TatilCity.NETTatilCity.NET

Olimpos Gezi Rehberi

Olimpos Gezi Rehberi

Olimpos Gezi Rehberi


Olimpos Gezi Rehberi

Akdeniz Bölgesi’nde bulunan Antalya ilinin Kumluca ilçesine bağlı bir belde olan Olimpos, Türkiye’nin en sevilen doğa tatili yapılabilecek yerleri arasındadır. Antalya’ya 85 kilometre, İstanbul’a 720 kilometre, Ankara’ya 535 kilometre mesafede bulunan Olimpos; Akdeniz sahilleri boyunca uzanan el değmemiş plajı, doğa ile uyumlu ağaç evleri, yeşilin binbir tonunu görebileceğiniz ormanları ile Olimpos her yıl yerli ve yabancı sayısız misafir ağırlamaktadır. Olimpos sahillerinin simgesi caretta carettalardır. Sahilin sona erdiği kuzey tarafında sevimli kaplumbağaların yumurtlama yerleri bulunmaktadır. Temmuz ve ağustos ayları caretta carettaların yumurtlama dönemi olduğu için sabah erken saatlerde sahile inerseniz minik kaplumbağaları görme şansı bulabilirsiniz. Olimpos ve Çıralı’yı bağlayan sahil nesli tükenmekte olan caretta carettaları korumak için sit alanı ilan edilmiştir. Bu sayede bölgenin kıyı şeridi bakir kalabilmiştir.

Olimpos’a nasıl gidilir?

Antalya’nın en çok ziyaret edilen tatil beldeleri arasında yer alan Olimpos, özellikle yaz döneminde binlerce tatil severe ev sahipliği yapmaktadır. Cam gibi denizi, yeşilin binbir tonunu görebileceğiniz doğası ve tarihî antik kenti ile Olimpos tatil denildiğinde akla ilk gelen adreslerden biridir. Olimpos’a gelmeyi düşünüyorsanız ilk durağınız Antalya olmalıdır. Türkiye’nin birçok şehrinden olduğu gibi dünyanın önde gelen şehirlerinden de Antalya’ya haftanın her günü direkt uçak seferleri düzenlenmektedir. İstanbul-Antalya arası uçakla bir saat 10 dakika süren Olimpos için Ankara-Antalya ile İzmir-Antalya arası ise uçakla bir saat sürer. Yolculuğunuz sırasında Antalya Havalimanı’ndan araç kiralayabilirsiniz veya Havaş ile de Antalya Otogarı’na ulaşabilirsiniz. Buradan Kumluca minibüslerine binerek, Olimpos’a rahatlıkla gidebilirsiniz. Antalya Otogarı’ndan Kumluca ve Fethiye’ye giden otobüs ve dolmuşların tamamının Olimpos’tan geçtiğini de hatırlatalım. Minibüs sizi Olimpos Kavşağı’nda bıraktıktan sonra yaz döneminde on dakikada bir sefer yapar.
Olimpos’a özel aracınızla gelmeyi planlıyorsanız, Kemer ve Ulupınar güzergâhını takip edip ardından Olimpos yoluna girmelisiniz. Burada yaklaşık 11 kilometrelik virajlı bir yol bulunmaktadır. Çavuş köyü mevkiine giden yolu takip ederseniz, Olimpos’a rahatlıkla gidebilirsiniz. Kaş ve Fethiye yönünden Olimpos’a gelecekseniz, Kumluca üzerinden Antalya sahil yolunu kullanmanızı öneririz. İzmir’den Olimpos’a özel aracınızla gelmek isterseniz; Acıpayam, Elmalı ve Finike güzergâhını takip etmeniz yeterli olacaktır. Antalya merkezden transfer hizmeti kullanarak da Olimpos’a konforlu bir şekilde ulaşabilirsiniz. Olimpos’ta konaklamayı düşündüğünüz işletmelerin birçoğunda transfer hizmeti vardır.
Olimpos Gezilecek Yerler

Olimpos Gezilecek Yerler


Gezilecek yerler

Cennet gibi doğası ile görenleri büyüleyen Olimpos şehrin gürültüsünden uzaklaşabileceğiniz, bol oksijenli havasıyla bedeninizi dinlendirebileceğiniz, masmavi sularda gönlünüzce yüzebileceğiniz Akdeniz’in favori tatil beldelerinden biridir. Yemyeşil doğası ve tarihi yapıları ile de yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olan Olimpos’a günübirlik uğrayabileceğiniz gibi birkaç günlük konaklamalarla da unutulmaz bir tatil yaşayabilirsiniz.

Yanartaş

Olimpos’un kuzeyindeki Çıralı Plajı’nın yamaçlarında bulunan Yanartaş, bu sevimli tatil beldesinde görmeniz gereken ilk yerler arasında bulunmaktadır. Burası doğal gaz sıkışması sonucunda küçük alevlerin oluştuğu yerdir. Yanartaş’a direkt araçla ulaşım yoktur. Milli Park girişine araçlarınızı bıraktıktan sonra Yanartaş mevkiine portakal ağaçları arasında 30-40 dakikalık yürüyüşle ulaşabilirsiniz. Yanartaş mevkii Olimpos’un tepesinde çam ağaçlarının arasında muhteşem bir manzaraya ve doğaya sahiptir. Yanartaş’ı doğasından öte asıl önemli yapan “sonsuz ateş” veya “Olimpos’un sönmeyen ateşi” adı verdiren, yüzyıllardır kayalar arasından sızan gaz ile oluşan alevlerin hiç sönmeden yanmasıdır.

Olimpos Antik Kenti

Likya’nın kayda değer antik kentleri arasında bulunan Olimpos Antik Kenti, Kemer’e sadece 40 kilometre mesafededir. Kesin kuruluş tarihi bilinmeyen Olimpos Antik Kenti’nin geçmişinin MÖ 2. yüzyıla kadar dayandığı düşünülmektedir. O yıllarda kullanılan Likya sikkelerinde Olimpos adı geçmektedir. Olimpos Antik Kenti’nin kalıntıları orman içinde bulunmaktadır. Kalıntıların etrafı ağaçlar ve çalılarla çevrilidir. Bölgede fazla kazı çalışması yapılmadığından yerin altındaki kalıntıların büyük çoğunluğuna ulaşılamamıştır. Yeraltında binlerce kalıntının bulunabileceği düşünülmektedir. Olimpos, Antik Kent’in içinden geçen derenin iki yanına kurulmuştur. Kentteki kalıntılar Güney ve Kuzey Nekropol olarak adlandırılmıştır. Güney Nekropol’de 300’den fazla mezar keşfedilmiştir. Nehrin öbür tarafındaki Kuzey Nekropol’de 100’den fazla mezar bulunurken konut alanları da vardır. Bu bölgede ayrıca Piskoposluk Sarayı, Tapınak, Bazilika yer almaktadır. Bu iki bölge Roma döneminde yapılan bir köprü ile birbirine bağlanmıştır.

Çıralı

Olimpos Beydağları Milli Parkı içerisinde bulunan Çıralı, Olimpos’ta görülmesi gereken önemli yerlerden biridir. Üç kilometre uzunluğundaki Çıralı Sahili’nin bir ucunda Olimpos, diğer ucunda ise Yanartaş bulunmaktadır. Dünyanın en iyi plajları arasında gösterilen Çıralı fıstık çamları ve okaliptüs ağaçlarıyla çevrili muhteşem bir doğaya sahip olmanın yanı sıra etrafı antik kentlerle çevrelenmiş durumdadır. Çıralı kendine özgü bitki türleriyle ve caretta carettalarıyla Olimpos’un en önemli ve en özel yerlerinden biridir. Çıralı’da Olimpos’un adeta simgesi olan caretta carettaların üreme alanları bulunmaktadır. Sahilin kuzeyindeki Karaburun mevki 70-160 kg ağırlığında ve 90-120 cm boyutlarında caretta caretta’lara ev sahipliği yapmaktadır. Nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan kaplumbağalar temmuz ve ağustos ayları arasında karaya çıkarak yumurtalarını bırakmaktadır. Çıralı’nın sahil kesimi sit alanı olduğu için el değmemiş doğası ve tertemiz denizi ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Ulupınar

Olimpos sınırları içinde küçük bir yerleşim yeri olan Ulupınar, Çıralı ile beraber Olimpos’a yolunuz düştüğünde mutlaka uğramanız gereken huzurlu bir köy görümündedir. Ulupınar gerek doğasıyla gerek tarihî dokusuyla muhteşem bir güzelliğe sahiptir. Ulupınar, Toros Dağları’nın zirvesinden gelen yaz aylarında buz gibi akan suyuyla ünlüdür. Ulupınar gezinizde size buram buram çam kokusu eşlik eder. Özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği Ulupınar’da yerel tatları deneyebileceğiniz restoranlar ve konaklama için ağaç evlerin olduğu tesisler bulunmaktadır. Bu tesisler yıl boyunca kesintisiz hizmet vermektedir. Akdeniz mutfağının bütün zenginlikleri bulabileceğiniz restoranlarda doğa ile iç içe alabalığınızı yiyebilir, çayınızı yudumlayabilirsiniz. Sabah erken saatlerde gelirseniz mis gibi orman havasında kahvaltı keyfi yaşayabileceğiniz Ulupınar, en iyi mola yerlerinden biridir.

Tahtalı Dağı (Olimpos Dağı)

Olimpos Dağı olarak da bilinen Tahtalı Dağı, Beydağları Milli Parkı içindedir. Olimpos’un en çok ziyaret edilen yerleri arasında gösterilen Tahtalı Dağı denize yakın ve yüksek olmasıyla bölgeye oldukça hâkim konumdadır. 2.365 metrede yüksekliğindeki Tahtalı Dağı’nın zirvesiyle Olimpos’u birleştiren teleferik bulunmaktadır. Olimpos Teleferiği dünyanın ikinci en uzun, Avrupa’nın ise en uzun teleferiği olma özelliğini taşımaktadır.  “Sea to Sky” sloganıyla anılan Olimpos Teleferiği ile 10 dakikada Tahtalı Dağı’na ulaşabilirsiniz. Dağın zirvesinde keyifli zaman geçirebileceğiniz açık ve kapalı restoranlar, seyir terası ve zirve panoraması bulunmaktadır.

Ceneviz Koyu

Olimpos’ta denizin tadını doyasıya çıkarabileceğiniz bir diğer koy Ceneviz Koyu’dur. Olimpos’a  beş kilometre mesafede bulunan Adrasan ve Olimpos arasında bulunan Ceneviz Koyu; bakir kalmış muhteşem doğası ve tertemiz suları ile tatilcilerin uğrak noktasıdır. Koya sadece Adrasan’dan hareket eden teknelerle ulaşabilirsiniz. Geçmiş dönemlerde Cenevizlilerin gemilerinin burada durmalarından dolayı koya Ceneviz Koyu adı verilmiştir. Ceneviz Koyu’nda otel ya da kalabileceğiniz herhangi bir tesis bulunmamaktadır. Ceneviz Koyu’nda şeker ve tansiyon gibi birçok rahatsızlığa iyi geldiği düşünülen çamur banyosu yapılabilmektedir. Suyun 20 metre altını rahatlıkla görebildiğiniz Ceneviz Koyu’nda caretta caretta kaplumbağalar ile karşılaşılabilir, bu muhteşem anı ölümsüzleştirmek için sualtı kameranızla çekim yapabilirsiniz. Olimpos’a gelen yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerin başında gelen koyda yeşilin ve mavinin en güzel tonlarını görebilir, bol bol yüzebilirsiniz.

Phaselis

Tekirova köyü yakınlarında bulunan Phaselis, Kemer’e 12 kilometre uzaklıktadır ve eski bir Likya antik kentidir. Büyük İskender, Pers, Rodos Krallığı hâkimiyetinde kalmış Phaselis’in tarihi MÖ 7. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Phaselis Bizans döneminde piskoposluk merkezi olarak kullanılırken MÖ 693 yılında Rodoslular tarafından liman şehri olarak kurulmuştur. Olimpos Beydağları Milli Parkı içindeki Phaselis Antik Kenti’nde Savaş Limanı, Kuzey Limanı ve Güney Limanı olmak üzere üç liman bulunurken ayrıca Nekropol, Antik Su Kemeri, Hadrianus Agorası, Domitian Agora, Hadrianus Kapısı ve 1.500 kişilik kapasiteye sahip Phaselis Antik Tiyatrosu gibi ünlü kalıntılar bulunmaktadır. Phaselis tarihiyle ünlü olduğu gibi doğal güzellikleriyle de ünlüdür. Çam ağaçlarıyla çevrili plajı ve muhteşem deniziyle özellikle yaz aylarında yoğun ilgi görmektedir. Phaselis’e kara yolundan gelebileceğiniz gibi Kemer’den kalkan tur tekneleri ile de ulaşabilirsiniz. Phaselis Antik Kenti’ne 15 Nisan-2 Ekim tarihleri arasında 08.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilmesine izin verilirken 3 Ekim-14 Nisan tarihleri arasında 08.00-17.00 saatleri arasında giriş yapabilirsiniz. Antik Kent’e giriş ücreti 20 TL’dir. Müzekart geçerlidir.

Olimpos'ta nerede ne yenir?

Seyahatleri renklendiren en önemli detaylardan biri de gidilen yerdeki yemekleri denemek ve öne çıkan mekânları keşfetmektir. Yemyeşil doğası ve el değmemiş denizi ile beğeni toplayan Olimpos’ta karnınızı doyurabileceğiniz ve yöreye özgü lezzetleri tadabileceğiniz mekânlar bulunsa da sahil bölümü sit alanı olarak koruma altında olduğu için yeme içme mekânları bu bölgede bulunmamaktadır.
Buradaki pansiyon sahiplerinin birçoğu aynı zamanda seracılık ile uğraşmakta oldukları için kendi yiyeceklerini üreterek misafirlerine taze olarak sunarlar. Öğle vaktinde birçok tatilci denizde veya etrafı keşifte olduğu için pansiyonlar kahvaltı ve akşam yemeği olarak iki öğün hizmet vermektedir.
Öğlen karnınız acıktığında Olimpos’un birçok yerinde karşınıza çıkacak gözlemeciler imdadınıza yetişecektir. İster peynirli, ister kıymalı, isterseniz yörenin otları ile hazırlanan gözlemeler sacda pişirilerek sıcak sıcak servis edilir. Yanına yayık ayranı ya da nar suyu söyleyebilir, söğüş salata ile öğününüzü daha doyurucu hale getirebilirsiniz. Yörük Evi Gözleme ve Altıntaş Gözleme Olimpos’un en meşhur gözlemecileri olarak ünlenmiştir. Olimpos’ta balık ve deniz ürünlerinin en tazesini bulabilir, hem öğlen hem de akşam yemeklerinde midelerinizi şenlendirebilirsiniz. Çeşit çeşit zeytinyağlı mezenin yanına söyleyebileceğiniz kalamar tava, karides güveç ve levrek ile karnınızı doyurabilir, yanında içkiniz ile keyifli bir akşam geçirebilirsiniz. Olimpos pansiyonlarının restoranlarında ev yemeklerini denemenizi; ızgara, kebap ve pide çeşitlerinin tadına bakmanızı öneririz. Kadir’in Ağaç Evleri’nde elde açılan ve taş fırında pişirilen incecik pizzaları tadabilir Hangar Restoran’ın sulu ev yemekleri ile sağlıklı beslenebilirsiniz. Akdeniz mutfaklarının en güzel örneklerini Olimpos’un yanı başındaki Çıralı ve Ulupınar’daki restoranlarda bulabilirsiniz. Denize sıfır konumu ile damaklarınızı şenlendirecek lezzetleri Çıralı’daki Karakuş Restaurant’ta deneyebilir, kiremitte alabalık yemek için Ulupınar’daki Tropik Restaurant’ı tercih edebilirsiniz.
Olimpos’ta gece hayatı

Olimpos’ta gece hayatı


Olimpos’ta gece hayatı

Olimpos’un hareketli bir gece hayatı yerine kafa dinlemek ve huzur bulmak isteyenlerin tercih ettiği bir belde olması ve doğa ile iç içe yapısı nedeniyle akşamları sakinlik hâkimdir. Kendine has müzik tarzları ve ambiyansları ile Olimpos barlarını daha çok gençler tercih etmektedir. Kadir Ağaç Evleri içerisinde yer alan Öküz Bar Olimpos’ta gece hayatı denince akla gelen ilk adreslerden biridir. 00.00’dan sonra sınırsız müzik eşliğinde eğlenebileceğiniz ve içkinizi yudumlayabileceğiniz mekânda DJ performansları da göz doldurmaktadır. Sakinlikten sıkıldıysanız ve canınız dans etmek istiyorsa Öküz Bar gece 03.00’e kadar hizmet vermektedir. Olimpos barlarından bir diğeri olan Hangar Kadir Ağaç Evleri ikinci eğlence mekânıdır. Öküz Bar’a göre daha sakin ortamı ile orta yaş ve üzerindeki kişiler tarafından tercih edilen Hangar’da yemek sonrası kokteylinizi sipariş vererek canlı müzik eşliğinde gece 00.00’a kadar arkadaşlarınızla sohbet edebilirsiniz.
Orange Bar gece ışıklar içerisinde eğlencenin tadını çıkarabileceğiniz sevdiklerinizle birlikte keyifli zaman geçirebileceğiniz mekânlar arasındadır. Düzenlediği birbirinden başarılı konserlerle de Olimpos gece hayatında önemli bir yere sahip olan Orange Bar, beldenin en sevilen mekanları arasındadır.  Canlı müzik eşliğinde sosyalleşebileceğiniz mekânlardan bir diğeri ise Cafe Kaktüs’tür. Otantik bahçesinde içkinizi içerken Sütlü Kakao grubunun parçaları eşliğinde akşamınıza keyif katabilirsiniz. Canlı müzik grupları ile adından söz ettiren Eski Yeni Bar Olimpos’ta gençlerin uğrak mekânları arasındadır. Türkü severlerin buluşma noktası olan Divasa Türkü Bar ise Olimpos’un tek türkü barı olarak öne çıkar. Olimpos’ta çadırda veya karavanda kalıyorsanız akşamları arkadaşlarınızla keyifli sohbetler edip doğanın melodisine kulak verebilir, cırcır böcekleri eşliğinde ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Akşamları sahile indiğinizde özellikle yaz aylarında kalabalık bir ortamla karşılaşmanız mümkün.