TatilCity.NETTatilCity.NET

Kozlu Gezi Rehberi

Kozlu Gezi Rehberi

Kozlu Gezi Rehberi


Kozlu Gezi Rehberi

Tarihi Zonguldak kadar eski olan Kozlu, madenciliğin kalbinin attığı yer olarak bilinmektedir.  Zonguldak şehir merkezine 5 kilometre mesafede olan Kozlu; kültürel değerleri, temiz havası, doğal güzellikleri ile her daim dikkat çeken ilçelerden biri olmuştur. Ekonomik yönden gelişme potansiyeli taşıyan ilçe, özellikle batı illerinde yaşayanların Karadeniz havası almak için tercih ettikleri yerlerin başında gelmektedir. Bu anlamda beklentileri fazlasıyla karşılayan Kozlu'da gezilecek birçok yer bulunmaktadır. Zonguldak'ın bu şirin ilçesi yeşile doymak, huzuru bulmak açısından ideal bir rota olacaktır.
Bölgede yer alan kömür yatakları ile öne çıkan Kozlu ilçe merkezi deniz seviyesindeyken mahalleleri genellikle dağlık bölgelerde bulunur. İlçe kuzeyinde Karadeniz, batısında Ereğli ve doğusunda Zonguldak il merkezi ile komşudur. Doğal güzellikleri, kültürel değerleri ve tertemiz havasıyla ile bir tatil kasabasından fazlasını vaat eden Kozlu, sakin bir tatilin ve doğa içinde hoşça zaman geçirmek isteyenlerin ilk tercih ettiği beldelerden biri olarak öne çıkmaktadır.

Kozlu’ya nasıl gidilir?

Batı Karadeniz Bölgesi’nde ulaşım genelde karayolu ile sağlanmaktadır. Ancak Zonguldak’ta demir, deniz ve hava yolu imkanları da vardır. Ancak karayolu dışındaki seçenekler, pek fazla tercih edilmediği için yolcu taşımacılığında kullanılmamaktadır. Karayoluyla İstanbul’a 330 kilometre uzaklıkta olan kent, İzmir’e 664, Ankara’ya ise 275 kilometre mesafededir. Bölgede otoyol yoktur. Ancak Zonguldak Ankara-İstanbul otoyoluna 111 kilometre uzaklıktadır.  Büyükşehirlerden Zonguldak’a şehirlerarası otobüslerle ulaşmak ise oldukça kolaydır. İl merkezine geldikten sonra Kozlu yönüne hareket eden minibüs ve otobüslerle ulaşmak mümkündür. Öte yandan demiryolu ağı bulunan ilde, yolcu taşımacılığı için sınırlı seferler bulunur. Bu seferlerin mevsime göre değişiklik arz ettiğini belirtmek gerekir. Denizyolu taşımacılığı bakımından kayda değer potansiyel taşıyan kentte, yolcu taşımacılığı pek yapılmamaktadır. Zonguldak il sınırları içinde dört liman vardır ve söz konusu limanlar ticari amaçla kullanılmaktadır. Yine Çaycuma ilçesinde bulunan Zonguldak Havaalanı ise, bölgedeki tek havalimanı olma özelliği taşır. Yeterli yolcu sayısına ulaşılmadığı için havalimanı iç hatlara kapalıdır. Ancak belli dönemlerde Almanya uçuşları vardır.
Kozlu doğa sporları

Kozlu doğa sporları


Kozlu doğa sporları

Zonguldak merkezden Kozlu’ya 5- 10 dakika içinde ulaşabilirsiniz. Zonguldak Sportif Havacılık Kulübü bu alanda yamaç paraşütü eğitimi vermektedir. Kozlu’da yer uçuşu eğitimleri verilmeye ve kulüp çalışmalarını artırmaya devam ediliyor. Kozlu’da dahil olmak üzere yaklaşık 80 kilometrelik sahil bandı ile kentte kumsal ve plajların yanı sıra sualtı dalışı için de oldukça elverişli yerler vardır. Öte yandan Türkiye’nin önde gelen mağara sistemlerinden birine sahip olan kentte, birçok mağara bulunmaktadır. Bu mağaralar; sarkıtlar, dikitler, travertenlerden oluşur. Bu yönüyle yeraltı sularıyla pek çok turistin ilgisini çekmektedir. Gökgöl ve Cehennemağzı mağaraları en çok ziyaret eden mağaralardandır. Bunların yanı sıra Kızılelma, Cumayanı, İnağzı, Sofular, Erçek, Ilıksu gibi çok sayıdaki mağara doğaseverlerin uğrak noktasıdır. 
Kozlu’da gezilecek yerler

Kozlu’da gezilecek yerler


Kozlu’da gezilecek yerler


Kozlu Ilık Su Kaplıcası

Farklı hastalıklara iyi geldiği bilinen Kozlu Ilık Su Kaplıcası, Ilıksu mahallesindedir. Acı ve ılık olan suyun bağırsak ve mide rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenmektedir. Karadeniz Ereğli karayolunda bulunan Ilıksu Kaplıcası’nın şifa dağıttığı söylenmektedir. Yaz aylarında özellikle ağrılı hastalıkları olanların akınına uğrayan kaplıca, Zonguldak- İstanbul karayolunun 4. Kilometresindedir. Çevresinde herhangi bir tesis veya restoran bulunmayan kaplıcaya giderken tedarikli gitmek iyi bir seçim olacaktır. Ağrıları için şifa olmasını bekleyenlerin yanında çocuklar ve gençler kaplıcanın üzerinden havuza atlayarak keyifli zaman geçirmektedir.

