TatilCity.NETTatilCity.NET

Lizbon Gezi Rehberi

Lizbon Gezi Rehberi

Lizbon Gezi Rehberi


Portekiz’in başkenti olan Lizbon, İstanbul gibi dünyanın iki yakası olan nadir şehirlerinden biri olarak öne çıkmaktadır. Avrupa Birliği sınırları içinde yer alan en kalabalık 11.’ci şehir olma özelliği taşıyan Lizbon’un toplam nüfusu yaklaşık 3 milyondur. Roma, Barselona, Atina, Madrid ve Milano’dan sonra Avrupa’nın en çok turist çeken şehri olan Lizbon, her yıl yerli ve yabancı birçok turisti ağırlamaya devam etmektedir.
Öte yandan Batı Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri olan Lizbon’un tarihi M.Ö. 1200’lü yıllara kadar uzanmaktadır. Bu dönemlerde Fenikelilerin egemenliği altında bulunan şehrin adı, Antik Çağ’da Ulyssippo veya Olisippo olarak geçmektedir. Lizbon Katedrali’nin ve Sao Jorge Kalesi’nin çevresinde yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda Fenikelilerin kalıntıları bulunmuştur. Elde edilen kaynaklarda Fenikelilerin Lizbon limanını ticaret amacıyla kullandıkları belirlenmiştir. Yaklaşık iki yüzyıl Romalıların hakimiyeti altında kalan şehrin adı Felicitas Julia olarak değiştirilmiştir.

Lizbon’da yapılacak şeyler

Lizbon’a gitmek isteyenler için çeşitli bilgiler… “Lizbon’da Yapılacak Şeyler” bu şehir hakkında turistik bir el kitabı gibi hazırlandı. “Bu yazılanlar bana yetmez” diyenler için de çok daha fazla detay içeren Lizbon Gezi Rehberi hazırladık.

tatil city

Lizbon Gezilecek Yerler


Gezilecek Yerler

Lizbon Katedrali

Azize Meryem Katedraliolarak da bilinen ve halk arasında kısaca "Sé" diye anılan Lizbon Katedrali, Lizbon’nun en eski kiliselerinden biri olarak şehrin simgelerindendir. 1147’de Portekiz’in Hristiyanlar tarafından yeniden ele geçirilmesinin ardından adına Kral 1. Alfonso’nun emriyle Lizbon’da inşa edilen katedral, birden fazla mimari tarzı da bünyesinde barındırır. 1147’den bu yana her çağın modasına uygum olarak yeniden restore edilen yapı, çeşitli ekleme ve restorasyonlarla günümüze kadar gelmiştir. Romanesk, gotik, barok, neo-klasik ve rokoko mimarilerinin bir arada görüldüğü Lizbon Katedrali bu özelliği ile dünyadaki en özel ibadethanelerden biridir. Bu sebeple arklı birçok inançtan insanın her yıl ziyaret ettiği Lizbon Katedrali,1910 yılından bu yana Portekiz’in milli eserleri listesinde ilk sırada yer alır.

Gulbenkian Müzesi

Lizbon’un Avenida de Berna yani Berna Bulvarı üzerinde yer alan Gulbenkian Müzesi 20. yüzyılda yaşamış Calouste Gulbenkian’ın anısı için açılmıştır. 1869’da Osmanlı İmparatorluğu’nda hayata gelen Gulbenkian, Orta Doğu’daki petrol ticaretinden adeta bir servet kazanmıştır. Hayatının son yıllarını Portekiz’de geçiren Gulbenkian’ın dünyanın dört bir yanından topladığı servet bu müzede sergilenmektedir. Müze, salı günleri hariç her gün 10.00-17.45 saatleri arasında ziyaret edilebilir. İki bölümden oluşan müzenin ilk bölümünde Gulbenkian’ın sanat eserlerinden oluşan şahsi koleksiyonu sergilenir. Müzenin ikinci bölümünde ise modern sanat eserlerini görmeniz mümkündür. Müzede yaklaşık üç bin sanat eseri yer alır. Avrupa’nın sayılı müzelerinden biri olan Gulbenkian Müzesi, Lizbon seyahatiniz sırasında mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunur.

