TatilCity.NETTatilCity.NET

Londra Gezi Rehberi

Londra Gezi Rehberi

Londra Gezi Rehberi


Birleşik Krallık'ın ve İngiltere’nin başkenti Londra, Büyük Britanya adasının güneydoğusunda bulunan Thames Nehri kıyısında kurulmuştur. Yaklaşık iki bin yıllık bir tarihe sahip olan kent; özgün mimarisi, müzeleri ve tarihi yapılarıyla dünyanın en önemli başkentleri arasındadır. Romalıların iki bin yıl önce kurduğu şehir, kurulduğundan beri politika, kültür ve sanat etkinliklerinde öne çıkmıştır. Çok kültürlü bir yapıya sahip olan Londra’da, dünyanın her ülkesinden insanlar bir arada yaşamaktadır.
Oldukça yeşil bir kent olan Londra; düzenli kent yapısı, parkları, yürüyüş alanları ve gölleriyle dünyanın en gözde başkentlerinden biridir. Festivalleri, gece hayatı ve AVM’leri ile günün her saatinde hareketli olan kentte, çok sayıda restoran, tiyatro, sinema, gece kulübü ve pub gibi mekanlar bulunmaktadır. Dünyanın her yerinden insanların kendi kültürlerini yaşatabildikleri, herkese hitap eden mekanların bulunduğu Londra, mutfak kültüründe de epey ilerlemiştir. Şehrin her yerinde dünya mutfağının lezzetlerini sunan restoranlar mevcuttur. İngiltere’nin meşhur menülerinden balık ve patates cipsi Londra’da çok sayıda restoranda konuklara sunulmaktadır. Bir müzeler kenti olan Londra’da gezilebilecek pek çok yer bulunmaktadır. O bakımdan kente yapılacak turistik bir gezinin birkaç günle sınırlı kalmaması oldukça önemlidir.

Londra’da yapılacak şeyler

Londra’ya gitmek isteyenler için çeşitli bilgiler… “Londra’da Yapılacak Şeyler” bu şehir hakkında turistik bir el kitabı gibi hazırlandı. “Bu yazılanlar bana yetmez” diyenler için de çok daha fazla detay içeren Londra Gezi Rehberi hazırladık.

tatil city

Londra Gezilecek Yerler

Londra Gezilecek Yerler


Londra’da gezilecek yerler

Westminster Sarayı

Londra’da gezilmesi gereken yerlerin başında gelen Westminster Sarayı, The Palace of Westminster ya da Houses of Parliament olarak da bilinmektedir. Kentin ünlü saat kulesi  Big Ben’i de bünyesinde bulunduran sara, Thames Nehri'nin kuzey kıyılarında City of Westminster'da yer almaktadır. Temelleri 1016 yılında atılan saray kompleksi, yapımının ardından İngiltere hükümdarlarının ikametgahı olmuştur. 1512 yılında yaşanan yangında büyük zarar gören saray, tamir edildikten sonra parlamento binası görevi görmüştür. Saray 1834 yılında meydana gelen büyük yangında yeniden harap olmuştur ve 1840 yılında mimar Charles Barry tarafından onarılmaya başlanmıştır. 30 yıl devam eden bu onarım sürecinde saray neredeyse yeniden inşa edilmiştir. Gotik mimarinin etkilerini taşıyan saray, bin 100 odadan meydana gelmektedir. Bugün halen parlamento binası olarak kullanılan saraya girişler St. Stephen Kulesi'nde yer alan St. Stephen Girişi'nden gerçekleştirilmektedir.

Big Ben (Elizabet Kulesi)

Dünyanın ikinci en büyük dört taraflı saatine sahip olan Big Ben, Elizabet Kulesi olarak da bilinmektedir. Westminster Sarayı’nda bulunan bu ünlü kule, Augustus Pugin tarafından tasarlanmıştır. Yüksekliği 96.3 metre olan kule, Londra’nın yanı sıra Birleşik Krallık’ın da en önemli simgeleri arasındadır. Gotik stilde yapılan Big Ben, gerçekte kulenin değil saatin ismidir. Ancak Elizabet Kulesi adlı kule, zamanla Big Ben adıyla anılmaya başlamıştır.

Westminster Abbey

Westminster Sarayı'nın batısında yer alan Westminster Abbey, Londra'nın en görkemli yapıları arasında bulunmaktadır. Çok sayıda Birleşik Krallık hükümdarının yanı sıra Isaac Newton, Charles Darwin gibi ünlü kişilerin mezarı da burada yer almaktadır. Manastır olara inşa edilmesine rağmen yapı manastır olarak kullanılmamıştır. Temelleri 1042’de atılan ve yapımı 10 yıl süren yapı, İngiltere Kralı Günah Çıkartıcı Aziz Edward tarafından yaptırılmıştır. St. Peter's Abbey ismini alan yapı, romanesk stilinde bir tasarıma sahiptir. İngiltere Kralı III. Henry döneminde bazı düzenleme ve eklemeler yapılarak bugünkü halini alan Westminster Abbe, VIII. Henry zamanında 10 yıl süreyle katedrale dönüştürülmüştür. Ancak I. Elizabet, yapının katedral veya manastır olmasını istemediği için İngiltere hükümdarlarına bağlı dini bir yapı statüsü verilmiştir. Çok sayıda İngiliz hükümdarın taç giyme ve evlilik töreni burada yapılmıştır.

İngiliz Müzesi (British Museum)

Londra’nın en önemli müzesi konumunda bulunan British Museum, Antik Yunan ve Roma döneminden tarihi eserler, doğu kültüründen önemli kalıntılar ve tarih öncesi dönemlerden antik eserleri barındırmaktadır. Ayrıca dünyanın yedi harikasından olan Halikarnas Mozolesi’ne ait bazı bölümler ve UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Ksanthos’tan çıkartılan Nereid Anıtı da bu müzede sergilenmektedir. Dünyanın neredeyse her yerinden elde edilen arkeolojik kalıntıların bulunduğu müzeyi gezmenizi mutlaka öneririz.

Londra Kule Köprüsü (Tower Bridge of London)

Yapımı sekiz yıl süren Tower Bridge, 1894’te faaliyete girmiştir. Uzunluğu 283 metre olan köprü, Londra’nın en çok fotoğraf çekilen yerlerinden biridir. Kentin simgeleri arasında yer alan köprüde yayaların yanı sıra araçlar için de geçiş yolu mevcuttur. 65 metre yüksekliğe sahip iki büyük kuleden meydana gelen köprü, Thames Nehri'nde akan trafiği etkilememek için hidrolik sistemlerle açılabilir biçimde yapılmıştır. Köprünün tasarımı, işleyişi ve tarihiyle ilgili bilgilerin sunulduğu Tower Bridge Exhibition isimli sergiye de ev sahipliği yapan kuleler, görkemli yapısıyla görenleri hayran bırakmaktadır.

Londra Kulesi (Tower of London)

Thames Irmağı kenarında, Tower of Hamlets ilçesinde yer alan Londra Kulesi, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunmaktadır. Bin yıllık geçmişe sahip olan yapı bugüne kadar gözlemevi, hapishane, işkence yeri gibi amaçlarla kullanılmıştır. Londra’da turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden olan kule, Fatih William diye bilinen İngiltere Kralı'nın emri üzerine 1066 yılında yapılmaya başlanmıştır. İngiltere tarihinde oldukça önemli olan kule, Aslan Yürekli Richard, Beyaz Kraliçe Elizabeth gibi ülke tarihinde öne çıkan hükümdarların ikamet sarayı olarak kullanılmıştır. 19’uncu yüzyıldan beri müze olan kulede, hükümdarların tahta çıkışlarında kullandıkları 141 nesne de yer almaktadır. Bu nesneler arasında değerli mücevherler, taçlar ve asalar vardır.

Ulusal Galeri (National Gallery)

Londra’nın en önemli müzeleri arasında yer alan Ulusal Galeri, oldukça zengin koleksiyonlara sahiptir. Galeride 2 bin 200 adetten fazla tablo sürekli olarak sergilenmektedir. Erken İtalyan Rönesansı ve 17’inci yüzyıl İspanyol tablolarının dikkat çektiği müzede, Leonardo’nun “Kara Kalem” ve Francesca’nın “Hz. İsa’nın Vaftizi” isimli tabloları en önemli eserler arasındadır.

İngiliz Kraliyet Sarayı (Buckingham Sarayı)

1703’te Buckingham Dükü’ne, Londra’da malikane olarak yapılan Buckingham Sarayı, halihazırda kraliçenin evi ve ofisi olarak kullanılmaktadır. 1837 yılında Kraliçe Victoria'nın tahta çıkması üzerine kraliyet sarayı olan Buckingham Sarayı, 300 yılı aşkın bir geçmişe sahiptir. 775 odadan meydana gelen ve 19 odası ziyarete açık olan İngiliz Kraliyet Sarayı, Westminster bölgesinde yer almaktadır. Bugün ağırlıklı olarak resmi törenler için kullanılan saray, ayrıca Kraliçe II. Elizabeth'in ve Edingburgh Dükü’nün Londra’daki ikametidir. Bu yüzden saraya yalnızca yaz aylarında ziyaretçi girişi mümkündür.

The London Eye

Teknolojik bir başyapıt olan London Eye, hizmete girdiği 2000’den bu yana en çok ziyaret edilen yapılardan biridir. Bu yapı büyük bir çarkın içerisinde yer alan 32 tane kapsül bulundurmaktadır. Her bir kapsülün 25 kişiyi taşıma kapasitesi vardır. Mükemmel bir şehir manzarası sunan bu dev boyutlardaki dönme dolap, dünyadaki üçüncü en büyük gözlem tekerleği olarak bir turunu 20 dakikada tamamlamaktadır. Tepe noktası 135 metre olan yapı, Thames Nehri kenarında bulunmaktadır.

Hyde Park

Her ne kadar devasa bir metropol olsa da yaklaşık yarısı yeşil alanlardan meydana gelen Londra’da, büyük kısmı kraliyete ait pek çok park vardır. Bu parklardan en ünlü olanı Hyde Park’tır. Kent merkezinde yer alan bu park, Westminster ilçesinde bulunmaktadır. Yüzyıllarca önceye dayanan geçmişi ile kentteki en önemli park olan Hyde Park, 1637 yılında herkesin kullanımına açılmıştır. Yeşil alanı 350 dönüm olan park; güneşlenmek, yürüyüş yapmak, piknik ve spor alanlarıyla kentteki herkesin uğrak yerlerinden biridir.

Victoria ve Albert Müzesi

Dekoratif sanatlar bakımından dünyanın en büyük müzesi konumunda olan Victoria ve Albert Müzesi’nde, 17’nci yüzyıldan bugüne uzanan giysi koleksiyonları en çok ilgi gören eserlerdir. Müzenin Victoria dönemindekine benzer şekilde dekore edilen odaları mevcuttur. Hindistan dışında üretilen en güzel Hint eserlerinin de görülebileceği müzeyi gezmenizi öneririz.

Trafalgar Meydanı (Trafalgar Square)

Kentteki en büyük meydandır. Londra’da gerçekleştirilen kutlamaların ilk adresi konumunda olan Trafalgar Meydanı, kentteki birçok gezi rotasına yürüme mesafesinde yer almaktadır. Anıtlar ve tarihi yapılara ev sahipliği yapan meydanda; en çok ilgi gören yapı 50 metrelik Nelson Sütunu’dur. 13’üncü yüzyıldan bu yana Londra'nın en önemli merkezlerinden olan meydan, bir dönem Birleşik Krallık hükümdarlarına ait atların ahırı ve eğitim alanı olarak kullanılmıştır. Yılbaşı kutlamalarının ve protesto gösterilerinin de merkezi durumunda olan Trafalgar Meydanı; anıtları, heykelleri, çeşmeleri ve güvercinleriyle harika bir görüntüye sahiptir.

Oxford Caddesi (Oxford Street)

Kentteki en kalabalık caddelerden olan Oxford Street’te, bir günde 500 bin kişi geçmektedir. Uzunluğu 2 kilometreye yakın olan cadde, Marble Arch'tan başlayarak Park Lane'e kadar devam etmektedir. Çok sayıda dükkanın ve mağazanın bulunduğu cadde, önemli bir alışveriş merkezi durumundadır. Kökeni Roma İmparatorluğu zamanına kadar dayanan cadde, Ortaçağ'da Tyburn Yolu diye isimlendirilmiştir.

Londra’da nerede ne yenir?

Çok kültürlü yapısından dolayı her türlü mutfağın rahatlıkla bulunabildiği Londra’da, yerel lezzet olarak kızarmış balık ve patates öne çıkmaktadır. Sebze eşliğinde sunulan nefis bir biftek spesiyali olan Beef Wellington ile sebzeli rostodan meydana gelen Sunday Roast With Yorkshire puding de denenmesi gereken lezzetler arasındadır. Kente özgü lezzetlerden eton mess, scone ve Bakewell de turistlerin ilgi gösterdiği tatlardır.
Londra’nın meşhur içecekleri ise çay, kahve, zencefilli gazoz, cin tonik, bira, elma şırası ve şaraptır. İngiliz mutfağının lezzetlerini deneyimlemek isteyenlerin en çok uğradığı restoranlar; 10 Greek Caddesi’nde bulunan 10 Greek Street, Berners Sokağı’nda yer alan Berners Tavern, Aldwych bölgesendeki The Delaunay ve Shaftesbury Meydanı’nda yer alan Jamie Oliver’s Diner’dır. Kentte en çok karşılaşılan dünya lezzetleri ise Çin, İtalyan, Hint, Meksika ve Amerikan mutfağının tatlarıdır. Türk restoranlarının de bulunduğu Londra’da her damak zevkine uygun restoranlar mevcuttur.
Londra Gece Hayatı

Londra Gece Hayatı


Londra’da gece hayatı

Hareketli ve renkli bir gece hayatına sahip olan Londra’da, çok katlı barlar ve gece kulüpleri oldukça meşhurdur. Kentte gece hayatı için herkesin zevkine hitap eden çok sayıda mekan bulunmaktadır. Eğlencenin en yoğun olduğu bölgeler Soho, Notting Hill, Shoreditch, Old Street, Angel, Camden, Clapham ve Brixton olarak öne çıkmaktadır. En popüler mekanlar ise George Inn, KOKO, Cargo, Egg, XOYO Barbican, Fabric ve The O2 gibi yerlerdir. Mayfair'de yer alan gece kulüpleri biraz daha pahalı ve starların gittiği mekanlardır. Kentin güney bölgesinde yer alan Corsica Studios, ağırlıklı olarak üniversite öğrencilerinin tercih ettiği bir kulüp olarak tanınmaktadır. Greenwich bölgesinde yer alan Studio 338 ise daha çok Ibiza'da bulunan gece kulüpleri tarzında eğlence ortamına sahiptir.

Sonuçları sırala:

kişi başı3,100TL
  • 1. Gün : İstanbul - Londra
  • 2. Gün : Londra Şehir Turu
  • 3. Gün : Londra - İstanbul