TatilCity.NETTatilCity.NET

Marmaraereğlisi Gezi Rehberi

Marmaraereğlisi Gezi Rehberi

Marmaraereğlisi Gezi Rehberi


Marmaraereğlisi Gezi Rehberi

Tekirdağ’ın şirin ilçelerinden biri olan Marmaraereğlisi, ildeki tatil beldelerinden biri olarak dikkat çekmektedir. İstanbul’a yakınlığı nedeniyle özellikle hafta sonları buraya denize girmek için çok sayıda kişi akın etmektedir. İstanbul’a 90, Tekirdağ il merkezine 38 kilometre mesafede olan Marmaraereğlisi ilçesi, 32 kilometre uzunluğunda bir sahil şeridine sahiptir. Plaj niteliğindeki kumsal kıyı yapısı nedeniyle yazlıkların çokluğunun dikkat çektiği ilçede, denize girebilecek çok sayıda yer bulunmaktadır. İlçe bu yönüyle yaz aylarında Marmara Bölgesi’nin gözde tatil beldeleri arasında yer almaktadır.
İlçenin toplam yüzölçümü 182 kilometrekare olup, arazinin önemli bir bölümü tarıma elverişli topraklardan meydana gelmektedir. Ekonomisi tarım, hayvancılık, sanayi, turizm ve balıkçılığa dayanan ilçede, ağırlıklı olarak hububat ve ayçiçeği ekimi yapılmaktadır. Balık türlerinden ise ilçede tekir, barbunya, uskumru, kılıç, kolyoz, palamut, sardalya, torik, istavrit, sinarit, levrek, kalamar ve midye ağırlığı oluşturmaktadır. Marmaraereğlisi; ulaşım imkanları, elverişli iklim şartları, tarihi zenginlikleri, doğal güzellikleri ve temiz kumsallarıyla turizmin gelişmiş olduğu bir ilçedir. İlçedeki kıyı şeridinde çok sayıda otel, içkili ve içkisiz lokanta, bar, beach clup, kafeterya, kamp yeri ve halk plajı yer almaktadır.
Tarihi zenginliğiyle de dikkat çeken Marmaraereğlisi, Milattan Önce 4300’lü yıllara kadar uzanan bir tarihe sahiptir. İlçede bulunan Antik Perinthos Kenti, Milattan Önce 600 yılında Samoslu kolonistler tarafından kurulmuştur. İlçenin 5 kilometre batısında yer alan Toptepe Höyüğü’nde gerçekleştirilen arkeolojik kazılar, Milattan Önce 4300 yıllarına kadar uzanan bir uygarlığı gün yüzüne çıkarmıştır. Bugüne kadar çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan Marmaraereğlisi’nde, Megaralılar Milattan Önce 570’lü yıllarda Selymbria (Silivri) koloni kentini kurmuştur. Pers, Kimon, Pontus, Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu gibi çok sayıda uygarlığa ev sahipliği yapan ilçe, birçok tarihi yapıya sahiptir. Marmaraereğlisi’nde 2’nci yüzyıl Roma dönemine ait lahit, Trakya Tümülüsleri, tarihi çeşmeler ve camileriyle dikkat çekmektedir.

Marmaraereğlisi’ne nasıl gidilir?

İstanbul’a yakınlığıyla öne çıkan sahil kenti Marmaraereğlisi, pratik ulaşım olanaklarına sahiptir. İstanbul’dan ilçeye özel araçla gitmek için E-5 ya da TEM otoyollarından birini Edirne yönünde takip etmek gerekmektedir. Silivri’nin ardından Marmaraereğlisi tabelası takip edilerek, deniz kenarındaki ilçeye kolaylıkla gidilebilmektedir.
Toplu ulaşımla da rahat gidilebilen Marmaraereğlisi’ne, Esenler Otogarı’ndan kalkan şehirlerarası otobüslerle ulaşılabilmektedir. Yaklaşık iki saat bir yolculuğun ardından ilçeye ulaşılabilmektedir. Ayrıca İstanbul’un Büyükçekmece ya da Silivri ilçelerinden minibüslere de ilçeye ulaşım imkanı bulunmaktadır. Tekirdağ’a 38 kilometre uzaklıkta olan ilçeye, Tekirdağ il merkezinden kalkan minibüslerle de gidilebilmektedir. Öte yandan Tekirdağ Çorlu Uluslararası Havalimanı aracılığıyla ilçeye havayolu ulaşımı da mevcuttur.
Marmaraereğlisi’nde doğa sporları

Marmaraereğlisi’nde doğa sporları


Marmaraereğlisi’nde doğa sporları

Doğa sporlarına uygun coğrafyaya sahip olan Marmaraereğlisi’nde, başta yüzme, dalış, trekking, bisiklet olmak üzere pek çok aktivite yapılabilmektedir. İlçenin 32 kilometre uzunluğundaki kıyı şeridinde bulunan plajlar ve koylarda kulaç atabileceğiniz gibi ayrıca dalış için uygun koylar da bulunmaktadır. Özellikle Yeniçiftlik beldesinde yer alan plajlar, yüzmenin yanı sıra kano, yelken ve deniz bisikleti gibi aktivitelere de elverişlidir. Ayrıca ilçenin Kına Taşı olarak bilinen bölgesi hem tarihe yolculuk hem de yürüyüş sporu için oldukça uygundur.
Marmaraereğlisi’nde gezilecek yerler

Marmaraereğlisi’nde gezilecek yerler


Marmaraereğlisi’nde gezilecek yerler


Perinthos Antik Kenti

Marmaraereğlisi’ndeki en önemli antik kent olan Perinthos Antik Kenti; mermer mezar taşları, kilise kalıntıları, hipodrom yeri ve dehlizleriyle öne çıkmaktadır. Burada yapılan arkeolojik kazılarda pek çok tarihi eser gün yüzüne çıkarılmıştır. Antik kentin tarihinin İstanbul kadar eski olduğu belirtilmektedir. Antik kentte devam eden arkeolojik kazılar, ortaya çıkacak yapıların oldukça büyük olacağına işaret etmektedir. Hatta buradan ortaya çıkarılacak tarihi eserlerin Efes Antik Kenti boyutlarında olacağına dair iddialar da bulunmaktadır.

Kına Taşı (Açık Hava Müzesi)

İlçenin önemli bir kısmını oluşturan bölüme adını verebileceğimiz Açık Hava Müzesi, ilginç kaya yapılarına ev sahipliği yapmaktadır. Sahilde binlerce yıldır dalgaların meydana getirdiği değişik ve orijinal şekilli kayalardan oluşan bölgede, bu kayalara Kına Taşı denilmektedir. Burada, ördek kafası, köpek, kaplumbağa ya da tekerlek biçimindeki taşların yanı sıra ayrıca Güngörmez Mağarası da mevcuttur. Dehlizin ve galerilerin bulunduğu bölgede, oldukça ilgi çekici yapılar dikkat çekmektedir. Ulaşımı zorlu olan bölge, ilçenin görülmesi gereken yerleri arasındadır.

Plajlar ve koylar

Kıyı şeridi boyunca yazlık sitelerle dolu olan Marmara Ereğlisi’nde; otel, motel ve pansiyonların yanı sıra denize girilebilecek plajlar da bulunmaktadır. İlçede yer alan askeri kampın plajı sadece ordu mensuplarına hizmet vermektedir. Ancak sahil şeridi boyunca denize girilebilecek başka plaj ve koylar da yer almaktadır.

Yeniçiftlik

Marmaraereğlisi’ne bağlı tatil beldeleri arasında yer alan Yeniçiftlik, plajlarıyla öne çıkan bir beldedir. Belde merkezinde yer alan kıyı şeridi, batıya doğru uzun bir alanı kaplamaktadır. Bu şerit üzerinde beach clup’ların yanı sıra küçük plajlar ve koylar da yer almaktadır. Özellikle hafta sonları yoğun olan beldede deniz tatili yapmak isteyenler için çok sayıda otel, motel ve pansiyon bulunmaktadır. Yakın olması nedeniyle İstanbulluların da yoğun ilgi gösterdiği Yeniçiftlik beldesi, yaz aylarında yoğunluğuyla dikkat çekmektedir.

Marmaraereğlisi’nde nerede ne yenir?

Trakya mutfağının özelliklerini taşıyan Marmaraereğlisi, aynı zamanda balık türleri bakımından oldukça zengin bir beldedir. Marmara, Karadeniz, boğazlar ve Ege balıklarının göç yolları üzerinde bulunduğu için ilçede çok sayıda balık bulunmaktadır. İlçe kıyılarında ağırlıklı olarak tekir, uskumru, sinarit, çinekop, levrek, fener, sardalya, lüfer, dil balığı ve mezgit gibi balıklar yakalanmaktadır. Kıyı boyunca yer alan balıkçı lokantalarında, her mevsim taze balığın yanı sıra kalamar, midye ve deniz mahsulü çorbalar da servis edilmektedir.
Marmaraereğlisi’nde bulunan çok sayıda restoran ve lokantada hem bölge mutfağının hem de deniz ürünlerinin en lezzetlilerini bulmak mümkündür. Bu restoranlar arasında yer alan Yengenin Yeri isimli lokanta, ilçenin en güzel ev yemeklerinin ve köftenin pişirildiği mekanlardan biridir. Kelle paça çorbasıyla ünlü olan Yengenin Yeri, önerebileceğimiz lokantalardan biridir. Ayrıca Marmaraereğlisi ilçesinde yıllardır hizmet veren Ayazma Balık Restoran da iddialı lokantalardan bir diğeridir. Burada her mevsim taze balık bulabilirsiniz. Özellikle İstanbul’dan müdavimleri olan Ayazma Balık Restoran’ı lezzetli balık yemek isteyenlere öneririz. İlçede öne çıkan mekanlardan bir diğeri ise Ada Balık’tır. Deniz ürünleri mutfağıyla iddialı olan restoranda, dekorasyonda kullanılan akvaryum da oldukça ilgi çekicidir. Ada Balık’ta ara sıcaklar ve mezeler de oldukça zengindir.
Marmaraereğlisi’nde gece hayatı

Marmaraereğlisi’nde gece hayatı


Marmaraereğlisi’nde gece hayatı

Tekirdağ’ın tatil beldesi niteliği taşıyan ilçelerinden olan Marmaraereğlisi, gece hayatı konusunda oldukça gelişmiştir. İlçe merkezinde, Yeniçiftlik beldesinde ve kıyı şeridi boyunca çok sayıda beach club, bar, pub, meyhane, birahane ve kafeteryaya ev sahipliği yapan Marmaraereğlisi’nde; Yeniçiftlik beldesinde hizmet veren Moonlight Club, Özyeniçiftlik Birahanesi, Kaptan Country, Huzur Birahanesi ve Purse Station öne çıkmaktadır.
İlçe merkezinde yer alan Rakı Sofrası, Asortik Club, Denizaltı Müzikol, Sunay'ın Yeri, Spice Club, Marmara Ereğlisi Arka Sahil, High And Night Club ve Cherry Club gibi mekanlar da en çok tercih edilen eğlence yerleri arasındadır. Marmaraereğlisi’nde özellikle yaz aylarında büyük ilgi gören eğlence mekanlarında geç saatlere kadar içkinizi yudumlayarak keyifli zaman geçirebilirsiniz.