TatilCity.NETTatilCity.NET

Prag Gezi Rehberi

Prag Gezi Rehberi

Prag Gezi Rehberi


Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehri olan Prag, Orta Bohemya’da Vlatna Nehri üzerinde yer alır. Ortaçağ görüntüsü veren şehir, bu bozulmamış güzelliğini 2. Dünya Savaşı sırasında çok fazla zarar görmemesine borçludur. Bu nedenle barok ve gotik mimarinin en görkemli eserleri şehirde tarihi dokusunu ve yapısını kaybetmeden günümüze kadar gelmiştir. Prag, “Altın Kent”, “Şehirlerin Anası”, “Avrupa’nın Kalbi” gibi farklı isimler altında da anlatılır. Gezilecek ve görülecek yerler bakımından oldukça zengin bir kültürel birikime sahip olan Prag, adeta medeniyetler şehridir.
Birbirinden güzel meydanları, tarih kokan yapıları, köprüleri ve kaleleriyle yıllardır dünyanın en turistik şehirlerinden biri konumunda olan Prag, Ortaçağ kokan Old Town bölgesi, kendi içinde bir şehir olan Prag Kalesi, Vlatna Nehri’nde güneşi batıran Karl Köprüsü ve daha birçok destansı güzelliğiyle size unutulmaz bir seyahat imkanı sunacaktır. Prag geziniz sırasında; tarihin ayak izlerini takip ederken eğlencenin, lezzetin, alışverişin ve sanatın da tadına doyacaksınız. Şehrin kendine has lezzetlerinden farklı dünya mutfaklarına uzanan zengin menüleriyle muhteşem bir deneyim yaşarken, dünyaca ünlü mağazalardan, el yapımı geleneksel ürünler satan ufak dükkanlarda alışveriş yapabilirsiniz. Tam bir sanatseverseniz birbirinden güzel sergileri veya Kafka’nın evini ziyaret edebilirsiniz. Renkli ve hareketli gece hayatı ile Prag, dünya çapında nam salmış mekanlarında size ve sevdiklerinize eğlence dolu bir tatil seçeneği sunuyor.

Prag’da yapılacak şeyler

Prag’a gitmek isteyenler için çeşitli bilgiler… “Prag’da Yapılacak Şeyler” bu şehir hakkında turistik bir el kitabı gibi hazırlandı. “Bu yazılanlar bana yetmez” diyenler için de çok daha fazla detay içeren Prag gezi rehberi hazırladık.

tatil city

Prag Gezilecek Yerler

Prag Gezilecek Yerler


Prag’da gezilecek yerler

Orta Avrupa’nın en cazip ve romantik şehri olarak bilinen Prag’ta görmeniz gereken birçok tarihi ve doğal güzellik bulunmaktadır. Bu açıdan oldukça geniş ve zengin seçenekler sunan Prag’ta gezilecek yerleri sizin için derledik. Şehrin ziyaretçilerine sunduğu tarihsel ve sanatsal zenginliklerin tümünü saymak oldukça zor çünkü şehrin herhangi bir sokağında bile hayran kalınacak güzellikler bulmanız mümkün… Mutlaka görülmesi gereken turistik yerler her şehirde olduğu gibi Prag’da fazlasıyla var. Söz konusu yerlerin şehrin belirli bir bölümünde toplanması ise elbette yurt dışından gelen ziyaretçilerin seyahatlerinde ulaşım açısından büyük kolaylık sağlıyor. Kısacası Prag mimarisi, ambiansı ve tarihiyle adım attığınız anda büyüleneceğiniz bir şehir niteliğindedir. Muhteşem Prag geziniz için ise sadece üç gün ayırmanız yeterli olacaktır.

