TatilCity.NETTatilCity.NET

Kula Gezi Rehberi

Yanık Ülke olarak adlandırılan Manisa’nın Kula ilçesi, bu adını antik dönemde çok sayıda volkanik dağ ve tepeye sahip olmasından almıştır. Buralarda bulunan lavlar, püskürerek bölgedeki doğayı etkilediği için Kula’ya Yanık Ülke denilmiştir. Tarihi ve doğal özellikleriyle öne çıkan Kula, ilginç bir yer olarak nitelendirilmektedir. Bunun en önemli nedeni ise başta peribacaları olmak üzere ilçenin jeolojik özellikleridir. Ege’nin İç Batı Anadolu’yla bağlantısını sağlayan İzmir-Ankara karayolu üzerinde yer aldığı için gelişmiş olan ilçe, deniz seviyesinden 720 metre yüksekliktedir. Etrafında tepeler bulunan Kula, çanak şeklindeki volkanik bir arazi üzerinde bulunmaktadır.Akdeniz ve karasal iklimle geçiş niteliğinde bir iklime sahip olan ilçede, ağırlıklı olarak yağışlı ve ılıman bir hava dikkat çekmektedir. Ege Bölgesi’nin aksine soğuk bir havası vardır. Kula ilçe merkezinin 12 kilometre kuzeyinden geçen Gediz Nehri, yörenin en önemli akarsuyudur. Halıcılık, keçecilik ve bakırcılığın yaygın olduğu ilçede, ilk halı örnekleri 17’nci yüzyılda dokunmuştur. Kültür sanat aktivitelerinin de yaygın olduğu Kula’da; her yıl eylül ayında Yunus Emre Anma Şenlikleri, ekim ayında ise Bağdatlı Sultan Alevi Kültürünü Tanıtma ve Kültür Şenlikleri düzenlenmektedir.Volkanik yapısından dolayı antik dönemde, yanık arazi anlamına gelen Katakekaumene ismi verilen Kula, bu özelliğini uzun yıllar sürdürmüştür. Ancak Milattan Sonra 17 yılında yaşanan büyük depremde, volkanik Katakekaumene bölgesi yok olmuştur. Bölgedeki Maionia ve Kollyda kentleri, Perslere ait Suşa ve Lidyalılara ait Sardeis kenti arasında, dünyadaki ilk ticaret yolu olan Kral Yolu üzerinde yer almaktadır. Yörede bulunan diğer antik kentler ise Thermai Theseos, Tabala ve Satala’dır. Bunların dışında da Gediz Nehri kıyısında pek çok antik kent bulunmaktadır. 7 ile 11’nci yüzyıllar arasında Bizans kontrolünde olan ve adı Opsikion olan bölge, ardından Germiyanoğulları Beyliği’nin egemenliğine girmiştir. Kula’da 1915 yılında yaşanan Yunan işgali 1922’de sona erdirilmiştir.

Kula’ya nasıl gidilir?

Manisa il merkezine 118 kilometre mesafede olan Kula ilçesi, gelişmiş ulaşım olanaklarına sahiptir. Ege’yi İç Batı Anadolu’ya bağlayan İzmir-Ankara karayolu üzerinde yer alan Kula, İzmir’e 147 kilometre uzaklıktadır. İstanbul 580, Ankara’ya 450, Balıkesir’e 194, Aydın’a 191, Kütahya’ya 188, Denizli’ye 120 kilometre uzaklıkta olan Kula, Uşak iline ise 75 kilometre mesafede bulunmaktadır. Manisa il merkezinden her gün düzenlenen minibüs seferleriyle ulaşılabildiği gibi çevre il ve ilçelerden de Kula’ya ulaşım oldukça kolaydır.İstanbul ve Ankara’dan havayolu aracılığıyla Kula’ya gitmek için ise İzmir Adnan Menderes Havalimanı kullanılabilmektedir. Havalimanına indikten sonra, buraya 160 kilometre uzaklıkta yer alan ilçeye; havayolu servis araçları, kiralık araç veya taksilerle ortalama iki saatte ulaşılabilmektedir.

Kula’da doğa sporları

Başta trekking olmak üzere çok sayıda aktivitenin yapılabildiği Kula’da, doğa sporları için en çok tercih edilen bölge peribacaları bölgesidir. Gediz Vadisi yakınlarında bulunan peribacaları bölgesinde keyifli bir doğa yürüyüşü yaptıktan sonra nehir çevresinde eğlenceli zaman geçirilebilmektedir. Peribacaları ve Gediz Nehri çevresinde 14 kilometrelik bir yürüyüş parkuru bulunmaktadır.Kula’da ayrıca, Kula Göleti parkuru da doğa yürüyüşleri için tercih edilen bir bölgedir. Bunların yanı sıra Kula, Jeopark ve Körez rotasında, sönmüş volkanların ve donmuş lav kalıntıları arasında da trekking yapılabilmektedir. Burada yer alan ortak zorluk derece seviyesindeki sekiz kilometrelik parkur, ortalama 2 buçuk saatte tamamlanabilmektedir. Bu parkur üzerinde seyir terası, köprü ve Körez köyünün muhteşem manzarası da izlenebilmektedir.Kula’da doğa sporlarını yaygınlaştırmak amacıyla belediye tarafından yapılan çalışmalar da devam etmektedir. Kula Göleti çevresinde yürüyüş ve bisiklet yolu, piknik alanları ve yeşil alanları kapsayan bir mesire yeri yapılmaktadır.

Kula’da gezilecek yerler

Tarihi Çarşı

Kula’da gezilmesi gereken yerlerin başında Tarihi Çarşı gelmektedir. Kula ilçe merkezinde yer alan bu çarşıda, geleneksel el sanatlarının en güzel örneklerini görebilirsiniz. El sanatlarının bugün halen yaşatıldığı Tarihi Çarşı’da keyifli bir alışveriş de yapabilirsiniz.

Kula Evleri

Kula ilçe merkezinde dikkat çeken bu evler, sivil Osmanlı mimarisinin en güzel örnekleridir. 18 ve 19’ncu yüzyıllarda inşa edilen bu ahşap ağırlıklı evler, dar sokaklarda sıralanmıştır. Evlerin kapı, pencere, tavan ve davlumbazlarında zarif ahşap işçiliği dikkat çekmektedir. Bu evler arasında yer alan Zebunlar Konağı, oldukça güzel bir şekilde restore edilerek otele dönüştürülmüştür.

Kurşunlu Camii

Kula ilçe merkezinde yer alan Kurşunlu Camii, 1496’da Saruhanoğullarından Seyfettin Hoca tarafından inşa ettirilmiştir. Cami, 1780 yılında onarım görmüştür. Aynı isimli meydanda bulunan cami, bir duvarla çevrilmiş olan avluda bulunmaktadır. Selçuklu mimarisi görülen cami, kesme taş ve tuğladan yapılmıştır. Kalem işi süslemeleriyle dikkat çeken cami, görülmeye değerdir.

Meryem Ana Kilisesi

Kula ilçe merkezinde, Rumlardan kalma üç tane kiliseden ikisi ayakta kalmayı başarmıştır. Bunlardan biri olan Meryem Ana Kilisesi, Zaferiye Mahallesi’nde yer almaktadır. Kilise 1837 yılında inşa edilmiştir. Dış duvarları orijinal olarak sağlam kalan kilise, kısa zaman önce restore edilmiştir.

Tabduk Emre Türbesi

Kula’ya bağlı Emre köyünde bulunan türbe, Manisa il merkezinde yer alan Saruhanbey türbesine oldukça benzemektedir. Önündeki mezar taşında balta tasviri bulunan türbenin, Yunus Emre’nin hocası Tabduk Emre’ye ait olduğu söylenmektedir. Köyde türbe dışında ayrıca tarihi çeşme, hamam ve medrese kalıntıları da bulunmaktadır.

Peribacaları

Kula’nın Yanık Ülke olarak adlandırılmasının göstergelerinden biri de peribacalarıdır. Ankara karayolu üzerinde bulunan Gediz Köprüsü’nü geçtikten 18 kilometre sonra peribacaları görülebilmektedir. Burgaz bölgesinde yer alan bu doğal oluşumlar; uzun yıllar içinde ısı, yağmur, rüzgar ve erozyon ile meydana gelmiştir. Muhteşem bir manzaraya sahip olan Gediz Vadisi’ndeki bu oluşumlar görülmelidir.

Divlit Yanardağı

Donmuş lav akıntılarının halen görülebildiği Divlit Yanardağı, Kula’nın görülmeye değer yerlerinden bir diğeridir. Bitki örtüsüne sahip olmayan bu lavlar, kilometrelerce devam etmektedir. Sivri ve sert yapıları nedeniyle yöre halkı buraya Divlit adını vermiştir. Yaklaşık 60 kilometrekarelik bir alana yayılan ve bazı yerlerde şelaleler meydana getiren lavlar, siyah renkleriyle dikkat çekmektedir. Divlit Tepe’de ayrıca ilkel insan ayak izlerine de rastlanmaktadır. Adımları 80 santime yakın olan bu ayak izlerinde, ayakkabı numaraları ise 41 ve 42 civarındadır.

Emir Kaplıcaları

Kula’nın tarihi kaplıcalarından olan Emir Kaplıcaları, günümüzde halen kullanılmaktadır. İlçeye 22 kilometre mesafedeki Şehitlioğlu köyünde bulunan kaplıcaların hemen yanında tarihi hamam kalıntıları dikkat çekmektedir. Yaklaşık 60 derece suyun çıktığı kaplıcaların; romatizma, siyatik, cilt hastalıkları, kadın hastalıkları ve kırık çıkığa iyi geldiği söylenmektedir. İçme kürü olarak kullanıldığında ise bu suyun sindirim sistemi ve karaciğere iyi geldiği belirtilmektedir. Kaplıcalar bölgesinde konaklama tesisi de mevcuttur.

Acısu Kula Madensuyu

Madensuyu kaynağına da ev sahipliği yapan Kula’da, ilçe merkezine 19 kilometre uzaklıktaki Gediz Nehri kıyısında bu doğal su çıkmaktadır. Yeryüzüne 18 derece olarak çıkan suyun sağlığa yararlı olduğu ve özellikle mide, bağırsak, safrakesesi ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenmektedir. Bu madensuyunun şişelenerek satışa sunulduğu tesis de kaynağın yanındadır.

Kula’da nerede ne yenir?

Manisa mutfak kültürünün özelliklerini taşıyan Kula’da, ilçeye özgü lezzetler de dikkat çekmektedir. İlçede yaygın olarak tüketilen Kula güveci; kuzu eti, biber, tereyağı ve domatesle yapılan lezzetli bir yemektir. Ayrıca Kula şekerli pidesi de yörenin güzel lezzetlerinden biridir. Bu pide çifte kavrulmuş tahin, şeker ve hamurla yapılmaktadır. Höşmerimin de yoğun tüketildiği ilçede, bu yöresel lezzetleri tadabileceğiniz çok sayıda restoran ve lokanta mevcuttur.Kula’da yöresel lezzetlerden şekerli pideyi tadabileceğiniz en ünlü mekan Kula Sedef Pide salonudur. Otantik bir havası olan bu mekanda; pidenin yanı sıra ev yemekleri de sunulmaktadır. Ayrıca kaburga kebabında iddialı olan STR Dinlenme Tesisleri de Kula’daki lezzet duraklarından biridir. Susam ve tahin üzerine çok sayıda lezzete ev sahipliği yapan Kula’nın bir diğer lezzet durağı ise Kazakoğlu Helva’dır. Oldukça güzel helvaların ve kara tahinin yapıldığı bu mekana uğramanızı öneririz. Eğer meşhur Kula güvecini tatmak istiyorsanız, size önereceğimiz mekan Ekmekçioğlu Lokantası’dır. Kuzu ya da oğlak etinden yapılan Kula güveci, bu mekanda oldukça lezetli yapılmaktadır. Kula’nın bir diğer pide salonu olan 120 Evler Pide Salonu ve su böreği ile ünlü Su Börekçi Ayhan’ın Yeri de ilçenin öne çıkan restoranlarından bazılarıdır.

Kula’da gece hayatı

Manisa’nın Kula ilçesinde aktif bir gece hayatından söz edilemese de bar, restoran ve meyhane tarzı alkollü mekanlar bulunmaktadır. İlçede yer alan bu mekanlarda gecenin ilerleyen saatlerine kadar içkinizi yudumlayarak eğlenebilirsiniz. Ayrıca kafeterya ve çay bahçelerinin de yaygın olduğu Kula’da, öne çıkan mekanları; Başkabiyer Cafe Restaurant, Bendis Cafe More, Üzüm Cafe, Big Cheff, Özenay, Salkım Patisserie, Simitcim, Çınar Altı Cafe, Cafe 45, Tarihi Hamam Cafe, Yüzüncü Yıl Çay Bahçesi, Sıfır İki Durak Cafe, Eras Cafe, Park Kafetarya ve Turkuaz Park olarak sıralayabiliriz.