanat ve eğlence merkezidir.
İzmir’de yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettikleri ilçe olan Konak’ta, Kemeraltı Çarşısı bölgenin tanıtım rolünü üstlenen yerlerin başında gelmektedir. Yanı sıra Antik Smyrna şehrinin Roma döneminden kalan Agora ören yeri de yoğun ilgi gören yerlerdendir. Ayrıca Karşıyaka başta olmak üzere, İzmir'in diğer iskeleleri ile denizden bağlantının sağlandığı Konak İskelesi ve Konak Meydanı da ilçenin en çok ziyaret edilen yerleridir. Yürüyüş parkurlarıyla dikkat çeken Konak sahil yolu da hafta sonları insanlarla dolup taşmaktadır. İzmir Körfezi, Bornova ve Buca ile bitişik bir konuma sahip olan Konak, antik dönemden kalma kentleri, Osmanlı döneminden kalma çarşıları ile önemli bir tarihi zenginliğe sahiptir.

Konak’a nasıl gidilir?

İzmir’in merkez ilçesi konumunda bulunan Konak, oldukça kolay ulaşım olanaklarına sahiptir. İlçeye otobüs, metro ve vapur ile ulaşım sağlanabilmektedir. Aynı zamanda iskele merkezli bir ulaşım ağına sahip olduğu için Konak’a pek çok semtten vapurla ulaşım mümkündür. İzmir’in diğer ilçe ve semtlerinden Konak’a ulaşabilmek için büyük şehir belediyesinin birçok seferi mevcuttur.
İstanbul ve Ankara başta olmak üzere, diğer büyük şehirlerden ve kentlerden Konak’a ulaşmak için havayolunu tercih edenler, öncelikle İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na uçmalıdır. Şehir merkezine 9 kilometre mesafede yer alan havalimanı, Türkiye ve çok sayıda Avrupa ülkesinden direkt uçuşlara açıktır. Adnan Menderes Havalimanı’ndan İzmir’e ise belediye otobüsleri, HAVAŞ servisleri, İZBAN, taksi, kiralık araç ve havayolu transfer araçları ile ulaşılabilmektedir.
Türkiye’de en batıdaki il olan İzmir’e karayoluyla ulaşmak da oldukça kolaydır. Gelişmiş karayolu ağı ile birçok kente doğrudan bağlı olan İzmir’e direkt otobüs seferleri düzenlenmektedir. İstanbul’dan İzmir’e otoyol ile ulaşılabilmektedir. Ankara’dan İzmir’e ise devlet karayolu bulunmaktadır. Güneyde Aydın, batıda da Çeşme ile otoyola bağlı olan İzmir, İstanbul’a 479, Ankara’ya 591, Bursa’ya 347, Antalya’ya 465, Aydın’a ise 114 kilometre mesafede yer almaktadır.
Demiryoluyla gitmek isteyenler ise İzmir kent merkezinde bulunan iki tren garına ulaşabilmektedir. Basmane ve Alsancak tren garları; hem şehrin ilçeleri hem de Türkiye’deki pek çok kentle tren seferlerinin düzenlendiği merkezlerdir. İzmir’e doğrudan tren seferlerinin bulunduğu şehirler ise Balıkesir, Denizli, Eskişehir, Aydın ve Ankara’dır.
İzmir Konak Doğa Sporları

İzmir Konak Doğa Sporları


Konak’ta doğa sporları

Yoğun kentleşme nedeniyle doğa sporlarına uygun ortamları sınırlı olan Konak’ta, başta doğa yürüyüşleri olmak üzere çeşitli aktiviteler yapılabilmektedir. Konak’ın sahil şeridinde ve yeşil alanlarında yürüyüş yapılabilecek rotalar mevcuttur. Konak’ta kuş sesleri arasında, tertemiz havada keyifli yürüyüşler yapabileceğiniz parkurların yanı sıra İzmir il genelinde de pek çok doğa sporu alanı bulunmaktadır.
İzmir’de doğa yürüyüşleri için tercih edilen bölgelerin başında; Küçük Menderes Deltası, Nif Dağı, Kozak Yaylası, Gölcük Gölü, Gediz Deltası Sulak Alanı, Belevi Gölü, Karaburun Yarımadası, Karabel, Güzelbahçe, Çiçekli, Ovacık, Şirince ve Kemalpaşa Bayındır gibi yerler gelmektedir. İzmir şehir merkezinde ise Kültürpark, Buca Hasanağa Bahçesi, Bornova Sakarya Parkı ve İnciraltı Çakalburnu yoğun olarak tercih edilmektedir. Kentte yürüyüş yapılabilecek sahillerin başında ise Kordon, Karşıyaka, Bayraklı, Bostanlı ve Güzelyalı gelmektedir.
İzmir Konak Gezilecek Yerler

