TatilCity.NETTatilCity.NET

Onikişubat Gezi Rehberi

Kahramanmaraş’ın iki merkez ilçesinden biri olan Onikişubat, ildeki en kalabalık ilçelerdedir. İl merkezinde yer alan Onikişubat, 2012 yılında kabul edilen büyükşehir yasasıyla ilçe statüsü almıştır. Diğer merkez ilçe ise Dulkadiroğlu’dur. 2012 yılında kabul edilen yasayla birlikte Kahramanmaraş’ın merkezinde yer alan mahalleler, köyleri ve belde belediyeleri; Onikişubat ve Dulkadiroğlu ilçelerine bağlanmış ve bu iki yeni belediye kurulmuştur.Kahramanmaraş il merkezinin zengin tarihi, Onikişubat ilçesinin de tarihini oluşturmaktadır. İlçe, Milattan Önce 2000 ile 1200 yılları arasında Hitit, daha sonra Milattan Önce 720 ile 612 yılları arasında Asur ve Urartu, Milattan Önce 612 ile 333 arasında Pers ve Helen, Milattan Önce 192 ile Milattan Sonra 395 arasında Büyük Roma İmparatorluğu’nun egemenliğinde kalmıştır. 1086’da Anadolu Selçuklu Devleti’ne geçen yöre, Emir Buldacı tarafından fethedilmiştir. Adından 1136’da Danişment ve 1172’de de Musul Atabegi Nurettin Zengileri egemenliğine giren bölge, 1259’da Kilikya Ermenilerinin kontrolüne geçmiştir. 1337’te Memlukluların Halep Valiliği'ne bağlı olan yörede, daha sonra Dulkadiroğulları Beyliği kurulmuştur. Bölge, 1515’te Osmanlı topraklarına dahil olmuştur. 1. Dünya Savaşı esnasında bir süre işgale uğrayan bölge, Kuvayi Milliye tarafından işgalden kurtarılmıştır.

Onikişubat’a nasıl gidilir?

Kahramanmaraş’ın iki merkez ilçesinden biri olan Onikişubat, kolay ulaşım olanaklarına sahiptir. İlçeye karayolu, havayolu ve demiryolu ulaşımı bulunmaktadır. Kahramanmaraş Havalimanı’nın hemen yanında olan ilçeye, havalimanından yaklaşık 15 dakikada gidilebilmektedir. Havalimanı servis araçları, taksi, kiralık araç ve belediye otobüsleriyle ilçeye ulaşım mevcuttur. Büyük şehirlerden Onikişubat’a havayolu aracılığıyla gitmek isteyenler, THY ve özel havayolu firmalarının seferleriyle ilçeye kolaylıkla ulaşabilmektedir.Büyük şehirler başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir tarafından şehirlerarası otobüslerle ulaşılabilen Onikişubat ilçesi, Ankara’ya 590, İstanbul’a bin 40, Adana’ya 180, Gaziantep’e 80, Kayseri’ye 270, Malatya’ya ise 220 kilometre mesafede bulunmaktadır. Ayrıca demiryolu ağında da yer alan ilçeye trenle de gidilebilmektedir.

Onikişubat’ta doğa sporları

Coğrafi yapısı doğa sporlarına uygun olan Onikişubat’ta; doğa yürüyüşü, bisiklet ve dağcılık gibi aktiviteler yaygındır. Onikişubat Belediyesi’nin yaptırdığı büyük yürüyüş yolu ve bisiklet pisti, ilçede en yaygın aktivitenin yürüyüş ve bisiklet turları olmasını sağlamıştır. Hemen hemen hiç eğimi olmayan bu parkur, Avşar Mahallesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Kılavuzlu Barajı’ndan başlayan sekiz kilometre uzunluğundaki parkur, buradaki su kanalı boyunca devam eder. Genişliği üç metre olan asfalt bisiklet yolunun yanı sıra 1.5 metre genişliğindeki kauçuk yürüyüş yolu da aynı rotayı izlemektedir. Onikişubat’ta doğa yürüyüşleri için en çok tercih edilen yerlerden biri de Başkonuş Yaylası’dır. Deniz seviyesinden yüksekliği bin 300 metre olan ve ormanla kaplı olan bu yaylada keyifli yürüyüşler yapılabilir. Burada ayrıca kamp, festival ve şenlik gibi etkinlikler de yapılmaktadır.

Onikişubat’ta gezilecek yerler

Kahramanmaraş Kalesi

Onikişubat ilçe merkezindeki bir tepenin üzerinde bulunan kale, Hitit döneminden kalmadır. Kahramanmaraş Kalesi’nin, Hitit Komutanı Tarhon’ın kenti ele geçirmesi anısına inşa edildiği sanılmaktadır. Kale dikdörtgen planlı olup, dış burç kesme taştan, iç burç ise moloz taştan inşa edilmiştir. Güney tarafında çift kanatlı bir kapının yer aldığı kale, Roma zamanında onarılmıştır. Osmanlı döneminde de birkaç kez onarım geçiren kale, oldukça güzel bir Kahramanmaraş manzarasına sahiptir. Bugün kale surlarının içinde yer alan parkta; çay bahçeleri, oyun alanları ve piknik yerleri mevcuttur.

Abdülhamit Han Camii

Onikişubat’ın Abdülhamit Han Mahallesi’nde yer alan camii, Mercimek Tepe Caddesi’nde bulunmaktadır. Türkiye’nin en büyük camileri arasında yer alan yapı, 34’üncü Osmanlı Padişahı Abdülhamit Han anısına 2011’de inşa edilmiştir. Caminin kapasitesi 20 bin kişiliktir. Kahramanmaraş ilindeki en büyük cami olma özelliğini taşıyan yapı, görülmeye değer bir yeni dönem eseridir.

Ceyhan Köprüsü

Onikişubat’in görülmesi gereken tarihi yapılarından Ceyhan Köprüsü, ilçe merkezine 10 kilometre mesafede bulunmaktadır. Eski Kahramanmaraş Göksun yolu üzerindeki Ceyhan Nehri’nin üzerindedir. 15’inci yüzyılın ikinci yarısında yapıldığı sanılan Ceyhan Köprüsü, 154 metre uzunluğu ve altı sivri kemeriyle ilgi çekmektedir. Orijinal halini bugüne kadar korumayı başarmıştır.

Kapalı Çarşı

Onikişubat ilçe merkezinde bulunan Kapalı Çarşı, 16’ncı yüzyıl sonlarına doğru yapılmıştır. Yaklaşık 120 dükkana ev sahipliği yapan çarşı içinde bulunan dua kubbesi oldukça ilgi çekicidir. Günümüzde halen kullanılan tarihi Kapalı Çarşı’daki dükkanlar yoğun ilgi görmektedir.

Taşhan Çarşısı

Onikişubat ilçe merkezinde yer alan Kapalı Çarşı’nın yakınlarında bulunan Taşhan Çarşısı, Dulkadiroğlu döneminde yapılmıştır. İki katlı bir yapı olan Taşhan Çarşısı, 2007 yılında restore edilmiştir. Çarşının ortasında bir avlu vardır. Halen faaliyette olan bu tarihi yapı, imalat yeri ve depo olarak kullanılıyor.

Döngel Mağaraları

Birbirine bağlı üç ayrı mağaradan meydana gelen Döngel Mağaraları, Onikişubat ilçe merkezine 50 uzaklıktaki Döngel köyündedir. Tavandan tabana 10 metre yüksekliği bulunan mağaralardan çıkan çağlayan eşsiz bir görüntü oluşturmaktadır. Tekir mevkiinden gelen güçlü bir su, bu mağaralardan çağlayan şeklinde çıkmaktadır. Mağaraların çevresinde yer alan çınar ve ceviz ağaçlarının altı mesire yeri olarak değerlendirilmektedir. Bölgede ayrıca kamuya ait bir izci kampı da mevcuttur.

Başkonuş Yaylası

Onikişubat’ın en güzel yaylası olan Başkonuş, ilçe merkezine 55 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. İlçe sınırında olan yayla, Andırın karayolu üzerindedir. Sır Barajı’na da ev sahipliği yapan Başkonuş Yaylası’nda baraj sularının mavisi ile doğanın yeşilliği müthiş bir uyum içindedir. Bu eşsiz güzellik, aynı zamanda temiz ve bol oksijenli havasıyla her yıl yoğun ziyaretçi almaktadır.

Yavşan Yaylası Tabiat Parkı

Onikişubat ilçe merkezine 36 kilometre mesafede bulunan yayla, tabiat parkı olarak tescillenmiştir. 65 civarında bitki türüne ev sahipliği yapan Yavşan Yaylası Tabiat Parkı, doğal su kaynakları bakımından da zengin olup, mutlaka görülmesi gereken doğa güzelliklere sahiptir.

Yeşilgöz Mesire Alanı

Onikişubat’ın en çok tercih edilen mesire yeri konumundaki Yeşilgöz Mesire Alanı, Menzelet Baraj yolu üzerinde bulunmaktadır. Mesire yerinde, dağın altından 45 metre derinlikten kaynayan suyun meydana getirdiği Yeşilgöz Göleti görülmeye değerdir. Söğüt ve çınar ve ağaçlarıyla kaplı bölgede, doğal güzellikler içinde keyifli bir piknik yapılabilir.

Onikişubat’ta nerede ne yenir?

Kahramanmaraş yemek kültürünün özelliklerini taşıyan Onikişubat ilçesinde, ünlü Maraş dondurması yaygın olarak tüketilmektedir. İlçede öne çıkan yemekler ise mumbar, mercimek köftesi, borani, dövme pilavı ve içli köftedir. Ayrıca Maraş çöreği, ekşili aya sulusu, Maraş samsa ve sucuğu, fıstık ezmesi, tarhana ve paça çorbası gibi lezzetler de ilçede yaygındır.Onikişubat’ta bulunan restoran ve lokantalarda bu yöresel lezzetleri tadabilirsiniz. İlçenin en çok beğenilen restoranları; Sefa Pide, Tatlı Çiğköfte, Tontonlar Mangal Keyfi, Güneş Pide ve Lahmacun Fırını, Fidan Kardeşler Lokantası, Şato Et Evi, Melita Çiğköfte, Paşam Döner, Altınşiş Kebapevi, Çıtır Unlu Mamulleri, Mrs Ocakbaşı Restaurant, 46 Döner, Yaprak Bazlama, Tad Yaman Çiğ Köfte, Kavurmacı Serdar Usta, Edemiz Ocakbaşı, Kebap Cücük, Petek Pide Lahmacun, Çelebihan Közde Künefe ve Katmer ve Köylüm Yöresel olarak sıralayabiliriz. 

Onikişubat’ta gece hayatı

Kahramanmaraş’ın iki merkez ilçesinden biri olan Onikişubat’ta canlı bir gece hayatı mevcuttur. Burada bulunan bar, pub, gazino, disko ve gece kulübü gibi mekanlarda geç saatlere kadar eğlenebilirsiniz. Onikişubat’ta canlı müzik performanslarının sahnelendiği eğlence mekanları ve kafeteryalar özellikle tercih edilmektedir. İlçenin öne çıkan mekanlarını; Dolunay Coffee, Akın Coffee Bakery, Han Cafe, Roca, Eskici Kahve Evi, Arnys Cafe, Mavera Cafe Pastane, Yaşar Ice ve Elis Cafe olarak sayabiliriz.