TatilCity.NETTatilCity.NET

Malkara Gezi Rehberi

Malkara Gezi Rehberi

Malkara Gezi Rehberi


Malkara Gezi Rehberi

Tekirdağ’ın şirin ilçelerinden biri olan Malkara, doğal ve tarihi zenginliğiyle öne çıkan bir beldedir. Dağ ve vadilerin yer almadığı ilçe, ağırlıklı olarak yarı ova özelliği gösteren platolara sahiptir. Karadeniz ve Akdeniz iklimlerinin geçiş noktası özelliğine sahip iklimi bulunan Malkara’da, kışın Balkanlardan gelen soğuk ve yağışlı havalar etkili olmaktadır. Dondurucu soğuklara sahip kışın yanında yaz ayları ise ilçede sıcak ve kurak olarak geçmektedir. Sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde ilçe yoğun yağış almaktadır. Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Tarım ve Süt Ürünleri Festivali, Malkara’nın önemli etkinliklerinden biridir. Konserler, gösteriler ve yağlı güreşlerin yapıldığı festival, Eylül ayı içinde gerçekleştirilmektedir. Festivalinden de anlaşılacağı üzere Malkara’nın ekonomik faaliyetleri ağırlıklı olarak süt ürünleri ve ayçiçeği üretimi üzerinedir. Mandıralarda 15 farklı peynir türü, tereyağı ve kaşarın üretildiği ilçede, günlük süt üretimi 300 tonu bulmaktadır.
Tarihi eski zamanlara kadar uzayan Malkara, Büyük İskender’in, Trakya’dan Persleri uzaklaştırmasının ardından üç komutanını bıraktığı yerdir. Bu komutanlar ilçenin iki farklı yerine kaleler inşa etmiştir. Daha sonraki yıllarda bu kaleler, Romalılar ve Bizanslıların eline geçmiştir. Osmanlı İmparatorluğu’nun kontrolüne girdiğinde, Malkara surları ile meşhur büyük bir yerleşim yeri halindedir. 1360’ta bölge Bizanslılarca geri alınmıştır. I. Murat zamanında tekrar Osmanlı’nın kontrolüne giren bölgeyi, Hacı İlbey isimli komutan fethetmiştir. Fethedilişinin ardından Malkara bölgesine Anadolu’dan getirilen Yörükler yerleştirilmiştir. İstanbul’un fethinin ardından ise Balkanlara yönelik seferler sırasında önem kazanmıştır. Osmanlı-Rus savaşı esnasında ve Balkan Savaşlarında kötü günler yaşayan ilçe, 1912 yılında Bulgarlarca işgal edilmiştir. İşgalin sürdüğü 8.5 ay boyunca katliamlar yaşanmış ve şehir yağma edilmiştir. İşgal 1913’te bitirilmiş, fakat 1920’de Yunan işgali yaşanmıştır. Malkara’nın işgalden kurtuluş tarihi ise 1922’dir. Evliya Çelebi Seyahatnamesinde de geçen Malkara hakkında, bin 150 haneden oluşmuş, kiremit örtülü evlere sahip bakımlı bir şehir olarak yazılmıştır. Balı ve kaşar peyniri ile ünlü olduğu ifade edilmiştir. Ayrıca deri imalathanelerinin de bulunduğu Malkara, o dönem İstanbul’dan Selanik’e giden yol üzerinde olması nedeniyle önemli bir merkezdir.

Malkara’ya nasıl gidilir?

Tekirdağ’a 56 kilometre mesafede yer alan Malkara, kolay ulaşım olanaklarına sahiptir. E-54 karayolu üzerinde yer alan Malkara’ya İstanbul’dan ortalama iki saatte gidilebilmektedir. Keşan’a 26, Uzunköprü’ye 72, Gelibolu’ya 100, Şarköy’e 48, Hayrabolu’ya 46 kilometre uzaklıkta yer alan Malkara’ya özel araçla bu ilçelerden kolaylıkla ulaşılabileceği gibi Tekirdağ il merkezinden dolmuşlarla gidilebilir. Tekirdağ Çorlu Uluslararası Havalimanı’na yaklaşık 120 kilometre mesafede yer alan Malkara’ya havayolu ulaşımı ile gitmek isteyenler bu havaalanını aracılığıyla gidebilirler.
Malkara’da doğa sporları

Malkara’da doğa sporları


Malkara’da doğa sporları

Coğrafi yapısı doğa sporlarına uygun olan Malkara’da, başta trekking ve bisiklet sporu olmak üzere çeşitli aktiviteler yapılabilecek yerler bulunmaktadır. Doğayla iç içe piknik ve yürüyüşler yapabileceğiniz alanların başında Pişman Korusu, Meşatlık, İbrice Merası, Karacahalil Kuş Tepesi ve baraj ile gölet çevreleri gelmektedir.
Ayrıca Tekirdağ’ın Malkara ilçesi ile Edirne’nin Keşan ilçesi arasındaki yol, bisiklet sürmek için oldukça uygundur. Burada sık sık bisiklet turları düzenlenmektedir. Bu turlarda yol boyunca çok sayıda köy ve doğal güzellikleri görme imkanı bulunmaktadır.
Malkara’da gezilecek yerler

Malkara’da gezilecek yerler


Malkara’da gezilecek yerler


Margar Antik Kenti

Malkara’da yer alan Margar Antik Kenti, Milattan Önce 6. yüzyılda Persler tarafından kurulmuştur. Pers kralı Kserkes döneminde, yörede yer alan Yunan kentleriyle girilen savaşlar esnasında Malkara’ya oldukça yakın olan Gürgen Bayırı’nda bir kale inşa edilmiştir. Yakınında çok sayıda yılan bulunduğu için bu  kaleye Farsça Margar adı verilmiştir. Malkara kelimesi de “yılanlı mağara” ya da “yılanlı kale” anlamındadır. Roma İmparatorluğu’nun Milattan Sonra 395’te ikiye ayrılmasından sonra Malkara Bizans egemenliğine girmiştir. Magalohora ve Migalogora adlarıyla anılan kent, daha sonra Avarlar ve Slavların saldırılarına maruz kalmıştır. Ardından birçok kez yağmalanan kent, 11. yüzyılda Bizans İmparatorluğu’nun Trakya Theması sınırları içinde kalmıştır.

Kermeyan Tümülüsü ve Apti Antik Kenti

Bölgedeki en büyük tümülüs olan Kermeyan Tümülüsü’nün yüksekliği 10 metredir. Malkara ilçe merkezine 25 kilometre mesafedeki Kermeyan köyünde yer almaktadır. Köyün Taşlıkdere ile Kale Deresi arasında bulunan 200 dönümlük yerde konumlanmış olan tümülüs, antik dönemde Apri olarak bilinen şehrin çevresindeki üç tümülüsten biri olarak dikkat çekmektedir. Apri şehrinin yöneticilerinden birine ait olduğu düşünülmektedir. Bölgedeki Apti Antik Kenti ise Milattan Önce 50 yılında Roma imparatoru Cladius tarafından kurulmuştur. Antik kent, Bizans zamanında da yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Burada gerçekleştirilen arkeolojik kazılarda; eski çağlardan kalma çeşitli paralar, topraktan yapılmış kap kacaklar, gözyaşı şişeleri ve çeşitli eşyalar gün yüzüne çıkarılmıştır. Apti kentinin Osmanlı döneminden önce, Balkanlardan gelen akıncılar tarafından yok edildiği ya da Trakya’daki büyük depremler sonucu yok olduğu sanılmaktadır.

Şehitlik Abidesi ve Parkı

Malkara ilçe merkezinde bulunan Şehitlik Abidesi ve Parkı, Camiatik Mahallesi’nde yer almaktadır. Abide, 1912’de Bulgarların şehit ettiği 263 kişi için inşa ettirilmiştir. 1957 ile 1960 arasında düzenlenip hizmete açılan park ise 1968’de yapılan duvarlar, çiçek, gül ve ağaçlarla donatılmıştır. Şehitlik Abidesi bu parkın içinde yer almaktadır.

Şehir Parkı (Kuğulu Park)

İlçedeki ilk park unvanına sahip Şehir Parkı, 1946’da hizmete girmiştir. Ortasında yer alan havuzda kuğuların yüzmesi nedeniyle Kuğulu Park olarak da anılmaktadır. Malkara halkının halen yoğun ilgi gösterdiği park, ilçenin görülmesi gereken yerleri arasında bulunmaktadır.

Ömer Bey Türbesi ve Camii

Malkara merkezindeki Çarşı Camii’nin avlusunda yer alan türbe, 1502 yılında inşa edilmiştir. Türbe, Turan Bey’in oğlu olan ve Fatih Sultan Mehmet ile birlikte 1473 yılında Otlukbeli Savaşına katılan Ömer Bey’e aittir. Ömer Bey adına ayrıca bölgede bir cami, bir mescit ve bir tekke bulunmaktadır. Gazibey Mahallesi’nde yer alan Gazi Ömer Bey Camii, Gazi Ömer Bey tarafından 1493’te inşa ettirilmiştir. İlk yapıldığında külliye olan yapılardan bugüne sadece cami ve türbe sağlam olarak kalmış; mescit, kervansaray ve dükkanlar günümüze ulaşamamıştır. Duvarları bir buçuk metre kalınlığa, 13 metre boya sahip olan cami, düzgün kesme taşlardan inşa edilmiştir. Minaresi batı yönünde olup, şerefeye kadarki bölüm orijinal kalmıştır. Yukarısı ise onarımdan geçirilmiştir. Osmanlıların Rumeli’de yaptıkların camilerin en eskisi olarak bilinmektedir.

Hacerzade İbrahim Bey Camii

Malkara ilçe merkezinde 14 Kasım Caddesi’nde yer alan cami, 1406’da Harcerzade İbrahim Bey tarafından inşa ettirilmiştir. Caminin minaresi kuzey-batı köşesinde olup, şerefenin altına kadar bölümü orijinal olarak günümüze ulaşmıştır. Balkan Savaşlarında ve daha sonra yaşanan büyük depremde hasar gören cami, restore edilerek 1971’de tekrar hizmete girmiştir.

Elmalı ve Yenidibek kaleleleri

Malkara’ya bağlı Elmalı ve Yenidibek köylerinde yer alan bu iki kale, günümüze kadar sağlam kalmayı başaramamıştır. Ancak kalelerin surları yer yer görülebilmektedir. Kalelerin kullanılmaz duruma gelmeleri Osmanlıların bölgeyi fethetmesinin ardından gerçekleşmiştir.

Malkara Eğitim ve Katlar Vakfı Özel Müzesi

Başta Apri Antik Kenti ve Roma dönemi eşyalarının bulunduğu bin 837 eserin sergilendiği yapı, özel bir müze olarak hizmet vermektedir. Malkara Eğitim ve Kültür Vakfı’nca inşa edilen müze, 1992’de hizmete girmiştir. Burada arkeoloji ve etnografya başlıkları altında bulunan eserler ve eşyalar bulunmaktadır.

Malkara’da nerede ne yenir?

Trakya mutfağının özelliklerini taşıyan Malkara’da, öne çıkan lezzetlerin başında ekşi tarhana çorbası gelmektedir. Ayrıca lezzetli peynirleriyle öne çıkan Malkara’nın diğer lezzetleri ise Orakçı Çorbası, Umaç Çorbası, Pirinçli Kuzu Kavurma, Kabak Böreği, Soğan Böreği, Çizleme, İnce Akıtma, Tavuklu Mantı, Süt Böreği, Ispanaklı Yanıç, Soğanlı Pide, Manca, Bulama, Peynir Helvası, Oturtma ve Nohutlu Ekmek gibi tatlardır.
Malkara’da yer alan restoran ve lokantalarda yöresel lezzetleri tadabilirsiniz. İlçenin başlıca lezzet noktalarını; Mia Et Lokantası Cafe, Koala Cafe Restaurant, Cesa Çiğköfte, Derviş Baba Unlu Mamülleri, Mutfağım, Osmanlı Mutfağı, Köşe Döner, Malkaralı Lahmacun Salonu, Kaya Kardeşler Kebap Salonu, Sanayi Köftecisi Erdem, Hayrettin Döner, Edirne Tava Ciğer Salonu, Özsoylar Köfte Ve Döner Salonu, Mikailoğulları Kebap, Köşem Çorba, Gözoğulları Pastanesi, Somuncu Baba, Bizim Börekçi Hayri, Topçuoğlu Restaurant, Aydın Pastanesi, Aile Kasabı Et Mangal Köfte, Kartallar Köfte Solonu, Dürüm Keyfi, Birtat Börek Pide, Ayşe Ana Gözleme Ve Mantı Evi, Tekirdağ Köftecisi Mustafa İsmail, Şeref Dondurma Peynir Helvası, Seyfettin Kokoreç, Köşem Çorba ve Cafede Palette olara sıralayabiliriz.
Malkara’da gece hayatı

Malkara’da gece hayatı


Malkara’da gece hayatı

Tekirdağ’ın Malkara ilçesinde aktif bir gece hayatından söz edemeyiz. İlçede bulunan az sayıdaki bar ve gazinoda geç saatlere kadar içkinizi yudumlayarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Malkara’da bulunan bu mekanların öne çıkanlarını Muhtar Kadir Karaağaçlı Sokak’ta hizmet veren Yeşilim Bar ve Gülbaba İş Hanı Teras Katında faaliyet gösteren Çatı Lounge Cafe Bistro olarak sayabiliriz. Ancak ilçede yer alan çok sayıda kafeteryada da akşamları eğlenceli zaman geçirilebilmektedir. Bu mekanların en çok tercih edilenleri ise Kordon Cafe, Koala Cafe Restaurant, Ada Cafe, Sofram Cafe, Özgür Kafe, Hanımelı Cafe ve Cafede Palette gibi işletmelerdir.