İzmir Konak Gezilecek Yerler


Konak’ta gezilecek yerler

Saat Kulesi

İzmir Saat Kulesi, kentin sembolleri arasında bulunup en çok ziyaret edilen yapılardan biridir. Kulenin yapılışı, 1901 yılında Sultan Abdülhamit’in tahta çıkışının 25’inci yıldönümünde gerçekleştirilmiştir. Titiz taş işçiliğiyle dikkat çeken kule, Alman mimari özelliklerini taşımaktadır. Kule 25 metre uzunluğa sahip olup, dört köşesinde bulunan çeşmeler ile daha güzel görünmektedir.

Yalı (Konak) Camii

Kentteki en zarif yapılardan kabul edilen Yalı (Konak) Camii, Konak Meydanı ile özdeşleşmiştir. 18’inci yüzyıl klasik Osmanlı mimarisi özelliklerine sahip olan cami, Mehmet Paşa’nın kızı Ayşe Hatun tarafından inşa ettirilmiştir. Ayrıca cami yanında yer alan medrese de ilgi çekici yapılardan biridir. Ayrıca Salepçizade Hacı Ahmet Efendi’nin yaptırdığı Salepçioğlu Camii de Konak’ta görülmesi gereken camiler arasındadır.

Tarihi Havagazı Fabrikası

Konak’ın gezilmesi gereken yerlerinden biri de Tarihi Havagazı Fabrikası’dır. Kömür tozlarının oluşturduğu yığılmayı önlemek için Fransızlar tarafından 150 yıl önce yapılan bina, yaklaşık 18 bin metrekareye sahiptir. Burada üretilen havagazı büyük oranda kentin aydınlatılmasında kullanılmaktaydı. Halihazırda pek çok kültürel ve sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapan yapıda; sergi, konser ve açık hava sineması etkinlikleri düzenlenmektedir.

Kültürpark

İzmir Enternasyonal Fuarı’na da ev sahipliği yapan Kültürpark, İzmir’deki en büyük dinlenme ve eğlence mekanıdır. 1936 yılından beri birçok etkinliğin yapıldığı Kültürpark; kitaptan giyime, sanayi ürünlerinden süs bitkilerine kadar çok sayıda fuar ve sergiye de ev sahipliği yapmaktadır. İçinde yer alan müzeler, sanat merkezleri, galeriler ve lunaparkın yanında ayrıca 8 bini aşkın ağaç ve bitki türü ile de ziyaretçilerinin ilgisini çekmektedir.

Pasaport İskelesi

Körfez için yolcu taşımacılığında halen kullanılan Pasaport İskelesi, İzmir’deki en eski gümrük binalarından biridir. Kordon boyunda bulunan Fransız yapımı bu iskele, 1884’den bu yana hizmetini sürdürmektedir. Görülmesi gereken iskele aynı zamanda gün batımının en güzel izlenebildiği yerlerden biridir. Yapı Osmanlı ve Selçuk mimarisinin izlerini taşımaktadır.

Alsancak Garı ve TCDD Müzesi

İzmir’in ünlü garı Alsancak Garı, Türkiye’deki en eski ikinci istasyondur. 1858’den beri hizmet veren gar, TCDD 3. Bölge Müdürlüğü’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Buradan kalkan trenlerle Ankara, Bandırma, Afyon ve Uşak’a gidilebilmesinin yanı sıra şehir içinde ise İZBAN vasıtasıyla Aliağa ve Menderes’e ulaşılabilmektedir. Bazen konserlerin de düzenlendiği gar, Konak’ın görülmesi gereken yerleri arasındadır. Garın tam karşısında yer alan TCDD Müze ve Sanat Galerisi de bölgenin ilgi çeken yerleri arasındadır. Müzede; buharlı trenlerle ilgili nesneler, eski yol yapım gereçleri, fenerler, haberleşme araçları gibi birçok eser görülebilir.

Borsa Binası

1928 yılından beri faaliyette olan Borsa Binası, Türkiye’deki ilk ticaret borsası olan İzmir Ticaret Borsası için yapılmıştır. Yerli mimarlar tarafından inşa edilen bina, 1. Ulusal Mimarlık Akımı’nın özelliklerine sahiptir. Üzerinde dönemin yazısıyla “Borsa Sarayı 1928” yazan bir kitabenin de yer aldığı binanın girişinde Mustafa Kemal Atatürk’ün mermerden bir büstü de mevcuttur.

Kemeraltı

İzmir’deki en eski alışveriş merkezi olan Kemeraltı, yüzyıllık tarihiyle zamana meydan okuyan ve kentin en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. Her çeşit mağazanın bulunduğu çarşıda, ayrıca Türk kahvesinin en güzel yapıldığı Kızlarağası Hanı, kentteki en eski otel Yeni Şükran, Milli Kütüphane, Devlet ve Opera Balesi de yer almaktadır.

Kordon

İzmir’in simgelerinden biri olan Kordon, Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayıp İzmir Limanı’na kadar uzanan bir alanı kapsamaktadır. Kentte en kalabalık yerlerden biri olan Kordon; sahilde bulunan oturma yerleri, yan yana dizilmiş kafeteryaları ve yemyeşil çimleriyle ağırlıklı olarak gençlerin eğlendiği yerlerden biridir.

İzmir Atatürk Evi ve Müzesi

Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmir’i ziyaret ettiğinde kullandığı ve 1927 yılında İzmir Belediyesi’nce kendisine hediye edilen bu köşk, Gündoğdu Meydanı’nda yer almaktadır. Atatürk’ün hayatını kaybetmesinin ardından eşyalarıyla birlikte korumaya alınan iki katlı ev, müzeye dönüştürülmüştür. Alt katında etnografik eserler, üst katında ise Atatürk’e ait eşyaların bulunduğu ev Konak’ta görülmesi gereken yapılardan biridir.

Tarihi Asansör

İzmir’de kenti kuşbakışı izleyebileceğiniz en güzel noktalardan olan Tarihi Asansör, zemini birbirinden farklı yükseklikteki iki cadde arasındaki asansörlerin kulesidir. Burada yer alan balkon ve restoranda manzaranın keyfine lezzetli menüler eşlik etmektedir.

Agora Örenyeri

Roma döneminden kalan Agora Ören Yeri, Namazgah semtinde bulunmaktadır. Ticari olmaktan ziyade devlet agorası olarak kullanılan İzmir Agorası, Osmanlı zamanında mezarlık ve namazgah olarak kullanılmıştır. Konak’ta en çok ziyaret edilen yerler arasında bulunan Agora’da kazı çalışmaları devam etmektedir.

Konak’ta nerede ne yenir?

İzmir mutfak kültürünün özelliklerini taşıyan Konak’ta birçok restoran ve lokantada yöresel lezzetlerin yanı sıra Türk ve dünya mutfağının lezzetlerini de tadabilirsiniz. Zeytinyağı ile lezzetlenen sebze, ot ve balık yemekleri ile Akdeniz mutfağı özelliklerinin öne çıktığı Konak’ta öne çıkan başlıca lezzet mekanlarını; boyozun en lezzetli yapıldığı Alsancak Dostlar Fırını, Kumrucu Şevki, Kordon Yengeç Restaurant, Adabeyi Balık Restaurant, Köfteci Mehmet Irmak, Kahveci, Tarihi Yudumla Şerbetçisi, Bizim Lokanta, Sevinç Pastanesi, Söğüşçü Cimbom, Tarihi Asansör Restaurant, Topçu Restaurant, Veli Usta Balık Pişiricisi, Ayşa Boşnak Börekçisi, Kaymakçı Yoğurtçu Hasan, Ristorante Pizzeria Venedik ve Çelebi Unlu Mamuller - Meşhur Bomba olarak sıralayabiliriz.
İzmir Konak Gece Hayatı

İzmir Konak Gece Hayatı


Konak’ta gece hayatı

İzmir’in gece hayatının kalbinin attığı yerlerin başında gelen Konak’ta oldukça hareketli bir eğlence yaşamı mevcuttur. Renkli ve her zevke hitap eden eğlence mekanlarıyla dolu olan Konak’ta, keyifli bir gece geçirebileceğiniz çok sayıda seçenek mevcuttur.
Alsancak ve Konak’ta öne çıkan eğlence mekanlarını; Volume Alsancak, Cinatı, Bios Bar, Varuna Gezgin Cafe Del Mundo, Pub Borsa, Sakız Alsancak Restaurant, Eski Usül Meyhane, Double Meyhane, Sunset Alsancak, Delinin Sofrası, Sky Bar, Equinox Restaurant, Tarihi Asansör Binası ve Cafe La Cigale olarak sayabiliriz. Gece hayatının oldukça eğlenceli olduğu bu mekanlarda sabahın erken saatlerine kadar keyifli vakit geçirebilirsiniz.