TatilCity.NETTatilCity.NET

Mudurnu Gezi Rehberi

Mudurnu Gezi Rehberi

Mudurnu Gezi Rehberi


Mudurnu Gezi Rehberi

Anadolu’nun keşfedilmeyi bekleyen gizli güzelliklerinden biri olan Mudurnu ilçesi, Bolu iline bağlıdır. Bolu şehir merkezine yaklaşık 50 kilometre mesafede bulunan Mudurnu, eski Türk evleri açısından önemli bir ilçedir. Yemyeşil doğasıyla dikkat çeken Mudurnu; 165 tane ev ile sekiz tane cami, çeşme ve hamam olmak üzere 173 tane mimari değeri yüksek yapı nedeniyle Kentsel Sit Alanı statüsündedir. Mudurnu’ya girdiğinizde Hisar ve Şehriman Tepesi’nden ilçeye yayılan serin çam kokuları içiniz ferahlatır. İlçede bulunan Mudurnu Deresi, başlıca akarsudur. Ormanları, tarihi evleri ve 1300'lü yıllardan kalan tarihi eserleri ile Bolu’nun mutlaka gezilmesi gereken ilçelerinden biri olan Mudurnu; hamam, cami, saat kulesi, tarihi konaklar gibi önemli eserlere sahiptir. Ayrıca Kent Müzesi ile halk kültürüne sahip çıkan şehirde, Pertev Naili Boratav Kültür Evi tarihin belgelerin sergilendiği önemli bir yapıdır. Ahilik geleneklerinin önemli oranda yaşatıldığı Mudurnu’da her cuma günü tören yapılmaktadır.
Büyük kentlerin gürültüsünden bunalıp kısa da olsa huzurlu bir tatil yapmak isteyenlerin tercih ettiği Mudurnu; gölleri, şifalı kaplıcaları, tarihi evleri ve yapılarıyla görülmeye değer bir ilçedir. Tarihi geçmişi oldukça eskilere dayanan bölge, antik dönemlerden bu yana çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bitinya bölgesinin orta kısmında, ticari ve askeri yolların kavşak noktasında bulunan Mudurnu’nun bağlı olduğu Bitinya bölgesinde ilk yerleşimin Milattan Önce 5000’li yıllarda Prohititlerce başlatıldığı bilinmektedir. Ardından bölgede Frigya, Lidya, Pers, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı’nın egemenliği yaşanmıştır. 1078’de Süleyman Şah zamanında Sakarya, Eskişehir, Bolu ve Mudurnu çevresine ilk Türkmen yerleşimleri olmuştur. 1. Haçlı seferleri sonucunda Selçuklu hakimiyeti sona ererek yeniden Bizanslıların kontrolüne giren Mudurnu, ismini; Tekfurlar yönetimindeyken almıştır. Bursa Tekfurun’nun kızı Matarnı veya Moderna’dan ismini alan Mudurnu’da Tekfur’un kızı adına bugünkü yerleşimin doğusuna bir kale yaptırdığı bilinmektedir. İlçenin ismi Matarni veya Moderna ile başlamış ve tarihsel süreç içerisinde Mondernes, Monderna, Mudurlu ve Mudurnu olmuştur.

Mudurnu’ya nasıl gidilir?

Bolu’nun en güzel ilçelerinden olan Mudurnu’ya ulaşım karayolu ile mümkündür. Şehirlerarası otobüslerin düzenli olarak seferler düzenlediği Bolu’da, aktarma yaparak Mudurnu ilçesine ulaşılabilmektedir. Bolu Terminali’nden Mudurnu’ya her yarım saatte bir otobüs seferleri mevcuttur. İstanbul’dan özel araçlarıyla Mudurnu’ya gitmek isteyenler, E-5 karayolu veya TEM otobanını kullanarak, Bolu Dağı’na kadar devam ettikten sonra Abant kavşağından çıkmalıdır. Abant’a vardıktan sonra ise 15 kilometre yol kat ederek Mudurnu’ya ulaşılabilir. Ankara’dan Mudurnu’ya gitmek isteyenler ise en yakın yol olan Beypazarı, Çayırhan ve Nallıhan yolunu kullanabilirler. Mudurnu’nun İstanbul’a uzaklığı yol tercihine bağlı olarak 230 ila 296 kilometre arasında değişmektedir. Ankara’dan Mudurnu’ya gitmek için ise 200 ila 244 kilometrelik yol seçenekleri mevcuttur.
Mudurnu’da doğa sporları

Mudurnu’da doğa sporları


Mudurnu’da doğa sporları

Başta trekking olmak üzere doğa sporlarına uygun bir yapısı olan Mudurnu’da; göller, yaylalar ve ormanlarda harika yürüyüş parkurları mevcuttur. Doğa yürüyüşünün yanı sıra kampçılık, dağcılık, su sporları, foto safari, off road, dağ bisikleti gibi etkinliklerin de yapılabildiği Mudurnu’da, Kocadüz Yaylası’nda off road için 120 bin metrekarelik bir alan bulunmaktadır. Dağ tırmanışı için ilçedeki en uygun yer ise Ardıç Dağları’dır.
Mudurnu’da gezilecek yerler

Mudurnu’da gezilecek yerler


Mudurnu’da gezilecek yerler


Mudurnu’daki göller

Mudurnu’da ilçe merkezinde gezilebilecek çok sayıda tarihi ve doğal yer olmasının yanı sıra ilçeye bağlı yakın beldelerde de muhteşem güzellikler bulunmaktadır. Mudurnu yakınlarında bulunan Abant Gölü bunlardan biridir. İlçenin coğrafi sınırları içerisinde bulunan ve ilçe merkezine 18 kilometre uzaklıkta bulunan Abant Gölü, Abant ve Mudurnu sıradağlarının arasında bulunmaktadır. Hafta sonu tatilleri için tercih edilen Abant Gölü çevresinde çok sayıda otel ve pansiyon yer almaktadır. Ayrıca doğa harikası Sülüklügöl de gezilebilecek göllerden biridir. Mudurnu-Akyazı karayoluna 9 kilometre mesafede bulunan göl, üç tarafı dik yamaçla çevrilmiş, yeşillikler ve birçok ağaç türüyle çevrelenmiş harika bir manzaraya sahiptir. Mudurnu'nun 30 kilometre uzağında bulunan Karamurat Gölü de ilçedeki seçenekler arasındadır.

Babas Kaplıcası

Mudurnu kent merkezine 3 kilometre mesafede yer alan Babas Kaplıcası, bir şifa merkezi olarak bilinmektedir. Romatizma hastalıklarına iyi gelen suyu ile tercih edilen bu kaplıca sekiz odalı bir pansiyon olarak hizmettedir. Kaplıcadaki suyun sıcaklığı 40 derece olup, bölgede soğuk su katkısı eklenmeden faydalanılabilen tek şifalı sudur.

Sarot Termal Vadi

Mudurnu’nun Taşkesti beldesi sınırlarında bulunan Sarot Termal Vadi, Taşkesti Adapazarı yol güzergahında yer almaktadır. Günlük 4 bin 500 kişiye hizmet verebilecek kapasitede olan Sarot Termal Vadi, içme kürü olarak kullanıldığında birçok hastalığa iyi geldiği söylenmektedir. Bunların başında idrar yolu ve böbrek rahatsızlıkları gelmektedir. Banyo suyu olarak ise romatizma hastalıklarına iyi geldiği belirtilmektedir.

Mudurnu Konakları

Konaklarıyla ünlü Mudurnu’da ziyaret edilebilecek ünlü yapılar mevcuttur. Bunlardan biri olan Hacı Abdullahlar Konağı, 1800’lü yıllardan bugüne varlığını sürdürmektedir. Geleneksel Türk evi stilinde dekorasyonu yapılan konakta, ahşap mobilyalar, yün halılar, el dokuması kilimler ve yöresel kumaşlar kullanılan yedi tane oda vardır. Bunun yanı sıra üç katlı ve 14 odalı Fuat Beyler Konağı, 160 yıllık Keyvanlar Konağı, 15 odalı Yarışkaşı Konağı, 1842 yılından günümüze kadar güzelliğinden bir şey kaybetmeyen Hacı Şakirler Konağı, 19 odalı Karataş Konağı ve tarihi Tekkeliler Konağı da görülmeye değer diğer tarihi konaklar olarak öne çıkmaktadır.

Saat Kulesi

Mudurnu'nun sembollerinden biri olarak kabul edilen saat kulesi, 1890 yılında ahşap olarak inşa edilmiş, ancak 1900 yılında çıkan yangında hasar görmüştür. Ardından 1905’te bölgeden taşınan taşlarla Mudurnu Cezaevi’ndeki tutuklulara yeniden inşa ettirilen kuleye bir demirci ustasının yaptığı saat eklenmiştir. Yaklaşık 3.8 metreye 3.8 metre ebatlarında kare prizma gövdeli olan kule, 12 metre yüksekliğine sahiptir.

Mudurnu Kalesi

Oldukça eski bir tarihte, Bizans döneminde inşa edilen Mudurnu Kalesi, 1650’da ilçeye gelen Evliya Çelebi tarafından sekiz köşeli, 20 kuleli, tek kapılı, binası kararan, sur ve kaleleri çöken eski bir yapı olarak tarif edilir. Osmanlı zamanında üç sultan adına cami yapılan Mudurnu’da, kale dışında Çevreli Köyü Cinler Tepesi bölgesinde Bizans kalesi kalıntıları da bugüne kadar ulaşmıştır. Öte yandan Taşkesti beldesinin Asartepe bölgesinde de Bizans döneminden kalma kale kalıntıları bulunmaktadır.

Yıldırım Beyazıt Camii

Mudurnu’da görülmesi gereken yapılardan biri de Padişah 1. Murat'ın oğlu Yıldırım Beyazıt'ın Bolu şehzadeliği döneminde, 1374’te inşa edilmiştir. Geometrik olarak kareye yakın bir planı bulunan cami, yanlara birer kemer eklenerek bir metre kadar genişlik artırılmıştır. Kalındığı 1.6 metre olan duvarlara sahip olan camide, duvarlara sekiz adet yaslama ayak eklenip aralarına kemerler konulmuştur. Yıldırım Beyazıt Camii, 637 yıldır ayakta kalan Osmanlı erken dönem mimari tarzının en güzel örnekleri arasında gösterilmektedir.

Kanuni Sultan Süleyman Camii

Kanuni Sultan Süleyman’ın 1546’da inşa ettirdiği caminin tavanı ahşap, duvarları ise taştır. Kalındığı 90 santim olan duvarlara sahip olan caminin tavanı, Selçuklu tarzında açma tavan olarak yapılmıştır. Caminin tuğladan örülen tek minaresi vardır ve tek şerefeye sahiptir.

Yıldırım Beyazıt Hamamı

Yıldırım Beyazıt’ın şehzadeliği zamanında inşa edilen hamamın kapısı üzerindeki kitabeye göre 1382’de yapıldığı belirtilmektedir. Burada “Hamamın ustası (mimarı) İbrahim oğlu Ömer” şeklinde bir ibare mevcuttur. Osmanlı mimari süsleme tarzında bir dönüm noktası olarak nitelendirilen stalak fitleri ile hamam önemli bir yapıdır. İç tasarımı ile şaheser olarak kabul edilen hamam, Mudurnu’da görülmesi gereken önemli tarihi yapılardan birdir.

Mudurnu yemek kültürü

Yöresel yemek kültürü oldukça gelişmiş olan Mudurnu’da çok sayıda yerel lezzet mevcuttur. Bunlardan hamur işleri kategorisinde yer alanlar; kıymalı Mudurnu böreği, kaşık sapı, yağlı gözleme, kabaklı gözleme, hamursuz Cevizli çörek, sini makarnası, atma malak, kalbur malağı ve sıkma malak gibi lezzetlerdir. Bölgede yaygın olan çorbalar ise oğmaç, tarhana, kızılcık tarhanası, uhut, düğün, taze tarhana ve erişte çorbasıdır. Mudurnu’da yaygın olan tatlılar; höşmerim, un helvası, depme helva, Mudurnu baklavası, fırında tatlı kabağı, palize, tırtıl tatlısı ve kalıp tatlısıdır. Etli yemeklerden kuru fasulye, patates, güvecin öne çıktığı ilçede, ayrıca sarmalar ve dolmalar da revaçtadır. Mudurnu ilçe merkezinde ve turizmin gelişmiş olduğu beldelerde bulunan çok sayıda restoranda yöresel lezzetleri tatmak mümkündür.

Mudurnu’da gece hayatı

Mudurnu’da gece hayatı

Mudurnu’da gece hayatı

Sakin bir ilçe olan Mudurnu kent merkezinde aktif bir gece hayatı bulunmamaktadır. Daha çok kafe ve çay bahçeleri akşam saatlerinde yerel halkın gittiği mekanlardır. Ancak Mudurnu’nun Abant beldesi gece hayatı bakımından görece daha hareketlidir. Göl kenarında bulunan otellerin barlarında geç saatlere kadar eğlenmek mümkündür. Burada öne çıkan başlıca mekanlar; Göl Cafe Bar Restaurant, Geyikli Bar, Köroğlu Bar, Abant Göl Gazinosu ve Köşk Bar gibi işletmelerdir.