TatilCity.NETTatilCity.NET

Maşukiye Gezi Rehberi

Maşukiye Gezi Rehberi

Maşukiye Gezi Rehberi


Maşukiye Gezi Rehberi

İstanbul’a yakın yerler arasında görülmesi gereken bu sevimli köy, Kocaeli’nin doğu kısmında ve Sapanca Gölü’nün güneybatı kıyısında bulunmaktadır. Kartepe’nin eteklerinde yer alan Maşukiye, Soğuksu ve Çınarlı olmak üzere iki mahalleye sahiptir. Dereler, şelaleler, ormanlar ve meyve bahçelerinin içinde huzurlu bir gezi yapmak isteyenlerin adresi olan Maşukiye, Karadeniz ile Akdeniz ikliminin kesişim noktasında yer aldığı için iki bölgenin de etkilerini taşımaktadır. Eşsiz bir doğaya sahip olan köyün adı, maşuk yani aşık kelimesinden gelir. Yakın illerdeki yeni evlilerin balayı mekanlarından olan Maşukiye, buraya gelenlerin aşık olduğu köy olarak nitelendirilir.
Kuruluşu 1860’lı yıllara dayanan Maşukiye, Kafkas-Rus savaşlarının ardından, günümüzdeki Soçi ve bölgesinde hayatını sürdüren Çerkez boylarının Osmanlı ile yakın ilişki kurmak için yerleştiği yer olarak bilinmektedir. Köyün kurucusunun buraya yerleşen Çerkezler arasındaki Murat Bey olduğu söylenmektedir. Ayrıca 93 Harbi sırasında Batum’dan Mahde ismiyle anılan bir grup insan da köye gelerek yerleşmiştir. Ardından Karadeniz Bölgesi’nden ve Romanya’dan göç alan köy, bugünkü nüfusuna ulaşmıştır. Maşukiye’nin bir diğer ilginç özelliği ise Cumhuriyet döneminin ilk kadın belediye başkanı ile ilk kadın subayının buradan çıkmış olmasıdır.
Her mevsim ayrı bir güzelliğe bürünen Maşukiye, ziyaretçilerine oldukça keyifli bir tatil imkanı sunmaktadır. Sapanca Gölü ile Kartepe arasında bulunan bu köyde, her mevsim ayrı güzellikte bir manzara konuklarını beklemektedir. Özellikle son zamanlarda ünü artan Maşukiye, Kocaeli’nin yanı sıra İstanbul, Sakarya, Bursa gibi büyük kentlere yakın olması nedeniyle de tercih edilmektedir.

Maşukiye’ye nasıl gidilir?

Bu güzel köy, ulaşım açısından oldukça büyük avantajlara sahiptir. Otoyola yakın olması nedeniyle İstanbul’dan da kolayca ulaşılabilen Maşukiye, İstanbul’a 120, İzmit’e 20, Bursa’ya ise 150 kilometre mesafede yer almaktadır. Çok sayıda kentten günlük turların düzenlendiği Maşukiye’de, çevreyi gezmek için araç kiralamak mümkündür. Kocaeli’nin gözbebeği olarak nitelendirilen Maşukiye, yalnız kalmak isteyen veya doğaya özlem duyanların ilk sıradaki tercihlerinden biri olmayı başarmıştır. Maşukiye’ye İstanbul’dan ulaşmak için İzmit tabelasını takip edip Adapazarı yönüne dönerek, Sapanca’ya doğru ilerlemek gerekmektedir. Kocaeli ve Sakarya’dan 40 dakika kadar sürede ulaşılabilen köye Kartepe üzerinden de gitmek mümkündür. Kocaeli’den Kartepe’ye çalışan iki, Maşukiye’ye ise beş tane otobüs hattı bulunmaktadır.
Maşukiye’de doğa sporları

Maşukiye’de doğa sporları


Maşukiye’de doğa sporları

Doğal güzellikleriyle muhteşem bir tatil geçireceğiniz Maşukiye’de, doğa sporları yapmak için de uygun bir ortam bulabilirsiniz. Maşukiye’nin yaylalarından dağa doğru uzanan parkurlarında ya da ormanlık bölgelerinde doğa yürüyüşleri için harika patikalar bulunmaktadır. Yürüyüşün yanı sıra ATV ya da jeep safariye çıkarak da keyifli vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca Tahtalı Göleti’nde su bisikleti sürebilirsiniz. Kış ve dağ sporları için pek çok imkan sunan Maşukiye, yakınında bulunan Kartepe kayak tesisleri ile de tercih edilen yerler arasındadır. Öte yandan Maşukiye’de ata binebilir ve olta ile balık avlayabilirsiniz. Sapanca Gölü’nde ise kano veya deniz bisikleti kiralayarak eğlenceli bir tur atma imkanınız bulunmaktadır.
Maşukiye’de gezilecek yerler

Maşukiye’de gezilecek yerler


Maşukiye’de gezilecek yerler

Huzurlu bir tatil yapmak isteyenlerin adresi olan Maşukiye, su sesine karışan kuş seslerini dinlemek, doğada yürümek ve nefis yemekler yemek için tercih edilmektedir. Ormanları nedeniyle oldukça temiz bir havaya sahip olan köy, güzel bir uyku için de bulunmaz bir yerdir. Yılın her mevsiminde çok sayıda ziyaretçiyi ağırlayan Maşukiye, otoyol bağlantısı nedeniyle kolay ulaşılabilen bir destinasyondur. Eğer bu köy ve çevresinde bir gezi planlıyorsanız, muhteşem güzellikler sizi bekliyor demektir.

Aygır Deresi

Aygır Deresi, bölgede en çok ziyaret edilen yerdir. Kartepe’nin zirvesinden başlayarak Maşukiye köyüne doğru uzanan Aygır Deresi, su sesinin kuş seslerine karıştığı huzur dolu bir mekandır. Burada yapılacak bir yürüyüş insanın ruhunu dinlendirirken, bir yandan da yeni yerleri keşfetmenin mutluluğunu yaşatmaktadır. Büyükşehir gürültüsünden uzakta yorgunluk atabileceğiniz Aygır Deresi, güzel restoranlarıyla da ünlüdür. Köyün meşhur alabalığı başta olmak üzere birçok lezzeti tadabileceğiniz bölgede, piknik yapmak isteyenlere yönelik alanlar da mevcuttur.

Sapanca Gölü

Maşukiye’nin yakınında bulunan Sapanca Gölü de kafa dinlemek için tercih edilen yerlerden biridir. Bölgede yapacağınız doğa yürüyüşüne Sapanca Gölü’nün kıyısına inerek devam etme imkanınız bulunmaktadır. Maşukiye’nin yeşil tonlarını muhteşem bir mavi tonla buluşturan Sapanca Gölü’nde, kano ya da deniz bisikleti kiralayarak harika bir tur atabilirsiniz. Burada ayrıca bisiklet ve ATV kiralayarak uygun rotalar üzerinden gezinti yapabilirsiniz.

Kuzu Yaylası

Kuzu Yaylası, Maşukiye köyünün mutlaka görülmesi gereken yerlerinden bir diğeridir. Muhteşem bir manzaraya sahip olan yaylaya, Sapanca Gölü’nü arkanıza alıp Kartepe’ye doğru tırmanarak ulaşabilirsiniz. Panoramik bir manzara sunan yaylada keyifli vakit geçirirken, kuş sesleriyle ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Çam, ıhlamur, fındık ve kayın ağaçlarının bulunduğu bölgede, Kirazlı Yaylası da ilgi çeken yerler arasındadır. Özellikle hafta sonları piknik için tercih edilen Kirazlı Yaylası, muhteşem bir Sapanca Gölü ve İzmit Körfezi manzarası sunmaktadır.

Kartepe

Kış turizminin bölgede son yıllarda artan popüler noktalarından olan Kartepe, Maşukiye’ye oldukça yakın bir konumda yer almaktadır. Kayak ile adından söz ettiren Kartepe, kış aylarında Maşukiye’yi ziyaret ettiğinizde kolaylıkla ulaşıp, keyifli vakit geçirebileceğiniz yerler arasında bulunmaktadır.

Maşukiye’de nerede ne yenir?

Doğal güzellikleriyle İstanbul’a yakın tatil merkezlerinden biri olarak yoğun şekilde tercih edilen Maşukiye köyünde, lezzetli çok sayıda yemek yiyebilirsiniz. Aygır Deresi’nin kenarında veya orman içinde kuş cıvıltıları eşliğinde tattığınız lezzetler size ayrı bir keyif verecektir. Köydeki en ünlü lezzet, Aygır Deresi’nden avlanan alabalıkların kiremitte pişirilmesidir. Bölgede bulunan restoranlarda hazırlanan kiremitte alabalıkta kullanılan testi ile güveç gibi kaplar özel olarak Bilecik’in Kınık ilçesinden getirilmektedir. Alabalığın yanı sıra sızma zeytinyağı ve kekikte bekletilmiş tavuk ızgarası, kiremitte kaşarlı mantar, kiremitte köfte ve kiremitte peynir de bölgenin en çok tercih edilen lezzetleri arasındadır.
Maşukiye’nin bir diğer özelliği ise muhteşem kahvaltı sofralarına sahip olmasıdır. Köyde yetiştirilen domates, biber ve salatalık en doğal haliyle kahvaltıları süslerken, doğal zeytinyağı da buna eşsiz bir lezzet katacaktır. Ayrıca organik yumurta, ev reçeli, tereyağı ve çemen de kahvaltınıza eşlik edecektir. Maşukiye köyünde kahvaltı ve diğer öğünler için tercih edebileceğiniz restoranların başlıcaları ise Vadi Restaurant, Koru Park Restaurant ve Pınar Alabalık Tesisi gibi mekanlardır.
Maşukiye’de gece hayatı

Maşukiye’de gece hayatı


Maşukiye’de gece hayatı

Gece hayatının pek aktif olmadığı Maşukiye’de, geç saatlere kadar eğlenmek gibi bir düşünceniz varsa Kartepe’yi tercih etmelisiniz. Burada yapılan mangal partileri, canlı performanslar, konserler ve dans gösterileri gecenize renk katacaktır. Gündüz saatlerinde kayak yapıp gece de eğlenmek istiyorsanız Kartepe’nin oteller bölgesindeki tesislerin barlarını ve restoranlarını ziyaret edebilirsiniz. Bölgede yer alan en popüler mekanlar; Green Park Otel Bar, Körfez Bar, Nicomedia Bar ve Kadıkonağı Bar gibi işletmelerdir. Bunların yanı sıra The Wall and The Roof, Vizyon Pub, Doping Cafe Bar, Crash Borsa Bar, Twelve Bar ve Vidimo Bar gibi mekanlar da yaygın olarak tercih edilen eğlence yerleridir.