TatilCity.NETTatilCity.NET

Lara Gezi Rehberi

Antalya Lara Gezi Rehberi

Antalya Lara Gezi Rehberi


Lara Gezi Rehberi

Antalya’nın en sevilen tatil beldelerinden biri olan Lara, özellikle doğal yapısıyla görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Yaz mevsiminde oldukça hareketlenen Lara’da kamp yapan birçok kişiye rastlayabilirsiniz. Bazı kişiler üç ay boyunca burada çadır veya bungalovlarda yaşamakta, konakladığı yerde ufak çaplı da olsa kendine ait bir bahçe oluşturup ekim biçmektedir. Buradaki bahçeden domates, biber ve patlıcan gibi sebze ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Yaz mevsiminin oldukça hareketli geçtiği Lara’da, kış mevsimi daha sakin ve sessizdir.  Antalya şehir merkezinde çalışanlar servisler aracılığıyla Lara’ya ulaşmaktadır. Çoğu aile ise okulların açılması ile birlikte Lara’dan ayrılır. Anlaşılacağı üzere Lara, konaklama açısından da geniş seçenekler sunmaktadır.
Otel, pansiyon ve devre mülk şeklinde sunulan konaklama hizmetlerinden siz de bütçenize uygun konaklama seçeneği yakalayabilirsiniz. Lara; geniş konaklama seçenekleri, Antalya kent merkezine yakınlığı, doğal ve tarihi güzellikleri ile daha çok yerli turistlerin dinlenmek ve üretmek amacıyla tercih ettiği sevimli bir tatil beldesi konumundadır. Burada sevdiklerinizle muhteşem kumsallarda güneşin ve denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Lara’ya nasıl gidilir?

İstanbul’a 730 ve Ankara’ya 550 kilometre mesafede olan Lara’ya karayolu ile ulaşmak için öncelikle Burdur üzerinden Antalya’ya, buradan da Lara’ya gidebilirsiniz. Şehirlerarası otobüsler aracılığıyla Türkiye’nin birçok noktasından Antalya gelebilir ve Lara’ya hareket eden minibüslere binilebilirsiniz.  Lara’ya havayolu ile ulaşabilirsiniz. Zira Lara ile Antalya Havalimanı yaklaşık 15 kilometredir. Havalimanında indikten sonra ise Lara’ya hareket eden otobüslere binmek mümkündür.
Antalya Lara Gezilecek Yerler

Antalya Lara Gezilecek Yerler


Lara’da gezilecek yerler

Altınkum (Lara) Plajı

İncecik altın gibi kumu nedeniyle bu isim ile anılan Altınkum Plajı, göz alıcı genişliğe sahiptir. Aynı zamanda Lara Plajı olarak da bilinen plaj, Kızılçam ağaçları ile iç içedir. Kumsal kumlarının romatizmaya iyi gelmesi nedeniyle de oldukça ziyaret edilen Altınkum Plajı, Düden Şelalesi’nin yakınındadır. Aşağı Düden’e oldukça yakın bir konumda bulunan plaj, görkemli manzarası ve doğal ortamıyla Lara’da görmeniz gereken yerlerin başında geliyor.

Kaleiçi

Antalya şehir merkezine yakın konumuyla Lara’ya gitmişken görmeniz gereken başka bir yerde Kaleiçi’dir. Özellikle Antalya’nın tarihi yapısını yansıtan Kaleiçi’nde cumbalı evlerin güzelliği ile kendinizi başka bir yerde hissedeceksiniz. Mimari açıdan da hoş bir atmosfere sahip olan Kaleiçi’nde, kafelerde sevdiklerinizle anın tadını çıkarabilir ve bu tarihi yapıya şahitlik edebilirsiniz. Lara’ya gelmişken şehre inmemek ve eski şehir merkezini ziyaret etmemek olmaz. Limandan yukarı çıktığınızda, etrafınızı şirin cumbalı evler sarmaya başladığında anlayın ki, Kaleiçi’ne geldiniz. “Tarihi Çekirdek Kenti” olarak tanınan Kaleiçi’nin kafelerinde mutlaka bir çay içmenizi öneriyoruz.

Düden Şelalesi

Antalya boyunca ilerleyen Düden Çayı iki kola ayrılmaktadır. Türkiye’nin en görkemli şelalesi kabul edilen Düden Şelalesi  Akdeniz’e dökülmektedir. Lara’ya ulaştığınızda Aşağı Düden’i mutlaka görmelisiniz. Yaklaşık 40 metreyi bulan falezlerden meydana gelen muhteşem bir görüntüyle buradan denize dökülen suların serinliği size huzur verecek. Yukarı Düden ise Büyük İskender’in bölgeden geçerken atlarına sulattığı yer olarak bilinmektedir. Bu doğal güzelliğin etrafında bulunan park ve mesire yerlerinde yorulan bedenlerinizi tabiatın sunduğu çeşitli seçeneklerle dinlendirebilirsiniz.

Perge Antik Kenti

Kökleri Hititler’e kadar uzanan, Büyük İskender, Bergama Krallığı, Roma ve Bizans Dönemi’ne tanıklık etmiş önemli bir tarihi kent Perge. Sadece içerisindeki tarihi yapılarıyla değil, St. Paul’un iki defa ziyaret etmesi sebebiyle Hristiyanlık dünyasında da önemli bir yere sahiptir. Hala sağlam bir şekilde ayakta duran stadyum, kentin girişinde sizi karşılayacak olan ilk yapıdır. Yüz yıllar önce önemli filozoflara ev sahipliği yapmış olan Perge Antik Kenti’nin ortasından geçirilen su kanalı ise, burayı bir “su kenti” konumuna ulaştırmıştır.

İnbaş Mağarası

Antalya’nın Kalkan ilçesinde, İnbaş mevkiinde bulunan ve kentin en büyük mağaralarından biri kabul edilen İnbaş Mağarası, her yıl yerli ve yabancı birçok kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Damlataş Mağarası

Alanya yarımadası batısında bulunan Damlataş Mağarası, 1948 yılında Alanya İskelesine taş taşımak amacıyla yapılan çalışmalar sonucunda bulunmuştur. Bu çalışmalar kapsamında kullanılan dinamitler sayesinde keşfedilen mağara, Antalya turizmi açısından önemli bir yere sahiptir. Lara’da mutlaka Damlataş Mağarası’na uğramanızı tavsiye ediyoruz.

Düdencik Mağarası

Beyşehir-Akseki yolu üzerinde Cevizli’nin 3 bin 800 metre batısında ve orman yolu kesiminde yer alır. 1966 yılında Manavgat Havzası’nda hidrojeolojik araştırmalar sırasında bulundu.

Mavi Mağara

Kaş’a 19 kilometre, Kalkan’a altı kilometre mesafede bulunan Mavi Mağara, 1972 yılında Speolog Dr. Temuçin Aygen tarafından keşfedildi. Türkiye’nin en büyük deniz mağarası olma özelliği taşıyan mağara, denizde yaşanan mekanik erozyon ile meydana gelmiştir.

Çeyiz Deliği Mağarası

Gündoğmuş ilçe merkezinde bulunan karstik mağara olma özelliğini taşıyan Çeyiz Deliği, tıpkı Alanya’da bulunan Damlataşı Mağarası gibi sarkıt ve dikitlerden meydana gelir. Mağara eğimli bir yapıya sahip olmakla beraber bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır.

Lara’da nerede ne yenir?

Bir klasikle başlayacak olursak; Antalya piyazı herkesin bildiği lezzetlerin başında geliyor. Hafif ve leziz Akdeniz mutfağı, enginarlı Girit kebabı ile sebze ile kırmızı eti buluşturuyor. Antalya’da kuzu kaburgayı mutlaka deneyimleyin. Laba dolması, düğün çorbası da asla unutamayacağınız lezzetlerin başında geliyor. Antalya’nın kültürel birikiminin mutfağa yansımasını ise; biber Frigya dolması, Cive, Alanya bohçası, şilofta, sedik aşı, Bergamot reçeli, Arap kadayıfı, Toros salatası, Antalya mezesi olarak Hibeş, Ege ve Akdeniz'in gülü kabak çiçeği dolması lezzetleri arasında bulmak mümkündür.
Antalya Lara Gece Hayatı

Antalya Lara Gece Hayatı


Lara’da gece hayatı

Antalya deyince insanın aklına gelen başka bir eğlence ise ‘gece hayatı’. Turizmin merkezi konumunda olan Antalya geceleri; bar, disko, gece kulübü, meyhane, türkü bar, publarla her kesime yönelik eğlence mekanı seçeneği bulunmaktadır. Söz konusu renkli yapısıyla yüzlerce çeşit mekana da ev sahipliği yapan Lara’da bu mekanlarda sadece eğlence değil, birbirinden lezzetli meze ve yemekler de sizi bekliyor olacak. Bu mekanlarda sabaha kadar eğlencenin sürdüğünü hatırlatmak da fayda var. Akdeniz bölgesinin en kalabalık şehri olma özelliği taşıyan Antalya, Türkiye’nin beşinci en büyük kentidir. Öte yandan yaz turizminde en çok turist çeken illerin başında geliyor. Kentte özellikle yaz mevsiminde dünyanın her tarafında binlerce insan bölgeye akın ediyor.
Yukarıda da anlattığımız gibi gerek Antalya genelde gerekse ilçelerinde hatta her adımında turistlik yerler bulunur. Antalya’da turistin olduğu yerde gece hayatı da olmasa olmazdır. Antalya’da gece hayatı oldukça parlak ve hareketli geçer. Bu gece mekanları hayat çok renklidir. Söz konusu renkler; köpük banyosu, ünlü müzisyenlerin konserleri, dünyaca ünlü şovmenlerin gösterileri gibi onlarca aktiviteyle çeşitleniyor. Kısacası Antalya’da gündüz başka gece başka güzel…