TatilCity.NETTatilCity.NET

Safranbolu Gezi Rehberi

Safranbolu Gezi Rehberi

Safranbolu Gezi Rehberi


Safranbolu Gezi Rehberi

Yalnızca Karadeniz'in değil Türkiye’nin en çok tercih edilen yerlerinden biri Safranbolu, köklü tarihi, simgesel evleri ve yöresel lezzetleri ile hafta sonu kaçamaklarının gözde lokasyonlarından biridir. Restore edilmiş tarihi konaklarda konaklayabileceğiniz Safranbolu, 1975 yılında SİT alanı ilan edildi. Üstelik kültürel değerlerin heyecanla korunduğu Safranbolu, Ankara'ya 240 kilometre mesafededir. Safranbolu, geleneksel Türk toplum yaşamının özelliklerini kent ölçeğinde yansıtan tarihi ve kültürel eserlerini gelecek nesillere aktarmada başarılı bir örnektir. Sahip olduğu zengin kültürel miras ve bu mirasın korumadaki başarısı Safranbolu'yu küresel bir başarıya taşımış ve UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi'nde yerini almıştır.
Safranbolu Gezilecek Yerler

Safranbolu'da Gezilecek Yerler


Safranbolu Gezilecek Yerler

Tarihin ve kültürlerin buluşma noktası Safranbolu..
Safranbolu denince akla ilk gelen şey özgün mimariye öne çıkan evleridir. Tarihi değerleri, kent kültürü, yaşam tarzı, gelenek ve görenekleri, yöresel lezzetleri, doğal güzellikleri ile Safranbolu, turizm açısından Türkiye’nin en çok tercih edilen kentlerinden biridir. Asya ve Avrupa arasındaki ticaretin önemli bir merkezi olan karakteristik özellikleri nedeniyle tarihi Safranbolu Şehri UNESCO Listesinde yerini aldı.

Tokatlı Kanyonu

Tokatlı Kanyonu, Safranbolu’nun tarihi yapısının yanı sıra doğal güzelliklerini de keşfedebileceğiniz bir yerdir. Kanyonun bir ucu Tokatlı Köyü’nde, diğer ucu ise Eski Çarşı’nın Gümüş Mahallesi’ne kadar uzanıyor. Kanyon girişinden başlayarak nehir boyunca şahane bir yürüyüş sizi bekliyor olacak. Şelaleler, kuş cıvıltıları, insanı ferahlatan tertemiz havası ile kanyonun enfes manzarası Safronbolu gezinizde görmeniz gereken yerler arasındadır.

Kristal Teras

Tokatlı Kanyonu’nu seyredebileceğiniz en iyi noktada, yerden 80 metre yükseklikte bulunan Kristal Teras, Türkiye’de de bir ilk olma özelliğine sahiptir. Tabanı oldukça dayanıklı kırılmaz camdan yapılmış olan Kristal Teras, 75 ton ağırlığı taşıyabilecek kapasiteye sahiptir.  Kristal Teras, üzerinde gezenler farklı bir heyecan deneyimliyor.

İncekaya Su Kemeri

İncekaya Su Kemeri, 116 metre uzunluğunda ve altı kemerli görkemli yapısıyla ziyaretçilerini ağırlıyor. Kristal Teras’tan Tokatlı Kanyonu’na indiğinizde hemen solda kalan kemer, 110-220 santimetre değişen genişliktedir. Altından Tokatlı deresi akan bu eşsiz güzellikte özellikle de dere boyunca uzun yürüyüşler yapabilirsiniz.

Bulak Mencilis Mağarası

Bulak Mencilis Mağarası, Karabük’e bağlı Bulak Köyü’nün Safranbolu ile komşu olduğu yerdedir. Safranbolu merkeze sekiz kilometre Bağlar Değirmenbaşı’na ise beş kilometre mesafededir. Bir vadi içinde bulunan Bulak Mencilis Mağarası’na girmek için 150 basamaklı merdiveni çıkmanız gerekiyor. İçeride 65-200 milyon yıl öncesine kadar uzanan, etkileyici renklerdeki damlataş, sarkıt, dikit ve sütunlar sizleri bekliyor olacak. Safranbolu gezinizde mutlaka listenizde yer alması gereken mağara, her yıl yerli ve yabancı birçok turisti ağırlıyor.

Safranbolu Kent Tarihi Müzesi

Geçmişte hükümet konağı olarak kullanılan bina, 2006’da müze olarak hizmete başladı. Kale olarak adlandırılan tepede yer alan müzede, Safranbolu’ya dair her türlü tarihi bilgi ve belgeler ile eşyalar sergileniyor. Safranbolu’nun günümüze kadar geçirdiği evreleri kronolojik olarak izlenebildiği müzenin zemin katında, Safranbolu ticari yaşamı ve geleneksel el sanatlarına dair sunumlar yer alıyor.

Kaymakamlar Gezi Evi

Kültür Bakanlığı tarafından 1976 yılında ‘Kentsel Sit’ bölgesi olarak koruma altına alınan Safranbolu’da birbirinden güzel ve tarihi özelliklere sahip evler bulunuyor. Bunlardan biri de Safranbolu Kaymakamlar Gezi Evi’dir. Birer sanat harikası olan ahşap mimariye sahip olan Gezi Evi, coğrafyanın insan ile bütünleştiği, mimarinin yaşama biçimi ile şekillendiği örnek bir yapı olarak görenleri kendisine hayran bırakıyor. Kaymakamlar Gezi Evi, üç kata dağılmış yedi odası ve bahçesiyle görülmesi gereken bir yapılardandır.

Cinci Hanı ve Hamamı

Safranbolu gezinizde uğramanız gereken yerlerden biri de Cinci Hanı ve Hamamı’dır. Başlı başına bir belgeseli hak edecek hikayelere sahip olan yapı, 1645 yılında Kazasker Hüseyin Efendi tarafından yaptırılmıştır. Cinci Han Kervansarayı olarak bilinen bu yapı, harap haldeyken restore edilerek, iki katlı ve 63 odalı Cinci Han Oteli’ne dönüştürüldü. Hali hazırda kafe ve etkinlik merkezi olarak hizmet veren Cinci Han Otel, eski çarşının içinde yer alıyor. Zamanın en büyük ve görkemli kervansaraylarından biri olan yapı, ihtişamını korumaya devam ediyor.

Yörük Köyü

Karabük-Safranbolu yolu yakınlarında bulunan Yörük Köyü,  Safranbolu’nun küçük bir versiyonu konumundadır. Sokaklar boyunca sıralanan, birçoğu yıkılmak üzere olan tarihi evleri, konakları ve tarihiyle görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Safranbolu merkeze 20 kilometre uzaklıkta bulunan ve adeta açık hava müzesi görünümünde olan köy, 1996’da koruma altına alındı. Geçmişi 15. yüzyıla kadar dayanan köy, 300 yıllık bir geçmişini günümüze kadar taşımayı başarmış.

Safranbolu Evleri

Safranbolu’da, geçmişi 20 yüzyıl uzanan her biri ince bir sanat zevkinin ürünü olan iki binden fazla geleneksel ev bulunur. Zamanın yıpratıcı etkisine ve değişime direnen evlerin 800 tanesi bakanlık tarafından koruma altına alınmıştır. Karşılıklı iki yamaca, birbirinin manzarasını ve güneşini kapatmadan, dizilmiş bu eşsiz tarihi eserleri yakından görmenizi öneriyoruz.

Safranbolu’da nerede ne yenir?

Kentte Evlerin restorasyonu ile oluşturulmuş birçok restoran ve kafe bulunur. Akşamları Çarşı bölgesinde yoğun eğlence mekanlarında canlı müzik dinleyebilirsiniz. Gözleme, kuyu kebabı, yayım makarnası, su böreği ve ev baklavası bulunabilecek yöresel yemeklerden sadece bazılarıdır. Safranbolu’da bu mekanlardan bazılarını sizin için derledik.

Köfteci Hakkı Usta

Nostaljik dükkanların, restoranların arasında gezerken acıktığınızda uğramanız gereken yerlerden ilki Köfteci Hakkı Usta’nın dükkanıdır. Köftesinin lezzetiyle ünlenen Hakkı Usta, bölgenin en çok tercih edilen köftecisidir. Izgarada ısınan, kıtırlaşan ekmekle birleşince muhteşem bir tat yakalayan Hakkı Usta’nın köfteleri; kokusu ve lezzetiyle sizi bekliyor.

Bestami Gözleme

Eski Çarşı’da yer alan Bestami Gözleme, yine mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır. Mekanın dillere destan gözlemesi, Safranbolu’nun en iyi adresi olma özelliğini taşıyor. Menüde peynirli, ıspanaklı, patatesli gibi her ağız damak tadına uygun gözleme çeşitlerine rastlamanız mümkün. Soğanı, maydanozu bol kıymalı gözlemesi ise en çok tercih edilen çeşittir. Yanına Bağlar gazozu istemeyi de unutmayın.

Tarihi Simit ve Çubuk Fırını

Şehrin yüzyıllık evlerine uyumlu mimari yapısıyla ilgi çeken Tarihi Simit ve Çubuk Fırını, bölgenin en eski dükkanlarından biri sayılır. Burada tadacağınız çıplak simit, su simidi bölgeye ait yöresel lezzetlerdendir. Bilinen simitlerin aksine hayli ince olan simitler, 150 yılı aşkın süredir aynı gelenek ve yöntemle pişiriliyor. Simitlerin dışı çıtır çıtır, içi ise yumuşacık.

Çorba Diyarı

İster sabahın ilk ışıkları ister gecenin geç saatleri içinizi ısıtmak, karın doyurmak isterseniz soluğu Çorba Diyarı’nda alabilirsiniz. 24 saat açık olan mekanda; mercimek, ezo gelin, kelle paça, işkembe, tuzlama, damar, dil, domates çorbası menüdeki çorbalardan bazılarıdır. Safranbolu’nun en yeni mekanlarından biri olan Çorba Diyarı, özellikle gece yürüyüşlerinden  sonra paça çorbası yudumlayabileceğiniz özel mekanlardandır.

Marmelat

Gökçüoğlu Konağı’nın içinde bulunan bu butik kafe, günün her saati hizmet veriyor. Salatadan pizzaya, makarnadan atıştırmalıklara, tatlı seçeneklerine kadar birçok çeşit bulabileceğiniz bu şirin mekanda kahvaltı da yapabilirsiniz. Özellikle güzel havalarda konağın huzurlu bahçesinde sevdiklerinizle yapacağınız yöresel tatlarda zenginleştirilen kahvaltı harika bir deneyim olabilir.

Safranbolu Sofrası

Eski Çarşı’nın göbeğinde, Cinci Hamamı’nın hemen arkasında yer alan Safranbolu Sofrası, bir aile işletmesidir. Şehrin de en samimi, en sıcak mekanlarından biri olarak bilinen restoran, güler yüzlü servis anlayışıyla misafirlerini ağırlıyor. Bükme pide, peruhi, soslu yaprak sarma, kuymak, sac tava, yöresel İskender menüdeki yemeklerde sadece birkaç tanesi. Üstelik fiyatları da uygun olan mekanı mutlaka listenize eklemenizi öneriyoruz.
Safranbolu Gece Hayatı

Safranbolu'da Gece Hayatı


Safranbolu Gece Hayatı

Safranbolu keyifli gece hayatı sizleri bekliyor

Jack’s Bar

Sıcacık taş mimarisiyle akşamınıza bir nefes boşluğu yaratacak olan Jack’s Bar, arkadan çalan keyifli müzikler ve muhteşem lezzetteki yemekleri ile size ve sevdiklerinize farklı bir ortam vaat ediyor. Bar bölümünden dilediğiniz çeşitte içki bulabileceğiniz mekanın keyfine doyum olmuyor.

Hangar Bar

Her yıl yerli ve yabancı birçok turisti ağırlayan Hangar Bar, yörede bulunan en keyifli mekanlardan biridir. Gelen ziyaretçilerine ve yöre halkına yıllardır hizmet veren mekanda, kaliteli DJ performansları ile de müzik ve dansın tadını çıkarabilirsiniz. Kısa tatilinizin akşamını değerlendirmeniz için uygun bir mekan olarak Hangar Bar’ı kaçırmamanızı öneriyoruz.