TatilCity.NETTatilCity.NET

Riva Gezi Rehberi

Riva Gezi Rehberi

Riva Gezi Rehberi

Riva Gezi Rehberi

İstanbul’un Beykoz ilçesine bağlı bir köy olan Riva, Riva Deresi’nin Karadeniz’e döküldüğü noktada yer almaktadır. İstanbul’un en güzel köylerinden olan Riva, büyükşehirde denize girilebilen ender yerlerden biri olmasının yanı sıra kalesi ve doğası ile de görülmesi gereken bir yerdir. İstanbul’un gürültüsünden ve keşmekeşliğinden kaçmak isteyenlerin en yakın sığınağı konumundaki bu köy, bolca ağacı bir arada görebileceğiniz, Karadeniz’in hırçın dalgalarını keyifle izleyebileceğiniz, sakin ve huzurlu bir tatil beldesidir.
İstanbul’un Karadeniz sahil bandında yer alan Riva, sessizliğiyle küçük bir Anadolu kasabası görünümünü vermektedir. Özellikle hafta sonları İstanbulluların akın ettiği Riva’ya eğer imkanınız varsa hafta içi gitmeniz daha sakin ve huzurlu bir ortam bulmanızı sağlayacaktır. Denize girerken dikkatli olunması gereken bir belde olan Riva, iyi derecede yüzme bilenlerin dahi zorluk yaşadığı, yer yer boğulmaların olduğu bir yerdir. Bu nedenle uyarıları dikkate alıp denizin dalgalı olduğu saatlerde denize girilmemesinde fayda vardır.
İsmi Rumcada “Rhebas” kelimesinden gelen Riva’nın anlamı sulak alan veya bataklıktır. Bir başka iddiaya göre ise Riva daha önceleri İrva olarak söyleniyormuş. Gezilecek yerleri çok fazla olmayan Riva’da kale ve plajlar görülmeye değerdir. Ayrıca kamp alanları ve yürüyüş parkurları da İstanbulluları buraya çeken nedenlerden diğerleridir.

Riva’ya nasıl gidilir?

İstanbul’un Beykoz ilçesinin şirin bir köyü olan Riva’ya ulaşım oldukça pratiktir. Beldeye ulaşmak için farklı seçenekler bulunmaktadır. Eğer özel aracınızla İstanbul’un Avrupa yakasından Riva’ya gitmek istiyorsanız, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü veya Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’den Şile tabelalarını takip etmeniz gerekiyor. TEM otoyolundan Kavacık kavşağını takip edip buradan Riva tabelalarını izleyerek beldeye ulaşabilirsiniz. Ayrıca toplu taşıma araçlarını kullanarak da Riva’ya gidebilirsiniz. Bunun için önce Beykoz’a gitmeniz, buradan da 137 numaralı İETT otobüsüne binmeniz gerekiyor.
Riva Doğa Sporları

Riva Doğa Sporları


Riva’da doğa sporları

İstanbul’a oldukça yakın bir lokasyonda, başta trekking olmak üzere doğa sporları yapabileceğiniz bir yer olan Riva’da, yüzmenin yanı sıra güzel yürüyüş parkurları da bulunmaktadır. Bunlardan birisi Beykoz ormanlarında Alibahadır köyünde başlayıp Riva köyüne kadar devam eden 13 kilometrelik parkurdur. Oldukça kolay olan bu parkuru, özellikle doğa yürüyüşlerine yeni başlayanlara öneririz. Ayrıca Beykoz ormanlarındaki Mahmut Şevket Paşa köyünden başlayarak, Karadeniz kıyısında yer alan Riva köyüne kadar bir parkur daha mevcuttur. Kolay kategorisinde olan bu parkurun uzunluğu ise 12 kilometre kadardır. Eğer bahar aylarında bu parkurda yürüyüş yapıyorsanız; erik, kiraz ve şifalı otlar da ekstra ödülünüz olacaktır.
Riva Gezilecek Yerler

Riva Gezilecek Yerler


Riva’da gezilecek yerler

İstanbul gibi tarihi oldukça eski olan Riva, ne yazık ki tarihi eserlerinin önemli bir kısmını koruyamamıştır. İstanbul’a yakın olan Riva’nın her dönem aktif bir bölge olduğu bilinmektedir, ancak tarihi yapıları oldukça yıprandığı için gezilebilecek tarihi yerler oldukça sınırlıdır. Genelde günübirlik veya hafta sonu tatilleri için tercih edilen Riva’da en önemli tarihi yapı Riva Kalesi’dir. Ayrıca plajları ile ünlü olan köyde, kamp alanları ve yürüyüş parkurları da görülebilecek ve gezilebilecek yerler arasındadır.

Riva Kalesi

Cenevizlilerin yaptığı tahmin edilen Riva Kalesi, beldenin sembollerinden biridir. Kale, Karadeniz’den Riva Deresi’ne girişin kontrol altında tutulması amacıyla inşa edilmiştir. Bir tanesi yıkık olan iki burca sahip kale, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Revan Kalesi diye isimlendirilmiştir. Yapılış tarihi kesin olarak bilinmeyen Riva Kalesi, yapısı ve inşasında kullanılan malzemelere bakıldığında Cenevizliler dönemini işaret etmektedir. Kale Osmanlı İmparatorluğu döneminde de kullanılmıştır. Buraya bir kale yapılmasının asıl amacının, düşman gemilerinin Riva Deresi’nden girmesini ve İstanbul’un arka kısmından asker indirmesini engellemek için gözlem noktası olarak tahmin edilmektedir. Derenin Karadeniz’e döküldüğü noktada bulunan Riva Kalesi, 2016 yılında aslına uygun bir şekilde restore edilme sürecine girmiştir.

