TatilCity.NETTatilCity.NET

Manavgat Gezi Rehberi

Antalya Manavgat Gezi Rehberi

Antalya Manavgat Gezi Rehberi


Antalya’nın en büyük ikinci ilçesi olan Manavgat, deniz ve tarihin iç içe bir doğa harikasıdır. Turizm bakımından gelişmiş olan ilçede, tarihi yapıların yanı sıra upuzun muhteşem plajlarda güzel bir tatil geçirilebilir. Denizden 3 kilometre içeride yer alan Manavgat, 2 bin 283 kilometrekare yüz ölçümüne sahiptir. Deniz seviyesinden yüksekliği 8 metre ile 2 bin 500 metre arasında değişen ilçenin kuzeyinde Isparta’nın Sütçüler ile Konya’nın Derebucak, doğusunda İbradı, Akseki, Gündoğmuş ve Alanya, batısında Serik ilçeleri, güneyinde ise Akdeniz yer alır. İlçenin 64 kilometre uzunluğunda sahip şeridi mevcuttur.
Akdeniz ikliminin görüldüğü Manavgat ilçesinde; kış ayları ılık ve yağışlı, yaz ayları ise sıcak ve kurak geçer. Güneyden kuzeye doğru 5 ila 15’inci kilometre arasında engebeli yapıya sahip olan ilçe, daha sonra dağlık bir yapı gösterir. Bitki örtüsü olarak maki ve çam ormanları ile kaplı olan Manavgat’ta; Manavgat Irmağı, Köprüpazarı Çayı, Alaraçayı ve Karpuzçay akarsuları başlıca nehirlerdir. Meşhur Manavgat Şelalesi ilçeye iki kilometre mesafede yer alır.

Antalya Manavgat Turistik Rehber - Antalya Manavgat Gezilecek Yerler - Antalya Manavgat Yapılacak Şeyler
Antalya Manavgat Gezilecek Yerler

Antalya Manavgat Gezilecek Yerler


Doğal güzellikleri ve tarihi yapılarıyla Manavgat’ta gezilecek yerler…


Manavgat Nehri

Bir doğa harikası olarak görülmesi gereken Manavgat Nehri, dünyaca sayılı akarsular arasında yer alır. Oymapınar ve Manavgat isimli iki baraja sahip olan nehrin, mineraller açısından zengin, temiz ve berrak bir suyu vardır. Nehirde yüzülebileceği gibi aynı zamanda kanoyla küçük keşifler yapılabilir. Çok sayıda balık ve kuş türüne de sahip olan Manavgat Nehri’nde zengin bir bitki örtüsü bulunur. Nehir üzerinde günlük tekne gezileri yapılabilir ve bu doğa harikası tüm detaylarıyla incelenebilir. Öte yandan antik dönemde Side kentinin suyunun, Manavgat Irmağı’ndan sağlanması nedeniyle günümüzdeki Sevinç köyünden Side'ye kadar 30 kilometre uzunluğunda bir su kemeri mevcuttur.

Manavgat Şelalesi

Manavgat Irmağı üzerinde bulunan şelale, ilçenin 2 kilometre batısında bulunur. Fazla yüksekten dökülmediği halde geniş bir alan üzerinden gürül gürül akışı nefis bir manzara meydana getirir. Manavgat Şelalesi’nin hemen yanında doğal bir ortamda piknik yapılabilir. Burada bulunan restoranlarda taze balık yemek ise oldukça revaçtadır.

Manavgat Boğazı

Manavgat Irmağı’nın denize döküldüğü yerde oluşan bu boğaz oldukça güzel bir manzaraya sahiptir. Bir yanda ırmak, diğer yanda denizi göreceğiniz bu alanda güneşli havalarda kızıl bir görüntü oluşur. Fotoğraf tutkunları için önerebileceğimiz bu boğazda balık tutmak da ayrı bir keyiftir. Boğazda gün batımını izlemeyi mutlaka tavsiye ederiz.

Titreyengöl

İlçenin turizm bakımından en gelişmiş yerlerinden olan Titreyengöl’ün 3 bin metrekarelik bir alanı vardır. Karabataktan Pekin ördeğine kadar pek çok kuş türüne ev sahipliği yapan gölün, oldukça ilginç bir hikayesi vardır. Buna göre, göl kenarında sürekli olarak kuşları besleyen yaşlı bir balıkçı yaşarmış. Yaşlı balıkçıyı her gördüklerinde ona doğru kanat çırparak gelen kuşlar, bir gün talihsiz bir olayla karşılaşırlar. Avcıların göldeki ördekleri vurduğunu gören balıkçı, avcıların üzerine yürüyerek onları avdan vazgeçirmek ister. Avcıların yaşlı balıkçıyı iterek, vurdukları ördekleri almaya çalışması üzerine diğer ördekler hep birlikte havalanarak kanatlarıyla bir hortum oluşturur. Bunun üzerine avcılar kaçarlar ve bu olaydan sonar göl hep titrer. Gölün adı da buradan gelir.

Köprülü Kanyon

Manavgat'tan 60 kilometre mesafede bulunan Köprülü Kanyon Milli Parkı, Toros Dağları'nın eteklerinde bulunur. Toplam alanı 37 bin hektar olan milli parkın doğusunda yer alan Dipoyraz Dağı, 2 bin 980 metre yüksekliğe sahiptir. Bolaşan ile Beşkonak arasında 120 kilometre uzunluğunda ve 100 metre derinliğinde olan, sedir ormanlarıyla kaplı vadi ve kanyonlar arasında yer alan Köprüçay Nehri görülmeye değerdir. Nehir vadisi ise 14 kilometre uzunluğunda ve yer yer 400 metre yükseklikte dik bir kanyon biçimindedir. Türkiye'deki en güzel doğal rekreasyon alanlarından olan milli parkta ayrıca nehrin batı kısmındaki dağlık bölgede yer alan tarihi Selge şehri, nehir kenarında bulunan kaleler ve su kemerleri, Roma dönemine ait köprüler ve tarihi yollar çok sayıda eser vardır.

Seleukela Antik Kenti

İlçenin kuzeybatı tarafından Toroslara doğru 12 kilometre uzaklıktaki Şıhlar köyü yakınlarında bulunan Seleukeia Antik Kenti, Manavgat’ın önemli antik kentlerinden biridir. Selevkoslar tarafından kurulan antik kent, Milattan Önce 300'lü yıllarda korunma amaçlı Akropol kent olarak bir tepe üzerine inşa edilmiştir. Dik yamaçlı ve derin vadili yapısı ile ovayı ve denizi gözler önüne seren antik kent, tarıma elverişli bir araziye sahiptir. İki katlı agora, basilika, sarnıç ve kanalizasyon sistemi bulunan kentten gün ışığına çıkarılan mozaikler Antalya Müzesi’nde görülebilir.

Selge Antik Kenti

Antik bir Pisidya dağ kenti olan Selge; Köprüçayı yakınlarında, denizden 950 metre yükseklikte inşa edilmiştir. Köprülü kanyondan sonra dik ve virajlı 4 kilometre uzunlukta bir yoldan gidilen Selge Antik Kenti’nin Kalches tarafından kurulduğu tahmin edilmektedir. Pisidya'ya ait kent, sonraları Panfilya sınırları içine alınmış, ardından da Lidya, Pers, İskender ve Roma yönetimlerine girmiştir. Kentin kuzey kısımda kayalığa oyulmuş olan tiyatro; beş kapılı, 45 basamaklıdır ve çok iyi korunmuştur. Tiyatronun güney kısmında stadyum ile gymnasium, batı kısmında ise tavanı kartal motifleriyle süslü İon tipindeki tapınak dikkat çeker. Ayrıca çeşmesi ve agorası da bulunan kent, Artemis ve Zeus tapınaklarına da sahiptir. Bunların yanı sıra su sarnıçları, lahitler ve süslü mezar anıtları ile nekropol bulunan Selge Antik Kenti, işlek yollardan uzakta kurulmuş olduğu için ayakta kalabilmiştir.

Alarahan

Manavgat’tan 9 kilometre uzaklıkta bulunan Alarahan, 13’üncü yüzyılda Selçuklularca tarafından kurulmuştur. Kervansarayın kurulma nedeni Konya ile güney kıyılarının başkenti olan Alanya arasındaki ticaret bağlantısını sağlamaktır. Burada tüccarlar ürünlerini güvenli bir şekilde saklayabiliyor, hayvanlarını besleyebiliyor, mutfaktan yararlanıyor ve sıcak su ile banyo yapabiliyordu. Ayrıca içinde bulunan küçük camide ibadet edebiliyorlardı. Alarahan'ın kuzeyinde bulunan Alara Kalesi ise vadiye hakim yapısıyla görülmeye değerdir. Burada harika bir vadi manzarası da ziyaretçileri bekler.

Aspendos Tiyatrosu

İlçeye 44 kilometre uzaklıkta bulunan Aspendos Tiyatrosu’nun geçmişi milattan Önce 5’nci yüzyıla kadar gider. Kapasitesi 17 bin kişi olan ve bugün halen ayakta olan amfi tiyatroda, bölgede yaşayan Xenon adlı gencin oluşturduğu mükemmel akustiğin sırrı hala çözülemedi. Selçukların 13’üncü yüzyılda kervansaray olarak kullandıkları yapı, o dönemde yapılan Selçuklu mimarisi stilinde bir kemerle sağlamlaştırılmıştır. Bugün halen konser, şenlik ve festivallerde kullanılmaktadır. Burada agora, bazilika, nymphaeum ve 15 kilometre uzunluğundaki kemerli su yolları mevcuttur.

Side Antik Kenti

Hititlere kadar uzanan bir tarihe sahip olan Side, Manavgat’ın turizm ve tarihi özellikleriyle öne çıkan en önemli mahallesidir. İlçeye 7 kilometre mesafede olan Side, yaklaşık 400 metre eninde ve 1 kilometre uzunluğunda bir yarımada biçimindedir. Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden olan Side’de yapılan kazılarda, büyük bir yangın ve çok sayıda deprem geçirdiğine dair izler bulunmuştur. Tarihin derin izlerini taşıyan bir kent olan Side’de, Roma döneminde yapılan hamam kompleksi üzerine, yapılan küçük restorasyonlarla Side Müzesi inşa edilmiştir. Müzede sergilenen eserlerin büyük bir bölümü, 1947 ile 1967 yılları arasında Side Antik Kenti’nde yapılan kazılarda ortaya çıkarılmıştır.

Manavgat’ta nerede ne yenir?


Amelda Restaurant

Hem deniz ürünleri hem de et restoranı olarak hizmet veren Amelda Restaurant, Akdeniz’den çıkan taze ve sağlıklı ürünleriyle damağınıza hitap ediyor. Oldukça lezzetli yemeklerin sunulduğu restoranda çocukların eğlenerek zaman geçireceği oyun parkı da var. Side’de Adnan Menderes Bulvarı’nda bulunan restoran nefis akşam yemekleriyle daha çok tercih edilmektedir.

Orfoz Restaurant

Side’de bulunan Orfoz Restaurant, nefis yemekleri, harika dekorasyonu ve güleryüzlü hizmeti ile öne çıkıyor. Yabancı ve yerli turistlerin yoğun ilgi gösterdiği restoranda fiyatlar ise gayet uygun. Orfoz Restaurant, Selimiye Mahallesi Liman Caddesi Nar Sokak’ta yer alıyor.

Afrodit Restaurant

Türk ve dünya mutfağının lezzetlerini sunan Afrodit Restaurant, Side’nin en eski ve en kaliteli restoranlarından biri olarak kabul ediliyor. Sabah kahvaltısı seçenekleriyle de tercih edilen restoran, Side’de Selimiye Mahallesi Liman Caddesi’nde yer alıyor.

Miami Restaurant

Side’nin ne sevilen restoranları arasında yer alan Miami, güleryüzlü hizmeti ve şık sunumu ile tercih ediliyor. Nefis bir akşam yemeği yedikten sonra geceye eğlenerek devam etmek isteyenler için bar hizmeti de sunan Miami Restaurant,  508. Sokak üzerinde bulunuyor.

Gül Restaurant

Harika sunumu ile bilinen ve turistlerin gözde mekanları arasında yer alan Gül Restaurant, Side’de nefis lezzetleri tadabileceğiniz restoranlardan biridir. Lezzetinin yanı sıra sağlıklı yemekler sunmaya özen gösteren ve hijyen konusunda çok titiz olan restoran, Gül Sokak üzerinde yer alıyor.
Antalya Manavgat Gece Hayatı

Antalya Manavgat Gece Hayatı


Manavgat’ın renkli gece hayatı…

Gece hayatı daha çok Side mahallesinde yaşanan Manavgat’ta, sezonda her zevke hitap eden eğlence mekanları bulmak mümkündür. Kafe, bar, disko, gece kulübü, meyhane, pub gibi çok sayıda türde eğlence mekanına sahip olan Side’de, yaz boyunca binlerce kişi sahil kıyısında bulunan eğlence mekanlarına akar. Manavgat’ta yer alan eğlence mekanlarının bazılarını sizin için listeledik.

Surf Bar Restaurant

Bar ve restoran olarak hizmet veren Surf, Side’de Sarmaşık Sokak’ta yer alıyor. Kış sezonunda gece saat 01.00’e, yaz döneminde ise saat 03.00’e kadar açık olan mekanda; steak, Türk mutfağı, fast food, nargile, canlı müzik, karaoke, bilardo, dart, tavla gibi birçok seçenek sunuluyor.

Manavgat’taki mekanlar

Royal Castle Pub: Selimiye Mah. Turgut Reis Cad. No: 83 Side/Manavgat
Mr. Black: Kızılağaç Köyü Manavgat
Titanic Bar & Restaurant: Gündoğdu-Sancak Mah. Barbaros Sok. Manavgat
Clup Laguna: Aşağıhisar Mah. Manavgat, Antalya
Lush Karoke: 1511 Sok. Side/Manavgat
Maguu Bar: Örnek Mah. Manavgat
Hamlet Bistro Bar: Örnek Mah. Manavgat
Kirve Türkü Bar: Selimiye Cad. 66 Manavgat
Truva Disco ve Bar: Kızılağaç Köyü Manavgat
The zone Cafe Bar: Selimiye Mah. Turgut Reis Cad. Side/Manavgat
Club Blackout: Yalı Mah. 1108 Sok. Side/Manavgat

Sonuçları sırala: