TatilCity.NETTatilCity.NET

Marsilya Gezi Rehberi

Marsilya Gezi Rehberi

Marsilya Gezi Rehberi


Fransa'nın güneydoğusunda yer alan ve Provence-Alpes-Côte d’Azur bölgesinin başkenti olan Marsilya, nüfus bakımından ülkenin ikinci büyük kentidir. Akdeniz kıyısında, muhteşem sahiliyle ünlü bu şehir, aynı zamanda Fransa’nın en büyük ticari limanıdır. Bohem bir ruha sahip olan Marsilya, Nice ve Cannes’ın görkemli havasının aksine daha eski binaların bulunduğu, sıkışık bir görüntü vermektedir. Bundan yaklaşık 2 bin 600 yıl önce Foça’dan bölgeye giden Yunanlıların Massalia adıyla kurduğu liman kenti, yüzyıllar içinde göçmenler ile büyümüştür.
Günümüzde Fransızlar başta olmak üzere Kuzey Afrikalılar, İtalyanlar, Korsikalılar ve Ermeniler gibi oldukça farklı kültürlerden insanların bir arada bulunduğu şehir, bir kültürler mozaiğidir. Çok kültürlü ve karmaşık yapısı nedeniyle Fransızların Planète Mars (Mars Gezegeni) gezegeni adını taktıkları Marsilya; son yüz yılda denizci ve göçmenlerin yanında, önemli sanatçıları da kendisine çekmiştir. Son yıllarda gastronomi ve sanat konularında önemli gelişmelerin yaşandığı şehir, Fransa’nın gözde kentleri arasında yerini almaya başlamıştır. Bunlara ilave olarak 2013’te “Avrupa Kültür Başkenti” ilan edilen Marsilya, yatırımlar konusunda da öne çıkmıştır. Restorasyondan geçirilen tarihi limanı, yeni bir tramvay hattı, ilgi çekici turistik oteller, lokantalar ve eğlence mekanlarıyla Fransa’nın gezilmesi gereken yerleri arasında liste başlarında bulunmaktadır.

Marsilya’da gezilecek yerler

Marsilya’ya gitmek isteyenler için çeşitli bilgiler… “Marsilya’da Yapılacak Şeyler” bu şehir hakkında turistik bir el kitabı gibi hazırlandı. “Bu yazılanlar bana yetmez” diyenler için de çok daha fazla detay içeren Marsilya Gezi Rehberi hazırladık.

Marsilya Gezilecek Yerler

Marsilya Gezilecek Yerler


Marsilya’da gezilecek yerler

Eski Liman (Vieux Port)

Marsilya’nın ilk görülmesi gereken yerlerinden olan Eski Liman, 2 bin 600 yıl önce ilk kez gemilerin demir attığı ve kentin kurulduğu yer olarak muhteşem bir atmosfere sahiptir. Vieux Port, 1840’lı yıllarda Joliette bölgesinin ana ticaret yollarından biriyken, yıllar içinde balıkçılığın gelişmesi ve yatların yanaşmaya başlamasıyla önemli bir turizm bölgesi oldu. Günümüzde kentin sosyal yaşamının merkezi konumunda bulunan Eski Liman; lüks otelleri ve restoranları ile dikkat çekmektedir. Bir yanında Marsilya'nın yüzyıllardır her gün açılan ünlü balık pazarını barındıran liman, 1660 yılında inşa edilmiş olan iki kaleye sahiptir. Günümüzde ayakta kalmayı başarabilmiş Saint Jean ve Saint Nicolas kaleleri, Fransa Kralı XIV. Louis'nin emriyle yaptırılmıştır. Harika manzarası ile turistlerin uğrak noktalarından olan Eski Liman, hareketli kafe ve restoranlarıyla sabah saatlerine kadar canlılığını korumaktadır.

Avrupa ve Akdeniz Medeniyetleri Müzesi (MuCEM)

Çağdaş Marsilya’nın en önemli simgesi olan Avrupa ve Akdeniz Medeniyetleri Müzesi, 2013’te kent “Avrupa Kültür Başkenti” ilan edildiğinde açılmıştır. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande tarafından açılışı yapılan müze, 40 bin metrekarelik bir alanda yer almaktadır. Akdeniz’in tarihi, kültürü ve medeniyetleri hakkında birçok etkinliğe ev sahipliği yapan MuCEM, Eski Liman'ın girişindeki Saint Jean Kalesi'nin yanına inşa edilmiştir. Müze ile kale arasında özel tasarlanmış su kanalı ile köprü yer almaktadır. Cezayir kökenli Marsilyalı mimar Rudi Ricciotti tarafından tasarlanan MuCEM; Akdeniz bölgesinin tarihini ve kültürünü sergilerle ve film gösterimleriyle ortaya koymaktadır. Müzede, oldukça geniş yelpazeye sahip bir arkeolojik koleksiyon mevcuttur.

