TatilCity.NETTatilCity.NET

Menderes Gezi Rehberi

Menderes Gezi Rehberi

Menderes Gezi Rehberi


Dünyanın en büyük kehanet merkezi olarak kabul edilen Klaros’un hemen yanında bulunan doğal dokusu, temiz havası ile Menderes ilçesi, Ege Bölgesinin önemli turizm noktasıdır. Mis kokulu mandalina ve nefis üzümlerin yetiştirildiği bereketli toprakları, yeşil ve mavinin buluştuğu plajlarıyla Menderes, bölgenin yeni çekim merkezlerinden biridir. İzmir’e 23 kilometre uzaklıkta bulunan Menderes, doğal dokusunu günümüze kadar korumayı başarmış nadide bölgelerimizdendir. 43 kilometrelik sahil şeridinde birbirinden güzel koylara ev sahipliği yapan Menderes, dünyanın en büyük kehanet merkezi Klaros’un bilinmezliklerle dolu tarihsel havasıyla turizmde çıtasını her geçen gün yükseltiyor.
Özellikle Ahmetbeyli - Gümüldür ve Özdere sahil şeridi, her kesimden turist için uygun konaklama seçenekleriyle yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktasıdır. İlçede Görece Mahallesi’nde yaşayan yerli halk tarafından evlerde imal edilen değişik renk ve şekillerdeki boncuklar özellikle yabancı turistlerin dikkatini çekiyor.
Bölgenin güneşlenme süresinin fazla olması, tertemiz denizi ve havası içinde nesli tükenen birçok bitki, kuş türü ve deniz canlısına ev sahipliği yapan Gümüldür Ovası; kamping alanları, turuncu renkleriyle mandalina bahçeleri ve samimi insanları ile Menderes, bölgenin turizm kapasitesini artırmaya devam ediyor. Gümüldür ve Özdere gibi iki şirin tatil beldesini de sınırları içinde bulunduran Menderes, Adnan Menderes Havalimanı’na sadece altı kilometre mesafededir. Öte yandan İzmir’in güneyinde kalan bu sevimli ilçede, denize girmeden önce gezmek isteyenler için Apollon Tapınağı, kalıntılarıyla Klaros Antik Kenti’ni ve yapılan kazılar sonucu keşfedilen önemli kalıntıların bulunduğu Kolophon Antik Kenti’ni kesinlikle görmenizi tavsiye ediyoruz.
Menderes Gezilecek Yerler

Menderes Gezilecek Yerler


Menderes’te gezilecek yerleri sizin için derledik


Klaros Bilicilik Merkezi

Ahmetbeyli’deki Klaros Bilicilik Merkezi’nde bulunan kalıntıların M.Ö. 13. yüzyıl sonu ile 12. yüzyıl başlarına ait olduğu düşünülmektedir. Bu bölgeye göç eden Akhalar, Karyalılar’ın kurulan Kolophon (Değirmendere) kentine yerleşmişlerdir. İlk göçmen grubun önderi olan Rhaikos,  Yunanistan gelen bir göçmen grubundaki Manto ile evlenmiştir. Klaros Bilicilik Merkezi’ndeki su kaynağının Manto'nun gözyaşlarından oluştuğu rivayet edilir. Doğa ile baş başa kalma şansı yakalayacağınız merkezde, sevdiklerinizle hoşça vakit geçirebilir, tarihte baş döndürücü bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Klaros Antik Kenti

Ahmetbeyli Plajı’na üç kilometre mesafede yer alan Klaros Antik Kenti, tarihi açıdan kayda değer öneme sahiptir. Klaros Antik Kenti, deniz kenarında olmayan tek iyon kenti olma özelliğine sahiptir. Kehanet merkezi olarak ünlenen bu kent, aynı zamanda en büyük binicilik merkezlerinden biri olarak kabul edilir. Burada bulunan Apollon Tapınağı ve birçok eser bölgede önemli yere bir konumdadır. Özellikle tarih meraklılarına keyifli vakitler sunan bu yer çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır.

Kolophon Antik Kenti

Menderes ilçesinde bulunan Değirmendere beldesinde yer alan Kolophon Antik Kenti, denizcilik ile ünlenen bölgede arkeolojik çalışmalar hali hazırda devam ediyor. Yapılan kazılar sonucunda çok önemli tarihi eserlere ulaşılmaktadır.

Apollon Klaros Kutsal Alanı

Antik dönemde olduğu gibi bugün de Apollon Klaros Kutsal Alanı, Anadolu ve dünya arkeolojisi içinde kayda değer önem taşır. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden Prof. Dr. Nuran Şahin’in rehberliğinde 2001 yılında gün yüzüne çıkarılan birçok tarihi eser ve kazı çalışmalarında keşfedilen materyaller açık havada sergilenen bir arkeoloji parkında sergilenmektedir. Türkiye’nin ilk arkeoloji parkı projesi olma özelliği taşıyan bu ören yerinde, antik yazarlar tarafından sıklık ile bahsedilen Hekatomb (yüz adet hayvan bağlama bloğu) bu kutsal alan sınırları içinde bulunan tek eserdir. Klaros Kutsal Alanı’nda bulunan hekatomb, hayvan ritüelinin ilk arkeolojik kanıtı olarak kabul ediliyor.

Notion Antik Kenti

İzmir merkezine 50 kilometre mesafede bulunan ve Ahmetbeyli Mahallesi’nde yer alan Notion Antik Kenti,  Kolophon’a ise 15 kilometre uzaklıktadır. Yöre halkınca ‘kale’ olarak anılan kent,  kumsalın doğusunda yer alan iki tepe üzerinde kuruludur. Öte yandan akropolisi, kentin baş tanrıçası olan Athena Polias’a ithaf edilmiştir. Bu tapınak batı tepe üzerinde deniz manzarasına tümüyle hakim bir noktadadır.

Lebedos Antik Kenti

Bölgede kurulu olan İyonya’nın 12 kentinden biri olan Lebedos, küçük bir tepe üzerine kuruludur. Ürkmez Köyü sınırları içinde bulunan Lebedos Antik Kenti, Horatius tarafından terkedilmiş köy olarak anılır. Diğer kentlere göre sönük kalan antik kent, günümüze kadar ulaşabilen kalıntıları arasında surlar ve sütunlar vardır. Menderes ziyaretinizde kesinlikle görmeniz gereken biri olan antik kent, Menderes gezi listenizde ilk sıralarda yer almalıdır.

Cüneyt Bey Camii

Menderes ilçesinde Cüneyt Bey ve Doğan Sokak’ın buluştuğu noktada bulunan Cüneyt Bey Camii, hamam ve medresesi ile birlikte bir külliye görünümündedir.  Kare planlı olan cami, üzeri kubbe ile örülmüş bir harim, kuzey tarafındaki üç birimden oluşur. Son cemaat alanı ve harimin kuzeybatı köşesinde yer alan minareden meydana gelen Cüneyt Bey Camisi’nin kitabesinin bulunmaması nedeniyle yapım tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Buna rağmen ulaşılan bilgilere göre, caminin inşa tarihinin 15. yüzyılın ilk çeyreğinde olduğu düşünülmektedir. 1990 yılında yerel bir dernek tarafından yapılan onarımlardan ve giderek  orijinal dokusunu kaybeden Cüneyt Bey Camisi, 1994 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilmiştir. Yapılan tüm restorasyon çalışmalarından sonra geriye sadece caminin dış mihrabı kalmıştır.

Menderes’te nerede ne yenir, sizin için araştırdık


Maci’s Et Restaurant

Menderes’te 1993 yılından bu yana hizmet veren Maci’s Et Restaurant, hem sevdiklerinizle birlikte keyif alabileceğiniz hem de lezzet ve kaliteden ödün vermeden sakin ve huzurlu bir akşam vaat eden Maci’s Et Restaurant, başladığı ilk günden bu yana heyecanını hiç yitirmeden faaliyetlerini sürdürüyor.

Meşhur Ciğerci Lefter’in Yeri

Ciğeri ile meşhur Lefter’in Yeri, ciğeri biraz başka şekilde yani sulu yemek şeklinde hazırlanıyor. Ciğerin suyu kendisinden lezzetliyken ona yancı olan domates, soğan ve acı kıl biber de ayrı bir tat katıyor ciğere… Üstüne bir de pilavla servis edilen Lefter’in Ciğeri, bölgede her yıl yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olmaya devam ediyor.

Tandırs’s Büryan

Tandırs's yenilenen bahçesi ve iç mekanıyla kalite ve konforu seçkin müşterileriyle buluşturmaya devam ediyor. Ücretsiz otoparkı, çocuk oyun alanı ve kablosuz internet hizmetlerinin yanı sıra zengin menüsü ve güler yüzlü hizmet anlayışı ile müşterileri memnuniyetine öncelik veriyor.

İmren Pide

Menderes’te bir aile lokantası olarak hizmet veren İmren Pide, taş fırında birbirinden lezzetli lahmacunlar da hazırlıyor. Aynı zamanda çorba, döner ve sulu yemek çeşitleriyle menüsü zenginleştiren İmren Pide, yeni müşterilerini bekliyor.

İsabey Restaurant

İsabey Restoranı’nda a la carte ve banket menüde kesinlikle şarap odaklı ve şaraba uyumlu lezzetler sunulur. Mevsiminde servis edilen sebze ve meyveleri taze olarak direkt tarladan sofranıza geliyor. Şarap gibi bu özellik İsabey Restaurant için lezzet sunumunda vazgeçilmez bir öğedir. İtalyan, Fransız ve yerel Ege Mutfağından baş döndürücü lezzetleri mükemmel sunumu ve muhteşem ambiyansıyla müşterilerine sunan mekanda sevdiklerinizle hoş bir akşam sizi bekliyor.

AK-KAR Yemek

Menderes’in en eski mekanlarından biri olan AK-KAR Yemek, kaliteli hizmet anlayışıyla yıllardır hizmet vermeye devam ediyor. İnsan sağlığını önceleyen, ürünlerinde hijyen ve temizliğe önem veren AK-KAR Yemek, ev konforunda misafirlerini ağırlıyor. Kaliteli ekipmanları, zengin menüsü, eğitimli personeliyle ilçenin öne çıkan mekanlarındandır.

Menderes Gece Hayatı


Kendinizi Ege’nin kollarında eğlenceye bırakın


Bakraç Birahanesi

Nezih, serin ve güvenli ortamıyla sevdiklerinizle eğlenceli veya kendi başınıza sakin bir aksam geçirmek İsterseniz Bakraç Birahanesi’ni mutlaka öneriyoruz. Bakmayın adının birahane olduğuna, lezzetli yemekleri ve içki çeşitleriyle yeni ziyaretçilerini bekliyor.

Beerber Cafe Bar

Menderes’te başta bira çeşitleri olmak üzere farklı içki çeşitlerini de bulabileceğiniz Beerber Cafe Bar, özellikle gençlerin uğrak noktaları arasında bulunuyor. Gün içerisinde veya akşam saatlerinde çıkıp bir bira içmek istediğiniz de gidilebileceğiniz bir mekan olan Beerber Cafe Bar’da zengin meze çeşitleriyle de tercih ediliyor.

Oxsa Bar

Sabaha kadar dans edip eğlenebileceğiniz bir mekan oaln Oxsa Bar, genelde genç kesim tarafından tercih edilir. Sadece günü birlik eğlence içinde değil, özel günlerinizde de hizmet veren mekanda, isterseniz partiler düzenleyip organizasyonlar yapabilirsiniz. Mekanda yerli yabancı şarkılarla keyifli bir akşam geçirebilirsiniz. Sevdiklerinizle içkinizi yudumlayıp eğlencenin tadına varacağınız mekan Menderes gezinizde mutlaka uğranız gereken yerler arasında bulunuyor.