TatilCity.NETTatilCity.NET

Palandöken Gezi Rehberi

Palandöken Gezi Rehberi

Palandöken Gezi Rehberi - Erzurum


Palandöken Gezi Rehberi

Erzurum’un kayak merkeziyle ünlü ilçesi olan Palandöken, Türkiye’de gezilmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Özgün bir yapısı olan ilçe, kış aylarında karlarla kaplandığında harika manzaralar oluşturur. Palandöken’in en özel yanı ise yüksekliği 3 bin 185 olan dağıdır. Burada kış turizmi sonbahar aylarında başlar ve ilkbahara kadar devam eder. Volkanik yapılı dağlık bir arazisi bulunan Palandöken ilçesinde meralar da geniş yer kapladığı için hayvancılık için uygun bir coğrafyaya sahiptir. İl genelinde görülen sert karasal iklim ilçede de yaşanır; kışlar soğuk ve kar yağışlı, kısa süren yazlar ise sıcak ve kurak geçer.
Tektonik bir dağ olan Palandöken, Erzurum’un en önemli turizm merkezidir. Başköy mevkiinde bulunan kayak merkezi, her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Erzurum kent merkezinin 10 kilometre güneyinde bulunan zirvesi, en yüksek noktadır. Kış aylarında kuzey yamacında bulunan kar miktarı, kalitesi ve Türkiye’nin en uzun pistinin yer aldığı kayak merkezi, kış turizmi için en çok tercih edilen yerlerden biridir. Tırmanma için de uygun olan, ancak çeşitli tehlikeleri barındıran Palandöken Dağı’nda bazı dik parkurlar mevcuttur. Kent merkezinden dağın zirvesine en rahat şekilde kayak merkezinden geçilerek ulaşılabilir.
Palandöken Gezilecek Yerler

Palandöken Gezilecek Yerler


Kış turizminin merkezi Palandöken’de gezilecek yerler...

Palandöken Kayak Merkezi

Erzurum’un kış turizminde Türkiye’nin en ünlü yerlerinden biri olmasını sağlayan Palandöken Kayak Merkezi, yerli ve yabancı binlerce turistin gözde mekanları arasında yer almaktadır. Türkiye’nin en uzunu olan ve oldukça da geniş olan kayak pisti, buz hokeyi salonu ve farklı kış sporlarını yapmaya uygun olan bu merkez, bazı uluslararası yarışmalara ev sahipliği yapar. Kış aylarında tatil yapılabilecek en iyi yerler arasında bulunan Palandöken Kayak Merkezi; yüksek dağı, oldukça temiz havası ve farklı spor alternatifleri ile gelişmesini sürdürmektedir. Türkiye’nin en eski kayak merkezleri arasında da yer alan Palandöken, 1993’te hizmet vermeye başlamıştır. Kış turizmi için altı ay boyunca müsait olan kayak merkezi, Türkiye’de karın en uzun süre yerde kaldığı yerlerin başında gelmektedir. Tarihi ve doğal zenginlikleri bünyesinde barındıran Palandöken, eğlenceli tatillerin gözdesi durumundadır. Ayrıca burada bulunan çarşıda geleneksel ürünler satın alınabilmektedir.

Atatürk Müzesi

Palandöken ilçesinin gezilmesi gereken yerleri arasında bulunan Atatürk Müzesi, önceleri konak olarak kullanılmıştır. İçinde Mustafa Kemal Atatürk’e ait eserlerin yer aldığı müzenin adı da bu özelliğinden dolayı verilmiştir. 9. Ordu Müfettişi olarak Samsun’a çıkmadan önce Erzurum’a uğrayan Mustafa Kemal Atatürk, bugün müze olan bu yapıda konaklamıştır. Atatürk’e ait çok sayıda eserin bulunduğu müze, yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Tarihi bir konak olan müzenin toplam üç katı bulunmaktadır ve yarım olan üçüncü katıyla oldukça ilgi çekici bir görünüme sahiptir.

Yakutiye Medresesi

Her ne kadar kış turizmi ve doğal güzellikleri ile bilinse de aynı zamanda tarihi bir öneme de sahip olan Palandöken, gezilecek önemli yapılar barındırır. Bunlardan birisi olan Yakutiye Medresesi, 14’üncü yüzyılda inşa edilmiştir. Tarihi dokusu ve mimarisi ile görülmesi gereken yerler arasında bulunan Yakutiye Medresesi, yapılan araştırmalara göre Cemalettin Yakut tarafından yaptırılmıştır. Halihazırda yaklaşık 27 yıldır müze olarak hizmet veren medrese, Erzurum’da turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerler arasında bulunmaktadır.

Çifte Minareli Medrese

Palandöken’de bulunan Çifte Minareli Medrese, Anadolu Selçuklu Devleti günümüze kadar varlığını sürdüren önemli bir tarihi yapıdır. Döneminde Selçuklu hükümdarının kızı adına inşa ettirilen medresenin büyüleyici bir yapısı vardır. Kesin yapılış tarihi bilinmemekle birlikte 1200 yıllarında yapıldığına dair bulgular mevcuttur. Görkemli bir yapıya sahip olan Çifte Minareli Medrese’nin yüksekliği bu ihtişamı ortaya koymaktadır. Çinileri ile harika bir görünüm sunan medrese, bölgede ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Abdurrahman Gazi Türbesi

Özellikle inanç turizmi bakımından ilgi çeken Abdurrahman Gazi Türbesi, Palandöken’in en çok ziyaret edilen yerlerinden bir başkasıdır. Türkiye’nin farklı yerlerinden buraya gelen turistler, türbede dua eder. Sadece Palandöken’de değil, bölge genelinde de ünlü olan türbe, çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır. Abdurrahman Gazi Türbesi’nin yanı sıra Palandöken’de bulunan Toparlak Baba Türbesi ve Hacı Maksut Türbesi de ziyaret edilen yerler arasındadır.

Palandöken’de nerede ne yenir?

Erzurum mutfağının genel özelliklerini taşıyan Palandöken’de zengin ve lezzetli bir mutfak kültürü vardır. İlçede bulunan restoran ve lokantalarda en çok sevilen lezzetleri sizin için derledik.

Cağ Kebap

Erzurum’un bu ünlü yemeğini Palandöken’i ziyaret eden herkesin tatmasını öneririz. İlçenin soğuk ve karlı atmosferinde oldukça lezzetli olan bu kebap, neredeyse tüm restoranlarda yenebilir. Oğlak veya kuzu eti ile yapılan cağ kebabının yerel yönü ise adını yapılışında kullanılan şişlerden alıyor olmasıdır. Kebabın nefis tadının bir nedeni de odun ateşinde yapılmasıdır.

Şiş Köfte

İlde hayvansal gıdalarla oluşan mutfak kültürü, kış aylarının da etkisiyle et yemeklerine olan ilgiyi doğal olarak artırmıştır. Palandöken’e gidenlerin tattığı bir diğer lezzet olan şiş köfte de bölgede oldukça meşhurdur. Pek çok restoran veya lokantada tatabileceğiniz bu lezzeti Erzurum’da yapılan yayık ayranıyla birlikte yediğinizde emin olun ki bir daha unutumayacaksınız.

Kadayıf Dolması

Palandöken’de yiyebileceğiniz en lezzetli tatlılardan biri kadayıf dolmasıdır. Taze servis edildiğinde enfes bir tadı olan kadayıf dolmasını özellikle ilçeye giden yerli ve yabancı turistler tercih etmektedir. Tatlılarla arası iyi olanların gözdesi durumundaki kadayıf dolması, Palandöken’deki bazı lokanta, restoran ve pastanelerde oldukça kaliteli bir şekilde yapılmaktadır.

Yıldızkent Çıtır

Palandöken’de bu saydığımız yemekleri ve daha fazlasını tadabileceğiniz çok sayıda lokanta ve restoran hizmet vermektedir. Bunlar arasında bulunan Yıldızkent Çıtır, 2005 yılından beri hizmet vermektedir. Ürünleri taze olan restoran, geleneksel tariflere sadık kalarak yemeklerini hazırlıyor. Ev yemekleri lezzetinde sunulan Erzurum’a özgü yemekleri Yıldızkent Çıtır’da tatmanızı öneririz.

Let’s See

Palandöken Kayak Merkezi’nde hizmet veren Let's See, bölgedeki önemli lezzet durakları arasında yer almaktadır. Yabancı ve yerli turistlerin ilgi gösterdiği mekanda açık büfe restoranın yanı sıra düğün ve toplantılar için uygun alanlar da bulunmaktadır. Dedeman Otel bünyesinde hizmet veren Let’s See, kayakçıların ilgi gösterdiği mekanlardandır.

Kiremit Restaurant

Palandöken’de hizmet veren Kiremit Restaurant da yerli ve yabancı turistlerin ilgi odaklarından biridir. Harput Mahallesi Çat Yolu Caddesi üzerinde bulunan restoranda Erzurum’un meşhur lezzetlerini tüketebilirsiniz.

Divan-ı Gazi Restaurant

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından işletilen Divan-ı Gazi Restaurant, zengin menüsü ile hizmet vermektedir. Palandöken’de Abdurrahman Gazi Mahallesi 1. Türbe Sokak üzerinde faaliyet gösteren bu restoranda yöresel lezzetleri tatmanızı mutlaka öneririz. Palandöken’de ayrıca Yenişehir Lokantası, Adanalı Hasan Kolcuoğlu Restaurant, Palandöken Cafe 25 gibi mekanlarda da yöresel lezzetleri tadabilir ve çayınızı kahvenizi keyifle yudumlayabilirsiniz.
Palandöken Gece Hayatı

Palandöken Gece Hayatı


Palandöken’de gece hayatı...

Kış turizminin en çok geliştiği yerlerden biri olan Palandöken'de hareketli bir gece hayatı yaşanmaktadır. Şarkı yarışmaları, karaoke partileri ve yöresel oyunlarla daha da renklenen gece hayatında öne çıkan mekanlardan biri Rosebud Bar'dır. Ayrıca bölgede canlı müzik hizmeti veren kafe ve barların yanı sıra sıcak şarap sunan mekanlar da mevcuttur. Palandöken’deki otellerin kendi bünyelerinde organize ettikleri parti ve aktiviteler de gece hayatında önemli bir yer tutmaktadır. Palandöken’deki gece kulüplerinden Buzz Club, dans pisti ve yetenekli DJ’leriyle hareketli bir gece için tercih edebileceğiniz bir diğer mekandır. İbrahim Polat Caddesi’nde bulunan Buzz Club’ta geç saatlere kadar içkinizi yudumlayarak dans edebilirsiniz.
Palandöken’e yakın olan Erzurum şehir içi mekanları da gece eğlenceleri için tercih edilmektedir. Barlar Sokağı olarak bilinen Yukarı ve Aşağı Mumcu caddelerinde bulunan mekanlarda eğlenceli bir gece geçirebilirsiniz. Bu mekanlardan bazıları; rock müzik ile ünlü Desibel Live Bar, nezih ortamıyla tercih edilen Sosyete Bar, rock ve caz müzik dinleyebileceğiniz Abluka Sahne olarak öne çıkmaktadır.