TatilCity.NETTatilCity.NET

Salda Gölü Gezi Rehberi

Salda Gölü Gezi Rehberi

Salda Gölü Gezi Rehberi


Salda Gölü Gezi Rehberi

Sahip olduğu manzarayla Maldivlere benzetilen, bunun yanı sıra da Mars gezegeninin özelliklerini taşıyan Salda Gölü, Burdur’un Yeşilova ilçesi sınırları içinde bulunmaktadır. Etrafında kamp yapılabilen, cam gibi berrak sularında yüzülebilen, çevresinde bisiklete binilebilen bu muhteşem göl, sit alanıdır. Suyu camgöbeği renginden başlayarak, en derin noktalarında çivit mavisine dönüşen Salda, bir krater gölüdür. Burdur ve çevresinde gezilmesi gereken ve her yıl daha çok ilgi gören yerlerden biri olan Salda Gölü, volkanik bir patlama ile meydana geldiği için derinliği de oldukça fazladır. Türkiye’nin en derin üçüncü gölü özelliğine sahip olan Salda, 184 metre derinliğe sahiptir.
Mars gezegeninin özelliklerine benzerliğiyle de dikkat çeken Salda Gölü’nde beyaz kayaya benzer kıyılar bulunmaktadır. Bu kaya görünümlü beyaz tortu, uzaktan beyaz bir göl görüntüsü oluşmasını sağlamaktadır. Stromatolik kayaçlar adı verilen bu tortuya Mars gezegeninde de rastlandığı için gezegenin milyonca yıl önce bu göle benzediği düşünülmektedir. Mars’ta uzun yıllar önce akarsuların ve göllerin bulunduğu, gezegenin atmosferi çok ince olduğu için suyun buharlaşmayla yok olduğu ve geride kayaç yapıların kaldığı bilinmektedir. Dünyada ise bu kayaç oluşumlar sadece Kanada’da bir bölgede ve Salda Gölü’nde yer almaktadır.
Etrafında ormanlık tepeler, kayalık bölgeler, alüvyal toprak gibi çok çeşitli bir yapı bulunan Salda Gölü, kısmen tuzlu ve karstik bir göldür. Türkiye’nin en temiz ve  berrak sularına sahip göllerden olan Salda, suyundaki kimi minerallerinden dolayı cilde de faydalı gelmektedir. Bu özelliği nedeniyle çamur banyosu için de tercih edilen Salda Gölü; sivilce, eklem ağrıları, sedef gibi bazı rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Çamuru kokusuz olan gölde her yaz binlerce kişi çamur banyosu yapmaktadır. Kış aylarında da ziyaret edilebilen bölgede bir de kayak merkezi bulunmaktadır. Dört ay karla kaplı olan Salda Kayak Merkezi’nde muhteşem manzara eşliğinde kayak yapılabilmektedir.

Salda Gölü’ne nasıl gidilir?

Burdur’un Yeşilova ilçesi sınırlarında bulunan Salda Gölü’ne ulaşım oldukça pratiktir. Yeşilova ilçe merkezine 4 kilometre uzaklıkta olan göle beş dakikada gidilebilmektedir. Burdur il merkezine 75 kilometre mesafede olan Salda Gölü’ne bir saati biraz aşkın bir sürede ulaşmak mümkündür. Salda Gölü ayrıca Isparta il merkezine 106, Denizli il merkezine ise 83 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.
Karayoluyla göle ulaşmanın en kolay yolu Yeşilova ilçesi üzerinden gitmektir. Burdur’dan hareket edildiğinde Hacılar-Yeşilova rotasını takiple Yeşilova ilçesine varılabilmektedir. En yakın büyükşehir olan Denizli’den göle gitmek için Serinhisar-Güney yönüne ilerlemek gerekmektedir. Salda Gölü’ne toplu taşıma araçlarıyla gitmek isteyenler ise Denizli Otogarı’ndan Yeşilova minibüslerine binebilirler.
İstanbul’dan Salda Gölü’ne havayolu ulaşımı ile gitmek isteyenler ise Denizli Çardak Havalimanı’na uçmalıdır. Göle yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta bulunan havalimanından araç kiralayarak, havayolu servis araçlarıyla veya taksiyle ulaşım sağlanabilmektedir. Bir günde gezilebilecek Salda Gölü’nün yanı sıra çevredeki güzellikleri de görmek isterseniz bir araç kiralamanız en doğru seçenek olacaktır.
Salda Gölü’nde doğa sporları

