TatilCity.NETTatilCity.NET

Köprübaşı Gezi Rehberi

Köprübaşı Gezi Rehberi

Köprübaşı Gezi Rehberi


Köprübaşı Gezi Rehberi

Trabzon’un yaylaları, doğal güzellikleri ve tahta kaşıklarıyla ünlü ilçesi Köprübaşı, il merkezine 24 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Yaylaların yanı sıra ormanların ve bolca yeşil alanların yer aldığı Köprübaşı; kuzeyde Sürmene ilçesi, güneyde Bayburt ili, doğuda Çaykara, Of ve Dernekpazarı ilçeleri, batıda Sürmene ilçesi ile komşudur. Deniz seviyesinden 200 metre yüksekte bulunan ilçe, Trabzon’u Bayburt’a bağlayan en yakın karayoluna ev sahipliği yapmaktadır. Doğu Karadeniz bölümünün tipik iklimine sahip ilçenin en önemli akarsuyu, Yeni Yayla’dan doğup Sürmene’de denize dökülen Mahanoz deresidir. Güney bölümünde bin 750 ile 2 bin 200 metre yükseklikte yaylaların yer aldığı Köprübaşı’nda, bu yaylaların denize doğru alçalan bölgeleri ormanlıktır. Geniş otlakların, tertemiz hava ve soğuk suların bulunduğu bu yaylalarda, yaz aylarında yaylacılık geleneği sürdürülmektedir. Hayvancılıkla geçinen köylüler yaz aylarında bu yaylalara göç etmektedir. Köprübaşı’nın en yüksek noktası olan Madur Dağı, 2 bin 742 metre yüksekliğiyle aynı zamanda ilçenin simgesi haline gelmiştir.
İlk olarak 1965 yılında belediye statüsüne kavuşan Köprübaşı, Mayıs 1990 tarihinde Sürmene ilçesinden ayrılarak ilçe olmuştur. Coğrafyası ve bitki örtüsünün günlük hayata kattığı bir özellik olan ahşap işlemeciliği ve demircilik zanaatının yaygın olduğu ilçede, tarımsal üretim son derece kısıtlı yapılmaktadır. Ailelerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar yapılan tarım üretimde öne çıkan ürünler ise fındık, çay, mısır ve son yıllarda artan kividir. Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığın yaygın olduğu ilçede, köy ve mahallelerde yaşayan neredeyse tüm aileler hayvancılıkla meşguldür. Köprübaşı ilçesinin en önemli gelir kaynaklarından birisi, ağaç işlemeciliği ve el sanatları olarak dikkat çekmektedir. Kaşık yapımı ve beşik yapımı ile geçimini sağlayan çok sayıda kişinin yaşadığı ilçede, fabrika gibi üretim tesisleri yoktur. İlçenin simgelerinden biri olan tahta kaşık üretimi, bölgede geçmişten beri sürdürülen bir gelenektir. Şark-ı Göneşera ismi verilen bölgede kısa bir süre öncesine kadar 40 aile tarafından kaşık üretimi yapılıyordu. Ancak yaşam biçiminin değişmesi ve fabrikasyon üretimin gelişmesiyle birlikte tahta kaşık üretimi azalmıştır.

Köprübaşı’na nasıl gidilir?

Trabzon’un Köprübaşı ilçesi kolay ulaşım olanaklarına sahiptir. Karayoluyla Trabzon’dan 24 kilometre mesafede yer alan ilçeye, il merkezinden hareket eden büyük şehir belediyesine bağlı otobüsler ve minibüslerle yarım saatlik bir yolculuğun ardından ulaşılabilmektedir. Ayrıca ilçeye özel araçla da ulaşım oldukça rahattır.
İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerden Köprübaşı ilçesine havayolu aracılığıyla ulaşım için ise Trabzon Uluslararası Havalimanı kullanılmaktadır. İldeki havalimanına her gün karşılıklı sefer düzenleyen havayolu firmaları mevcuttur. Trabzon Havalimanı’ndan Köprübaşı’na ise özel servis araçları, taksi veya kiralık araçlarla gidilebilmektedir.
 
Köprübaşı’nda doğa sporları

Köprübaşı’nda doğa sporları


Köprübaşı’nda doğa sporları

Yaylalarıyla ünlü Trabzon’un Köprübaşı ilçesi, il genelindeki en güzel yürüyüş parkuruna ev sahipliği yapmaktadır. Köprübaşı Kahvedüzü’nden başlayarak, Harmantepe Şehitliği ve Ağaçbaşı sit alanını kap kapsayan Kervan Yolu Parkuru, 12 kilometrelik uzunluğuyla keyifli bir yürüyüş imkanı sunmaktadır. Aynı zamanda antik bir yol olma özelliği taşıyan Kervan Yolu, eşsiz bir manzara sunmaktadır. Yaban hayatının gözlemlenebileceği, çok sayıda endemik bitki türüne ev sahipliği yapan bölgede, yayla yerleşimleri ve tarihi hanlar da bulunmaktadır. Parkur üzerinde bulunan Kahve (Kava) Düzü, Soğuksu, Ebeler, Ağaçbaşı ve Seslikaya hanları oldukça ilgi çekicidir. Yanı sıra rota üzerinde geleneksel yayla kültürü gözlemlenebilir ve yayla mimarisiyle tanışma imkanı da mümkündür. Günümüzde halen misafirlerini ağırlayan parkur üzerindeki Kahve Düzü Hanı’nda dinlenme imkanı da bulunmaktadır. Ayrıca parkur üzerindeki tarihi hanlar, moteller ve yayla evlerinde konaklamak da seçenekler arasındadır.
Köprübaşı’nda bulunan Soğuksu, Küçük Kangal, Ebeler, Harmantepe, Ağaçbaşı, Vizera, Mincena, Yangın, Taşlı, Sulak, İsmail Ağa ve Köşki yaylaları da doğa yürüyüşleri için oldukça elverişlidir. Tertemiz havası, soğuk suları ve yemyeşil doğasıyla her yıl çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapan bu yaylalarda doğayla iç içe güzel zaman geçirilebilmektedir.
Köprübaşı’nda gezilecek yerler

Köprübaşı’nda gezilecek yerler


Köprübaşı’nda gezilecek yerler

Trabzon’un Köprübaşı ilçesi; geniş otlakları, tertemiz havası ve soğuk sularıyla ünlü yaylalara sahiptir. Yaylacılık geleneğinin sürdürüldüğü ilçede, hayvancılıkla geçinen köylüler yaz aylarında bu yaylalara göç etmektedir. Her yıl mayıs ayıyla birlikte canlanmaya başlayan yaylalar, eylül ayının sonuna kadar oldukça hareketli aylar geçirirler. Köprübaşı ilçesinde bulunan hepsi birbirinden güzel yaylalar; Soğuksu, Küçük Kangal, Ebeler, Harmantepe, Ağaçbaşı, Vizera, Mincena, Yangın, Taşlı, Sulak, İsmail Ağa ve Köşki yaylalarıdır. İlçenin güney kısmında bulunan bu yaylaların deniz seviyesinden yükseklikleri bin 750 ile 2 bin 200 metre arasında değişmektedir. Yaylaların denize doğru alçalan bölgelerinde ise ormanlık alanlar bulunmaktadır. Köprübaşı’nın yaylaları ilçenin gezilmesi gereken doğal güzellerin başında gelmektedir.

Harmantepe Yaylası

Köprübaşı’nın yaylaları arasında bulunan Harmantepe’nin özel bir yeri vardır. İlçeye bağlı Yeşilyurt beldesi sınırları içinde yer alan Harmantepe Yaylası’nda, I. Dünya Savaşı’ndan kalan siperlere ve şehit mezarlarına ev sahipliği yapmaktadır. Bu yaylada her yıl 29 Haziran günü anma günü düzenlenmektedir. Şehitliğin de yer aldığı Harmantepe Yaylası ilçenin görülmesi gereken yerlerinden biridir.

