TatilCity.NETTatilCity.NET

Manisa Gezi Rehberi

Manisa Gezi Rehberi

Manisa


Manisa Gezi Rehberi

Ege Bölgesi’nde İzmir’in ardından ikinci büyük kent olan Manisa, yaklaşık 13 bin kilometrekarelik bir alanda yer almaktadır. Kent merkeziyle birlikte 17 ilçeye sahip olan Manisa; mesir macunu, üzüm, kiraz, tütün ve zeytini ile ünlü bir şehirdir. Çevresi dağlarla kaplı olan il, Gediz Ovası’nın bereketli topraklarında pek çok ürün yetiştirilebilen bir tarım kentidir. Bunun yanı sıra sanayide de önemli adımlar atmış olan Manisa, dokumacılık, gıda, dericilik gibi sektörlerde söz sahibidir.
Türkiye’nin önde gelen markalarının fabrikalarına ev sahipliği yapan kent, büyük organize sanayi bölgelerini barındırmaktadır. İlkbahar ve sonbahar aylarında yapılan Mesir Festivali, Cirit Festivali gibi etkinliklere ev sahipliği yapan Manisa, bu dönemlerde bolca turist çekmektedir. Tarihi oldukça eskilere dayanan Manisa’da, ilk yaşayan halkın ve kenti kuranların Magnetler olduğu tespit edilmiştir.
Tarihte sırasıyla Hitit, Frig, Yunan, Lidya, İran, Roma, Bizans, Saruhanoğulları ve Osmanlı’nın egemen olduğu bölgede, başta Sardes olmak üzere 20’nin üzerinde antik kent vardır. Osmanlı döneminde Şehzadeler Şehri olarak anılan Manisa’da, söz konusu dönemde pek çok camii, imalethane, çeşme gibi yapılar inşa edilerek, kentin gelişmesinin önü açılmıştır. Doğal güzellikleriyle de öne çıkan kentler arasında bulunan Manisa, çok sayıda endemik bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Organik tarımın yaygınlaştığı iller arasında bulunması nedeniyle ekoturizmin geliştiği Manisa’da doğa sporları da yaygın olarak yapılmaktadır. Çok sayıda gezilecek yere sahip olan kentte tarihi ve doğal güzellikler görülmeye değerdir.

Manisa’ya nasıl gidilir?

Her ne kadar havalimanına sahip olmasa da Manisa’ya havayolu ile ulaşım en yaygın tercih edilen yöntemdir. Kente sadece 40 kilometre mesafede bulunan İzmir Adnan Menderes Havalimanı ile kente ulaşım oldukça kolaydır. Havalimanından Manisa’ya servis araçlarıyla, taksilerle ya da şehirlerarası toplu taşıma araçlarıyla ulaşılabilmektedir.
Havayolunun yanı sıra karayolu ve demiryolu ulaşım imkanlarına da sahip olan Manisa’ya karayoluyla tüm büyükşehirlerden rahatlıkla gidilebilmektedir. İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya gibi kentlerden Manisa’ya sefer düzenleyen çok sayıda otobüs firması mevcuttur. Manisa, karayoluyla İstanbul’a 442, Ankara’ya 563, Antalya’ya ise 430 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Bunların yanında Manisa’nın; Balıkesir, İzmir, Uşak, Aydın ve Denizli ile demiryolu bağlantısı vardır. 
Manisa Doğa Sporları

Manisa'da Spor


Manisa’da doğa sporları

Coğrafi özelliklerinden dolayı doğa sporları için uygun ortamlar sunan Manisa’da ilk akla gelen yer Spil Dağı’dır. Burada trekking, dağcılık, kampçılık, yamaç paraşütü gibi etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Doğaseverlerin sık sık ziyaret ettiği dağda, muhteşem manzaraya sahip yürüyüş parkurları mevcuttur. Spil Dağı’nın yanı sıra Manisa’da doğa yürüyüşleri için tercih edilen mekanlardan biri de Aigai Antik Kenti’dir. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda burada yapılan doğa yürüyüşlerine çok sayıda öğrenci katılmaktadır. Kentte doğa sporları konusunda çok sayıda dernek ve kulüp mevcuttur. Manisa Fırtına Dağcılık ve Doğa Sporları Derneği ve Manisa Doğa Sporları Topluluğu en aktif sivil toplum kuruluşları arasındadır.
Manisa Gezilecek Yerler

Manisa Gezilecek Yerler


Manisa’da gezilecek yerler

Manisa Kalesi

Ne zaman ve kimler tarafından inşa edildiği tam olarak bilinmeyen Manisa Kalesi ile ilgili yapılan araştırmalar, yapım zamanı olarak Magnetler dönemini işaret etmektedir. Bugün kalıntıları bulunan kale, kentin güney kısmında yer alan Spil Dağı’nın kuzey yamaçlarındaki Sandık Tepe üzerindedir. İç ve dış kaleden meydana gelen Manisa Kalesi’nde, Bizans mimarisinin özelliklerini taşıyan tuğla hatıllı moloz taş örgü tekniği dikkat çekmektedir. 13 tane kulesi olduğu tahmin edilen kalenin uzunluğu 4.5 kilometredir. Yedi kapıya sahip olan kale, bu kapılarından yalnızca iki tanesini bugünlere kadar koruyabilmiştir. Planı beşgen olduğu için kaleye Sandık Kale de denilmektedir.

Manisa Arkeoloji Müzesi

Zengin tarihi yapılarının yanı sıra çok sayıda medeniyetin kalıntılarını barındıran Manisa, taşıdığı arkeolojik eserler nedeniyle Cumhuriyetin ilk yıllarında müze ile tanışmıştır. İlk olarak 1934 yılında; vatandaşlar, öğretmenler ve halkevi tarihi eserleri toplayarak bir müze oluşturmak istemiştir. Sultan III. Murat döneminde yapılan Muradiye Medresesi, 1937 yılında Manisa Müzesi olarak düzenlenip hizmete girmiştir. Arkeoloji ve etnografya bölümlerinden oluşan Manisa Arkeoloji Müzesi’nde, Likya dönemi uygarlıkları olan Attila, Daldis, Apollonis, Tabala ve Thyatira gibi antik kentlerden elde edilen tarihi kalıntılar görülebilmektedir.

Sardes Antik Kenti

Salihli’nin Sart beldesi sınırlarında bulunan Sardes Antik Kenti, Milattan Önce 1300’lü yıllarda Lidya Krallığı’nın başkenti olması nedeniyle oldukça önemli bir şehirdir. Dönemin en büyük imparatorluklarından olan Lidya, zenginliğiyle efsane haline gelmiş olan Karun’un doğup yaşadığı bölgedir. İlk parayı basan Lidya Krallığı’nın, Sardes Antik Kenti’nde parayı icat ettiği tahmin edilmektedir. Eşsiz şehir planlaması ile dikkat çeken Sardes, çevresinde büyük savunma duvarına sahiptir. Bugüne kadar varlığını sürdüren İon düzeni tapınaklarından birini de bünyesinde barındıran Sardes Antik Kenti, antik dünyanın en büyük havrasına da ev sahipliği yapmaktadır. Lidya tümülüs mezarlığı konumundaki Bin Tepeler de kentin en ilgi çekici yerleri arasındadır.

Aigai Antik Kenti

Nemrut Kale ismiyle de bilinen Aigai, Herodot’un sözünü ettiği Batı Anadolu’daki 12 Aiol kentinden bir tanesidir. Manisa’ya 50 kilometre uzaklıkta yer alan Köseler Köyü yakınındaki antik kent, bölgeye hakim konumda bir kayalık tepe üzerinde bulunmaktadır. Tarihi, Milattan Önce 8’inci yüzyıla dayanan antik kent, 17’nci yüzyılda yaşanan depremde büyük hasar görmüş ve onarılmıştır. Helenistik dönemde bir ticari merkez olduğu ortaya çıkan antik kentte, kazılar devam etmektedir. Arazi yapısına göre inşa edilen kent surları içerisinde, üç katlı agora ile meclis binası, tiyatro, Demeter Tapınağı, teras duvarlı stadyum gibi yapıların kalıntıları mevcuttur.

Thyateira Antik Kenti

Manisa’nın Akhisar ilçesinin antik dönemdeki adı da olan Thyateira, Milattan Önce 3’üncü yüzyılda inşa edilmiştir. Burada yapılan arkeolojik kazılarda, antik kentteki ilk yerleşimin Makedonlara ait bir koloni olduğu anlaşılmıştır. Lidya devleti ile Pergamon Krallığı'nın da yerleşimlerinden biri olan kent, Aziz Pavlus’un Batı Anadolu'da kurduğu yedi tane kiliseden birini de barındırmaktadır.

Muradiye Camii

Sultaniye mahallesinde bulunan Muradiye Camii, bölgedeki önemli tarihi yapılar arasında yer almaktadır. Bir külliye olarak 1583 ile 1585 arasında III. Murat adına inşa ettirilen caminin ilk mimarı Mahmut Ağa’dır. Ancak ömrü yetmediği için caminin mimarlığını Mehmet Ağa sürdürmüştür. Klasik Osmanlı mimarisi özelliklerini taşıyan cami, kesme taştan yapılmıştır. Yanında medrese ve imarethanesi bulunan caminin, sıbyanının ise yıkıldığı tespit edilmiştir.

Spil Dağı Milli Parkı

Adı Manisa ile özdeşleşen Spil Dağı; mitolojik yanı, florası ve tarihiyle oldukça önemli bir dağdır. Çok sayıda mağaraya da ev sahipliği yapan dağ, bin 517 metre yüksekliğe sahiptir. Başta bölgenin meşhur yaban atları olmak üzere çok sayıda hayvana ev sahipliği yapan Spil Dağı, 1969 yılında milli park ilan edilmiştir. Dağın bir bölümünde yer alan Sülüklü Göl de doğal güzellikleriyle öne çıkan bir göldür.  Doğa yürüyüşleri için dört mevsim uygun olan dağ, piknikçilerin rağbet ettiği yerlerin başında gelmektedir. Dağda yer alan bungalov evler, özellikle turistlerin ilgisini çekmektedir. Ayrıca efsanesiyle ünlü olan Ağlayan Kaya da Spil Dağı’nın eteklerindeki Çaybaşı mahallesinde yer almaktadır.

Kula Peri Bacaları

Doğal sit alanı olan Kula Peri Bacaları (Kuladokya), İzmir’e 155 kilometre uzaklıkta yer alan Burgaz Köyü yakınındadır. Kapadokya Peri Bacaları’na benzeyen bu peri bacalarının ne zaman oluştuğu tespit edilememiştir. Şiddetli yağmurlar ve rüzgarlar sonucunda meydana geldiği sanılan peri bacaları Manisa’nın Kula ilçesine 16 kilometre mesafededir. Bir doğa harikası olan Kuladokya’yı görmenizi mutlaka öneririz.

Kurşunlu Kaplıcaları

Doğal kaplıcaları ile Ege Bölgesi’nin önde gelen kentleri arasında bulunan Manisa’da, kent merkezine 65 kilometre mesafede yer alan Kurşunlu Kaplıcaları, en çok tercih edilen şifalı sulardır. Kurşunlu Çayı Vadisi’nde bulunan kaplıca tesisleri, harika bir yeşil dokuya ve manzaraya da sahiptir. Bu özellikleri nedeniyle günübirlik piknikler için de tercih edilen bölgede, 300’e yakın yatak kapasiteli tesis bulunmaktadır. Kaplıcanın suyunun ağırlıklı olarak romatizma, cilt, kadın, solunum yolu, eklem ve kireçlenme gibi hastalıklara iyi geldiği belirtilmektedir.

Manisa mutfak kültürü

Ege Bölgesi’nin yanı sıra İç Anadolu bölgesi mutfağından da etkilenen Manisa yemekleri, ağırlıklı olarak et ve süt ürünlerinden oluşmaktadır. Ayrıca taze sebzelerin de yaygın olarak kullanıldığı kent mutfağında öne çıkan yöresel lezzetler; Manisa kebabı, odun köfte, ekmek dolması, simit ekmeği, nohutlu mantı, yağlı tuzlu pide ve börülce taratordur. Bölgede en meşhur lezzet olan Manisa kebabı, dana eti ile kuzu etinin belirli oranlarda karıştırılmasından elde edilmektedir.
Kuzu kıymasından yapılan odun köfte ise lezzetiyle damakları şenlendirmektedir. Manisa’da ayrıca kula güveci, sinkonta, höşmerim, Kula pidesi gibi tatlar da oldukça yaygındır. Manisa’da yöresel lezzetleri tadabileceğiniz çok sayıda restoran bulunmaktadır. Bunlar arasında en çok öne çıkanlar; Sinema Park Caddesi’nde yer alan Manisa Spor Kebapçısı ve Can Köfte’dir. Ayrıca Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Litany de yöresel yemeklerin en lezzetli yapıldığı restoranlardan biridir.
Manisa Gece Hayatı

Manisa Gece Hayatı


Manisa’da gece hayatı

Gece hayatının pek aktif olmadığı Manisa’da, daha çok üniversite öğrencilerinin çevresinde şekillenen bir gece hayatı mevcuttur. Bu nedenle kentte yer alan kafe ve barlar, ağırlıklı olarak gençler tarafından tercih edilmektedir. Çok sayıda türkü evinin yer aldığı Manisa’da, canlı müzik mekanları da rağbet görmektedir. Kentte öne çıkan eğlence mekanları; Altıgen Cafe Bar, Taşfabrika Cafe, Hotel Benan Bar Restaurant ve Baronlar Cafe’dir. Ayrıca kentte bulunan otellerin barlarında da gece hayatı nispeten hareketlidir.