Le Panier Bölgesi

Eski Liman'ın yukarısında yer alan Le Panier bölgesi, kentin eski şehir kısmıdır. Antik Yunan döneminde pazar bölgesi olan bölge, adını da Fransızca'da sepet kelimesinden almıştır. Le Panier bölgesindeki dar sokaklarda, İlk Çağ'dan Yakın Çağ'a kadar tüm dönemlerden kalıntılar bulunmaktadır. Sokakların sonunda küçük meydanların ve taş merdivenlerin yer aldığı Le Panier, ayrıca butik dükkanlar ve sevimli kafeleriyle de ilgi çekmektedir. Bölgenin ortasında yer alan eski imarethane La Vieille Charité, günümüzde müze ve kültür merkezi hizmeti vermektedir. Yaklaşık 300 yıl geçmişi olan merkezi planlı bu yapı; büyük bir kubbenin altında bulunan kemerli galerileri ile üç kattan meydana gelmektedir. Ayrıca bölge Akdeniz Arkeoloji Müzesi ve Afrika, Okyanusya ve Kızılderili Sanatları Müzesi’ne de ev sahipliği yapmaktadır.

Notre Dame de la Garde Bazilikası

Marsilya’daki 162 metre rakımlı en yüksek tepe olan La Garde Tepesi'nde bulunan Notre Dame de la Garde Bazilikası, mimar Henri-Jacques Espérandieu tarafından 1864’te Neo-Bizans stilinde tasarlanıp yapılmıştır. Kentin sembolü olarak kabul edilen bazilikada, 1931’de kuleye Çocuk İsa’yı kucaklayan Meryem heykeli ilave edilmiştir. Tepede 13’üncü yüzyılda ilk olarak yapılan şapelin ardından, 15’inci yüzyılda yerine daha büyüğü inşa edilmiştir. 16’ncı yüzyılın başlarında Fransa Kralının emriyle surları güçlendirilen bölgede kaleler yapılmıştır. Fransız Devrimi'nin ardından bu şapelin de eskimiş olduğu göz önüne alınarak, yerine yeni bir kilisenin yapılması kararı alınmıştır. Ancak kilisenin yapımı, yaşanan maddi zorluklar nedeniyle Fransa İmparatoru III. Napolyon'un destekleriyle tamamlanmıştır.

Longchamp Sarayı

Kentin en görkemli yapılarından biri olan Palais de Longchamp, 19’uncu yüzyılda Marsilya’nın içme suyu sıkıntısının çözümünün ardından inşa edilmiştir. Durance Irmağı’ndan kente su getiren ve bugün halen kullanılan 80 kilometre uzunluğa sahip Canal de Marseille yapıldıktan sonra bunu kutlamak için Longchamp Sarayı’nın temeli atılmıştır. Marsilya’nın en güzel yapılarından olan bu sarayın yapımı, 30 yılda tamamlanabilmiştir. Bir kompleks yapı olan sarayın, Parc Longchamp isimli bahçesinde daha önceleri hayvanat bahçesi de vardı. Longchamp Sarayı; Chateau d'eau adındaki su kalesi, batı tarafındaki Güzel Sanatlar Müzesi ve doğu tarafındaki Doğa Tarihi Müzesi olmak üzere üç bölümden meydana gelmiştir. Burada bulunan Güzel Sanalar Müzesi’nde, aralarında Rubens, Pierre Puget gibi sanatçıların resim ve çizimlerinin de yer aldığı çok sayıda eser sergilenmektedir.

St. Victor Manastırı

Eski Liman bölgesinde yer alan St. Victor Manastırı, Avrupa'daki Hıristiyanlığa ait en eski yapılardan biridir. Manastırda yapılan incelemelere göre, yapı 3’üncü yüzyılda bir Yunan mezarlığı üzerine inşa edilmiştir. Adı Marsilyalı Aziz Victor'dan gelen manastır, romanesk stilde tasarlanmıştır. Ortadoğu'da inşa edilen ilk dini yapılara benzerliğiyle de dikkat çeken manastırın altında, Aziz Cassian'a ait mezarın da yer aldığı bir mahzen mezar mevcuttur. Antik el yazmaları ile İlk Çağ döneminden Hıristiyanlıkla ilgili yazıların da yer aldığı bir kütüphaneye sahip olan manastırda, bu zengin kütüphane zamanla yok olmuştur. Kütüphanenin bazı eserlerinin 16’ncı yüzyılda Fransa Kraliçesi Catherine de' Medici'ye verildiği sanılmaktadır. Ayrıca kutsal eşyalar ile altın ve gümüş eşyaların da manastırdan alındığı belirtilmektedir.

Château d’If

Alexander Dumas’nın klasik romanı Monte Kristo Kontu’yla ölümsüzleşen bu yapı, ilk başlarda adada bir kale, ardından ise hapishane olarak kullanılan önemli bir kaledir. Kale, Marsilya Koyu açıklarında yer alan Frioul takımadalarının en küçüğü olan If Adası’nda inşa edilmiştir. Adada, bu kaleden başka yerleşim bulunmamaktadır. Kral François tarafından 16’ncı yüzyılda inşa ettirilen kale, adanın stratejik konumunu güçlendirmiştir. Mısır'da suikast sonucu öldürülen Napolyon'un generallerinden Jean Baptiste Kléber’in mezarına da 18 yıl boyunca ev sahipliği yapan kale, 19’uncu yüzyılın sona kadar hapishane olarak kullanılmıştır. Bugün ziyarete açık olan kale, Fransa'nın Tarihi Anıtlar listesinde de yer almaktadır.

Marsilya’da nerede ne yenir?

Fransa’nın en zengin mutfaklarından birine sahip olan Marsilya, Akdeniz kenti olması nedeniyle Fransız mutfağı ile Akdeniz mutfağının birleşiminden oluşan lezzetleri bünyesinde barındırır. Zeytinyağı ve deniz mahsullerinin yoğun olduğu Marsilya mutfağında, ayrıca sebze ve meyveler de yemeklerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Deniz ürünleri içerisinde özellikle ahtapot, kalamar, yengeç, midye, sardalya ve levrek öne çıkarken, bu lezzetlere ağırlıklı olarak havuç, pırasa, enginar ve patates eşlik etmektedir. Zengin bir sebze yemeği olan Ratatouille, bölgede en çok tercih edilen lezzettir. Sıcak ve soğuk olarak servis edilebilen bu lezzetin yanı sıra bölgede Pieds et paquets, Bouillabaisse, Soupe au pistou, Loup de mer, Barigoule, Daube de boeuf ve Bourride gibi yemekler de yaygın olarak tüketilmektedir.
Marsilya’da size önerebileceğimiz lokantalar ise; kentin gözde Boullabaisse restoranlarından olan Les Arcenaulx, Eski Liman bölgesinde yer alan La Caravelle, Le Panier’de bulunan Le Clan Des Cigales, ağırlıklı olarak turistlerin tercih ettiği Miramar, deniz kenarında kahvaltı edilebilecek Grand Comptoir de Paris ve deniz mahsullerinde iddialı olan Bouillabaise gibi mekanlardır.  
Marsilya Gece Hayatı

Marsilya Gece Hayatı


Marsilya’da gece hayatı

Renkli, canlı ve eğlenceli bir gece hayatına sahip olan Marsilya’da, neredeyse her zevke uygun mekanlar bulmak mümkündür. Ağırlıklı olarak canlı müzik yapılan publardan oluşan eğlence yerleri, kentin farklı noktalarında hizmet vermektedir. Opera bölgesinde bulunan Polikarpov, kentte en çok ilgi gören mekanların başında gelmektedir. Yerel halkın tercih ettiği mekanlardan biri olan Pelle Melle isimli jazz club da oldukça keyifli bir ortam sunmaktadır. Opera bölgesinden denize doğru yüründüğünde karşılaşılan Havana Pub ise popüler müziklerin yanı sıra rock müzik ile öne çıkmaktadır. Bunların yanı sıra kentte bulunan çok sayıda gece kulübü, bar, pub ve diskotek de sabahın erken saatlerine kadar hareketli bir gece geçirmek isteyenlere hizmet vermektedir.