TatilCity.NETTatilCity.NET

Pakistan Gezi Rehberi

Başkenti İslamabad olan Pakistan’ın diğer büyük şehirleri arasında; Karaçi, Lahor, Ravalpindi, Haydarabad, Multan ve Peşaver bulunur. Karaçi, Pakistan’ın en büyük ve en gelişmiş şehri olarak öne çıkar. Uluslararası havaalanı da bulunan şehir, ticaretin de kalbi konumundadır.  Daha çok kutu tipi binalarıyla bilinen Haydarabad ise ülkenin gelişmiş diğer şehridir. Pencab bölgesinin başşehri kabul edilen Lahor bir endüstri ve ticaret merkezi olarak bilinmektedir. Pakistan ziyaretçilere birçok şey vaat eden bir ülkedir. Dünyanın en yüksek ve etkileyici dağlarından, Moğol İmparatorluğu cazibesini taşıyan mimarisine kadar kültürel zenginliği, tarihi birikimi, ve müzikal mistik dünyası ile diğer dünya ülkelerinden ayrılan Pakistan, size farklı bir hayatın kapılarını açacaktır.

Pakistan’da gezilecek yerler

Lahor Kalesi

Eski Babür mimari örneklerini görebileceğiniz Lahor Kalesi, büyüleyici yapısı ve görkemli mimarisi ile kendine hayran bırakıyor. 1981 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne giren kale, Badshahi Camii’nin tam karşısında Lahor kentindedir. 1566 yılında yaptırılan kale içinde 21 anıt ve iki müze bulunuyor. Pakistan geziniz sırasında bu ülkenin tarihi hakkında birçok bilgi edineceğiniz Lahor Kalesi, ilk görmeniz gereken yerler arasındadır.

Şalemar Bahçeleri

Üzerinde Lahor Kalesi gibi tarihi yapılar bulunan Şalemar Bahçeleri, Babür tarzında bir bahçe kompleksi olarak tanımlanabilir. 1637 yılında İmparator Şah Cihan tarafından yatırılan Şalemar Bahçeleri görkemli güzelliği ve mistik havası ile UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne girmeye hak kazanmıştır. ‘’Pers cennet bahçesi’’ olarak tasarlanan bahçenin güzelliği hayranlık uyandırıyor. Babür İmparatorluğu’nun sanata ve estetiğe verdiği önemin ülkedeki birçok örnekten biri olan Şalemar Bahçeleri, Pakistan serüveninize farklı bir deneyim katacaktır.

Badshahi Camii

Güney Asya’nın ikinci büyük camisi olma özelliği taşıyan Badshahi Camii, 17. Yüzyılda altıncı Babür İmparatoru Ebul Muzaffer Muhyidden Muhammed tarafından yaptırılmıştır. Pakistan’ın en önemli dini yapılarından biridir. Badshahi Camii, günlük ibadetlerin yanı sıra halk tarafından bayramlaşma yeri ve Cuma namazlarının kılındığı bir ibadet merkezi konumundadır. Bu tarihi yapının büyüklüğü ise gerçekten hayret vericidir. Yaklaşık 276 bin metrekare alan üzerine kurulu cami, 110 bin kişilik kapasiteye sahiptir. Asya kıtasının en büyük camilerinden biri olan cami, taşıdığı bu özelliğin hakkını fazlasıyla veriyor. Her bir minaresinin uzunluğu 60 metre olan cami, Lahor şehrinde ziyaret eyaletinde yer alıyor. Sahip olduğu bu özellikleri nedeniyle hem ibadet merkezi hem de turizm merkezi olan Badshahi Camii, her yıl yerli ve yabancı birçok turisti ağırlamaktadır.

Göl Saiful Muluk

Pakistan’ın güneyinde Kağan Vadisi’nde yer alan Göl Saiful Muluk, deniz seviyesinden 3 bin 224 metre yükseklikte yer alan bir göldür. Dinginliğiyle ve huzur veren atmosferi ile eşszi bir doğa harikası olan Göl Saiful Muluk, ülkenin en yüksek göllerinden biri olarak öne çıkar. Yaz mevsimi boyunca bu muhteşem doğal güzelliğe göl yakınında bulunan Naran kasabası üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Pakistan gezinizde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunan göl çevresinde sevdiklerinizle huzur dolu bir gezinti yapabilirsiniz.

Shees Mahal Anıtı

Lahor Kalesi’ni oluşturan 21 anıttan en değerlisi konumunda olan Sheesh Mahal, ‘’Kalenin tepesindeki mücevher’’ olarak nitelendirilir. Anıt, imparatorluk ailesi ve yakın yardımcıları tarafından kullanılmaktadır. Aynı zamanda Lahor Kalesi Kompleksinin bir parçası olan Sheesh Mahal’in, görkemli yapısı ve muhteşem mimarisiyle UNESCO’nun Dünya Mirasları Listesi’nde yer aldığını hatırlatmak da fayda var.

Pakistan Kulesi

1960 yılında inşa edilen bir kamu anıtı olan Pakistan Kulesi, ülkenin bağımsızlığı ve Müslümanlığın simgesi olarak yaptırılmıştır. Kule sahip olduğu özellikleri ile Moğol ve İslam mimarisinin muhteşem buluşmasını gözler önüne sermektedir. 62 metre yüksekliğinde olan Pakistan Kulesi, turistler için kayda değer bir merkezdir. Beyaz mermerden yapılan tabanın anma plağında ise Kur’an ayetleri ve Allah’ın 99 ismi bulunur. Kule, ülke açısından çok sayıda siyasi olayın ve mitinglerin gerçekleştirildiği meydan olarak kullanılmaktadır. Bu özelliiği ile de ülke tarihinde önemli bir yere sahiptir.

Mohenco-daro Antik Kenti

M.Ö. 2500 yılında inşa edildiği tahmin edilen ve ülkenin en eski noktalarından biri olan Mohenco-daro Antik Kent, Pakistan’ın en büyük yerleşim yerlerinden biri olma özelliği taşımaktadır. Antik Mısır ve Mezopotamya gibi dünyanın en eski uygarlıklarına da evsahipliği yapan şehir, M.Ö. 19. Yüzyılda terk edilmiştir. Ancak şehir, söz konusu dönemden kalma kalıntıları ve yapıları ile günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.

Pakistan Anıtı

Ulusal birliği sembolize eden Pakistan Anıtı, 2005 yılında yaptırılmıştır. Pakistan’ın simge yapılarından biri olan anıt, her yıl binlerce turistin uğrak noktasıdır. Anıtta yer alan dört ana yaprak; Balochistan, Khyber-Pakhtunkhwa, Pencap ve Sindh ülkede yer alan dört bölgeyi temsil etmektedir. Anıt, İslamabad şehrini kuş bakışı görebileceğiniz bir terasa açılmaktadır. Anıtın bulunduğu alanda yer alan ünlü Bal Mumu Müzesi, Lahore Kalesi, Badshahi Camii gibi gezi noktalarına da oldukça yakındır, buraları da ziyaret edebilirsiniz.

Pakistan’da nerede ne yenir?

Altkıta'nın en zengin ve lezzetli mutfaklarından biri olan Pakistan mutfağı, belli yönleri ile Hint mutfağına benzemektedir. Altkıta mutfağının tüm özelliklerini taşıyan Pakistan mutfağında et, sebze ve bakliyat çeşitleri kullanılır. Ekmek ve pirincin vazgeçilmez öğeler olduğu Pakistan mutfağında; pirinç, haşlanmış olarak yendiği gibi kırmızı ve beyaz etlerle ve de sebze ile birlikte de tüketilir. Pakistan'da sabah kahvaltısında genellikle "Continental Breakfast" şeklinde tanımlanan ekmek, tereyağı, reçel ve yumurtadan meydana gelir. Pakistan yemeklerinde öne çıkan unsur ise, yemeklerde acı olarak kullanılan baharat çeşitleri ve zenginliğidir. Bir yemekte, altı hatta yedi çeşit baharat kullanılabilir. Ama yemeğe acılık veren kırmızıbiber ve bu baharatın miktarı olduğunu söylemeliyiz. Çin mutfağında olduğu gibi pilav hemen hemen her sofranın başyemeği konumundadır. Burada yemekler genel olarak hindistan cevizi yağıyla pişirilir. Pirinç unundan yapılan gözlemelerin de yaygın olarak tüketildiği Pakistan’da, mayalanmış hamurdan yapılan, "çapatti" veya "parata" adı verilen ve kızgın sac üzerinde pişirilen ekmek en çok tüketilen besindir. Benzer bir yiyecek olan "puri" ise bol yağda kızartılarak tüketilir. Pakistan’da öne çıkan yemekler arasında; tavuk biryani, garam masala "Baharat Karışımı", Raita, bademli tavuk, kuzu balti, Sag gosht “Ispanaklı Dana”, Zerde Pilav, Şiri hurma çeşitleri sıralanabilir.

Pakistan gece hayatı

Pakistan her ne kadar tutucu bir kültüre sahip olsa da gece hayatı Lahor gibi metropol şehirlerde oldukça hareketlidir. Gece hayatı denildiğinde akla birçok bar, gece kulübü, pub ve parti gelen Pakistan’da alkol kullanımı yasal değildir. Batı’daki yetişkinlere hitap eden gece hayatı etkinlikleri, Lahor’da kendine has biçimde şekillenmiştir. Ülkedeki gece hayatı barlar ve kulüpler yerine güneş battıktan sonra canlanan restoranlarda, popüler yemek sokaklarında ve çarşılarda sürer. Yerel lezzetlere sahip ünlü kafelerden Zouk, sufi ve gazel gibi geleneksel müzik türlerinin canlı olarak sahnelendiği Peeru’s gibi kafeler, Pakistan gezinizde iyi bir seçenek olabilir. Ülkenin Lahor gibi kentlerinde Müslüman olmayanlar için alkol tüketiminde herhangi bir kısıtlama yapılmaz. Ancak yine de ülkede asıl problem alkole güvenli bir şekilde ulaşabilmektir. Aynı durumun düzenlenen partiler için de geçerli olduğunu söylememiz gerekiyor. Özellikle Lahor’da eğlence partisi bulma konusunda biraz zorlanabilirsiniz. Yine de biraz pahalı olsa da genellikle zengin ve elit sınıfın katılabildiği nadir yeraltı partilerine katılabilirsiniz.