Salda Gölü’nde doğa sporları


Salda Gölü’nde doğa sporları

Coğrafi yapısı gereği doğa sporlarına elverişli olan Salda Gölü ve çevresinde akla gelen ilk spor yüzmektir. Göl çevresinde bulunan çok sayıdaki plajdan keyifle berrak sulara kulaç atabilirsiniz. Ancak balçıklı bir göl olduğu için yüzerken oldukça dikkatli davranılmalıdır.
Salda Gölü’nde yapılabilecek bir diğer etkinlik bisikletle gölün etrafını gezmektir. Gölün etrafı yaklaşık 40 kilometre olup, bisikletle uzun sürede gezilebilecek bir mesafedir. Yeşilova Halk Plajı’nda günlük kiralanan bisikletlerle göl çevresinde keyifle pedal çevrilebilmektedir. Yolun düz olması pedal çevirmeyi kolaylaştırmaktadır, ancak yol biraz uzun olduğu için bisiklet turuna zaman ayırmak gerekmektedir.
Salda Gölü’nde yapılabilecek etkinliklerden bir diğeri ise doğa yürüyüşleridir. Göl çevresinde yer alan çok sayıdaki kamp alanından birinde çadır kurduktan sonra bölgede yürüyüşler yapabileceğiniz çok sayıda parkur bulabilirsiniz.
Salda Gölü’nde gezilecek yerler

Salda Gölü’nde gezilecek yerler


Salda Gölü’nde gezilecek yerler

Bir krater gölü olan Salda Gölü, gezilebilecek çok sayıda bölgeye sahip olmasa da tek başına görülmeye değer bir güzelliktir. Göl çevresinde geçireceğiniz bir veya iki gün yeterli olmakla birlikte, çevresinde görülebilecek Pamukkale gibi bazı güzellikleri de gezmek isterseniz bir haftaya yakın bir süre yeterli olacaktır. Göle beş dakika uzaklıkta bulunan Burdur’un Yeşilova ilçesi ile yine yakında bulunan Doğanoba köyü görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.Salda Gölü’ne özel araç, bisiklet ya da motosiklet ile giderseniz göl çevresinde bir tur atmanın keyfini yaşayabilirsiniz. Gölün özellikle doğu bölümündeki sakinlik huzurlu dakikalar yaşamanızı sağlayacaktır. Burada akşam saatlerinde güneşin batışını izleyebilir ve nefis fotoğraflar çekebilirsiniz. Hazırlıklı olarak giderseniz harika bir piknik yapma imkanınız da bulunmaktadır. Gölün doğu bölgesinde herhangi bir işletme bulunmadığı için Yeşilova ilçesinden yiyecek ve içecek tedarik ederek göle gelmek gerekmektedir. Salda Gölü’nü kışın görmek isteyenler ise bölgede yer alan Salda Kayak Merkezi’nde kayak yapma imkanına da sahiptir. Gölün yakınındaki Eşeler Yaylası’nda yer alan kayak merkezindeki pistlerde nefis doğa manzarasının tadına vararak kayabilirsiniz.

