TatilCity.NETTatilCity.NET

Roma Gezi Rehberi

Roma Gezi Rehberi

Roma Gezi Rehberi


İtalya’nın başkenti Roma, antik çağlardan beri hem Avrupa hem de dünya için önemli merkezlerden birisi olagelmiştir. Roma İmparatorluğu’na başkentlik yapan kent, bugün turizmin en canlı olduğu, tarihi ve doğal dokusuyla insanları büyüleyen bir yapıya sahiptir. Modern mimariye sahip yapıların Rönesans eserleriyle birlikte uyum içinde bulunduğu Roma, 3 bin yıllık tarihiyle her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır.
Ortaçağ, Barok ve Rönesans izlerini taşıyan kent; tarihi dokusuyla günlük hayatı ahenkle buluşturmaktadır. İlk insan yerleşimine Milattan Önce 1000’li yıllarda sahne olan Roma, Tiber ve Aniane ırmakları arasında yer alan bölgede kurulmuştur. İsmini kentin kurucusu olan iki kardeş Romulus ve Remus’tan alan Roma, 1946 yılında ilan edilen İtalya Cumhuriyeti’nin başkenti olmuştur. Ancak kent, başkent olmadan önce de Avrupa’da büyük bir önem sahipti. Roma döneminde Dünya’nın Başkenti olarak nitelendirilen şehir, daha sonra ise papalığın evi ve İtalya Krallığı’nın başkenti olmuştur.

Roma’da yapılacak şeyler

Roma’ya gitmek isteyenler için çeşitli bilgiler… “Roma’da Yapılacak Şeyler” bu şehir hakkında turistik bir el kitabı gibi hazırlandı. “Bu yazılanlar bana yetmez” diyenler için de çok daha fazla detay içeren Roma gezi rehberi hazırladık.

tatil city

Roma Gezilecek Yerler

Roma Gezilecek Yerler


Zengin tarihiyle Roma’da gezilecek yerler…


Colleseum

Roma’yı ziyaret eden turistlerin ilk uğrak yeri Colleseum’dur. Milattan Sonra 80’de tamamlanan 55 bin kişilik bu görkemli yapı, aynı zamanda Flavianus Amfi Tiyatrosu olarak da bilinmektedir. Dönemin en büyük amfi tiyatrosu olan Colleseum, Roma’nın tam ortasında yer almaktadır. Yapımı yaklaşık 10 yıl süren amfi tiyatro, Vespasion’un oğlu İmparator Titus döneminde tamamlanmıştır. Açılış törenleri 100 gün süren yapıya 5 binin üzerinde hayvan ile yüzlerce insanın kurban edildiği söylenmektedir. Eskiden içinde gladyatörlerin dövüştüğü yapı, bugün Roma’nın sembollerinden biri olarak ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Roma Forumu

Yedi tepeden oluşan Roma’nın en ünlü tepelerinden Palatino üzerinde yer alan Roma Forumu’nun asıl adı Forum Romanum’dur. Antik Roma uygarlığının merkezi sayılan Roma Forumu; ticaretin yapıldığı, adaletin sağlandığı, siyasi, ekonomik ve dini konuların karara bağlandığı bir devlet kompleksi olarak işlev görüyordu. Kuruluş süreci 3 bin yıl öncesine kadar dayanan forum, Milattan Önce 1’inci yüzyılda yükselişe geçmiştir. Milattan Önce 46 yılında Roma Forumu’nu oluşturmaya başlayan Jules Sezar, sonraki imparatorlara da ilham kaynağı olmuştur. Roma Forumu’nda yer alan önem bölümler şunlar: Septimius Severus Zafer Takı, Kastor ve Polluks Tapınağı, Vesta Tapınağı ve Vesta Bakireleri Evi, Curia, Vespasianus Tapınağı, Titus Zafer Takı, Satürn Tapınağı, Maxentius ve Constantinus Bazilikası, Faustina Tapınağı ve Antoninus.

Palatino Tepesi

Roma’nın yedi tepesinden biri olan Palatino Tepesi, Roma mitolojisinde kendisine özel bir yer edinmiştir. Kentin kurucuları olan Romulus ve Remus kardeşlerin, bu tepede bulunan mağarada bir dişi kurt tarafından bulunup beslendikleri ve bu sayede hayatta kaldıkları rivayet edilmektedir. Tepe, soyluların yanında imparatorların da ikamet adresi olmuştur. Augustus, Tiberius ve Domitian saraylarının kalıntılarının yer aldığı Palatino Tepesi, 250 bin kişi kapasiteli antik hipodrom Circus Maximus’un da yakınındadır. Aventine ile Palatino tepeleri arasındaki vadide bulunan hipodrom, 600 metre uzunluğa ve 80 metre genişliğe sahiptir.

İspanyol Merdivenleri

İspanyol Merdivenleri, Fransa Kralı kontrolündeki Trinita dei Monti Kilisesi ile İspanyol Meydanı’nı birbirine bağlamak için yapılmış ve 1725 yılında hizmete girmiştir. Trinita dei Monti adıyla da bilinen merdivenler, 300 yıla yakın süredir ilk haliyle varlığını sürdürmektedir. 135 basamaklı merdivenler çıkıldığında Villa Medici’ye ulaşılmaktadır. Merdivenlerin alt kısmında ise kentin meşhur çeşmelerinden olan Fontana della Barcaccia bulunmaktadır.

Trajan Forumu

Colosseum karşısında yer alan bu büyük kompleks yapı, Via dei Fori Imperiali üzerinde bulunmaktadır. Buradaki antik kent kalıntıları ve günümüze kadar ulaşan yapılar antik Roma mimarisinin örneklerini ortaya koymaktadır. Bu yapılarda imparatorluk döneminin yaşam biçimine dair önemli veriler yer almaktadır.

Santa Maria Maggiore Bazilikası

Bakire Meryem’i rüyasında gören Papa Liberus’un 4’üncü yüzyılda yaptırdığı bu kilise, Meryem’e adanan en büyük kilisedir. Altın, mermer ve mozaiklerle süslenen bu görkemli yapıda değişik mimari stilleri uyumlu bir şekilde bir arada kullanılmıştır. İşçiliği ile kendisine hayran bırakan yapının en ilgi çekici yeri ise tepesindeki piramit biçimindeki Romanesk çan kulesidir.

Piazza Venezia

Roma’nın en ünlü meydanlarından biri olan Piazza Venezia, Venedik Meydanı anlamına gelmektedir. Ortasında dev bir anıtın yer aldığı meydanda, çok sayıda restoran ve kafe bulunmaktadı. Çok kalabalık ve canlı bir meydan olan Piazza Venezia, gece ışıklandırmasıyla muhteşem bir görüntü sunmaktadır.

Trevi (Aşk) Çeşmesi

Aşk Çeşmesi olarak bilinen Trevi Çeşmesi, İtalyancada ‘üç yol’ anlamına gelmektedir. Papa 12. Clement’in heykeltıraş Nicola Salvi’ye inşa ettirdiği Trevi Çeşmesi’nin ortasında Neptün’e, solunda Ceres’e sağında ise Salus’a ait heykeller yer almaktadır. Çeşmede zamanla oluşan geleneğe göre, buraya gelenler kente yeniden gelmek dileğiyle sırtını çeşmeye dönerek sağ eliyle sol omzunun üstünden çeşmeye bozuk para atmaktadır. İnanışa göre, buraya bir tane para atmak kente yeniden dönüleceğine, iki tane para atmak Romalı güzel bir kıza aşık olunacağına, üç tane para atmak ise Roma’dan biri ile evlenileceğine işaret etmektedir.

Traianus Sütunu

Roma imparatorlarından Traianus tarafından inşa ettirilen bu sütun, Roma stili Dor tarzında yapılmıştır. Yüksekliği kaidesiyle birlikte 38 metre olan bu sütunun kaidesinin içerisinde Traianus’a ait bir mezar odası mevcuttur. Mermerden inşa edilen anıtta, ayrıca Traianus’un Daçya savaşını konu edinen rölyefler vardır.

Barberini Meydanı

Ortasında Bernini’nin Tritone Çeşmesi’nin yer aldığı Barberini Meydanı, 17’inci yüzyılda Barberini ailesi adına yaptırılmıştır. Ünlü Via Veneto yakınında bulunan barok tarzı meydandaki çeşmenin heykelinde, papalık tacını çevrelemiş şekilde dört tane yunus üzerinde deniz tanrısı Triton vardır. Barberini Meydanı’nda yer alan Barberini Sarayı’nda ise Galleria Nazionale’nin yağlı boya sergileri gezilmektedir.

Domus Aurea

Roma’da 64 yılında yaşanan büyük yangında aristokratların evlerinin yanmasıyla oluşan geniş alana Domus Aurea isimli büyük villa inşa edilmiştir. ‘Altın Ev’ anlamına gelen bu villa, Esquiline Tepesi eteklerinde yer alır. Villayı yaptıran ise Roma İmparatoru Neron olmuştur.

Piazza Del Popolo

Kentin bir diğer büyük meydanı Piazza del Popolo (Popolo Meydanı), Fransız asıllı Romalı mimar Giuseppe Valadier tarafından 1809 ile 1816 yılları arasında ilk halini almıştır. Sadece İtalya’nın değil, aynı zamanda Avrupa’nın da en çok sevilen meydanları arasında bulunan meydan, ismini Santa Maria del Popolo Bazilikası‘ndan almaktadır. ‘Halk Meydanı’ anlamına gelen meydanda Obelisk ve Neptün çeşmeleri bulunmaktadır.

Sant’Angelo Kalesi

Kutsal Melek Kalesi olarak da bilinen silindirik yapılı Sant’Angelo Kalesi, Adriano Parkı’nda bulunmaktadır. Geçmiş yüzyıllarda cezaevi, zindan ve işkence merkezi olan kale, Melekler ve Şeytanlar filminin de çekildiği mekan olarak öne çıkmaktadır.

Pantheon

Tanrıların Tapınağı olarak bilinen Pantheon, Roma döneminden kalma önemli bir yapıdır. Bu ihtişamlı bina, Augustus’un damadı Agrippa tarafından tanrılara şükretmek amacıyla inşa ettirilmiştir. Kubbesi 43 metre olan bu görkemli yapı, Milattan Sonra 7’nci yüzyıldan itibaren kilise olarak kullanılmıştır.

Vatikan

Roma’da görülmesi gereken en önemli yerlerden biri de Vatikan’dır. Hıristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan Vatikan Şehir Devleti, en çok turist çeken yerlerden biridir. Yüksek duvarlarla çevrili olan Vatikan, önemli müzelere ve sanat eserlerine sahiptir. Burası mutlaka ziyaret edilmesi gereken Aziz Petrus Meydanı, Aziz Petrus Bazilikası, müzeleri ve bahçeleriyle sanatsal yönden yoğun ilgi gören bir yerdir. Vatikan’da ayrıca dünyanın en değerli sanat eserlerinin yer aldığı Sistine Şapeli’ni de görmeden ayrılmamanızı öneririz.

Roma’da nerede ne yenir?

İtalyan mutfağının zenginliğini bilmeyen yoktur. Buna Roma’nın çok kültürlü yemekleri de eklendiğinde oldukça lezzetli tatlar ortaya çıkmaktadır. Pasta adını verdikleri makarnanın her çeşidini en lezzetli haliyle bulabileceğiniz Roma mutfağında; ayrıca meşhur İtalyan pizzaları, panino denilen zengin sandviç türleri, gelato ismi verilen dondurmalar, tiramisu ve peynir çeşitleri oldukça yaygındır. Kentte en çok rağbet gören içecekler ise cappuccino, macchiato ve espresso gibi kahve türleri ile amarone, barolo ve chianti ismi verilen yerel şaraplardır.
Makarnaları ve pizzalarıyla ünlü İtalya mutfağında; parmesan peynirli, deniz ürünleriyle ve kıymayla yapılan soslar oldukça revaçta. İtalya mutfağının ünlü yemeklerinden olan Lasagna; kıymalı, sebzeli ve tavuklu olarak yapılabilmektedir. Ayrıca İtalya'nın pilavı olan Risotto da ülkede oldukça yaygındır. İtalyan mutfağından örneklerin en başarılı sunulduğu yerlerden birisi Vatikan’daki bazı restoranlardır. Bunların öne çıkanları Old Bridge, Insalata Rica ve Siciliainbocca’dır. Yanı sıra La Pergola, Pastificio, Ristorante 2 Caminetto, Forno Panificio Arnese ve Panino Romanesco sevilen restoranlar arasındadır. Meşhur Roma dondurması için ise Giolitti, Gelateria del Teatro ve San Crispino’yu önerebiliriz.
Roma Gece Hayatı

Roma Gece Hayatı


Roma’nın renkli gece hayatı…

Hareketli ve renkli bir gece hayatına sahip olan Roma’da eğlence mekanları ağırlıklı olarak Testaccio ve Ostiense semtlerinde yer almaktadır. Piazza Montevecchio Meydanı, Via di Monte Testaccio, Via Pietro Micca ve Viale di Porta Ardeatina sokaklarında gece hayatı sabahlara kadar devam etmektedir. Kentte en çok tercih edilen mekanlar ise Freni e Frizioni, Goa, Villaggio Globale, La Casa del Jazz, L’Alibi ve Micca’dır. Gece hayatının geç saatlerde başladığı şehirde, eğlence mekanları genellikle saat 22.00’dan sonra açılmaktadır.

Sonuçları sırala:

Roma Turu (2 Gece 3 Gün) 08/08/2019 - 31/12/2020

kişi başı2,500TL
  • 1. Gün : Venedik Meydanı, İspanyol Merdivenleri, Aşk Çeşmesi
  • 2. Gün : Napoli ve Pompei
  • 3. Gün : Göller Bölgesi ve Castelli Romani