Riva Halk Plajı

Karadeniz’in kıyısında bulunan Riva’da, rüzgarlı zamanlarda Ege ve Akdeniz’e oranla dalgalar oldukça hırçındır. Dalgasız günlerinde oldukça berrak ve güzel olan Riva Halk Plajı, İstanbul’da denize girilebilecek en temiz yerlerden birisi olarak tercih edilmektedir. Bölgedeki en büyük plaj olan Riva Halk Plajı, özellikle hafta sonları oldukça kalabalıktır. Eğer bunu sorun yapmıyorsanız, Riva’da oldukça keyifli bir hafta sonu tatili geçirebilirsiniz. Plajın yanında bulunan kafe ve büfelerden yiyecek temin edebilir, ayrıca şemsiye ve şezlong kiralayarak güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Elmasburnu Plajı

Riva bölgesinde denize girilebilecek bir diğer yer ise Elmasburnu Plajı’dır. Bu plajda denize girmenin yanı sıra piknik yapıp çadır da kurma imkanı vardır. Doğayla iç içe bir yer olan Elmasburnu Plajı, Elmasburnu Tabiat Parkı sınırları içinde bulunduğu için keyifli vakit geçirmek için farklı alternatifler de sunmaktadır. Şezlong, şemsiye, duş ve kabin gibi ihtiyaçların rahatlıkla karşılanabildiği bu plaja dışarıdan yiyecek getirebileceğiniz gibi buradaki büfe ve kafeden de yararlanabilirsiniz.

Koy Plajı

Riva’da bulunan diğer iki plaja göre oldukça küçük olan Koy Plajı, sevimli olmasının yanı sıra sakinliğiyle ilgi çeken yerlerden biridir. Elmasburnu Plajı’nda olduğu gibi kamp alanına da sahip olan Koy Plajı, manzarasıyla görenleri hayran bırakmaktadır. Denizi kumluk olan bu plajda imkanlar sınırlı olduğu için yiyecek ve içecek gibi ihtiyaçlarınızı önceden temin edip gitmenizde fayda var.

Legend Hotel Riva Beach

Riva’da bulunan üç plajın yanı sıra özel bir işletme olan Legend Hotel’in plajı da Riva’da tercih edilen yerler arasındadır. Ücretli olan bu plajda oldukça sakin ve nezih bir ortamda denize girmenin keyfini yaşayabilirsiniz. Yiyecek ve içecek getirmenin yasak olduğu Legend Hotel Riva Beach’te, işletmenin kafe ve restoranlarından alışveriş yapmanız gerekiyor. Diğer plajlara göre biraz daha maliyetli olan bu plajda giriş ücretine dahil olan hizmetler ise şemsiye, şezlong, kabin, duş ve havludur.

Riva piknik alanları

Sadece kalesiyle ve plajlarıyla değil, aynı zamanda piknik alanlarıyla da İstanbul’un en çok tercih edilen beldesi olan Riva’da, bu keyifli aktiviteyi gerçekleştirebileceğiniz dört tane yer vardır. Ailenizle ya da sevdiklerinizle güzel havalarda bu piknik alanlarında keyifli vakit geçirebilirsiniz. Bu yerler; Riva Piknik ve Kamp Alanı, Sadık Baba’nın Yeri, Selim’in Yeri ve Riva Gelara Piknik Kamp’tır.

Riva kamp alanları

İstanbul’un gürültüsünden uzaklaşıp hafta sonunu kamp yaparak geçirmek isteyenlerin en çok tercih ettiği yerlerden biri büyükşehrin hemen yanı başındaki Riva’dır. Doğal güzellikler arasında çadırınızı kurarak hem doğanın tadını çıkarabilir, hem de denize girip serinleyerek keyifli bir hafta sonu geçirebilirsiniz. Riva’da kamp yapılabilecek alanlar Riva Elmasburnu Orman İçi Dinlenme Tesisleri ve 2. Koy Plaj ve Çadır Kamp Alanı’dır.

Riva’da nerede ne yenir?

İstanbul’da pek kalmamış olan sebze meyve yetiştirme alanları Riva’da halen varlığını sürdürüyor. Bölgenin bol yağış alması ve toprağının uygun olması nedeniyle hem mahalle pazarlarında hem de yol kenarlarında sürekli olarak taze meyve, sebze, yumurta gibi ürünleri bulabilirsiniz.
Bölgede bu taze sebzelerden yapılan yemeklerin lezzeti ise bir başka oluyor. Ayrıca Riva’da balık yemek de bir gelenek olarak oldukça tercih edilmektedir. Bölgede yer alan balık restoranlarının başlıcaları; Riva Deresi’nin Karadeniz’e döküldüğü yerde bulunan Kalyon Balık Restaurant, müzikleri ve nefis mezeleriyle sevilen Riva İskele Restaurant, kumsalda yer alan Riva Vira gibi mekanlardır. Bunların yanı sıra Demircan Restaurant, Riva Balıkçısı Faruk ve Riva Köy Balıkçısı’nı da tercih edebilirsiniz.
Riva Gece Hayatı

Riva Gece Hayatı


Riva’da gece hayatı

Her ne kadar İstanbul’un Karadeniz kıyısında bulunan bir tatil beldesi olsa da Riva’da hareketli bir gece hayatı yoktur. Çünkü burası daha çok günübirlik denize girmek isteyenlerin ve kampçıların mekanı olarak öne çıkmaktadır. Ama moralinizi o kadar bozmayın, akşam yemeği yediğiniz balık restoranlarında gece rakınızı içip keyifli vakit geçirebileceğiniz yerler de var. Fakat sabaha kadar dans edip eğlenmeyi düşünenler için iyi bir haber veremiyoruz.