TatilCity.NETTatilCity.NET

Köyceğiz Gezi Rehberi

Köyceğiz Gezi Rehberi

Köyceğiz Gezi Rehberi


Akdeniz ile Ege’nin birleştiği noktada yer alan Muğla'nın şirin ilçesi Köyceğiz, tarihi dokusu ve bozulmamış doğası ile ziyaretçilerine sakin bir tatil sunmaktadır. Taş evleri, narenciye bahçeleri, berrak gölleri ve temiz deniziyle turistler için çekim merkezi olan Köyceğiz, ayrıca büyük dağları ve patika yollarıyla cezbedici bir tatil beldesidir. İlk insan yerleşimine dair izlerin Milattan Önce 3400’lü yıllara kadar uzandığı bölgede; Karya, İskit, Asur, Pers, Roma, Selçuklu ve Osmanlı döneminin izlerini taşıyan eserler dikkat çeker. Milattan Önce 546 yılında Perslerin kontrolüne geçen Köyceğiz, 5’inci yüzyılın başlarında Atina'nın önderliğindeki Attika-Delos Deniz Birliği'ne üye olmuş, ardından da Likya, Karia, Makedonya Krallığı ve Seleukosların hakimiyetinde kalmıştır. Roma ve Doğu Roma hakimiyetinden sonra Menteşoğulları ve Osmanlı İmparatorluğu topraklarına dahil olan kentin eski ismi Yüksekkum olarak bilinir. Köyceğiz, Sultan II. Murat zamanında 1421 ile 1451 yılları arasında sancak olmuş, Cumhuriyetin ilanının ardından ise Muğla'ya bağlı ilçe statüsü kazanmıştır. Köyceğiz isminin hikayesi ise bir efsaneye göre şöyledir: Bir zamanlar sular altında kalan kent, büyük bir felaket yaşamıştır. Şehirden geriye yalnızca birkaç ev kalması üzerine ‘batan şehirden geriye sadece köyceğiz kalmış’ diye ifade edilmiş. Halen gölün altında batık bir şehir olduğuna inananlar vardır.
Köyceğiz Gezilecek Yerler

Köyceğiz Gezilecek Yerler


Köyceğiz’de gezilecek doğal ve tarihi yerler...


Köyceğiz Gölü

Köyceğiz’de mutlaka ziyaret edilmesi gereken Köyceğiz Gölü’nün, dünyada pek örneği olmayan en ilginç özelliği bir kanalla denize bağlanmasıdır. Akdeniz’e bağlanan gölün derinliği 20 ila 60 metre arasında değişirken, gölde çok sayıda tatlı su balığı yaşamaktadır. Ayrıca mavi yengeç gibi çok sayıda deniz canlısına da ev sahipliği yapan Köyceğiz Gölü içinde dört tane küçük ada vardır. Başta su kayağı olmak üzere su sporlarına da uygun olan göl üzerinde tekne turlarına katılabilir, ayrıca gölün tatlı sularında yüzme keyfi yaşayabilirsiniz. Dalyan ve Fethiye’den hareket eden tur tekneleriyle ulaşabileceğiniz Köyceğiz Gölü’nde muhteşem doğayı keşfedebilirsiniz. Göl çevresindeki otellerde konaklama imkanınız da mevcuttur.

Sultaniye Kaplıcaları

Şifalı olduğu düşünülen Sultaniye Kaplıcaları, Köyceğiz Gölü’nün güneybatısında Ölemez Dağı’nın eteklerinde bulunmaktadır. Binlerce yıldır kullanılan bu kaplıcalar, yapılan araştırmalar sonucunda Romalılar döneminde de kullanılmıştır. Buraya 400 kişinin aynı anda tedavi görebildiği bir hastane kuran Romalılar, hastanenin kapısına ise “Ölüm giremez” diye yazmışlardır. 39 derecelik su sıcaklığı ile Türkiye’deki en yüksek radyoaktiviteye sahip kaplıcası olan Sultaniye Kaplıcaları’nın cilt ve kadın hastalıklarının yanı sıra romatizma, sinir ve kas yorgunluğu, solunum yolları, göz hastalıkları, böbrek ve idrar yollar hastalıkları, eklem ve kireçlenme hastalığı, mide ve bağırsak hastalıkları için yararlı olduğu düşünülmektedir. Kaplıcalardan yararlanmak için burada bulunan konaklama tesislerinde kalabilirsiniz.