Ilıksu Plajı

Yaz turizminde kentin dünyaya açılan penceresi konumunda olan  Kozlu, mutlaka görülmesi ve ziyaret edilmesi gereken sahilleri ile öne çıkmaktadır. Masmavi denizleri ile Karadeniz insanını kendisine çeken belde de doğa ile iç içe keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Değirmenağzı Plajı

Kozlu’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de Kozlu Değirmenağzı Plajı’dır. Sakin ve huzurlu bir denize sahip olan plaj, özellikle yöre halkının tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır. Berrak denizi ile dışarıdan da insanların akın ettiği Değirmenağzı Plajı, görenleri kendine hayran bırakmaya devam ediyor. Yeşili ve maviyi bir arada barındıran plaj, saklı cennet adını fazlasıyla hak eden nadide koylarımızdan biridir.

Kozlu Sahili

Polisevi mevkinden başlayan Kozlu Sahili, Öküşne beldesine kadar uzanmaktadır. Sahil boyunca kafelerin, spor alanlarının ve parkların yer aldığı sahilde sevdiklerinizle hoşça vakit geçirebilirsiniz. Öte yandan ilçeye ayrı bir güzellik katan Kozlu Sahili, güzel bir yaz tatili geçirmek için uygun bir seçenek olacaktır.

Kozlu Kilisesi

İlçenin merkez mahallesinde yer alan Kozlu Kilisesi, Hristiyan Ortodoks Cemaatine aittir. Tarihi 19. Yüzyıla uzanan kilise de restorasyon çalışmaları devam etmektedir. Kozlu otogarından 7 dakikada kiliseye ulaşmak mümkündür.

Değirmenağzı Şelalesi

Doğaseverlerin uğrak noktalarından biri olan Değirmenağzı Şelalesi, güzelliği ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Misafirlerine yeşilin her tonunu sunan şelale, başka bir deyişle doğal bir cennet konumundadır. Kentin en önemli turizm merkezlerinden biri kabul edilen çağlayan, Değirmenağzı deresi üzerinde bulunmaktadır. İrili ufaklı boylarda farklı şelalelerden meydana gelen Değirmenağzı Şelalesi, rakımı 595 metre olan Namazlık Tepesinden doğmaktadır. Toplam 11 kilometre olan bu dere, Bülent Ecevit Üniversitesi yolunun sol kısmında doğa harikası kanyonlarla çevrilidir. Etrafı yoğun bir bitki örtüsü ile kaplı olan çağlayan özellikle bahar aylarında suların yükselmesi ile görülmeye değerdir. Ancak yılın her mevsiminde farklı güzelliklere bürünen şelale, doğa ile iç içe vakit geçirmek isteyenlerin tercihi olamaya devam ediyor.

Kozlu Aziziye Camii

Kozlu’nun en önemli ibadethanelerinden biri olarak, ziyaret edilmeyi hak eden Aziziye Camii, çeşitli dönemlerde onarım görmüştür. 19 Mayıs İstasyon sokakta yer alan Aziziye Camii, merkezi konumuyla da özellikle Cuma namazlarında oldukça kalabalık bir cemaat tarafından tercih edilmektedir.

Kozlu’da ne yenir?


Cevizli Dolma

Rendelenen soğan, yağda pembeleşinceye kadar kavrulduktan sonra salça eklenir. Yarım bardak kadar su eklenir ve kaynatıldıktan sonra oluşan harç bulgurun üzerine dökülür ve kabartılır. İçine dökülen ceviz, tuz, baharat ve maydanoz ile karıştırıldıktan sonra yenmeye hazır hale gelir.

Malay

Kaynayan su tenceresine mısır unu yavaşça eklenir ve sürekli olarak karıştırılır. Oluşan katı bulamaç, yayvan kaplara küçük parçalar halinde konulur. Toz şeker, dövülmüş ceviz, kızdırılmış tereyağı veya pekmez üzerine dökülür. Ayrıca tatlı malay, kıkırdak, dövülmüş ceviz, tereyağıyla küçük parçalar şeklinde doğranmış kavrulmuş kaz ciğeri ve kaz yağı konulur.

Pırasalı Mancar

Barbunyadan iki su bardağı kadarı tencereye konulur ve sıcak suyla haşlanmaya bırakılır. Yeşil yaprakları ile birlikte doğranan pırasalar, ayıklandıktan sonra yıkanır ve süzülür. Geniş bir tencereye az miktarda sıvıyağ konulur ve dört yemek kaşığı domates püresi ya da bir yemek kaşığı domates salçası eklenir, kokusu çıkana kadar pişirilir. Salçanın üzerine eklenen pırasaların ardından iki çay kaşığı kadar tuz ilave edilip tencerenin kapağı kapatılır. Ortalama beş dakika kendi halinde yumuşamaya bırakıldıktan sonra haşlanan barbunyanın suyu süzülür ve bir çay bardağı bulgurla birlikte pırasaya ilave edilir. Su eklendikten biraz daha pişirilir, ardından servis edilir.
Maşukiye’de gece hayatı

Maşukiye’de gece hayatı


Kozlu gece hayatı

Başta Zonguldak olmak üzere tüm Anadolu’da olduğu gibi Kozlu’da da çok hareketli bir gece hayatından bahsedemeyiz. Biraz sönük olsa da Zonguldak’ın birkaç sokağında bazı bar ve kafelere rastlamak mümkündür. Kent merkezinde bulunan İncivez Mahallesi’nde ve Kozlu ilçesinin sahil tarafında yer alan az sayıdaki barlarda eğlenebilirsiniz.  Burada özellikle Zonguldak merkezdeki Okyanus Takoz Cafe Bar ve Zonguldak Sea Club Cafe bu az sayıdaki barlar arasında en çok tercih noktalar arasındadır.