TatilCity.NETTatilCity.NET

Lüleburgaz Gezi Rehberi

Lüleburgaz Gezi Rehberi

Lüleburgaz Gezi Rehberi


Lüleburgaz Gezi Rehberi

Kırklareli’nin bir ilçesi Lüleburgaz, kentin en büyük yerleşim yeri konumundadır. Lüleburgaz aynı zamanda Çorlu, Edirne ve Tekirdağ’dan sonra Trakya bölgesinin dördüncü büyük yerleşim alanıdır. 1936’da yapılan arkeolojik kazılarla İlk Tunç Çağı’ dönemine ait bir takım bulgulara rastlanmıştır. Elde edilen bu bulgular, bölge kültürünün Ege kültürüyle ilgili olabileceğini ortaya koymuştur. 1981 yılında yapılan kazılar ise bölgenin Balkanlar ve Kuzey Anadolu kültürleriyle ilişkili  olduğunu göstermiştir. Trakya bölgesi, adını Balkanlar’da yaşayan ve sonrasında Anadolu’ya göç eden Traklardan alır. I. Murat döneminde fethedilen Lüleburgaz bölgesi, tarih boyunca çok sayıda işgal ve savaşa tanıklık etmiştir. Nüfusu her geçen artan ve bu özelliği ile de Trakya’nın en kalabalık ilçesi olma özelliğini kazanan Lüleburgaz’ın ilk adı ise Arcadiapolis’tir. Roma ve İstanbul’u birbirine bağlayan bir köprü görevi üstlenen Lüleburgaz’da çok sayıda tarihi mimari esere rastlamanız mümkündür.
Trakya’nın en kalabalık ilçesi olma özelliğinin yanı sıra Kırklareli'nin tarihi ve turistlik açıdan en gelişmiş ilçelerinden biri olan Lüleburgaz, İstanbul’a yakın olması nedeniyle oldukça sevilen bir tatil destinasyonudur. Lüleburgaz’ı “her şeyden uzak ama her yere yakın” olarak tarif eden tatil severler, burada doğal ve tarihi güzellikler içinde hem eğlenme hem de dinlenme şansı yakalıyor. Özellikle son yıllarda yapılan altyapı, imar ve çevre yatırımları ile ivme kazanan ve modern bir kent görünümü kazanan Lüleburgaz’da modernleşme ve sahip olduğu tarihi eserlerle geçmişin izlerini yakından takip edebilirsiniz. Lüleburgaz’ın sahip olduğu bu önemli tarihi eserlerin başında ise; Sokollu Mehmet Paşa Camii ve Külliyesi ve Taşköprü gelir.

Lüleburgaz’a nasıl gidilir?

Birçok şehirden Lüleburgaz’a doğrudan otobüs seferleri bulabilirsiniz. Bunun dışında Kırklareli şehir merkezi ve Lüleburgaz arasındaki mesafe yaklaşık 66 kilometredir. Ek olarak Halkalı-Çerkezköy-Kapıkule tren hattını kullanarak da Lüleburgaz’a ulaşabilirsiniz.
Lüleburgaz gezilecek yerler

Lüleburgaz gezilecek yerler


Lüleburgaz gezilecek yerler


Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü

Lüleburgaz Deresi üzerinde bulunan köprü, Sokullu Mehmet Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Kervan ve posta yolları üzerindeki suları aşmak için yapılan köprünün Lüleburgaz tarafı orijinal piramit görünümü korumuştur. Diğer tarafı ise, tamirat sırasında koni biçiminde inşa edilmiştir. Köprünün yapıldığı dönemde bu tarz yapılar genellikle ahşaptan yapılmasına rağmen, Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü, özenle inşa edilmiş ve günümüze kadar varlık göstermiştir. 84 metre uzunluğunda, altı metre genişliğine sahip taş köprü; dört sivri kemerden meydana gelir.

