TatilCity.NETTatilCity.NET

Pokut Yaylası Gezi Rehberi

Pokut Yaylası Gezi Rehberi

Pokut Yaylası Gezi Rehberi


Pokut Yaylası Gezi Rehberi

Yayla turizminin gelişmiş olduğu iller arasında yer alan Rize’de, en çok ziyaret edilen yaylaların başında Pokut Yaylası gelmektedir. Çamlıhemşin ilçesinde bulunan yayla, ilçe merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıktadır. Deniz seviyesinden 2 bin 32 metre yüksekte olan Pokut Yaylası, doğal güzellikleriyle bölgenin en güzel yaylaları arasında gösteriliyor. Yakınında bulunan Hazindak ve Sal yaylalarına da kolay geçilebildiği için önemli bir konuma sahip olan Pokut Yaylası, Palovit Vadisi’nin üstündeki en yüksek yaylalar arasında bulunmaktadır. İsmi Ermeniceden gelen Pokut, “rüzgarlı vadi” anlamındadır. Yaylanın sırtlarında bulunan yerleşim alanları, bulutlardan daha yüksekte muhteşem bir manzara ortaya çıkarmaktadır.
Pokut Yaylası her ne kadar Çamlıhemşin ilçe merkezine 20 kilometre mesafede olsa da yollarının engebeli olması nedeniyle bu yolu kat etmek yaklaşık iki saat sürmektedir. Yolun bir tarafı uçurum diğer tarafı ise dağlarla kaplıdır. Zorlu bir yolculuğun ardından ulaşılabilen yayla, muhteşem manzarasıyla karşıladığı konuklarının yorgunluğunu anında unutturmaktadır. Yaylaya ilk yerleşimin ne zaman olduğuna dair kesin bir bilgi olmamakla birlikte tahminlere göre ilk yerleşim 200 yıl öncesine dayanmaktadır. Yaylada halihazırda bulunan 75 civarındaki evin bir kısmı kullanılmamaktadır. Bazı evler ise konaklama amaçlı ziyaretçilere kiralanmaktadır. Pokut Yaylası’nı kullananlar ağırlıklı olarak yakında yer alan Ortan ve Konak köyünde yaşayanlardır.
Ziyaretçilerine eşsiz bir manzara sunan Pokut Yaylası, daha çok haziran ve ekim ayları arasında ziyaret edilmektedir. Deniz seviyesinden bin 800 metreden daha yüksek olan Çamlıhemşin yaylalarının aksine Pokut’ta dağlar çıplak değildir. Ağaçlarla kaplı bölgede, doğa ile iç içe bir teras manzarası konuklarını beklemektedir. Havanın açık olduğu günlerde, Pokut'tan bakıldığında çevredeki birçok yaylanın eşsiz manzarası da izlenebilmektedir. Bu yaylalar arasında yer alan ve 40 civarında evin bulunduğu Sal Yaylası, Pokut'un yanı başındadır. Yürüyerek gidilebilen Sal Yaylası’nın yanındaki Hazindak Yaylası da Pokut’la birlikte ziyaret edilen yaylalardan biridir. Çamlıhemşin’deki dere ve su zenginliğinin aksine Pokut Yaylası’nda dere yoktur. Bu da bölgede su sıkıntısı yaşanmasına neden olmaktadır. Büyük bir yayla olmayan Pokut’u gezmek birkaç saat içinde tamamlanıp, çevredeki diğer yaylalara yürünebilir. Ancak burada kafa dinleyerek doğa içinde huzurlu bir tatil yapmak isteyenler, konaklamayı tercih etmektedir. Konaklama imkanlarına sahip olan Pokut Yaylası’nda birkaç günlük de olsa bir doğa tatili yapmanızı öneririz.

Pokut Yaylası’na nasıl gidilir?

Rize’ye bağlı Çamlıhemşin ilçesinde yer alan Pokut Yaylası’na gidebilmek için öncelikle Çamlıhemşin’e ulaşmak gerekmektedir. Ardından ise Şenyuva’ya gidilmelidir. Burada yer alan Pokut yol ayrımı tabelası takip edildiğinde yaylaya yaklaşılmış demektir. Çamlıhemşin’den 20 kilometre uzaklıkta, ancak yaklaşık iki saatlik bir yolculukla ulaşılabilen Pokut Yaylası’na özel araçla gitmeyi düşünenler, altı yüksek bir arazi aracını tercih etmelidir. Çünkü yaylaya giden yol epey dik ve topraktır. Özellikle yağışlı havalarda binek araçlarla yola çıkılmamalıdır. Pokut Yaylası’nı ziyaret etmek isteyen bazı gezginler, Şenyuva’daki yol ayırımında otostop yaparak da yaylaya çıkabilmektedir. Bölgede yaygın olan otostop genel olarak güvenlidir. Pokut Yaylası’nın ziyaretçi trafiğinin yoğun olduğu yaz aylarında, haftanın bazı günleri yaylaya minibüs seferleri de düzenlenmektedir.
Pokut Yaylası’nda doğa sporları

Pokut Yaylası’nda doğa sporları


Pokut Yaylası’nda doğa sporları

Deniz seviyesinden 2 bin 32 metre yüksekliğe sahip bir yayla olan Pokut’ta, en yaygın doğa sporu trekkingdir. Burada doğa yürüyüşleri yapılabilecek pek çok parkur ve doğal ortam mevcuttur. Pokut Yaylası’nda dinlendikten sonra yakında yer alan Sal ve Hazindak yaylalarına doğru yürüyüşe çıkabilirsiniz. Pek kolay olmayan bu parkurlardan 15 kilometre boyunca devam eden Hazindak Yaylası rotası biraz daha zorlayıcıdır. Trekkingin yanı sıra fotoğraf sanatçılarının da ilgi gösterdiği Pokut Yaylası, eşsiz manzarasıyla nefis kareler yakalamaya imkan vermektedir. Yaylada birkaç gün kalmayı tercih edenler, buradaki pansiyonlarda konaklayarak çevredeki yaylalara programlı yürüyüşler gerçekleştirebilirler. Bölgede faaliyet gösteren doğa sporları kulüp ve dernekleri, sık sık yaylalar arasında yürüyüşler organize etmektedir. Yaz aylarında düzenlenen bu etkinliklere de katılabilirsiniz.
Pokut Yaylası’nda ne yapılır

Pokut Yaylası’nda ne yapılır


Pokut Yaylası’nda ne yapılır?

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Makrevis, Ortan ve Pogina köyü sakinlerinin kullandığı Pokut Yaylası; dinlenmek, doğa yürüyüşü ve kamp yapmak için ideal bir yerdir. Sık ağaç topluluklarına ev sahipliği yapan yayla, zengin biyolojik çeşitliliğinin yanında sivil mimari yapısıyla da ilgi çekmektedir. Yaz aylarında Rize’nin pek çok yerinden gelen konuklarla oldukça hareketlenen Pokut Yaylası’nda bazı yapılar restore edilerek modern bir hale getirilmiştir.
Otantik ahşap mimariye sahip güzel evlerin bulunduğu yaylada, 200 yıllık evleri görmek mümkündür. Toplamda 75 civarında evin bulunduğu yayla, 2 bin 32 metre yükseklikte özellikle gün batımında eşsiz bir manzara sunmaktadır. Bu manzara için bölgeye gidip fotoğraf çekenlerin çoğunluğu yaylada en az bir gece konaklamayı tercih etmektedir. Tüm görkemiyle Kaçkar Dağları’nın izlenebileceği Pokut Yaylası’nda dağın sisler içindeki hali ilginç görüntüler oluşturmaktadır.

Pokut Yaylası’nda nerede kalınır?

Yaz aylarında çok sayıda konuğu ağırlayan Pokut Yaylası, günübirlik ziyaretlerin yanı sıra burada konaklamak isteyenler için de çeşitli imkanlara sahiptir. Yaylada yer alan dört tane pansiyon, keyifli birkaç gün yaşamak isteyenlere hizmet vermektedir.

Plato’da Mola

Pokut Yaylası’nın en ünlü pansiyonu olan Plato’da Mola, üç katlı olup konuklarına muhteşem bir manzara sunmaktadır. Pansiyonda yapılan yemekler organiktir ve kendi yetiştirdikleri hayvanlardan elde ettikleri ürünlerden yapılmaktadır. Bu yönüyle pansiyon, yaylada konaklayanların ilk tercih ettiği yerlerden birdir.

Pokut Dağ Evi Pansiyon

Pokut Yaylası’nın yüksek bölgesinde nefis bir manzara sunan Pokut Dağ Evi Pansiyon, bir aile işletmesi olarak hizmet vermektedir. Çam ağaçlarıyla kaplı vadide yer alan pansiyonda, aşağıda kalan bulutları tepeden seyretmek oldukça keyif vericidir. Yöresel lezzetlerin yanı sıra Türk mutfağının öne çıkan lezzetlerinin sunulduğu pansiyonda, sabah kahvaltıları oldukça zengindir.

Pokut Doğa Konuk Evi

Yaylanın bir başka pansiyonu olan Pokut Doğa Konuk Evi, harika manzarayla karşılaşacağınız bir işletmedir. Mutfağıyla da öne çıkan bu pansiyonda, ev yapımı reçeller ve bahçede yetiştirilen sebzelerle yapılan yemekler oldukça lezzetlidir.  Akşamları kuzine başında içkinizi ya da Karadeniz’in meşhur çayını yudumlamak ise ayrı bir keyiftir.

Pokut Yayla Evi

Ev ortamı gibi tasarlanarak hizmet veren Pokut Yayla Evi, eşsiz manzarası ve bol çeşitli nefis kahvaltısıyla tercih edilmektedir. Akşam yemeklerinin de oldukça başarılı hazırlandığı bu pansiyonda tulum eşliğinde eğlenceli saatler geçirebilirsiniz.

Pokut Yaylası’nda nerede ne yenir?

Karadeniz mutfağının seçkin lezzetlerinin yer aldığı Pokut Yaylası’nda, süt ürünleri ve mısır unu ile yapılan yemekler yaygındır. Tereyağı, lor peyniri, kaymak, karakovan balı, çay ve mısır ekmeğinin eksik olmadığı mutfakta, ayrıca muhlama, Laz böreği, lahana çorbası, karalahana, pazı dolması ve turşular öne çıkan lezzetlerdir. Et ve sebze yemeklerinin lezzetli olduğu Pokut Yaylası’nda; çohala çorbası, husli çorbası ve kabak sütlacı ünlü yerel tatlar arasındadır. Pokut Yaylası’nda yer alan pansiyonlarda ve köy evlerinde bu yöresel lezzetleri bulmak mümkündür.
Pokut Yaylası’nda gece hayatı

Pokut Yaylası’nda gece hayatı


Pokut Yaylası’nda gece hayatı

Gece hayatının aktif olmadığı Pokut Yaylası’nda sadece eğlence üzerine hizmet veren mekan bulunmamaktadır. Ancak yaylada bulunan pansiyonlarda akşam saatlerinde müzik eşliğinde bir şeyler içerek, keyifli vakit geçirmek mümkündür. Yaylada kamp yapanlar ise geceleri kendi imkanlarıyla mini eğlence etkinlikleriyle güzel vakit geçirebilmektedir.