Kervan Yolu

Trabzon ilindeki en çok tercih edilen doğa yürüyüşü alanı Köprübaşı ilçesinde bulunmaktadır. Üzerinde pek çok tarihi kalıntı ve Türkiye’deki en büyük turba bataklığı konumundaki Ağaçbaşı doğal sit alanının da yer aldığı Kervan Yolu’nda, ayrıca 25 civarında endemik bitki türü, 10 bin yıllık bir geçmişi bulunan bataklık, yedi tane tarihi han kalıntısı bulunmaktadır. Toplam uzunluğu 13 kilometre olan Kervan Yolu, Köprübaşı Kahvedüzü, Harmantepe Şehitliği, Ağaçbaşı sit alanını kapsamaktadır. Antik çağlardan beri kullanılan bu yol, Sürmene-Bayburt Kervan Yolu’nun 12 kilometrelik bölümüdür. Söz konusu yolda Küçükdere ile Sürmene vadileri arasındaki deniz ve vadi manzarası görülmeye değerdir. Yaban hayatı, yayla yerleşimi, ormanlık bölgeler ve bol bol çiçeklerin yer aldığı bu rotada, doğa içinde keyifli bir yürüyüş yapılabilmektedir.

Ağaçbaşı Doğal Sit Alanı

Türkiye’nin en büyük turba bataklığı olan Ağaçbaşı Doğal Sit Alanı, tarihi Kervan Yolu üzerinde bulunan önemli noktalardan biridir. Doğal ve tarihi öneme sahip bu bölge, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’ne ve Dede Korkut hikayelerine de konu olmuştur. Ağaçbaşı Turbalığı Doğal Sit Alanı’ndan sonra ise Kervan Yolu, Harmantepe Şehitliği’nden geçmektedir. Yol üzerinde bulunan önemli hanlar ise Kahve (Kava) Düzü, Soğuksu, Ebeler, Ağaçbaşı ve Seslikaya hanlarıdır.

Köprübaşı mutfak kültürü

Doğu Karadeniz yemek kültürünün özelliklerine sahip olan Köprübaşı’nda; başta kuymak, hamsi, Akçaabat köftesi ve Trabzon pidesi olmak üzere çok sayıda yerel lezzet tüketilmektedir. Yörede en yaygın tüketilen yemekler arasında; lahana çorbası, mısır çorbası, etli lahana sarması, kara lahana yemeği, Trabzon döneri, hamsiyle yapılan lezzetlerden hamsili pilav, hamsi kuşu, pazılı hamsi tava, hamsi çitlemesi, hamsili kaygana, hamsili bulgur pilavı, sebzeli hamsi, yanı sıra haluşka, muhlama ve Trabzon hurmalı tart bulunmaktadır. Bölgede ayrıca gongoş sarması, pazı tavası, balkabağı tavası, fasulye pilaki, mamzana, ezme lahana gibi lezzetlerin yaygın olarak tüketilmektedir. Köprübaşı mutfağında fasulye turşusu, Trabzon hurmalı kek, Trabzon peynirlisi, Trabzon burmalısı, Laz böreği ve hodan böreği de vazgeçilmez lezzetler arasındadır. Köprübaşı ilçesinde yer alan restoran ve lokantalarda bu lezzetleri tadabilirsiniz.
Köprübaşı’nda gece hayatı

Köprübaşı’nda gece hayatı


Köprübaşı’nda gece hayatı

Trabzon Köprübaşı’nda gece hayatı yok denecek kadar azdır. Muhafazakar yapısı ve turizmin yeterince gelişmemesi nedeniyle eğlence hayatının aktif olmadığı ilçede, ağırlıklı olarak kafeterya, pastane ve çay bahçeleri bulunmaktadır. Ağırlıklı olarak gençlerin ilgi gösterdiği bu mekanlar, akşam saatlerinde keyifli sohbetlerin yapıldığı yerler olarak öne çıkmaktadır.
Gece hayatının daha canlı olduğu Trabzon il merkezi ise ilçeye 24 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Hareketli bir gece yaşamak isteyenler il merkezindeki mekanlarda geç saatlere kadar içkilerini yudumlayarak eğlenebilirler. Trabzon şehir merkezinde yoğun olarak tercih edilen eğlence mekanları ise Cıngıl Bar, Mey Bar ve Retto gibi yerlerdir.