Sokullu Mehmet Paşa Hamamı

Sokullu Mehmet Paşa Hamamı da Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü gibi bir Mimar Sinan eseridir. Mimar Sinan'ın 1569-1570 yıllarında yaptığı külliye ve hamam ​Lüleburgaz'ın simge tarihi yapılarındandır. Hamam, günümüzde Lüleburgaz Belediye Başkanlığı tarafından kent müzesi olarak kullanılmak için restore edilmiştir. Sokullu Mehmet Paşa Hamamı, Türk klasik hamamları tipinde kadın ve erkekler olmak üzere çifte hamamdır. Üstü kubbeli olup etrafında gelir getirmesi amacıyla yapılmış 11 adet dükkân bulunur. ​Kanuni Sultan Süleyman’ın son sadrazamı, Sokullu Mehmet Paşa adına yapılan bu eser, Paşa'nın Lüleburgaz'a olan vefa borcunu göstermek amacıyla yapılmıştır.

Şadırvan

Sokullu Mehmet Paşa Cami'sinin avlusunda mermerden yapılan Şadırvan, 12 kenarlı ve etekli Barok tarzında inşa edilmiştir. Ahşap çatısı ile Şadırvan üzerindeki kalem işlerinin ince ve detaylı çalışması ile dikkat çeker. Şadırvanın tarihi  2. Mahmut dönemine uzanmaktadır. Yapım tarihi üzerindeki kitabeden ve Sultan Mahmut Han’a ait tuğradan anlaşılmıştır. Şadırvan, çökme tehlikesi nedeniyle 2017 yılında tekrar restore edilmiştir. Şadırvan Lüleburgaz'ın önemli yapılarından biridir.

Zindan Baba Türbesi

Lüleburgaz Hükümet Konağı’nın yanında bulunan Zindan Baba Türbesi,  bölgenin inanç turizmi açısından kayda değer önemdedir. Türbe içerisindeki mezardaki şahsın kimliği hakkında kesin bilgi bulunmamakla birlikte bu konuda farklı rivayetler vardır. Bu rivayetlerden birine göre türbede yatan şahıs Gazi Evranos Bey’in bayraktarıdır. Çelebi Mehmet döneminde yapılan türbe, özellikle cuma günlerinde ve Ramazan ayında ziyaretçileri ağırlamaktadır.

Zafer Çeşmesi

20 Temmuz 1913 tarihinde Lüleburgaz’ın Bulgar işgalinden kurtuluşu anısı için dikilen Zafer Çeşmesi, Birinci Dünya Savaşı yıllarında inşa edilmiştir. Ardından Yunan işgali sırasında zarar gören çeşme, aslına uygun bir şekilde restore edilmiştir. 1990 yılında bir trafik kazası sonrasında yıkılan çeşme, daha sonra tekrar inşa edilmiştir. Edirne Valisi Hacı Adil Bey tarafından yaptırılan çeşme dikdörtgen bir sütun, bir kubbe ve bu kubbe üzerinde pirinç bir aydan meydana gelir. Çeşmenin dört tarafında Osmanlıca ibareleri görebilirsiniz.

Lüleburgaz Şehitliği

Lüleburgaz’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında Lüleburgaz Şehitliği bulunur. Şehitlik, farklı görevlerde ve yerlerde şehit olan askerler anısına 1973 yılında yaptırılmıştır. Lüleburgaz Edirne Bayırı çıkışında, sağ tarafta görebileceğiniz alan içinde şehit mezarlığının yanı sıra bir de anıt yer almaktadır. Anıt, mezarlığın hemen içinde bulunur. Şehitlikteki üç süngü Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri’ni; çanak içindeki ay ve yıldız ise Lüleburgaz halkını temsil eder.