Toparlar Şelalesi

Buz gibi soğuk suya sahip olan Toparlar Şelalesi, Köyceğiz ilçe merkezine sadece 2 kilometre uzaklıktaki yoldan sonra kısa bir yürüyüşle ulaşılabilecek mesafededir. Yaklaşık 15 dakikalık bir yürüyüşün ardından bir anda karşınıza çıkan bu harika şelalede ferahlayıp soğuk suyun keyfini çıkarabilirsiniz. Bu doğa güzelliğini sadece izlemeyip vücudunuzda da hissetmek isterseniz, şelalenin önündeki küçük gölde buz gibi suyun içinde yüzmenizi öneririz.

Kaunos Antik Kenti

Köyceğiz’den tekneyle gidilebilen Kaunos Antik Kenti, tarihi Milattan Önce 1000’li yıllara dayanan bir liman kentidir. Likya, Karya ve Roma zamanlarından kalma kalıntılara sahip olan antik kentte, denizin alüvyonlarla dolması nedeniyle liman özelliği kalmamıştır. Kaunos Antik Kenti’nde bulunan kaya mezarlarının Milattan Önce 4’üncü yüzyılda yapıldığı saptanmıştır. Antik kentin limanı ise bugünkü Sülüklü göl denilen göl halini almıştır. Kaunos Antik Kenti’nde akropol ve surlar, agora, Roma hamamı, tiyatro,  yuvarlak çeşme ve tapınak gibi kalıntılar mevcuttur.

Ekincik Koyu

Uzun plajı, yat limanı ve yüzme sporlarına uygunluğu ile muhteşem bir yer olan Ekincik Koyu’na karadan ve denizden ulaşılabilmektedir. Tekne turları ile yapılan mavi yolculukların da duraklarından olan koy, turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerler arasındadır. Lokanta ve otellerin bulunduğu kumsalda nefis deniz ürünlerini tadabilirsiniz. Ekincik Koyu’na karavanınızla da gelip konaklamanız mümkündür. Buradan teknelerle Istuzu Plajı’na, Kaunos Antik Kentine, çamur banyosu turlarına katılabilirsiniz.

Yuvarlak Çay ve Topgözü Kanyonu

Yuvarlak Çay, Sandraz Dağı’nın eteklerinde güzel ve huzur verici bir yerdir. Su üzerinde bulunan ahşap teraslardaki lokantalarda nefis yemekler yiyebilirsiniz. Su sıcaklığının 10 derece olduğu Yuvarlak Çay’ın çevresinde yer alan ağaçlar arasında yürüyüş yolları mevcut olup, burada doğayla baş başa yürüyüşler yapabilirsiniz. Burada yer alan Topggözü Kanyonu da görülmeye değer yerlerden biridir. 400 metrelik aralığa ve 300 metrelik derinliğe sahip bu kanyon da yörenin ilgi çekici noktaları arasında yer almaktadır.

Köyceğiz Gölü Çamur Banyosu

Köyceğiz, çamur banyosu ile de ünlü bir ilçedir. Mavi turlara katılan yabancı ve yerli turistlerin kalabalık gruplar halinde yaptıkları çamur banyosu, Köyceğiz Gölü’nün Dalyan Deltası ile birleştiği noktada gerçekleştirilir. Çandır köyü Horozlar mevkiinde meydana gelen doğal çamurun vücuda faydalı olduğu düşünülmektedir. Vücuda sürülüp kurutulduktan sonra kırışıkları azalttığına inanılan bu çamur gölü, aynı zamanda keyifli vakit geçirilen ve bolca fotoğraf çektirilen bir mekandır. Çamur banyosundan sonra duş alabileceğiniz sıcak su kaynağı da hemen yandadır.

Ağla Köyü Yaylası

Köyceğiz'in doğusunda bulunan Ağla Köyü Yaylası, ilçe merkezine 12 kilometre uzaklıkta yer alır. Kendi aracınızla veya ilçe merkezinden minibüsle ulaşabileceğiniz Ağla Yaylası, yaz aylarında harika bir görünüme sahiptir. Asırlık çam, çınar ağaçları, meyve ve sebze bahçeleri ile büyüleyici bir güzellik sunan yaylada, doğayla iç içe bulunan ahşap evlerde tatil yapabilirsiniz. Kahvehane ve lokantaları, PTT acentesi ve bakkalları bulunan köyde her yıl Ağustos ayının ortalarında yapılan Mahya Şenlikleri’ne katılabilir, tatilinizi daha da renklendirebilirsiniz. Ayrıca harika trekking yollarında yürüyüş yapabilir, İçekbaba Yaylası’nda yer alan göl kıyısında kamp kurabilirsiniz.

Gökçeova Göleti

Ağla Köyü Yaylası’ndan yola çıkarak, 2 bin 294 metre yüksekliğe sahip Sandraz Dağı zirvesine doğru yürürseniz sizi apayrı güzellikler bekler. Dağın zirvesine doğru çıkarken, Gökçeova çeşmelerinin yer aldığı Dikenliova bölgesinde yapay bir göl görürsünüz. 50 dönümlük alan kaplayan Gökçeova Göleti’nin yanındaki Altınsivri Tepesi’ne tırmanabilenler ise Gökova Körfezi’ne kadar uzanan nefis bir manzara ile karşılaşırlar.

Köyceğiz’de nerede ne yenir?

Ege ve Akdeniz mutfağının özelliklerini taşıyan Köyceğiz’de; zeytinyağlılar, deniz ürünleri, salata ve çeşitli otlar öne çıkan başlıca lezzetlerdir. Yaylalarla yetişen sebze ve otlar organik oldukları için yoğun olarak tercih edilir. Ağırlıklı olarak devetabanı, ebegümeci, radika, kuzukulağı, ballık, tekesakalı gibi yabani otlarla yapılan salataların ünlü olduğu Köyceğiz’de yemeklerde ise ağırlıklı olarak patlıcan ve bakla kullanılır.
Gölde avlanan kefal balığın oldukça lezzetli olduğu ilçede, göl kenarındaki restoranlarda bu lezzeti tatmanızı mutlaka öneririz. Ayrıca deniz kenarında bulunan balık restoranlarında, zeytinyağlı mezeler ve taze balıklar eşliğinde rakı balık ikilisini buluşturabilirsiniz. Köyceğiz’de bulunan çok sayıda restoranda, ızgara et ve tavuk ürünleri, kebap, lahmacun ve pide gibi lezzetler de sunulmaktadır. İlçenin en ünlü restoranlarından olan Tuana Restaurant’ta sabahları serpme doğal köy kahvaltısı yapabilirsiniz. Restoranda öğlen ve akşam yemeklerinde deniz mahsulleri ile Türk ve dünya mutfağından lezzetleri de tadabilirsiniz. Ayrıca Yuvarlak Çayı çevresindeki çok sayıda restoranda da damak tadınıza uygun lezzetleri bulmanız mümkün. Köyceğiz’de öne çıkan restoranlar arasında Avangart Cafe & Restaurant, Ayaklı Göl Restaurant, Yakamoz Restaurant, Topgözü Pınar Restoran, Topgözü Defne Restaurant, Siesta Cafe ve BI Mola Göl Evi’ni sıralayabiliriz.
Köyceğiz Gece Hayatı

Köyceğiz Gece Hayatı


Köyceğiz’in sakin gece hayatı...

Muğla’nın sakin ilçelerinden olan Köyceğiz'de, Marmaris ve Bodrum gibi canlı bir gece hayatı yoktur. Akşamları gezinti alanlarında ve çay bahçelerinde keyifli vakit geçirebileceğiniz ilçede sessizlik ruhunuzu dinlendirir. Doğayla iç içe tatil yapmak isteyenlerin tercihi olan Köyceğiz’de, az sayıda bar, disko ve restoran vardır. İlçede öne çıkan barlardan biri Paşa Cafe&Bar’dır. Kordonboyu Caddesi üzerinde olan bu barda gecenin ilerleyen saatlerine kadar güzel müzikler eşliğinde içkinizi yudumlayıp eğlenebilirsiniz. Ayrıca Cengiz Topel Caddesi üzerinde bulunan Okyanus Türkü Bar, Atatürk Kordonu üzerinde yer alan Şamdan Deluxe Cafe Restaurant gibi mekanlarda da eğlenmeniz mümkün.