Maldivler Plajı (Saldivler)

Salda Gölü’nde mola verip yüzebileceğiniz yerlerden biri Maldivler Plajı’dır. Salda ismiyle Maldivler kelimesinden türetilerek yöre sakinleri tarafından Saldivler adı da verilen plaj, yaklaşık bir kilometre uzunluğundadır. Gölün en ünlü plajı olan Saldivler’e araçla giriş ücretli olup, plajdaki kafeterya ve restoranlardan uygun fiyatlara faydalanmak mümkündür. Plajın başında ve sonundaki su biraz balçıklı olsa da yüzmek ve fotoğraf çekmek için uygun bir yapısı mevcuttur. Ancak Salda Gölü’nde yüzerken dikkatli olmak gerekmektedir, çünkü bazı yerlerde balçıktan dolayı batma tehlikesi bulunmaktadır.

Belediye Halk Plajı

Girişi ücretsiz olan ve suyu cam gibi berrak olan Belediye Halk Plajı da gölde en çok tercih edilen plajlardan biridir. Burada sahile yaklaşık 100 metre uzaklıkta gözleme yapan işletmeler ile belediyenin tesisinden yararlanılabilir. Sığ olan suyu nedeniyle yüzmek için en çok tercih edilen plajdır.

Salda Gölü Tabiat Parkı

Özel işletme olarak hizmet veren Salda Gölü Tabiat Parkı, bölgedeki birkaç tesisten biridir. Suyu oldukça güzel olan ve sürekli kalabalık olan tabiat parkında, sahil bölgesi oldukça yeşildir. Gölün doğu kısmına göre yüzmek için daha uyğun olan tabiat parkının plajında keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Doğanbaba Plajı

Yüzmek için daha sakin bir yer arayanlar, Doğanbaba köyünün plajını tercih etmektedir. Buradaki plajda yüzdükten sonra sahilde bulunan Pideci Sami’den harika pideler yeme imkanınız da bulunmaktadır. Başka bir tesisin olmadığı plaja ücretsiz olarak girilebilmektedir. Suyun birden balçıklaşabildiği bu plajda iyi yüzemeyenler zorluklarla karşılaşabileceği için burayı tercih etmemelidir.

Beyaz Adalar

Salda Gölü’nde suların azaldığı yaz aylarında ortaya çıkan yedi tane beyaz ada muhteşem bir görüntü oluşturmaktadır. Gölden yürünerek gidilebilen bu adalar, turistlerin büyük ilgisiyle karşılanmaktadır. Olası balçık bölgeleri ve yer yer ani derinleşmeler nedeniyle yüzme bilmeyenlerin bunu denememesi gerekmektedir.

Yeşilova

Salda Gölü’nün yer aldığı Burdur’un Yeşilova ilçesi göl yakınlarında gezilebilecek yerlerden biridir. Göle gitmeden önce alışveriş için tercih edilen ilçede pek çok ihtiyaç karşılanabilmektedir. Nostaljik bir görünüme sahip olan ilçede 1980’li yılları yaşıyormuş gibi bir havaya kapılmak mümkündür. Eski tabelaları, bardakların içindeki kese kağıtları, eski tip motosikletleri ve yerel halkın sıcaklığını göreceğiniz bu ilçede keyifli saatler geçirebilirsiniz. Ayrıca Yeşilova’da her perşembe günü kurulan pazarda yerel ürünleri keşfedebilir ve alışveriş yapabilirsiniz.

Salda Gölü’nde nerede ne yenir?

Salda Gölü çevresinde gerek yöresel lezzetleri gerekse de geleneksel lezzetleri tadabileceğiniz restoran, kafeterya ve lokantalar yer almaktadır. Çok sayıda işletmenin bulunmadığı bölgede öne çıkan yeme içme mekanlarını Tatilcity okurları için derledik.

Maldivler Tost

Yeşilova ilçe merkezinde bulunan Maldivler Tost, sıcak ortamı ve sakinliğiyle keyifli bir atıştırmalık mekanıdır. Tostu ile meşhur olan Yeşilova’da, Maldivler Tost ilçenin ünlü kıymalı tostunun en lezzetli yapıldığı yerlerden biridir. Denizli ve Burdur’da meşhur olan Zafer gazozlarını da tostun yanında istemeyi ihmal etmeyin.

Güllü Ana’nın Yeri

Güllü Ana’nın Yeri, Yeşilova Belediyesi Halk Plajı’nda yer alan ve bölgenin en çok tercih edilen mekanlarından bir diğeridir. Kampçıların uğrak yerlerinden olan Güllü Ana’nın Yeri’nde lezzetli atıştırmalıklar sunulmaktadır. Gözleme başta olmak üzere hamur işlerinin ağırlıkta olduğu mekanda sıcacık bir ortam sizleri karşılamaktadır.

Pideci Sami

Doğanbaba köyü plajında bulunan Pideci Sami de göl çevresindeki mekanların sevilenleri arasındadır. Kuşbaşılı pidenin oldukça lezzetli yapıldığı bu küçük mekanda, sakin bir ortamda keyifle karnınızı doyurabilirsiniz.

Salda Gölü Kamp Alanı Restoranı

Salda Gölü Kamp Alanı’nda yer alan belediye restoranı bölgedeki en uygun ve lezzetli yemekleri bulabileceğiniz mekandır. Çadır kurmanın, elektrik, duş ve tuvaletten yararlanmanın ücretsiz olduğu mekanda, gece saat 24.00’a okey ya da tavla oynayıp keyifli vakit geçirebilirsiniz. Restoranda alabalık, sac kavurma, tavuk ızgara, çorba ve zeytinyağlılar oldukça ilgi çekerken, yemeğinizin yanında bira da içebilirsiniz.

Sultanpınarı Dinlenme Tesisleri

Salda Gölü yakınında bulunan, Yeşilova Halk Plajı yolu üzerinde yer alan Sultanpınarı Dinlenme Tesisleri’nde harika bir göl manzarası eşliğinde kuzu sac kavurmayı mutlaka denemenizi öneririz. Yanı sıra tavuk saç kavurmanın da lezzetli bir şekilde hazırlandığı tesiste, nefis yayık ayranını unutmayın.
Bunların yanı sıra Yeşilova ilçesinde ve Salda Gölü civarında yemek yiyebileceğiniz diğer mekanları ise Gül Tost, Süleyman Abi’nin Yeri, Mazlum Tost, Şişçi Fatih ve Roma Dondurma Salonu olarak sıralayabiliriz.
Salda Gölü’nde gece hayatı

Salda Gölü’nde gece hayatı


Salda Gölü’nde gece hayatı

Türkiye’nin en ilginç göllerinden biri olan ve doğal bir ortamda yer alan Salda Gölü’nün çevresinde gece hayatı söz konusu değildir. Bölgede bar, disko ve gece kulübü yer almamaktadır. Ancak sahilde kamp yapanlar, kendi imkanlarıyla gece eğlenceleri düzenleyerek keyifli vakit geçirebilmektedir. Salda Gölü’ne en yakın gece hayatı mekanlarının bulunduğu adres Burdur il merkezidir. Her ne kadar Burdur’da gece hayatının aktif olduğu söylenemese de şehir merkezinde yer alan az sayıdaki mekanda keyifli vakit geçirerek eğlenebilmek mümkündür.
Burdur şehir merkezinde ağırlıklı olarak kafeteryalarda yaşanan bir eğlence hayatı vardır. Birkaç tane bar ve gece kulübünün bulunduğu Burdur’da, öne çıkan alkollü mekanlar; İstasyon Caddesi’nde yer alan ve hafta sonları canlı müzik performanslarının da sergilendiği Lucca, bira ve patatesin keyifli bir şekilde tüketildiği By People, ailenizle birlikte gidebileceğiniz nezih bir mekan olan Burdur Şehir Kulübü, rakı ve balık ikilisini buluşturabileceğiniz İsmail’in Yeri Halk Plajı Restaurant gibi işletmelerdir.