Lüleburgaz mutfağı

Lüleburgaz mutfağı hakkında detaylı bilgiye sahip olmak istiyorsanız, Kırklareli mutfağına bakabilirsiniz. Balkanlardan göç edenlerin yerleşim yeri olan Kırklareli mutfağı oldukça zengindir. Et ve süt ürünleri mutfakta önemli bir yere sahiptir. Birbirinden lezzetli hamur işlerini de tadabileceğiniz Kırklareli mutfağında her damak tadına uygun bir lezzet vardır. Gelişmiş bağcılık nedeniyle bölgede içki üretimi oldukça fazladır. Buraya geldiğinizde ilk denemeniz gereken tatlı ise, höşmerimdir. Lüleburgaz tatlısı kabul edilen höşmerim, aslında pek çok kültür ve mutfakta vardır ancak Lüleburgaz mutfağı bu konuda son derece iddialı… Öte yandan terbiye edilmiş işkembe çorbası, bakla çorbası, yoğurtlu labada olan borani, manca, küp küp doğranmış patlıcan ve iri doğranmış biberlerle yapılan tarla yemeği, papaz yahnisi, pilavlı dolma olan bıldırcın kapama, deniz ürünleri, ısırgan otuyla yapılan kupriva, mantıya benzeyen çimdik, nohutlu ekmek yöreye ait diğer lezzetler arasındadır. Bu saydığımız lezzetleri Lüleburgaz'da tadabileceğiniz birçok restoran bulunur. Bunlardan biri olan Birtat, köfte severlerin uğrak adresidir. Acı sos ve sirkeli piyaz ile servis edilen köftenin yanında gelen manda yoğurdu mutlaka tatmalısınız. İşkembe çorbası da denemesi gereken bir diğer lezzettir. Kırklareli’nin lezzetli çorbalarını denemek isterseniz adresiniz; Aytaç Çorbacısı olmalıdır. Çorbanın yanı sıra köfte ve tatlıları ile de ünlenen mekan, en çok tercih edilen mekanlar arasında yer alır. Arzum Et Lokantası ise, et ve et yemeklerinin baskın olduğu yöre mutfağında oldukça iddalı bir mekandır. Güler yüzlü personeli ve uygun fiyatları ile öne çıkan mekanda kuzu çevirmesi en lezzetli seçeneklerdendir. Yemekleri kadar iç dekorasyonu da güzel olan şirin ve sıcak olan bir diğer mekansa Hayal Bahçesi’dir. Kahvaltı menü ve çeşitleri ile adından bahsettiren mekanda sevdiklerinizle keyifli bir tatil kahvaltısı yapabilirsiniz.
Burdur Gece Hayatı

Burdur Gece Hayatı


Lüleburgaz gece hayatı

Kırklareli’nin en kalabalık ve gelişmiş ilçesi olan Lüleburgaz’da eğlenebileceğiniz pek çok mekan bulunur. Lüleburgaz’a gittiğinizde uğrayabileceğiniz bu mekânlar arasında; My Blue Bar, Beer Point, Çakra Pub, Republic Karaoke Bar ve Casa Bianca ilk sıralarda yer alır.  İlçede bulunan Miyansera adlı mekân ise daha çok düğün, nişan, bekarlığa veda partileri gibi çeşitli oraganizasyonların arana mekanlarındandır. Lüleburgaz'da bulunan LYDIA Cafe & Bar ise modern iç tasarımı ile sizi başka bir atmosfere taşıyacaktır. LYDIA Cafe & Bar, her cumartesi profesyonel DJ şovlarına ve belli zamanlarda konserlere ev sahipliği yapmaktadır. Işık sistemleri, aydınlatma üniteleri, her duvarda ve bar arkasında bulunan ekranları ile farklı bir eğlence mekânı anlayışına sahip olan mekanda, denk gelirse  derbi maçlarını da seyredebilirsiniz. Maç dışında tango gösterisi gibi dans gösterilerinin de yapıldığı mekanda, eğlence sabahın ilk ışıklarına devam eder. Bölgenin sanatçılarını dinlemek isterseniz sürekli olarak canlı müzik yapılan Republic Pub’ı öneririz. Fatih Caddesi'nde bulunan Republic Pub, Lüleburgaz'ın en sevilen mekanlarından biridir.