Belem Kulesi

1515 yılında yapımında başlanan Belém Kulesi, Portekiz’in simge değerlerinden biridir. Zira Portekiz’in altın çağını yaşadığı Coğrafi Keşifler sırasında inşa edilen Belém Kulesi, gemilerin okyanusa açıldığı ve yeni toprakların keşfedilmeye başlandığı Lizbon Limanı’nda birçok denizciye yol göstermiştir. Kulenin mimarisinde Portekiz’e bir dönem hükmeden Kuzey Afrika kökenli Müslümanların mimarisinin yanı sıra Portekiz’e özgü Manuelin süslemelerini görmeniz mümkündür. Lizbon’un sembol yapıları içinde yer alan Belém Kulesi, günümüzde de söz konusu ağırlığı taşımaktadır. 1755 yılında Lizbon’da meydana gelen deprem, Lizbon’daki her yapıyı etkilediği gibi kuleyi de olumsuz etkilemiştir. Şehir merkezinden yaklaşık 2.5 kilometre mesafede bulunan Belém Kulesi ziyaretiniz sırasında görmeniz gereken yapılardan biridir. Burada kulenin en tepesine çıkıp Lizbon manzarasını seyredebilirsiniz. 14 yaş altı herkese girişin ücretsiz olduğu kule için yetişkinler ücret ödemek zorundadır. Kulenin hemen yanındaki Kâşifler Anıtı’nı da ziyaret etmenizi öneririz.

Jeronimos Manastırı

Şehir merkezinden uzaklaşıp Belém’i ziyaret etmişken hemen yanında bulunan Jeronimos Manastırı’nı da mutlaka ziyaret etmelisiniz. 1501 yılında inşasına başlanan manastır, tam yüzyıl sonra tamamlanabilmiştir. Dönemin Portekiz Kralı Manuel Afrika ve Orta Doğu’dan elde ettiği kazancın belli bir miktarını manastır inşasına aktarmıştır. Yapımı ancak bu şekilde tamamlanabilen manastır, Portekiz’e özgü Manuelin süslemelerine sahiptir. Manastır sahip olduğu bu tarihi değeri ile 1983’te UNESCO’nun Dünya Mirasları Listesi’nde kendine yer bulmuştur. Avrupa Birliği’nin kilometre taşlarından biri kabul edilen Lizbon Anlaşması 2007 yılında bu yapıda imzalanmıştır. Dünyaca ünlü kâşif Vasco de Gama’nın mezarı da manastır içindedir. Günümüzde manastır binasının bir kısmı Denizcilik Müzesi’ne bir kısmı ise Arkeoloji Müzesi’ne ev sahipliği yapmaktadır.

Lizbon Fado Müzesi

İhtiras, aşk, ayrılık ve nihayetinde yapayalnız kalan kadınların müziği Fado, Portekiz kültürünün en önemli parçalarından biri kabul edilir. Lizbon’da 1998 yılında açılan Fado Müzesi; söz konusu müzikte kullanılan enstrümanlardan bestelerin orijinal kopyalarına, Fado müzisyenlerinin geçmişten günümüze fotoğraflarına, prova odalarına kadar her şeye ev sahipliği yapar. Öte yandan Fado Müzesi’nde Fado söylemek isteyen amatörler için dersler de verilmektedir. Müzede kalıcı ve geçici olmak üzere iki çeşit sergi de gezebilirsiniz. Müze özel günlerde Fado sanatçılarının katılımıyla çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır. Müze, bayram günleri dışında yılın her günü 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Rossio Meydanı

On üçüncü Pedro Meydanı olarak da bilinen Rossio Meydanı, Orta Çağ’dan bu yana Lizbon’un en önemli meydanıdır. Meydan 13. ve 14. yüzyıllarda Lizbon’un halkın buluşma ve pazar yeri olagelmiştir. Soylu sınıfından olmayanların bir nevi toplanma yeri kabul edilen meydan, yüzyıllar boyunca birçok eğlence, şenlik, konser ve ziyafete ev sahipliği yapmıştır. Bunun yanında çeşitli nedenlerle protesto ve gösterilere de sahne olan meydanın tam ortasında Portekiz Kralı IV. Pedro anıtı yer alır. 1887’de Rossio’ya tren istasyonu kurulan meydan, II. Maria Tiyatrosu ve kamuya açık parkların meydanın kuzeyine inşa edilmesi ile soyluların da ilgisini çekmiştir. Günümüzde birçok turisti ağırlayan meydan, Lizbonlular kadar turistlerin de uğrak noktasıdır. Meydanda farklı ambiyansta birçok kafe ve restoran yer alır.