Old Town Meydanı

Prag’ın iki ana meydanından biri olan Old Town Meydanı, şehrin tam kalbinde bulunmaktadır. Prag’da görülmesi gereken yerlerin başında gelen ve Prag’ın en turistik yeri olan Old Town Meydanı, her yıl yerli ve yabancı birçok turisti ağırlamaktadır. Özellikle yaz mevsimlerinde meydanın boş olduğu bir saat dilimine rastlamak mümkün değildir. Meydanın bu kadar ilgi görmesindeki en büyük etkenleri  ise; meydanın tarihsel önemi, ev sahipliği yaptığı değerli yapılar ve ziyaretçilere sunduğu kafe, restoran, bar, mağaza gibi sosyal donatı alanlarının fazla olması şeklinde sıralayabiliriz. Tarihsel anlamda oldukça köklü   bir geçmişe sahip olan meydan, 10. Yüzyıldan bu yana Prag’ın kalbi olarak tanınmaktadır. Şehrin en eski meydanı olma özelliği taşıyan Old Town Meydanı, Ortaçağ’da önemli bir ticari pazar yeriydi. Tarih boyunca birçok önemli ve görkemli olaya şahitlik yapan meydanda taç giydirme törenleri ve idamlar halen günümüzde sıcaklığını korumaktadır. Bunlar arasında en çok bilinenler, Prag halkının lideri kabul edilen Jan Zelivsky’nin ve İmparator Matthias’a karşı gelen 27 liderin idam edilmesidir. Halihazırda Avrupa’nın en ünlü meydanlarından biri olmasının yanı sıra meydan, 1992’den bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Old Town Hall ve Astronomik Saat Kulesi

Old Town Hall (Eski Belediye Sarayı) ve üzerinde yer alan Astronomik Saat, Old Town Meydanı’ndadır. Burada Eski Belediye Binası’nı ziyaret edebileceğiniz gibi 70 metrelik kulenin tepesine çıkarak, muhteşem Prag manzarasını seyredebilirsiniz. Ayrıca binanın bodrum katında da nefes kesici bir yolculuk için Romanesk ve Gotik dönemlerden kalmış labirent şeklinde odalar, mağazalar ve evler vardır. Binanın tepesinde bulunan Orloj isimli Astronomik Saat ise aslında başlı başına şehrin sembolüdür. Oldukça görkemli bir imari yapıya sahip olan yapı, 1410 yılında yapılmıştır. Saatte bulunan 12 saat dilimi 12 burcu sembolize eder. Saat üç kısımdan meydana gelir.

Karl Köprüsü (Charles Köprüsü)

Prag’ın görülmesi gereken en önemli yerlerinden biri de Vlatna Nehri üzerinde yer alan Karl Köprüsü’dür. Old Town ile Prag Kalesi’ni birbirine bağlayan köprü, halihazırda yalnızca yaya ulaşımına açıktır. Şehrin sembollerinden biri olan köprü, ihtişamlı görüntüsüyle görenleri kendine hayran bırakır. 10. Yüzyılda burada yer alan tahta köprü sellerden dolayı kullanılamaz hale gelince yerine 1170 yılında Kral Vladislav tarafından Judith isimli taş bir köprü yapılmıştır. Tahta köprüyle aynı kaderi paylaşan Judith Köprüsü de 1342 yılındaki bir sel sonrası tamamen yıkılmıştır. 1357 yılında Kral Charles tarafından Karl Köprüsü’nün yapımına başlanır. 1402 yılında bitirilen köprü, 515.8 metre uzunluğa ve 9.5 metre genişliğe sahiptir. Köprünün her iki başında kuleler ve üzerinde Barok tarzda 30 adet heykel vardır.

Prag Kalesi

Lesser Town olarak adlandırılan bölgede bulunan Prag Kalesi, dünyanın en büyük kaleleri arasında yer alır. Guinnes Rekorlar Kitabı’nda dünyanın en büyük antik kalesi olarak geçen Prag Kalesi’nin inşasına 9. yüzyılda başlanmıştır. Tarih içinde Bohemya, Kutsal Roma İmparatorluğu ve Çekoslovakya devletleri tarafından kullanılan kale, hali hazırda Çek Cumhuriyeti devlet konutu olarak kullanılır. Kale denince akıllara savunmu amaçlı yapılan kocaman yapılar gelse de Prag Kalesi, birçok farklı özelliğe sahiptir. Kendi ihtişamının yanı sıra içinde birçok önemli yapıya da ev sahipliği yapan kale, resmen kendi içinde farklı bir şehir gibidir. Bu yapılar arasında Aziz Vitus Katedrali, Eski Kraliyet Sarayı, Prag Altın Yol, Aziz George Basilikası, Aziz George Manastırı, Kraliyet Bahçeleri ve Prag Kalesi Resim Galerisi bulunur.

Prag Yahudi Mahallesi

Josefov ismiyle bilinen Prag Yahudi Mahallesi, Old Town bölgesi ile Vlatava Nehri arasında yer alır. Bir Yahudi yerleşim yeri olan Prag Yahudi Mahellesi’ne yerleşim ilk olarak 10. Yüzyılda başlamıştır. Yüzyıllar içinde artan göç nedeniyle 13. yüzyılda Josefov oluşturulmuştur. 1893-1913 yılları arasında şehri, Paris’e benzer şekilde modellemek için yapılan bir girişimle bölgenin bir kısmı tahrip edilmiştir. Bu olaydan sonra 20. yüzyılın başlarında bölgenin büyük bir çoğunluğu yeniden inşa edildiği için eski yerleşim biriminin tam olarak neye benzediği henüz bilinmiyor.

Prag’ta nerede ne yenir?

Prag, mutfak olarak çok ünlü bir şehir kabul edilmese de şehirdeki restoranlarda Çeklere ait özel lezzetler bulmak mümkündür. Dünya mutfaklarından özellikle Avusturya ve Macaristan lezzetlerine de rastlayabileceğiniz Prag mutfağında geleneksel menüler genellikle çorba ile başlar ve ana yemek olarak et içeren yemeklerden tadabilirsiniz. Prag’ın kendine ait bir kahvaltı kültürü yoktur. Diğer Avrupa şehirlerinde olduğu gibi reçel ve kızarmış ekmekle karşılaşacaksınız. Ancak kahvaltı için birbirinden farklı sokak atıştırmalıklarını denemek veya güzel bir kafede sandöviç yiyebilirsiniz. Bizdeki pastane kültürüne Prag’ta da rastlayabilirsiniz. Fransız kreplerine benzeyen Çek pan kekleri birbirinden farklı tatlı ve tuzlu çeşitleri ile kahvaltı için iyi alternatif olabilir.
Prag’da öğle ve akşam yemeklerinde aynı yemek çeşitleri tercih edilse de günün ana öğünü olarak öğle yemekleri de görülür. Öğlen saatlerinde şehirdeki restoranlar oldukça kalabalıktır. Gulaş çorbası, patates ve karışık sebzelerden yapılan Bramboracka çorbasını seçebilirsiniz. Patates, mantar ve sirkeden oluşan Kulajda çorbası da bölgeye özgü lezzetler arasındadır. Çek mutfağının en geleneksel yemeklerinden biri olan Vepřo-knedlo-zelo, kızarmış domuz eti, hamur ve lahana turşusundan meydana gelir. Kızarmış ördek hem lokaller hem de turistler oldukça sevilen lezzetlerdir. Svickova, havuçlu krema sosu ile servis edilen marine edilmiş sığır filetosundan meydana gelmektedir. Prag mutfağına ait sebze yemekleri oldukça azdır. Smažený sýr isimli kızartılmış peynir yemeği en geleneksel sebze yemeğidir. Peynir severler için mükemmel bir seçenek olacak yemek salata, patates ve farklı soslarla servis edilir. Sebze tercih edecekler için domates soslu biber dolması olan Plněná paprika s rajskou omáčkou denemenizi öneririz.
Prag Gece Hayatı

Prag Gece Hayatı


Prag’da gece hayatı

Hareketli gece hayatıyla ünlü bir şehir olan Prag’ta, sokaklar sabahın ilk ışıklarına kadar devam eder. Prag’ta her kesime ve tercihe uygun eğlence mekanı vardır. Özellikle Old Town bölgesinde birbirinden farklı konseptteki kokteyl barlar, gece kulüpleri, striptiz kulüpleri ve publarda eğlencenin tadına varabilirsiniz. Şehirde gece hayatı her mevsim devam etse de özellikle haziran-ağustos arası en hareketli dönemdir. Binlerce turisti ağırlayan şehirde, söz konusu dönemde birçok popüler mekan bulunmaktadır.
Geceye başlamak için yüzlerce Çek birasının ve farklı kokteyin keyfini çıkarabilirsiniz. Bu anlamda Prag pubları iyi bir tercih olabilir. Özellikle biranın sudan ucuz olduğu Prag’ta, U SUDU isimli pubı öneriyoruz. İlk bakışta normal bir pub gibi görünse de mekan yerin altında mağara tipi beş farklı odadan oluşur. Mekan hem lokaller hem de turistler için popülerdir. Old Town bölgesinde yer alan Double Trouble ve The Dubliner isimli mekanlar da Prag’ın popüler publarındandır. Tercihinizi kokteylerden yana kullanmak isterseniz New York bar konseptinde döşenmiş Bugsy’s Bar ve Tretter’s mutlaka gitmenizi öneririz.

Sonuçları sırala:

Prag Turu 27/08/2019 - 30/06/2021

kişi başı2,700TL
  • 1. Gün : İstanbul - Prag
  • 2. Gün : Prag Şehir Turu
  • 3. Gün : Prag Kültür Turu
  • 4. Gün : Prag - İstanbul