TatilCity.NETTatilCity.NET

Nice Gezi Rehberi

Nice Gezi Rehberi

Nice Gezi Rehberi


Fransa’nın en önemli turizm merkezlerinden olan Nice; ülkenin güneydoğusunda, Marsilya ve Cenova arasında yer alan bir güney kentidir. Ülkenin beşinci büyük kenti olan Nice, 1971’de ev sahipliği yaptığı Dünya Satranç Şampiyonası sayesinde de önemli bir ün kazanmıştır. İtalya sınırına yakın bir konumda bulunan Nice, yaz aylarında başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın dört bir yanından binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir.
Nice’in en önemli özelliklerinden birisi, dünya genelinde jet sosyetenin gözde tatil yerlerinden birisi olmasıdır. Ancak burada daha ekonomik tatil yapma imkanları da mevcuttur. Fransızların emeklilik yerleri arasında bulunan Nice, her kesim tarafından oldukça sevilen bir şehirdir. Dünyaca ünlü sanatçıların da bir dönem yaşadığı kentler arasında yer alan Nice’te, Chagall, Matisse ve Renoir gibi sanatçılar ikamet etmiştir. Bu yönüyle de kent, Fransa’da Paris’in ardından en güzel müzelere sahip şehirdir.

Nice’da gezilecek yerler

Nice’a gitmek isteyenler için çeşitli bilgiler… “Nice’da Yapılacak Şeyler” bu şehir hakkında turistik bir el kitabı gibi hazırlandı. “Bu yazılanlar bana yetmez” diyenler için de çok daha fazla detay içeren Nice Gezi Rehberi hazırladık.

Nice Gezilecek Yerler

Nice Gezilecek Yerler


Nice’te gezilecek yerler

Vieux Nice (Eski Nice)

Kentin kale altındaki tarihi bölgesi olan Vieux Nice (Eski Nice), turizm açısından oldukça ilgi çeken bir yerdir. Nice’in büyük kent yapısından bağımsız bir şekilde, Arnavut kaldırımlara sahip dar, sıcak ve canlı sokakları bulunan bu bölge; pastel tonlarındaki evler, yerel restoranlar, cafeler ve pastaneleri ile oldukça ilgi çekicidir. Ayrıca dondurmacıları ve minik meydanları ile klasik bir Akdeniz kasabası görüntüsü veren Eski Nice’i görmenizi mutlaka öneririz.

Cours Saleya Pazarı

Eski Nice’te yer alan Cours Saleya Pazarı, rengarenk panjurlu ve güzel balkonlu evlerin çevrelediği muhteşem bir semt pazarıdır. Kentin kalbinin attığı yer olan Cours Saleya, her hafta salı ve pazar günleri arasında dünyaca ünlü bir çiçek pazarına, her pazartesi günü de Brocante ismi verilen bitpazarına ev sahipliği yapmaktadır. Taze çiçeklerin yanı sıra antika eşyalar, renkli sabunları ve mis kokulu parfümlerin bulunduğu bu pazarda, ayrıca taze peynir, zeytin, yerel otlar da bulmak mümkündür.

Nice Kalesi

Kentin panoramik görüntüsünü sunan bu harika nokta, Eski Nice’te yer almaktadır. Şehre tepeden bakan kale, Colline de Nice diye anılmaktadır. Kale, 1543’te Barbaros Hayrettin Paşa önderliğindeki Türk ve Fransız donanmasının Nice kentini ele geçirmesi sırasında sert bir mücadeleye sahne olmuştur. Günümüzde yalnızca manzara amaçlı kullanılan kaleye, yürüyerek veya asansörle çıkma seçenekleri mevcuttur.

Massena Meydanı

Kentteki en ünlü turistik mekan olan Massena Meydanı, ilk olarak siyah beyaz yer döşemesiyle dikkat çekmektedir. Hava karardığında, aydınlatılan heykellerin yer aldığı meydanda, Apollon’un kocaman bir heykeli ve çevresinde gezegenlerin bulunduğu Fontaine du Soleil’in yer aldığı bir görüntü oluşmaktadır. Meydanda ayrıca sokak sanatçıları canlı performanslar sergilemektedir. Çevresi çok sayıda kafe ve restoranla dolu olan Massena Meydanı, kentte görülmesi gereken en önemli yerlerden biridir.

Promanade des Anglais

Nice Kalesi’nden aşağı bakıldığında görülen uzun sahil şeridinde, palmiye ağaçlarıyla kaplı bir yol mevcuttur. Adı Promenade des Anglais olan bu yol, dilimize İngiliz Gezinti Yolu olarak çevrilebilir. Bu yedi kilometrelik yol, 1820 yılında kışı burada geçirmek için gelen İngilizler tarafından yapılmıştır. Yol kenarında muhteşem beach clublar, kafeler, restoranlar ve lüks oteller bulunmaktadır.

Negresco Oteli

Promenades des Anglais’de bulunan görkemli yapı Negresco Oteli, bembeyaz dış cephesi ve tozpembesi kubbeleri ile harika bir tarihi oteldir. Sahil hattına uyumlu güzelliğiyle dikkat çeken bu otel, isteyene konaklama, isteyene ise kafesinde ya da meşhur kokteyl barında muhteşem hizmet veren bir mekan. Burada keyifli vakit geçirip, geceleri muhteşem müzikler dinleyebilirsiniz.

Musée Matisse

Ünlü ressam Henri Matisse’in 1917 ile 1954 arasında yaşayıp, hayatını kaybettiği Musée Matisse Nice’te bulunmaktadır. Kentte ziyaret edilmesi gereken yerler arasındaki bu müzede sanatçının erken dönem çalışmaları, eskizleri, heykelleri ve gravürleri görülebilmektedir.

Cunégonde et Malabar

Kentte görülmesi gereken yapılardan biri de kavramsal sanatın öncü isimlerinden, sanatçı Ben Vautier’nin evidir. Şehirdeki evlerin aksine farklı bir dış cephe görüntüsüne sahip olan bu evde, dükkan tabelalarından heykellere, grafitilerden eski tuvalet parçalarına kadar birçok nesnenin kolajından yapılmıştır.

MAMAC (Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi)

Kent merkezinde, Théâtre National’in hemen yanında bulunan Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi (MAMAC), 1960’lı yıllar ve sonrasında modern Amerika ve Avrupa sanatına adanmış bir müzedir. Genç yeteneklerin eserlerine de yer verilen müzede, César, Arman, Ben, Warhol Yves Klein ve Niki de Saint-Phalle gibi ünlü sanatçıların koleksiyonları görülebilmektedir.

Marc Chagall Müzesi

Rus-Fransız asıllı ressam Marc Chagall’ın 40’ın üzerinde eserine ev sahipliği yapan bu müzede, ayrıca Chagall’ın kendisi tarafından tasarlanan camlarıyla amfi tiyatrosu bulunmaktadır. Arıca konserlerin de yapıldığı Marc Chagall Müzesi’ni ziyaret etmenizi öneririz.

Nice Karnavalı

Nice’i ziyaret etmek isteyenlere, dünyanın en büyük sokak festivallerinden biri olan Nice Karnavalı’nın yapıldığı zaman kente gelmelerini tavsiye ederiz. Her yıl şubat ayında yapılan ve iki hafta süren karnaval, geleneksel ritüelleriyle büyük ilgi görmektedir. Bu görsel şölen, ilk olarak 1294 yılında yapılmış ve o yıldan sonra geleneksel olarak yüzyıllarca devam etmiştir. Her yıl farklı bir temaya sahip olan karnavalın en çok ilgi gören yanlarından birisi, geçit araçlarının kalabalık topluluğa attığı 100 bin çiçekten oluşan ve adına “Çiçek Savaşı” denilen etkinliktir.

Nice’te nerede ne yenir?

Kentin kendine özgü ana lezzeti, Niçoise adını taşıyan salatadır. İlk olarak 19’uncu yüzyılda popüler olan bu salatanın içinde; domates, zeytinyağı, ançuez ve haşlanmış yumurta bulunmaktadır. Nice’te ayrıca İtalyan mutfağından etkilenen deniz mahsulü makarna ve pizza da oldukça ünlü lezzetlerden biridir. Hem bu yerel lezzetleri hem de dünya mutfaklarının tatlarını sunan çok sayıda restoran kentte hizmet vermektedir.
Cours Saleya bölgesinde bulunan La Favola ve La Voglia, İtalyan mutfağının lezzetleri için en çok tercih edilen mekanlardır. Ayrıca 35 Rue Bonaparte adresinde yer alan Spizzico Pizza ise pizza severler birçok seçenek sunmaktadır. Vegan seçenek isteyenler de Caju Vegan’ı tercih edebilirler. Yerel lezzetleri tatmak isteyenlerin tercihleri arasında yer alan Socca, turistlerin uğrak yerlerinden biridir. Hakiki Fransız macaronu lezzetini arayanlara ise Patisserie Lac’ı önerebiliriz. Kentteki en iyi balık restoranlarından olan Peixes; muhteşem ceviche’ler, hindistan cevizi sütünde marine edilmiş balıklar, istiridyeler, somon tatakiler ve tütsülenmiş ahtapot ile konuklarının kalbini çalmaktadır. Japon mutfağı derseniz, La Table d’Etsuko şehirdeki en kaliteli adrestir.

Nice Gece Hayatı


Nice’te gece hayatı

Gece hayatı konusunda pek gelişmiş bir kent olmayan Nice’te, sınırlı sayıda eğlence mekanı vardır. Kente oldukça yakın olan ve yarım saatte ulaşılabilen Cannes, Nice’te tatil yapanların da gözdesi halindedir. Gece eğlencesi için akla gelebilecek her seçeneği sunan Cannes’da oldukça hareketli ve renkli bir gece hayatı mevcuttur.
Nice’te ise daha çok sakin bir gece hayatı yaşanmaktadır. Ağırlıklı olarak sahil yürüyüşü yapılabilecek kentte, sekiz kilometrelik Promenade des Anglais turistlerin en çok tercih ettiği güzergahlardan biridir. Burada yapılacak bir yürüyüş sırasında deniz kenarında müzik çalıp sohbet ederek içki içen gençler görülebilir ve onlara eşlik edilebilir.

Sonuçları sırala: