TatilCity.NETTatilCity.NET

Oylat Gezi Rehberi

Bursa Oylat Gezi Rehberi

Bursa Oylat Gezi Rehberi


Oylat Gezi Rehberi

Bursa’nın İnegöl ilçesine bağlı bir belde olan Oylat; yeşil dokusu, kaplıcaları ve şifalı sularıyla adeta cennetten bir köşe gibidir. Oylat deresinin şelaleler oluşturarak geçtiği vadide; gürgen, çam, meşe, ıhlamur, kestane, çınar ve kavak ağaçları ahenkli bir görüntü oluşturmaktadır. Eşsiz bir manzarası bulunan bölge, ziyaretçilerine doyumsuz güzellikler sunmaktadır. İnegöl’ün Hilmiye köyünde bulunan Oylat Kaplıcası; Bursa kent merkezine 70, İnegöl'e ise 27 kilometre mesafede yer almaktadır. Burası tertemiz havası ve muhteşem güzellikleriyle oldukça ilgi çeken yerlerden biridir.
Tarihi oldukça eski dönemlere dayanan Oylat bölgesinde bulunan para kalıntıları, buradaki kaplıcanın geçmişinin Roma dönemine kadar gittiğini göstermektedir. Mimari stili Roma hamamlarına benzeyen kaplıcanın, bugüne kadar varlığını sürdüren sarnıç ve küplerinden Romalılarca kullanıldığı anlaşılmaktadır. Romatizma, ağrılı sinir hastalıkları, çocuk felci, nevralji, nefrit ve siyatik gibi hastalıklara iyi gelen kaplıca, banyo ve su içi masajlarla kullanılmaktadır.
Fazla büyük olmamasına rağmen oldukça kalabalık bir yer olan Oylat köyünün pazarı da ünlüdür. Çeşit ballar, erişte, bitki çayı, tarhana, yöresel meyvelerden elma, armut, ıhlamur çiçeği, ceviz, kuşburnu gibi doğal ve ev yapımı ürünlerin bulunabildiği pazar, görülmesi gereken yerler arasındadır. İnegöl’ün bu eşsiz beldesindeki gezilip görülebilecek yerleri sizin için derledik.

Oylat’a nasıl gidilir?

Ulaşım olanakları oldukça gelişmiş olan Oylat, Marmara Bölgesi’nin güneyinde olup İnegöl ilçe merkezine 27 kilometre mesafededir. Bursa Eskişehir karayolu üzerinde yer alan Oylat ve Oylat Kaplıcaları’na, karayolu başta olmak üzere deniz ve havayolu aracılığıyla da ulaşmak mümkündür. İstanbul’dan 240, Ankara’dan 380 kilometre mesafede yer alan Oylat; Marmara Denizi’ne 100, Uludağ’a 130, Bursa Yenişehir Havaalanı’na ise 50 kilometre uzaklıktadır.
Kendi aracınızla Oylat'a gitmek isterseniz, önce Bursa'nın İnegöl ilçesine gitmeniz gerekiyor. Oradan sekiz kilometre sonra Domaniç-Tavşanlı yol ayırımına girerek, 11 kilometrelik yolculuğun ardından Oylat'a ulaşabilirsiniz. Eğer otobüs kullanmayı düşünüyorsanız, Bursa'dan İnegöl’e, buradan da minibüslerle Oylat'a ulaşmanız mümkün. Havayolunu kullanmak isteyenler ise Bursa Yenişehir Havalimanı’na inip, oradan 50 kilometrelik bir yol kat etmeleri gerekiyor. Havaalanından Bursa şehir merkezine geçerek, oradan karayoluyla Oylat’a gidebileceğiniz gibi doğrudan VİP servislerle de havalimanından Oylat'a ulaşabilirsiniz.
Bursa Oylat Doğa Sporları

Bursa Oylat Doğa Sporları


Oylat’ta doğa sporları

Bursa’nın bu muhteşem beldesi, doğa sporları için oldukça uygun bir coğrafyaya sahiptir. Mağarası, şelalesi ve kaplıcalarıyla ünlü Oylat’ta, trekking, fotoğrafçılık ve yüzme başta olmak üzere çok sayıda aktivite yapılabilmektedir. Çeşitli dernek ve kulüplerin bölgede düzenlediği etkinliklere katılabileceğiniz gibi bölgede bireysel olarak da doğa sporları yapma imkanına sahipsiniz.
Oylat Mağarası ve Oylat Şelalesi doğa yürüyüşleri için en çok tercih edilen noktalardır. Burada ıhlamur, çınar, kestane, meşe ve çam ağaçlarının arasından dereleri ve köprüleri geçeceğiniz orta zorlukta harika parkurlar mevcuttur. Muhteşem bir manzaraya sahip olan bölgede yürüyüş sırasında fotoğraflar çekerek o anları ölümsüzleştirebilirsiniz. Oylat belde merkezinden harekete geçerek, orman içi patikalardan, dere kenarından ve köprülerden geçerek şelaleye ulaşabilirsiniz. Şelalenin hemen ardından dik bir çıkış bulunmaktadır. Buradan Saadet köyü yolu takip edilerek farklı bir rotadan Oylat merkeze geri dönülebilmektedir. Yürüyüşün verdiği yorgunluğu ise kaplıcalarda vereceğiniz mola ile üzerinizden atabilirsiniz.
Bursa Oylat Gezilecek Yerler

Bursa Oylat Gezilecek Yerler


Oylat’ta gezilecek yerler

Oylat Şelalesi

Oylat Deresi’nde yer alan bu güzellik; çam, ıhlamur, meşe, gürgen, çınar ve kestane ağaçlarıyla donanmış vadinin ortasında bulunmaktadır. Derenin kenarından yürüyerek ulaşılabilen Oylat Şelalesi, yaklaşık iki saatlik yürüyüşün ardından yorulmanıza değecek bir manzara ile sizi karşılamaktadır. Ahşap köprüleri ve serin suyuyla muhteşem bir görselliğe sahip olan şelale, özellikle mevsim dönümlerinde olağanüstü bir güzelliğe bürünmektedir.

Oylat Mağarası

Sivrikaya Tepesi’nin meydana getirdiği derin kanyonun ağzında yer alan Oylat Mağarası, merdivenlerle inilen bir mağaradır. Üç tane galerisi bulunan mağaranın uzunluğu 665 metre, yüksekliği ise 95 metre kadardır. İnegöl ilçe merkezine 17 kilometre uzaklıktaki Hilmiye Mahallesi sınırlarında yer alan Oylat Mağarası, kanyonun yamacına asılı duruşuyla benzersiz bir görüntüye sahiptir. Bursa’nın ikinci büyük mağarası olan Oylat, oldukça yüksek bir neme sahiptir. Bu nedenle merdivenlerini hızlıca çıkmanın pek mümkün olmadığı mağarada, yer yer sarkıt ve dikitler bulunmaktadır. Mağaranın üst kısmındaki sular damlataş havuzlarına damlamaktadır. Sıcaklığı 14 ila 18 derece arasında değişen mağarada yaz aylarında da kış aylarında da sıcaklık değerleri birbirine oldukça yakındır. Her ne kadar 665 metre uzunluğa sahip olsa da hızlıca gezilemeyen Oylat Mağarası’nda en az bir saat kalmanızı öneriyoruz.

Oylat Kaplıcaları

Etrafı ormanlarla kaplı bir vadide bulunan Oylat Kaplıcaları, her ne kadar Akdeniz iklimine yakın olsa da karasal iklim özelliklerini daha fazla göstermektedir. Kaplıcaların bulunduğu yer deniz seviyesinden 840 metre yüksekte olup, çevresinde çam ve kayın ağaçlarından oluşan doğal bir örtü vardır. Kaplıca olarak kullanılmasının yanında aynı zamanda mesire alanı olarak da değerlendirilen Oylat Kaplıcaları, her mevsim gidilebilecek bir konumda bulunmaktadır. İçilebilir olan 40 derecelik suya sahip kaplıcaların tedavi edici özellikler taşıdığı belirtilmektedir. Kaplıca suyunun romatizma, idrar yolları rahatsızlıkları ile kadın hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir. Roma döneminden bugüne kadar kullanılan kaplıcalarda ayrıca sauna, havuz, fizik tedavi ve masaj gibi çok sayıda aktivite alanı da bulunmaktadır.

Oylat Vadisi

Oylat Deresi’ni de kapsayan vadi, İnegöl’ün en güzel bölgelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Temiz havası ve yemyeşil doğasıyla huzur arayanlar açısından bölgenin en çok tercih edilen yerleri arasında bulunan Oylat Vadisi, her mevsim ziyaretçi çekmektedir. Burada yer alan Orman İşletmesi Piknik Alanı’nda piknik yapma imkanı da vardır. Ayrıca Oylat köy pazarı ziyaret edilerek, köylülerin doğal ve ev yapımı ürünleri satın alınabilmektedir.

Oylat yemek kültürü

Oylat mutfağı bir yandan Osmanlı saray kültürünün etkisini diğer yandan da bölgedeki zengin tarihten gelen farklı kültürlerin izini taşımaktadır. Oldukça zengin olan bölge mutfağında; kağıt kebabı, İnegöl köftesi, haşhaşlı ekmek ve yöreye özel incir dolması öne çıkmaktadır. Ayrıca hünkarbeğendi, pideli kebap, ciğer sarması, hoşmerim tatlısı, cevizli lokum, fırında süt helvası da bölgede yaygın olarak tüketilen lezzetler arasındadır.
Oylat'ta bu lezzetleri tadabileceğiniz çok sayıda restoran yoktur. Beldede bulunan alabalık lokantası, köfteci, kasap, büfe gibi sınırlı sayıdaki mekanda yine de lezzetli yemekler yiyebilirsiniz. İnegöl köftesini tatmak isteyenler Bursa İnegöl yolunda bulunan restoranları tercih edebilirler. Bunlar arasında bulunan Orhan İnegöl Köftecisi en sevilen restoranlardan biridir.
Osmaniye Gece Hayatı

Osmaniye Gece Hayatı


Oylat’ta gece hayatı

İnegöl’ün bu huzur dolu beldesinde ne yazık ki gece hayatı pek aktif değildir. Burada konaklamak isteyenler gece hayatını kendi imkanlarıyla renklendirmeye çalışmaktadır. Gündüz saatlerinde doğa yürüyüşü yapanlar akşam saatlerinde piknik alanlarında küçük çaplı dinletiler düzenleyerek keyifli vakit geçirebilirler.