TatilCity.NETTatilCity.NET

Ortahisar Gezi Rehberi

Ortahisar Gezi Rehberi

Ortahisar Gezi Rehberi


Ortahisar Gezi Rehberi

Trabzon’un merkez ilçe konumundaki en büyük ilçesi Ortahisar, tarihi ve kültürel yapısıyla öne çıkmaktadır. Batısında Akçaabat, doğusunda Yomra, güneyinde Maçka ve Düzköy ilçeleri ile çevrili olan Ortahisar, 189 kilometrekare yüzölçümüne sahiptir. Eski bir yerleşim yeri olan Ortahisar, merkezinde ve sahil boyunca çok sayıda kale kalıntısına ev sahipliği yapmaktadır. Yaklaşık 4 bin yıl önce kurulan kentin ilk yerleşimcilerinin Orta Asya'dan Kafkasya yolu ile Trabzon'a gelen Türk kavimleri olduğu belirtilmektedir. Milet, Pers, Roma, Bizansl ve Komnenos hakimiyetinin ardından 26 Ekim 1461’de Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlı topraklarına katılan Ortahisar, dünyanın ünlü gezginlerden Marco Polo, Evliya Çelebi, Charles Texier ve Fallmerayer'in de durak noktalarından biri olmuştur. Kentin tarihi İpek Yolu üzerinde bulunması, eski dönemlerden bu yana önemli bir geçiş merkezi olduğunu göstermektedir.
Aynı zamanda önemli bir kentsel ve kültürel mirasa sahip olan Ortahisar, sanatı ve sanatkarları ile de meşhurdur. Bakıra şekil veren ustalar; burada hasır bilezik, telkari ve kazazlıktaki becerileriyle sanat tarihinde önemli bir yere sahiptirler. Nitekim Trabzon bezi, Kanuni Sultan Süleyman döneminde sarayın vazgeçilmez giysilerinden biri olmuştur. Öte yandan ahşap işçiliğinin ağırlıklı olarak camilerde görülebilecek özgün örnekleri de mevcuttur. Horon ve kemençenin halk kültüründe önemli bir yeri olan Ortahisar’da; tarih, kültürel doku, yakında yer alan doğa harikası yaylalar ve bitki örtüsü, geleneksel el sanatları ve yemekler, fıkralar önemli değerler olarak dikkat çekmektedir.

Ortahisar’a nasıl gidilir?

Trabzon’un merkez ilçesi konumundaki Ortahisar’a ulaşmak oldukça pratiktir. Türkiye’nin pek çok yerinden ulaşım olanaklarına sahip olan Ortahisar’a, Karadeniz Bölgesi’nden gelmek isteyenler tüm kentlerden otobüs seferleri aracılığıyla ulaşabilirler. Diğer bölgelerden Ortahisar’a ulaşmak için ise en kolay ulaşım havayolu ile gerçekleşmektedir. İlde yer alan Trabzon Uluslararası Havalimanı’na büyük şehirlerin hepsinden uçak seferleri düzenlenmektedir.
Ortahisar’da doğa sporları

Ortahisar’da doğa sporları


Ortahisar’da doğa sporları

Trabzon’un merkez ilçesi Ortahisar’da, yoğun kentleşme nedeniyle doğa sporlarına uygun alanlar sınırlıdır. İlçe sınırlarında yer alan Boztepe Mesire Yeri’nde piknik yapmanın yanı sıra doğa yürüyüşleri yapılabilmektedir. Ancak il genelinde bulunan ve çoğu uzakta olmayan birçok doğa sporu alanı mevcuttur. Trabzon genelinde, doğa yürüyüşleri, dağcılık, jeep safari, yamaç paraşütü, kano ve rafting gibi pek çok spor yapılabilmektedir. Doğa yürüyüşleri ve dağcılık için Kulin Dağı’nı da kapsayan Kulindağı Yaylası - Figanoy Yaylası ve Lişer Yaylası arasındaki parkur oldukça tercih edilmektedir. Dağcılık için en uygun rota ise Uzungöl-Demirkapı-Karakaya bölgesidir. Yamaç paraşütünün de yapılabildiği Trabzon’da en ünlü rotalardan biri il merkezine 10 kilometre uzaklıkta yer alan Akyazı Uçuş Tepesi’dir. Ayrıca Akçakale tepesi, Varoz tepesi, Düzköy Haçka tepesi ve Uzungöl tepesi de öne çıkmaktadır.
Ortahisar’da gezilecek yerler

Ortahisar’da gezilecek yerler


Ortahisar’da gezilecek yerler


Atatürk Köşkü

Trabzon’un Ortahisar ilçesinde gezilebilecek yerlerin başında Atatürk Köşkü gelmektedir. İlçenin Soğuksu Mahallesi’nde bulunan yapı, 19’uncu yüzyılda Konstantin Kabayanidis tarafından yazlık ev olarak yapılmıştır. Binanın Atatürk Köşkü olması ise Haziran 1937’de Trabzon’u ziyaret eden Mustafa Kemal Atatürk’ün konaklamasının ardından gerçekleşmiştir. Atatürk, tüm mal varlığını Türk ulusuna armağan etme kararını da bu köşkte kaldığı süre içinde almıştır. Çam ağaçları ve çiçekler ile süslü bir bahçeye sahip olan beyaz köşk, muhteşem görünümü ile hayranlık uyandırmaktadır. Titiz taş işçiliği ile dikkat çeken köşk, bodrum katı dahil toplam dört kattan meydana gelmektedir.

Ayasofya Müzesi

Trabzon’un önemli tarihi yapıları arasında yer alan Ayasofya Müzesi, Ortahisar ilçe merkezine iki kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. 1238 ile 1263 yılları arasında Komnenos Kralı I. Manuel Komnenos’un inşa ettirdiği Ayasofya Kilisesi, Bizans’ın son döneminin en önemli yapıları arasındadır. İç duvarlarında dini figürlerin yer aldığı kilisenin yanında bir de kule yer almaktadır. Bu kula 1427 yılında yapılmıştır. 1461’de Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u fethinin ardından camiye dönüştürülen Ayasofya Kilisesi, günümüzde müze olarak hizmet vermektedir.

Trabzon Müzesi

Yapılışının üzerinden yüz yılı aşkın bir zaman geçen binada hizmet veren Trabzon Müzesi, Ortahisar ilçe merkezinde Zeytinlik Caddesi’nde bulunmaktadır. Yapının inşası 1900’lerde Banker Kostaki Teophylaktos isimli bir Rum tarafından gerçekleştirilmiştir. Ulusal kurtuluş yıllarında karargah olarak kullanılan bina, aynı zamanda 1924’te Mustafa Kemal Atatürk’ün Trabzon ziyareti esnasında eşi Latife Hanım ile konakladığı mekandır. Mimarisi ile ilgi çeken yapı, 2001 yılında müzeye dönüştürülmüştür. Giriş katında Roma ve Bizans dönemlerine dair heykellerin sergilendiği müzenin birinci katında etnografik eserler görülebilir. Bahçesinde heykellerin yer aldığı müzenin ikinci katı ise idari kattır.

Küçük Ayvasıl Kilisesi

Ortahisar merkezinde Maraş Caddesi’nde bulunan Küçük Ayvasıl Kilisesi, 7’nci yüzyılda inşa edildiği sanılan bir yapıdır. Trabzon’un bugüne kadar en iyi korunan yapıları arasında yer alan kilise, 1923 yılına kadar kullanılmıştır. Günümüzde boş duran bu tarihi yapının giriş kapısı üzerinde Bizans kabartması ve kitabesi yer almaktadır. İç duvarlarındaki freskler görülmeye değerdir.

Çarşı Camii

Trabzon’un önemli tarihi yapılarından bir diğeri olan Çarşı Camii, Ortahisar merkezi Kemeraltı semtindeki Çarşı Mahallesi’ndedir. Buradaki bedestenin karşısında bulunan cami, 1839’da dönemin Trabzon Valisi Osman Paşa tarafından yaptırılmıştır. İldeki en büyük cami olma özelliğine sahip olan yapının altı dükkan olarak kullanılmaktadır. Titiz taş işçiliğiyle ilgi gören camide, kurşun ile kaplı kubbe dikkat çekmektedir. İbadete ve ziyarete açık olan Çarşı Camii görülmeye değerdir.

Trabzon Kalesi

Trabzon’daki Roma dönemi eserleri arasında bulunan Trabzon Kalesi, Ortahisar ilçe merkezinde yer almaktadır. Yukarı hisar, iç kale ve aşağı hisar bölümleri olmak üzere üç bölümden meydana gelen Trabzon Kalesi’nin, Milattan Sonra 5’inci yüzyılda Roma zamanında yapıldığı tespit edilmiştir. Günümüzde halen iyi bir durumda olan kalede muhteşem bir şehir manzarası izlenebilmektedir.

Boztepe Mesire Yeri

Ortahisar ilçe merkezine iki kilometre mesafede yer alan Boztepe Mesire Yeri, kent merkezindeki doğal güzelliklerden biridir. Deniz seviyesinden 250 metre yüksekte bulunan mesire yeri, çam ağaçları ile kaplıdır. Yemyeşil doğasıyla Trabzonluların uğrak noktalarından olan Boztepe Mesire Yeri, yeme içme tesislerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Ortahisar’da nerede ne yenir?

Trabzon’un merkez ilçesi olan Ortahisar, ilin zengin yemek kültürünü taşıyan mekanlara sahiptir. Bölgede yaygın olan hamsinin yanı sıra kara lahana ve mısırın da yöre mutfağında önemli bir yeri vardır. Lezzeti ve kalitesiyle bilinen Trabzon tereyağı ve peynirinden yapılan kuymak da bölgenin öne çıkan lezzetlerinden biridir. Ortahisar’da mısır çorbasının ayranlı ve yoğurtlu çeşitlerinin yanı sıra lahana çorbası, etli lahana sarması ve kara lahana yemeği yaygındır. Ayrıca hamsili lezzetlerin de bolca tüketildiği ilçede; hamsili pilav, hamsi kuşu, pazılı hamsi tava, hamsili kaygana, hamsili bulgur pilavı, hamsi çitlemesi ve sebzeli hamsi gibi yemekler çok tüketilmektedir. Ayrıca haluşka, Trabzon hurmalı tart, muhlama, gongoş sarması, pazı tavası, Hamsiköy sütlacı, balkabağı tavası, huliya ve mamzana da Ortahisar’ın restoranlarında servis edilmektedir. Trabzon hurmalı keki, kuymak, Akçaabat köftesi, Trabzon peynirlisi, Trabzon burmalısı, laz böreği ve hodan böreğinin de damakları şenlendirdiği Ortahisar’da çok sayıda restoran ve lokantada bu lezzetleri tadabilirsiniz.
Ortahisar’da öne çıkan lezzet duraklarını; Tophane Camii sokak üzerinde bulunan meşhur Tarihi Kalkanoğlu Pilavcısı, Uzun Sokak üzerinde yer alan Beton Helva, Ticaret Mektep Sokak üzerinde hizmet veren Pekünlü Pide, İpekyolu Caddesi üzerinde faaliyet gösteren Bordo Mavi Balık ve Belediye Caddesi’nde bulunan ünlü köfteci Cemil Usta olarak sıralayabiliriz. Bunların yanı sıra Ortahisar’da yer alan çok sayıdaki restoranda en lezzetli Trabzon yemeklerini tadabilirsiniz.
Ortahisar’da gece hayatı

Ortahisar’da gece hayatı


Ortahisar’da gece hayatı

Gece hayatının çok aktif olmadığı, ancak aynı zamanda bir öğrenci kenti olduğu için bazı seçeneklerin de bulunduğu Ortahisar’da, gecenin ilerleyen saatlerine kadar eğlenilebilecek mekanlar mevcuttur. Trabzon’un merkez ilçesi konumundaki Ortahisar’da ve çevresinde bulunan bu mekanlar ağırlıklı olarak bar, gece kulübü, meyhane, pub gibi işletmelerdir. Kentte en çok tercih edilen mekanları Retto, Mey Bar ve Cıngıl Bar olarak sıralayabiliriz. Hafta sonu canlı müzik performanslarının sergilendiği Barikat ise daha çok gençler tarafından tercih edilmektedir.