Lizbon’da nerede ne yenir?

Avrupa ve dünya çapında oldukça ünlü olan Portekiz mutfağı, özellikle kendine has tatları ve lezzetleri ile öne çıkar. Fakat Fransız ve İspanyol mutfağı kadar bilinmeyen Portekiz mutfağında damak tadınıza uygun birçok lezzet bulabilirsiniz. Lizbon’a kadar gelmişken sizler için önereceğimiz tatları yemeden dönmemenizi tavsiye ederiz. Temeli sadece pirinç ve patatese dayanan Portekiz mutfağında hiçbir yemek güveç, ızgara et veya balıksız tamamlanmış kabul edilmez.
Özellikle barbeküde pişen sardalya ve yaban domuzu yahnisi Portekizlilerin vazgeçilmez içindedir. Bacalhau, tuzlanmış, kurutulmuş marina balığı Portekiz yemeklerinin temel öğeleri kabul edilir. Özgün isimleriyle; Bacalhau com Natas marina balıkları, soğan ve bol krema ile hazırlanır. Brás à bacalhau kızarmış patates, soğan ve çırpılmış yumurta ile servis edilir. Portekiz mutfağına özgü başka bir lezzet ise, Francesinha’dır. Erimiş peynirle kaplanmış jambon, sosis ve diğer et türleri, domates sosu ve bira sosu karışımıyla hazırlanan lezzetli kocaman bir sandviç olan bu lezzet, oldukça sevilir. Cozido à Portuguesa biftek, domuz, sosis çeşitleri gibi aklınıza gelebilecek her türlü et ve haşlanmış sebze ve patatesle karıştırılan bir güveç çeşididir. Üzerine zeytinyağı gezdirilerek servis edilir. Portekiz geziniz sırasında özellikle muhallebili bir turta çeşidi olan Pastel de Nata’yı denemeden dönmeyin.
Lizbon Gece Hayatı

Lizbon Gece Hayatı


Lizbon’da gece hayatı

Portekizliler damak tatlarını ve nasıl eğleneceklerini en iyi bilen insanlardır. Üstelik yeme-içme kültürleri de Akdenizliler gibi oldukça gelişmiştir. Bu da Lizbon seyahatinizin gündüz olduğu kadar gecelerinizin de eğlenceli geçeceğine işaret eder. Lizbon’da her akşam farklı bir mekân deneyebilirsiniz. Şehirde özellikle gece hayatında öne çıkan restoran, bar ve gece kulüplerini sizin için derledik. Lizbon gezinizde lezzetli bir yemek ve hoş bir gece için size öncelikle Mercado da Ribeira Pazarı öneririz.
Aslında bir pazar yeri olan mekan, 2014’ten bu yana 35 farklı restoranın bir arada bulunduğu kapalı bir alan olarak hizmet vermektedir. Öğlenleri ve akşamları en lezzetli Portekiz yemeklerini burada tadabilirsiniz. Chiado’daki Tágide Wine and Tapas Bar’a ise, akşamüstü atıştırmalık ve keyifli zaman geçirmek için iyi bir fikir olabilir. Yine Chiado’da Alma Restaurant da önerebileceğimiz bir diğer mekandır. Lizbon’un muhteşem manzarasını karşınıza alarak yemek yemek isterseniz feribota binip Cacilhas’taki Atira-te ao Rio’ya gidebilirsiniz. Bairro Alto, mutlaka ama mutlaka gitmeniz gereken restoranlardandır.
Önceden rezervasyon yapmanız gereken mekanlardan olan mekanda sevdiklerinizle keyifli bir gece geçirebilirsiniz. Yerel yemeklerin haricinde farklı lezzet arayışında olanlar, Portekiz usulü sushi tadabilirsiniz. Son olarak Belém Kulesi’nin hemen yanında yer alan Darwin Café, modern iç dekorasyonu, muhteşem manzarası ve lezzetli yiyecekleri ile Lizbon’da sizi bekleyen başka bir mekan olacaktır. 

Sonuçları sırala: