TatilCity.NETTatilCity.NET

Osmangazi Gezi Rehberi

Osmangazi Gezi Rehberi

Osmangazi Gezi Rehberi


Osmangazi Gezi Rehberi

Bursa’nın en büyük metropol ilçesi olan Osmangazi, Uludağ’ın eteklerinde konumlanmıştır. Doğuda Gökdere Vadisi’nden başlayan ilçe, batıda Nilüfer Deresi ile yeni Mudanya yolu, kuzeyde Katırlı Dağları, Nilüfer Çayı ve Bursa Ovası'nı içine almaktadır. Yüzölçümü bin 165 kilometrekare olan ilçenin deniz seviyesinden yüksekliği ortalama 150 metre civarındadır. Mudanya Limanı’na 31, Gemlik’e 30, Yalova’ya 74 kilometre mesafede yer alan Osmangazi; İstanbul, İzmir ve Eskişehir yollarının kesiştiği noktada bulunmaktadır. Tarihi geçmişi oldukça eskilere dayanan bölge, yapılan arkeolojik araştırmalara göre Milattan Önce 4000 yıllarından beri çok sayıda uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Bölgeye dair kesinleşen bilgiler Milattan Önce 700'lü yıllara uzanmaktadır. Bölgenin isminden Homeros, Mysia diye bahsetmektedir. Bugün bölgede Mysia yerleşimine işaret eden Misi (Gümüştepe) ve Misebolu olmak üzere iki köy vardır.
Bursa ismi, kentin kurucusu Bithinya Kralı Prusias'dan gelir. Zamanla bu isim Prusa ve Bursa olmuştur. Millattan Sonra 385 ile 1326 arasında Bizans egemenliğinde olan bölge, 550'li yıllarda ipek üretimine sahne olmaya başlamıştır. Aynı dönemde doğal sıcak suları nedeniyle küçük bir kaplıca kenti inşa edilmiştir. 1307’de Osman Bey’in kuşattığı Bursa, epey süren bu kuşatmanın ardından 6 Nisan 1326 günü Osman Bey'in oğlu Orhan Bey tarafından imparator topraklarına katılmıştır. 1335’te Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti Bursa'ya taşınmış ve şehirde büyük çaplı imar faaliyetleri başlamıştır. Bursa alındığında şehir sadece hisar içinden ibaret alanı kapsarken, Orhan Gazi kenti hisarın dışına çıkarıp Orhan Gazi Külliyesi'ni inşa ettirmiştir. Surların dışında cami, hamam, imarethane, medrese ve darüşşifa gibi kamu binaları yapılmıştır. Konut alanları da bu yapıların çevresinde inşa edilmiştir. Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethetmesinin ardından Bursa'nın aktif rolü sona ermiş ve yönetim merkezi özelliğini yitirmiştir.
Bölgede Roma ve Bizans zamanlarından kalan yapı bulunmamaktadır. Şehri çevresindeki surların ilk kez Bithynialılar tarafından inşa edildiği, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde ise onarılarak kullanıldığı sanılmaktadır. Osmanlı’nın ilk 200 yılında büyük gelişmeler kaydeden Bursa, çok sayıda mimari yapı ile süslenmiş, medrese ve bilim dünyasının merkezi olmuştur. I. Murat döneminde inşasına başlanan Hüdavendigar Külliyesi, l. Beyazıt'ın yaptırdığı Yıldırım Külliyesi, I. Mehmet (Çelebi) zamanında başlayarak II. Murat döneminde inşası tamamlanan Yeşil Külliyesi kentin gelişimini büyük oranda etkileyen ve halen varlığını sürdüren büyük yapılardır. Cumhuriyetin kurulmasının ardından yeniden gelişme sürecine giren kentte 1960'lardan sonra sanayi de kayda değer bir gelişme göstermiştir. Bursa şehir merkezinin en önemli bölgesi olan Osmangazi, gezilip görülmesi gereken çok sayıda tarihi ve doğal güzelliğe sahiptir.

Osmangazi’ye nasıl gidilir?

Bursa’nın en büyük ilçesi konumunda olan Osmangazi’ye ulaşım oldukça kolay olup birden fazla seçeneği içermektedir. İstanbul'a 155 kilometre uzaklıkta bulunan ilçeye, Osmangazi Köprüsü üzerinden rahatlıkla ulaşılabilmektedir. Bursa’nın Ankara’ya uzaklığı ise 380 kilometre olup, karayolu ulaşımı kolaydır.
Havayolu aracılığıyla Osmangazi’ye ulaşmak isteyenler ise Bursa Yenişehir ve İstanbul Sabiha Gökçen havalimanlarını kullanabilirler. Bu havaalanlarından ilçeye ulaşım karayolu seçenekleriyle oldukça pratiktir.
Ayrıca İstanbul'dan kalkan deniz otobüsleriyle de Osmangazi’ye gidilebilmektedir. Deniz otobüsleriyle Bursa'ya gidildikten sonra 17 kilometrelik kısa bir karayolu yolculuğuyla Osmangazi'ye ulaşmak mümkündür.
Osmangazi’de doğa sporları

Osmangazi’de doğa sporları


Osmangazi’de doğa sporları

Osmangazi ilçesinde ve Bursa’da yapılabilecek çok sayıda doğa sporu vardır. Mağaralar, kanyonlar, longoz ormanları, göl ve göletler, şelaleler, sahiller ve milli parklar barındıran kentte yapılabilecek başlıca sporlar; dağcılık, kano, bisiklet, rafting, tırmanış, yelken, mağaracılık, motor sporları, kayak, dalış, izcilik, tenis, hava sporları ve su sporları gibi etkinliklerdir. Özellikle doğa yürüyüşleri için uygun ortamlara sahip olan bölgede, tırmanış ve kayak da tercih edilen sporlar arasındadır.
Osmangazi’de gezilecek yerler

Osmangazi’de gezilecek yerler


Osmangazi’de gezilecek yerler

Bursa’nın metropol ilçelerinden olan Osmangazi’de gezilebilecek çok sayıda tarihi ve doğal yer bulunmaktadır. Bursa gezi rehberlerinde de genişçe yer verdiğimiz bu yerlerin, Osmangazi sınırları içinde bulunanları sizin için derledik. Bunların yanı sıra yakın konumda bulunan Bursa’nın gezilecek yerleri listesi oldukça zengin seçenekler içermektedir. Bursa’ya her yıl gelen milyonlarca turistin ziyaret ettiği tarihi ve doğal güzelliklerin başlıca olanları; Bursa Kalesi, Bursa Hisarı, Atatürk Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Osmangazi ve Orhangazi Türbeleri, I. Murat Türbesi, Pars Bey Türbesi, Çakır Ağa Hamamı, Şehzade Mustafa Türbesi ve Bedesten gibi yerlerdir.

Bursa Kalesi

Diğer ismi Saltanat Kapısı olan Bursa Kalesi, Milattan Önce 7’nci yüzyılda bölgeye yerleşen Bitinyalılar tarafından inşa edilmiştir. Milattan Önce 327’de bağımsız bir krallık haline gelen Bitinyalılar aynı yıllarda kaleyi yapmıştır. Bölgedeki en eski yapılardan biri olan Bursa Kalesi; Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde kullanılmıştır. İmparatorluklara ev sahipliği yapan kale, bu zengin tarihinden bugüne birçok kalıntı taşımıştır. Bursa Kalesi içinde, Roma dönemine ait bazı sütunlar, kitabeler, lahit parçaları, adak ve mezar steli vardır. Ayrıca heykel kaidelerinin de yer aldığı kale, blok ve moloz taştan yapılmıştır. Bursa Kalesi’nin kapıları ise beş tane olup, bunlar; Yer, Zindan, Pınarbaşı, Hisar ve Kaplıca kapılarıdır. Bursa Kalesi’nin yanında ziyaret edilebilecek Osmanlı Evi Müzesi, Gökdere Medresesi, Kent Müzesi, Ördekli Kültür Merkezi, Haraççıoğlu Medresesi, Karabaş-ı Veli Dergâhı, Irgandı Köprüsü, Balibey Hanı, Galle Hanı ve Muradiye Hamamı gibi yapılar da kentin öne çıkan belli başlı değerleridir.

Osmangazi Türbesi

Osmangazi’de görülmesi gereken bir diğer önemli tarihi yapı olan Osmangazi Türbesi, 1258 ile 1324 yıllarında yaşayan Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin gömüldüğü yerdir. Osman Gazi, Bursa kuşatması esnasında, oğlu Orhan Bey’e kent içindeki kubbeli yapı olan bu bölgeye gömülmesi talimatını vermiştir. Vasiyeti üzerine Osman Gazi, Gümüşlü Kümbet ismiyle bilinen Sainte Elie adlı Bizans manastırının şapeli üzerine inşa edilen bu türbeye defnedilmiştir. Sekizgen plana sahip olan türbenin üzeri kubbe ile örtülmüştür. Küçük bir mihraba sahip olan Osman Gazi Türbesi’nde 15 tane sanduka bulunmaktadır. Ortada bulunan sedef kakmalı ahşap sandukada Osman Gazi yatmaktadır.

Abdal Köprüsü

Bursa’da orijinal özelliklerini büyük oranda koruyan yapılar arasındaki Abdal Köprüsü, Osmangazi ilçesinde bulunmaktadır. Orijinal halinde 12 gözesi ve 5.2 metre genişliği olan Abdal Köprsü, Nilüfer Çayı üzerinde yer almaktadır. Kesme taşlarla inşa edilen köprünün orta kısmı su seviyesinden 4.5 metre civarında yüksekliktedir. Daha önceleri araç trafiğine de açık olan köprü, 1978’de bu niteliğini kaybetmiştir. Restorasyondan geçirilen köprü, günümüzde 11 tane göze sahiptir.

Botanik Park

Osmangazi merkez Soğanlık Mahallesi’nde yer alan Botanik Park, binlerce bitkiye sahip, havası temiz, spor ve yürüyüş alanlarıyla kentte nefes alınabilecek yerlerin başında gelmektedir. Her gün binlerce kişinin ziyaret ettiği park; şekilli bitki bahçeleri ile ilgi çekmektedir. Parkta yer alan üç adet gölet ve çocuk oyun alanları, özellikle çocuklu ailelerin burada keyifli vakit geçirmesini sağlamaktadır.

İnkaya Çınarı

Yaklaşık olarak 600 yıllık olan İnkaya Çınarı, Uludağ yolu üzerinde bulunmaktadır. İsmini Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk köylerinden biri olan İnkaya’dan alan çınar, neredeyse Osmanlı’nın tüm dönemlerine şahitlik etmiş yaşlı bir anıt gibidir. Çapı üç metre, yüksekliği ise 35 metre olan İnkaya Çınarı, sadece bölgede değil, Türkiye’de de en yaşlı ağaçlardan biridir.

Osmangazi’de nerede ne yenir?

Bursa’nın yemek kültürünün özelliklerini taşıyan Osmangazi ilçesinde, yöresel lezzetlerin yanı sıra Türk ve dünya mutfağının seçkin lezzetlerini yiyebileceğiniz çok sayıda restoran bulunmaktadır. Bölgenin meşhur yemeği İskender kebap olup, ayrıca kestane şekeri de buradan ününü dünyaya duyuran bir lezzettir. Öte yandan buraya özgü cevizli lokum da ününü Türkiye geneline yaymış bir lezzettir. Oldukça eski bir tarihi bulunan Osmangazi’de, mutfak kültürü geçmiş medeniyetlerin izlerini taşımaktadır. Bölgede öne çıkan diğer yöresel lezzetler ise Sultan Tabağı, Uludağ Tatlısı, Uludağ Ezmesi, Ciğer Sarması, Damat Paçası ve Dede Çorbası gibi tatlardır. Osmangazi’de restoran olarak birçok seçenek mevcuttur.

Kebapçı İskender (Mavi Dükkan)

Osmangazi’nin sevilen ve en çok tercih edilen restoranlarının başında Kebapçı İskender (Mavi Dükkan) gelmektedir. Bursa’nın meşhur lezzeti İskender, 1867’da İskender Efendi’nin hünerli ellerinden doğmuştur. Bu restoranı işletenler ise İskender Efendi’nin torunlarıdır. Atatürk Caddesi’nde Tayyare Kültür Merkezi yanında yer alan Kebapçı İskender’i mutlaka öneririz.

Demir Amca

Et dönerin ve İskender’in meşhur olduğu Osmangazi’de tavuk dönerde iddialı bir marka da vardır. Bölgenin en iyi tavuk dönercisi olarak bilinen Demir Amca, tavuk dönerin lezzetini başka bir yerde bulamayacağınız bir şekilde sunmaktadır. Döneri nasıl hazırladığını sır gibi saklayan Demir Amca, Tahir Caddesi’nde yer almaktadır.

Ömür Köftecisi 1965

Tarihi adından da anlaşılacağı gibi 55 yıllık olan Ömür Köftecisi, halihazırda kurucusunun oğulları tarafından işletiliyor. Ulu Camii'nin yanında olan köfteci, yıllardır kalitesinden ödün vermeden hizmetini sürdürmektedir.

Rumeli Kardeşler Sofrası

Burası her ne kadar bir esnaf lokantası olarak bilinse de her kesime hitap eden çok zengin menüye sahip bir restorandır. Vardar Caddesi’nde yer alan Rumeli Kardeşler Sofrası’nda Osmanlı mutfağından bugünün yemeklerine kadar her çeşit lezzeti bulmanız mümkün.

Tarihi Abdal Fırını

Bir fırından ötesi diyebileceğimiz Tarihi Abdal Fırını, tahinli pidesi ve Bursa simidiyle meşhur bir yerdir. Bölgede yapacağınız bir gezide, mutlaka mola vermeniz gereken yerlerden biri olmalıdır. Fırın Tuzpazarı Mahallesi Abdal Caddesi’nde yer almaktadır.

Darüzziyafe

Farklı lezzetler arayanların, Osmanlı ve Türk yemeklerini tadabileceği bir restorandır. 2. Murat Caddesi’nde bulunan Darüzziyafe’de; şerbet, fukara keşkülü ve Muradiye çorbası en çok sevilen lezzetlerdir.
Bunların yanı sıra Izgara çeşitleri ve İnegöl köftesiyle ünlü Çiçek Izgara, Kayhan Çarşısı’nda bulunan Yeşil Pideli Köfte, kestane şekerinin en ünlü markası Kafkas, Arap Şükrü Sokağı’nda yer alan balık ustası Vira Balık, özellikle yaprak ciğeri çok sevilen Ciğerci Tahsin gibi restoranlar da Osmangazi’nin ünlü diğer mekanlarıdır.
Osmangazi’de gece hayatı

Osmangazi’de gece hayatı


Osmangazi’de gece hayatı

Hareketli ve canlı bir gece hayatına sahip olan Bursa’nın en büyük ilçesi Osmangazi’de her zevke uygun eğlence mekanı bulmak mümkündür. Akşam saatlerinden gece geç saatlere kadar ister hareketli bir ortamda eğlenmek isteyin isterseniz de bir meyhanede sakin bir gece yaşamak isteyin, bunların hepsini Osmangazi’de yapabilirsiniz.

Sess 16 Club

Türkiye’deki çok sayıda ilde şubeleri bulunan gece kulübü Sess Club’ın Osmangazi’de de şubesi bulunmaktadır. Bursa’da oldukça ünlü olan bu mekan Uludağ yolu üzerinde yer almaktadır. Kapılarını gece saat 00.00 sıralarında açan kulüp, sabaha kadar kesintisiz müzikle hizmet vermektedir. Burası DJ performanslarının yanında ünlü sanatçıları konserine de ev sahipliği yapmaktadır.

Bongo Bar

Kentte eğlence ve oyun alanlarıyla ünlü Reşat Oyal Kültür Park’ın içerisinde bulunan Bongo Bar, canlı müzik ile ünlü bir mekandır. Çok sayıda müdavime sahip olan bu bar, hafta sonları canlı müzik için özellikle tercih edilmektedir. Fiyatları makul düzeyde olan mekan, rezervasyonla müşteri kabul etmektedir.

Arap Şükrü Sokağı Meyhaneleri

Şarkılara konu olan ünlü Arap Şükrü Sokağı, muhteşem meyhanelere sahiptir. Bu uzun sokağın sağ ve sol tarafında yer alan meyhanelerde, keman ve darbukalarıyla masaları dolaşan müzisyenler, konukların keyifli vakit geçirmesini sağlamaktadır. Farklı bir ruha sahip olan bu otantik sokakta bir meyhaneye uğrayıp ortamın tadını çıkarmanızı öneririz. Genellikle deniz ürünlerini sunan bu meyhanelerde harika mezeler de içkilerinize eşlik edecektir.

Gagalini Gedikli Meyhanesi

Bursa’nın en ünlü meyhanesi olan Gagalini Gedikli Meyhanesi, Kükürtlü Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Karides cızlaması ile meşhur bu mekanda mezelerin yanı sıra yemekler de oldukça lezzetlidir. Canlı müziğin yanı sıra fasıl da dinleyebileceğiniz meyhanede, sakin ama eğlenceli bir gece geçirebilirsiniz.

Anadolu Evi Fasıl Restoran Bar

Mülkiyeliler Birliği’nin Bursa Şubesi Lokali olarak hizmet veren bu mekan, Tophane surlarında yer almaktadır. Mekanda Osmanlı-Türk mutfağının lezzetleri oldukça kaliteli bir şekilde hazırlanmaktadır. Akşamları canlı müzik de dinleyebileceğiniz Anadolu Evi Fasıl Restoran Bar’da; doğum günü, aile ve arkadaş toplantıları gibi etkinlikler de yapılabilmektedir.