TatilCity.NETTatilCity.NET

Marmaris Gezi Rehberi

Muğla Marmaris Gezi Rehberi

Muğla Marmaris Gezi Rehberi


Muğla’nın önemli bir turizm merkezi olan Marmaris, özellikle İngiliz turistlerin tercih ettiği bölgelerin başında gelir. Marmaris, Fethiye ve Bodrum’a oranla biraz daha ekonomik olmasıyla da yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktasıdır. Ege Denizi’nin maviliğinin Marmaris ilçe merkezinde ve İçmeler’de yemyeşil orman dokusuyla buluştuğu görsel bir şölen sunan Marmaris, yoğun tempoyla çalışanlara doğayla baş başa kalma imkanı sunuyor. Özellikle Bozburun Yarımadası ve Selimiye, son yıllarda şehrin gürültüsünden kaçmak isteyenlerin tercih ettiği yerlerden biridir.
Türkiye’nin kayda değer tatil beldelerinden biri olan Marmaris, Bodrum’dan sonra Muğla ilinin en fazla nüfusa sahip olduğu ikinci ilçesi konumundadır. Ege Denizi sonu Akdeniz’in başlangıç noktasında bulunan Marmaris; kuzeyinde Ula, güneyinde Akdeniz, batısında Datça Yarımadası, doğusunda Balan Dağı, Karadağ ve Günlük Tepeleri ile komşudur. Muğla merkezine bir saat mesafede yer alan Marmaris, Dalaman Havaalanı bir saat uzaklıktadır. Bodrum’a yaklaşık iki saat uzaklıkta olan ilçe, Rodos Adası’na ise sadece 45 dakika mesafededir.

Marmaris, Güney Ege’nin en büyük yat limanına sahip

Sınırları içinde birçok antik kente ev sahipliği yapan Marmaris’te; Physkos, Amos, Bybassos, Kastabos, Syrna, Larymna, Thyssanos, Phoenix, Loryma, Kasara, Kedrai, Euthena ve Amnistos en çok ziyaret edilen yerlerdir. İlçenin tarihte ‘Mermeris’ olarak bilinen ismi, Yunancaya Marmaras, İtalyancaya Marmarice/Marmaris, İngilizceye Marmorice olarak dönüşmüştür. Marmaris adı ise, I. Dünya Savaşı’ndan sonraki İtalyan işgali sırasında kullanıldı ve Cumhuriyet Dönemi’nde resmileşti. Öte yandan Marmaris kıyı bölgesi olma özelliğiyle önemli bir liman kapasitesine sahiptir. Güney Ege’nin en büyük yat limanına sahip olan Marmaris Limanı, 720 yat kapasitesi ile öne çıkar.
Marmaris ve çevresinde denizin keyfini çıkarabileceğiz birçok plaj ve koy bulunur. İlçe, yaz tatili için bölgeye gelen misafirlerine; tekne turlarından, su parklarına ve safari turlarına kadar geniş aktivite olanağı sunar. Ayrıca kanyon ve mağaralara yapılan kaya tırmanışı, trekking turları, bisiklet ve at turları ve kamping gibi birçok seçenekle tatilinde adrenalin arayanların beklentilerini fazlasıyla karşılıyor. Öte yandan Marmaris; yılın yedi ayı boyunca denize girebilme özelliği, iklimi ve huzurlu doğasıyla yerli ve yabancı birçok turistin uğrak noktasıdır.

Muğla Marmaris Turistik Rehber - Muğla Marmaris Gezilecek Yerler - Muğla Marmaris Yapılacak Şeyler
Muğla Marmaris Gezilecek Yerler

Muğla Marmaris Gezilecek Yerler


Yemyeşil doğası ve masmavi denizi ile Marmaris görülmeye değer

Marmaris'te gezilecek yerler sınırsızdır. Köyleri, antik kentleri, piknik alanları, milli parkları, muhteşem doğası ile Marmaris  gezilecek çok sayıda yere ev sahipliği yapar. Marmaris'in muhteşem plajları, Marmaris aqua ve su parkları, Marmaris Kalesi, Dalyan, İçmeler, Turunç beldeleri, Kleopatra Adası ve Plajı,  Marmaris müzeleri, Kızkumu Plajı ile her yıl birçok turisti ağırlıyor.

Marmaris Plajları

Temiz ve güzel plajları ile popüler bir tatil beldesi konumunda olan Marmaris plajları, ilçe merkezinden İçmeler beldesine kadar uzanan yaklaşık sekiz kilometrelik sahil şeridi ile Türkiye’nin gözde tatil merkezlerindendir. Marmaris plajlarında birçok restoran, kafe ve bar bulunur. Marmaris'in deniz suyu oldukça temizdir. Marmaris plajlarında yüzerek, su sporları yaparak ve güneşlenerek güzel bir gün geçirebilirsiniz. Buna ilave Marmaris'te yapılabileceğiniz birçok aktivite vardır. Marmaris’in başlıca iki plajı vardır, bunlardan biri Marmaris Halk Plajı diğeri ise Uzunyalı Plajı’dır.  Marmaris Halk plajı ücretsizdir. Marmaris'in diğer sevilen tatil beldesi İçmeler'in İçmeler Plajı da, Marmaris merkezden ve kalabalıktan biraz uzakta bulunur. Marmaris'ten yaklaşık sekiz kilometre uzaklıkta bulunan İçmeler, sessiz ve huzurlu ortamı ile popüler beldelerden biridir.

Marmaris Halk Plajı

Marmaris Halk Plajı, Marmaris'in merkezinde başlar ve daha sonra Uzunyalı Plajı ile buluşur. Gün içinde sıcaktan bunaldığınızda Marmaris'te en kolay denize girilebilecek plaj olan Marmaris Halk Plajı, biraz kalabalık olabilir.

Marmaris Uzunyalı Plajı

Uzunyalı Plajı, Marmaris Halk Plajı'ndan hemen sonra başlar ve İçmeler'e kadar uzanır. Yaklaşık 10 kilometre sahil şeridi boyunca devam eden plaj boyunca birçok restoran ve kafe hizmet verir.

İçmeler Plajı

Marmaris'in en popüler yerlerinden biri olan İçmeler Plajı, özellikle konaklama ve plaj imkanları ile Marmaris'e en yakın yerleşim noktasıdır. Marmaris ve İçmeler ayrılmaz birer parça gibi düşünülebilir. İçmeler'in Marmaris'e uzaklığı sadece sekiz kilometredir ve gün boyu minibüs seferi yapılır. Doğanın ve muhteşem deniz ile kucaklaştığı İçmeler; adacıkları, çevrede ormanlarla kaplı yüksek tepeleri ile tatilcilere harika bir manzara ve eşsiz bir tatil olanağı sunar.

Turunç Plajı

Marmaris'e 21 kilometre mesafede yer alan ve bir sahil kasabası görünümünde olan Turunç,  muhteşem doğası, otelleri ve restoranlarıyla ziyaretçilerini büyülemeye devam ediyor. Turunç Koyu mavi bayraklı plaj statüsünde tatilcilere hizmet veriyor. Yani deniz ve plajlar temiz ve berraktır. Yatlar için gerekli sahil kolaylıkları da bulunan Turunç'da öne çıkan bir diğer aktivite ise dalıştır. Sualtı ortamı ile ünlenen bölge, kayalık alanları ve sualtı mağaraları ile popüler dalış noktalarından biri konumundadır.

Cennet Adası Plajı

Muhteşem manzaraya sahip olan Cennet Adası, mutlaka ziyaret etmeniz gereken noktaların başında gelir.  Ada çevresinde bulunan çok sayıda şık restoran ve kafe tatilcilere kaliteli ve güler yüzlü hizmet anlayışıyla tatilinize keyif katıyor. Cennet Adası yüzmek için de oldukça idealdir. Adada sıkılmadan tam bir gün geçirebilir, şehrin yoğun ve sıkıcı ortamından uzaklaşabilirsiniz.

Çiftlik Plajı

Çiftlik beldesi kumsalıyla ünlüdür. Büyük taneli kumlarla kaplı olan Çiftlik Plajı, bu özelliği ile Marmaris ve çevresindeki koylardan ayrılır. Çiftlik'te deniz her zaman parlak ve pırıltılıdır. Çiftlik'e denizden ulaşım yaklaşık iki saat sürmektedir.

Marmaris Su parkları

Marmaris muhteşem denizi, koyları ve plajları, lüks otel ve resortları, restoranları, gece kulüpleri ve alışveriş imkanları ile ziyaretçilerine keyifli bir tatil olanağı sunar. Marmaris Su Parkları, gün içinde farklı ve eğlenceli aktivite isteyenler için ise ideal özelliklere sahiptir.  Çocuk ve gençlerin yoğun ilgisini çeken su parkları, tatilinize eğlence ve heyecan katıyor. Marmaris'te iki adet büyük su parkı bulunur. Bunlardan biri Armutalan bölgesinde yer alan Aqua Dream Su Parkı’dır. Diğeri ise Siteler bölgesindeki Atlantis Su Parkı ‘dır.

