TatilCity.NETTatilCity.NET

Kumburgaz Gezi Rehberi

Kumburgaz Gezi Rehberi

Kumburgaz Gezi Rehberi


İstanbul Kumburgaz Gezi Rehberi

İstanbul'un Büyükçekmece ilçesine bağlı bir tatil beldesi olan Kumburgaz, Marmara Denizi’nin kıyısında yer almaktadır. Yaklaşık sekiz kilometre uzunluğunda sahip şeridi bulunan belde, bin 900 hektarlık bir alanda bulunmaktadır. Daha önceleri Çatalca’ya bağlı olan belde, 1988 yılında ilçe olan Büyükçekmece'ye bağlı bir belde statüsüne kavuşmuştur. Rum yerleşiminin yoğun olduğu dönemlerde bol kumlu olduğu için “Konumyo” adını taşıyan belde, mübadelenin ardından Kumburgaz ismini almıştır. Yunanistan Selanik’te bulunan Trakyalı Türkler, 1924 yılının nisan ayında Kumburgaz’a yerleştirilmiş ve ardından da Romanya’da bulunan Türkler bölgeye getirilmiştir. Bu yerleşimin en önemli merkezi o dönemde Hanım Çiftliği bölgesi olmuştur.
Büyükçekmece’nin Kamiloba ve Mimarsinan mahallelerine sınır olan Kumburgaz, 1970 yıllarında İstanbul’un ünlü tatil yerlerinden biriydi. Özellikle yaz aylarında tatil için bölgeye çok sayıda kişi gelerek deniz ve kumla baş başa tatil geçiriyordu. Kış ayları ise oldukça sakin geçiyordu. Fakat İstanbul’un gelişmesi ve otobanın açılmasıyla birlikte bölge her mevsim konaklanan bir belde durumuna ulaştı. Kumburgaz’da sekiz kilometrelik sahilde bulunan çok sayıda yazlık site kayda değer bir nüfus barındırmaya başlarken, tatil beldesi özelliği yavaş yavaş kaybolmaya başladı. Yine de İstanbul’un pek çok ilçesine göre denizi daha temiz olduğu için yaz aylarında özellikle yerli turistlerin ilgisiyle karşılaşan bir belde konumundadır.

Kumburgaz Gezilecek Yerler

Kumburgaz Gezilecek Yerler


Kumburgaz’da gezilecek yerler

Tarihte yaşanan savaşlar nedeniyle tarihi yapıları büyük oranda tahrip olan Kumburgaz merkezinde gezilebilecek pek tarihi yer yoktur. Tarihi yapı olarak gezilebilecek Hanım Çiftliği dışında yakınında yer alan Büyükçekmece’nin tarihi yerleri ziyaret edilebilir. Sahili ve doğal alanlarını korumayı ise kısmen başarabilen Kumburgaz, daha çok bu yönüyle ziyaret edilmektedir. Kumsalı oldukça güzel olan beldede denizin de temiz olduğunu söyleyebiliriz. Yüzmenin yanı sıra yelken, sörf ve dalış gibi su sporlarına da uygun olan Kumburgaz, bu kapsamda etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Hanım Çiftliği

Günümüzde özellikle piknikçilerin ilgi gösterdiği bölgede, harap olmuş bir çiftlik evi bulunmaktadır. Yıkık durumdaki çiftliğin özellikle surları dikkat çekmektedir. Ayrıca burada bulunan tarihi yapılar da bugüne kadar varlığını sürdürememiştir. İstanbul’un gürültüsünden kaçıp günübirlik piknik yapmayı düşünenler için önerebileceğimiz yerlerden biridir.

Mimar Sinan Köprüsü

Mimar Sinan’ın yaptırdığı bu tarihi taş köprü, Büyükçekmece Gölü üzerinde yer almaktadır. Bölgedeki en önemli tarihi yapılardan biri olan Mimar Sinan Köprüsü, 600 yıllık bir geçmişe sahiptir. Köprünün yanında yer alan Kültür Park’ta ise Mimar Sinan’ın heykelinin yanı sıra, bu köprüden geçip Avrupa’da çok sayıda sefere katılan Kanuni Sultan Süleyman’ın heykelleri de dikkat çekmektedir.

Kurşunlu Han (Sultan Süleyman Kervansarayı)

Kumburgaz yakınlarında ziyaret edilebilecek yerlerden biri Sultan Süleyman Kervansarayı (Kurşunlu Han) olarak öne çıkmaktadır. Büyükçekmece Menzil Külliyesi’nin önemli yapıtlarından biri olan han, Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşımaktadır. Yapılışında çatısı kurşunla kaplı olduğu için Kurşunlu Han adını taşıyan bu kervansaray, avlusu bulunmayan kapalı tip kervansaraylar kategorisinin önemli yapıtları arasındadır.

Menzil Külliyesi

Bölgede ziyaret edilmesi gereken yapılardan biri de Menzil Külliyesi’dir. Burası 16’ıncı yüzyılda Balkanlara yönelik seferlerde önemi artan Büyükçekmece’de inşa edilmiştir. Kanuni Sultan Süleyman ve Sokullu Mehmet Paşa’nın yaptırdığı külliyede çok sayıda yapı yer almaktadır. Külliyede köprü, kervansaray ve çeşme bulunurken, Sokullu Mescidi ve dükkanlar ise bugüne kadar varlığını sürdürememiştir. 1998 yılında yenilenen ve çevre düzenlemesi yapılan Büyükçekmece Menzil Külliyesi, Kültür Park adıyla ziyarete açılmıştır.

Fatih Camii

Büyükçekmece ilçesinin Fatih Mahallesi’nde yer alan Fatih Camii bölgenin tarihi yapılarından biri olarak öne çıkmaktadır. Yapım tarihi kesin olarak bilinmeyen cami, Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde geçmemektedir. Bu nedenle caminin 17’nci yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir.

Tepecik Çamlık Piknik Alanı

Hafta sonu gezileri için en uygun yerlerden biri olan Tepecik Çamlık Piknik Alanı, 45 dönümlük bir alanda yer almaktadır. Özellikle öğrencilerin okul gezilerinde tercih edilen bölge içinde çeşme, voleybol sahası, futbol alanı, büfe gibi yerler mevcuttur. At, eşek ve deveye binerek tur da atılabilen bu piknik alanında doğa ile iç içe keyifli vakit geçirilebilir.

Büyükçekmece Sahilleri

Kumburgaz’ın uzun sahil şeridinin yanı sıra hemen yanı başında bulunan Büyükçekmece ilçesinin sahilleri de güzel vakit geçirmek için uygun ortamlar sunmaktadır. İstanbul’a ulaşımının rahat olması nedeniyle özellikle tercih edilen Büyükçekmece sahilleri, aynı zamanda ekonomik fiyatlarıyla da revaçtadır. Kumburgaz’ın yanı sıra bölgede Gürpınar, Albatros, Büyükçekmece Çocuk Sahilleri, Mimar Sinan Sahili ve Halk Plajı’nda denize girilebilmektedir.

Kumburgaz’da nerede ne yenir?

Marine Restaurant

Kumburgaz’da bulunan Marine Restaurant, akşam yemeğini lounge müzik eşliğinde yiyebileceğiniz seçenekler arasındadır. Türk ve uluslararası mutfağın lezzetlerini sunan restoran, bin kişinin üzerinde geniş kapasitesi ile dikkat çekmektedir. Aynı çatı altında yer alan Golden Restaurant’da ağırlıklı olarak kahvaltı, öğlen yemeği ve akşam yemeği açık büfe şeklinde sunulmaktadır. Yaz aylarında hizmet veren Balık Restaurant da oldukça iddialı lezzetleriyle tercih edilmektedir.

Mercia Otel Restaurant

İstanbul’a yakın konumuyla öne çıkan Mercia Otel, açık yüzme havuzu ve spor salonunun yanı sıra Türk ve dünya mutfaklarından seçkin lezzetlerin sunulduğu restoranıyla da sevilen mekanlardan biridir. Atatürk Havalimanı’na yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta yer alan Mercia, Kumburgaz’da öğlen ve akşam yemekleri için tercih edebileceğiniz yerler arasındadır.

Albatros Restaurant

Marmara Denizi ile Büyükçekmece Körfezi’nin ufkunda bir akşam yemeği yemek isteyenler Albatros Restaurant’ı tercih edebilirler. Harika bir manzaraya sahip olan restoran, zengin mutfağı ile öne çıkmaktadır. Özellikle taze balık çeşitlerinde iddialı olan Albatros, 250 kişilik salonunun yanı sıra kış bahçesiyle de hizmet vermektedir.
Bunların yanında Kumburgaz’da, başta deniz ürünleri olmak üzere nefis lezzetler sunan çok sayıda restoran bulunmaktadır. Belde merkezinde yer alan Cemo Kebap, kebap severlerin gönlünü kazanan mekan olarak öne çıkarken, Palmiye Restoran da bir diğer sevilen mekandır. Dünya mutfakları ve Türk mutfağının lezzetlerini sunan Big Mammas’ı ise özellikle turistler tercih etmektedir.
Kumburgaz Gece Hayatı

Kumburgaz Gece Hayatı


Kumburgaz’da gece hayatı

Deniz kenarındaki konumu nedeniyle önemli tatil beldelerinden olan Kumburgaz, gece hayatında da çeşitli alternatifler sunmaktadır. Beldede yer alan kafe, bar, disko, pub ve meyhanelerde geç saatlere kadar eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Marine Princess bünyesinde yer alan Princess Bar, Sport Cafe Bar, Disco Bar, Havuz Bar ve İskele Bar, farklı zevklere hitap eden mekanlardan biridir. Konforuyla öne çıkan bu barlarda yerli ve yabancı içki çeşitlerinin yanı sıra meşrubat, çay veya kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Beldede ayrıca Club Sur, Cafe Keyif ve Lobby Bar gibi mekanlarda da hareketli ve eğlenceli bir gece geçirebilirsiniz.