Marmaris Kalesi

Sadece doğal güzellikleri değil, tarihi birikimi ile de öne çıkan bölgede en çok ziyaret edilen noktalardan biri de Marmaris Kalesi’dir. Marmaris’in tarihi mekanlarından biri konumunda olan Marmaris Kalesi, ilk olarak İyonlar döneminde M.Ö. 1044 tarihinde yapılmıştır. Ardından Büyük İskender döneminde yenilenen kale, Kanuni Sultan Süleyman döneminde, 1522 Rodos seferi öncesinde tekrar yenilenmiştir. I. Dünya Savaşında ise Fransız donanması tarafından topa tutulan ve kayda değer zarar gören kale 1970'lere kadar barınma alanı olarak kullanılır. Kalede toplam 18 adet oda, bir çeşme ve bir ark bulunur. Son olarak Marmaris Kalesi, 1980-1990 yılları arasında restore edildi ve 1991 yılında müzeye dönüştürüldü.

Marmaris Müzesi

Marmaris Müzesi, Marmaris Kalesi içinde yer alır. Kalenin 1980-1990 yılları arasında yapılan restorasyon çalışmalarından sonra 1991 yılı itibarıyla müze olarak hizmete açılmıştır.  Marmaris Müzesi'nde yedi kapalı bölüm bulunur. Bunlardan ikisi arkeoloji salonu, biri de etnografya salonu olarak hizmet verir. Kalan bölümler ise sanat galerisi ve depo olarak kullanılmaktadır.  Marmaris Müzesi, pazartesi günleri dışında 08.30-12.00 ve 13.00-17.00 saatleri arasında yerli ve yabancı ziyaretçilere hizmet verir.

Dalyan

Marmaris'in 80 kilometre güneydoğusunda yer alan yerli ve yabancı tatilciler açısından oldukça popüler bir tatil beldesi olan Dalyan, birçok farklı yönden öne çıkar. Bölge özellikle coğrafi yapısı, sazlık kanal nehirleri, Kaunos kaya mezarları ve antik kent kalıntıları, çamur banyosu ve termal kaynakları ve Caretta Caretta adlı nesli tükenen deniz kaplumbağalarının üreme alanı İztuzu Plajı ile biliniyor. Gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken yerlerden biri olan Dalyan, muhteşem doğal güzellikleri ile tatilcilerin uğrak noktalarındandır. Dünya çapında meşhur bir tatil beldesi olan Dalyan; İztuzu Plajı ile tatilcilere huzurlu ve keyifli bir tatil olanağı sunuyor. Öte yandan Dalyan'da doğa harikası göller gerçekten görülmeye değerdir. Labirente benzeyen delta kanalları ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini büyüleyen beldede İztuzu Plajı ve çevre koylarına günübirlik tekne turları düzenlenir.

Kleopatra Adası

Kleopatra Adası diğer adıyla Sedir Adası, Marmaris'in 16 kilometre kuzeyinde yer alan ve bölgede turistik anlamda mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Bölge altın sarısı kumsalı ve denizi ile ünlüdür. Cedrae Antik kentine ait şehir duvarları, pla ve antik tiyatro kalıntıları bulunan bölgede, Kleopatra'nın da burada yüzdüğüne dair birçok efsane anlatılır. Plajın altın kumları ise özel olarak Kuzey Afrika'dan buraya gemilerle getirilmiştir. Adaya özgü altın sarısı kumun yalnızca Mısır'da olduğu söylenir. Adanın batı ucunda yer alan ve Roma dönemine ait olduğu bilinen antik tiyatro alanı gayet korunmuştur ve ziyaretçilere açıktır.

Marmaris’te restoranlar zengin menüleri ile her damağa hitap ediyor


Summer Breeze

Kaliteli ve lezzetli yemekleri ve şık sunumu ile öne çıkan bir mekân olan Summer Breeze içecekleri ile de bölgede en çok tercih edilen mekanlardandır. Müşterilerinin çoğunluğunu yabancı turistlerin oluşturduğu mekanda müşteri memnuniyeti her şeyden önce geliyor.

Şamdan Restaurant

Şık sunumu ile göz dolduran Şamdan Restaurant’ın en meşhur et yemeği bonfiledir. Sunulan kaliteli yemeklere ve güler yüzlü hizmete göre fiyatların oldukça uygun olduğu mekanda personel oldukça kibar ve güler yüzlüdür.

Golden River Steak House

Menüsünde hem İngiliz hem de Türk mutfağı yemeklerine yer veren Golden River Steak House, başta et yemekleri olmak üzere özellikle biftek alanında müşterilerine muhteşem lezzetler sunuyor. Mükemmel pişmiş bir biteği çok para ödemeden yemek isteyenler Golden River Steak House’da buluşuyor.

Greasy Spoon Restaurant

İster kahvaltı, ister öğle yemeği, ister akşam yemeği için gidilebileceğiniz Marmaris’teki en popüler restoranlardan biri olan Greasy Spoon yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanlarındandır. Burada herkesin damak zevkine uygun bir yemek bulması mümkün.

Stella Restaurant & Bar

Plaj boyunca yer alan mekânlardan biri olan Stella Restaurant’ı, diğer mekânlardan ayıran özellik ise kaliteli yemekleri uygun fiyatlarla sunmasıdır. Deniz manzaralı bir restoran olan mekanda damak tadınıza uygun yemek yerken sevdiklerinizle birlikte hoş bir akşam geçirebilirsiniz.
Muğla Marmaris Gece Hayatı

Muğla Marmaris Gece Hayatı


Marmaris’te ‘Barlar Sokağı’nda sınırsız eğlence sizi bekliyor

Marmaris gece hayatı denilince, dar bir sokak olarak ilerleyen Marmaris Barlar Sokağı akla gelir. Bu canlı ve hareketli sokakta birbirinden güzel ve farklı konseptlerde onlarca disko, bar, kafe ve canlı müzik sunan mekan bulmak mümkündür.

Club Areena

Marmaris gece hayatının sembol mekanlarından biri olan Club Areena, Marmaris’in en popüler eğlence mekanlarının başında gelir. Başarılı DJ’lerin performansları ve lazer gösterileriyle Club Areena’da eğlence, sabah 04.00’e kadar sürüyor. Mekanın müşteri portföyü ağırlıklı olarak Ruslardan oluşur. Damsız giriş yapılmıyor.

Crazy Daisy

Marmaris Barlar Sokağı’nda yer alan bir başka mekan Crazy Daisy’dir. Crazy Daisy, gece hayatının müdavimlerinin Marmaris’en iyi diskosu olarak tanımladıkları yerlerin başında geliyor. Popüler kültürün en başarılı müzik örnekleriyle Crazy Daisy, sabahın ilk ışıklarına kadar dans edebileceğiniz, içkinizi yudumlayacağınız bir mekan. Köpük banyosu ile eğlenceye renk katan ve limitleri zorlayan Crasy Daisy’e, damsız girilmiyor.

Bono Good Times Beach

Marmaris merkezinde yer alan Bono Beach’te gündüz denizin, akşam ise lezzetli yemeklerin tadına varacağınız bir mekan olarak öne çıkıyor. Sakin bir akşam geçirmek istiyorsanız tercih edebileceğiniz bir mekan Bono Beach’de, içkinizi yudumlayıp, yemeğinizi yerken dostlarınızla sohbet edebilirsiniz.

Arjantin Cafe Bistro

Marmaris Limanı’nın muhteşem manzarasıyla, huzurlu atmosferi ile keyifli bir akşam geçirmek isteyenler Arjantin Cafe Bistro’da buluşuyor. Soft müzikler ve lezzetli kokteylleri ile yüksek müzik sesinden uzak, rahatlıkla sohbet edebileceğiniz bir mekan.

Marmaris Budha Bar

Marmaris merkezde bulunan Budha Bar, alternatif müzik sevenlerin adreslerinden biridir. Ayrıca dönemsel gerçekleştirilen konserlerle ünlü isimleri ağırlıyan Budha Bar, her gün 14.00-03.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Greenhouse

Marmaris’in en eski barlarından biri olan Greenhouse, R&B Pop commercial müzikle gecenin başladığı, atmosfere göre ise gece 00.00’ten sonra ocal house, trible house ve tech house müzikle devam ettiği bir konsepte sahiptir. DJ performansları, kaliteli müzikleri ve ışık gösterileri ile hoş bir mekan olan Greenhouse, yaz döneminde gece 03.00’e kadar müşterine hizmet veriyor. 

Sonuçları sırala:

Golden Rock Beach Muğla Türkiye

0 görüşler

Yeşil ile mavinin buluştuğu Marmaris'te denize sıfır olan tesis sizleri bekliyor

ortalama fiyatı500TL SEÇİN

Hotel Aqua Marmaris Muğla Türkiye

0 görüşler

Hotel Aqua Marmaris, palmiye ağaçları ile donatılmış rengarenk bahçeleri ile siz misafirlerini İçmeler Sahili'ne davet ediyor.

ortalama fiyatı600TL SEÇİN

Kayamaris Hotel Muğla Türkiye

0 görüşler

117 odası ile hizmet vermektedir ve denize 30 m mesafesi olup, sahilde özel plajı vardır.

ortalama fiyatı0TL SEÇİN