TatilCity.NETTatilCity.NET

Şalpazarı Gezi Rehberi

Şalpazarı Gezi Rehberi

Şalpazarı Gezi Rehberi


Şalpazarı Gezi Rehberi

Trabzon’un ilçelerinden olan Şalpazarı, Trabzon il merkezine 78 kilometre mesafede bulunmaktadır. Doğusunda Trabzon’un Tonya ilçesi, batısında Giresun ili, güneyinde Gümüşhane ili ve kuzeyinde Trabzon’un Beşikdüzü ilçesi ile komşu olan, yaylaları başta olmak üzere doğal güzellikleriyle dikkat çekmektedir. Deniz seviyesinden yüksekliği ortalama 270 metre olan ilçenin toplam yüzölçümü ise 138 kilometrekare kadardır. Yerleşime eski tarihlere sahne olan Şalpazarı’nda, halkın büyük kısmını Oğuzların Üçoklar boyundan olan Çepniler oluşturmaktadır. Bölgeye Trabzon’un fethinden önce Uzun Hasan döneminde kafileler halinde geldikleri bilinen Çepniler, bugün halen bölgede yaşayan halkın önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Şalpazarı, Osmanlı İmparatorluğu zamanında Görele kazasına bağlıyken, 1798 yılında çıkarılan fermanla Trabzon sancağına bağlı Vakfıkebir kazasına bağlanmıştır. 1914’te Vakfıkebir’e bağlı nahiye statüsüne kavuşan Şalpazarı, 1987’de ilçe olmuştur.
İlçede yoğun olarak üretilen şal nedeniyle bu ismi almıştır. Yünden dokunan bir kumaş türü olan şal; aba, zıpka, peştamal gibi dış kıyafetlerin yapımında kullanılmaktadır. Bu kumaşların ticaretinin yoğun olarak yapıldığı bir merkez olması nedeniyle ilçenin adı Şalpazarı olmuştur. Tarımsal ürün olarak mısır, fındık, patates ve diğer sebze çeşitlerinin yetiştirildiği Şalpazarı’nda, çayır ve orman vasfı taşıyan araziler de yoğundur. Hayvancılığın yaygın olduğu ilçede, süt ve et hayvancılığında büyükbaş hayvanların ağırlıkta olduğu dikkat çekmektedir. Yaylacılık kültürünün yaşatıldığı Şalpazarı’nda her yıl yaz aylarında yaylalara göçen aileler, hayvancılık faaliyetlerini sonbahar aylarına kadar burada sürdürmektedir.

Şalpazarı’na nasıl gidilir?

Trabzon il merkezine 78 kilometre uzaklıkta bulunan Şalpazarı ilçesi, kolay ulaşım imkanlarına sahiptir. İl merkezinden üç alternatif yoldan ulaşılabilen ilçeye en kısa yol Trabzon’dan özel araçla ortalama 1 buçuk saat sürmektedir. Trabzon Giresun Yolu üzerinden ulaşılabilen ilçeye, Beşikdüzü Şalpazarı Yolu üzerinden gidilebilmektedir. Trabzon merkezden minibüslerle gidilebilen ilçeye, ayrıca özel halk otobüsleriyle ulaşma imkanı da bulunmaktadır.
İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerden Şalpazarı ilçesine havayoluyla ulaşmak için ise Trabzon Uluslararası Havalimanı’na uçmak gerekmektedir. Havayolu firmalarının her gün karşılıklı seferler düzenlediği havalimanına indikten sonra Şalpazarı ilçesine havayolu servis araçları, kiralık araçlar ve özel firmaların servisleriyle ulaşılabilmektedir.

Şalpazarı’nda doğa sporları

Şalpazarı’nda doğa sporları


Şalpazarı’nda doğa sporları

Coğrafi yapısıyla doğa sporlarına uygun bir yer olan Şalpazarı ilçesinde, trekking için muhteşem bir parkur bulunmaktadır. İlçesi sınırlarında bulunan ve Geyikli ile Gökçeköy mahallelerinden başlayan bu parkurun adı Sis Dağı Yaylası rotasıdır. Üzerinde bulunduğu derin uçurumlarla çevrili harika bir platoya, şelaleye ve Sandık Gölü gibi eşsiz güzelliklere ev sahipliği yapan yaylada, yaklaşık dokuz kilometrelik bir yürüyüş parkuru mevcuttur. Şalpazarı bölgesini yüksekten izleme imkanı veren bu parkur, kayalıkların üzerinden ve plato çevresinden devam ederek, şelale ve Sandık Gölü’nü de kapsamaktadır. Yaklaşık dört saatte yürünebilen parkurda; eşsiz manzaraları izlerken nefis fotoğraflar da çekilebilmektedir. Günübirlik doğa yürüyüşleri için tercih edilen parkur, ağırlıklı olarak mayıs ile kasım ayları arasında doğaseverleri ağırlamaktadır. Parkurda yeme içme imkanı sunan mekanlar da bulunmaktadır.
Şalpazarı’nda gezilecek yerler

Şalpazarı’nda gezilecek yerler


Şalpazarı’nda gezilecek yerler

Doğal güzellikleriyle öne çıkan Trabzon’un Şalpazarı ilçesinde yaylacılık kültürü halen yaşatılmaktadır. Yaz aylarında şenliklerin de düzenlendiği yaylalar, ilçenin görülmesi gereken yerlerinin başında gelmektedir. İlçe sınırlarında bulunan Sis Dağı Yaylası, bölgenin en güzel yaylalarının başlıcasıdır. Altyapı imkanlarına sahip olan yaylada; bakkal, kasap ve kır lokantası mevcuttur. Kamp kurup doğayla iç içe yürüyüşler yapılabilecek Sis Dağı Yaylası’nda, yemyeşil doğa ve serin havanın keyfini çıkarabilirsiniz. Geyikli ve Gökçeköy mahallelerinden ulaşılabilen Sis Dağı Yaylası, bin 850 metre yükseklikte bulunmaktadır. Yaylaya ulaşmak için Tonya ilçesine 24 kilometre uzaklıktaki Erikbeli Turizm Merkezi'nden batı yönüne devam ederek, 25 kilometre toprak yolu kat etmek gerekmektedir. Yaylaya Beşikdüzü-Şalpazarı karayolunu takip ederek Geyikli beldesinden de ulaşılabilmektedir.
Sis Dağı Yaylası, üzerinde yer aldığı derin uçurumlarla çevrili muhteşem bir platoya, şelaleye ve Sandık Gölü gibi eşsiz doğal güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır. Harika bir yürüyüş parkuruna da sahip olan yaylada; platoyu çevreleyen, Şalpazarı ilçesini ve bölgeyi tepeden görme imkanı veren kayalıklarda müthiş bir manzara mevcuttur. Buradan Şelale ve Sandık Gölü’nden devam ederek yapılacak 9 kilometrelik yürüyüş parkuru, doğa sporu sevenler için  bulunmaz bir rotadır. Harika doğa fotoğrafları da çekilebilecek bu rota, mayıs ile kasım ayları arasında günübirlik doğa gezileri için oldukça uygundur.
Trabzon’un yanı sıra Gümüşhane’den de ulaşılabilen Sis Dağı Yaylası, Doğu Karadeniz dağları içinde kültürel ve doğal güzellikleri bakımından önemli bir konuma sahiptir. Yaylada her yıl Temmuz ayının sonlarına doğru geleneksel Sis Dağı Şenlikleri düzenlenmektedir. Binlerce insanın toplandığı bu şenliklere denk geldiğinizde yaylada oldukça eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. Hiç sis eksik olmadığı için bu adı alan Sis Dağı, muhteşem bir manzaraya sahiptir.
Şalpazarı ilçesinde gezilebilecek bir diğer yayla ise Alaca Yaylası’dır. İlçeye bağlı 12 mahalle halkının kullandığı Alaca Yaylası’nda her yıl düzenlenen Geleneksel Yayla Şenliği görülmeye değerdir.

Şalpazarı’nda nerede ne yenir?

Trabzon mutfak kültürünün özelliklerini taşıyan Şalpazarı, aynı zamanda burada yaşayan Çepnilerin özgün yemek kültürünü de yansıtmaktadır. Şalpazarı’nda, Doğu Karadeniz’in genelinde yoğun kullanılan düdek (kuru fasulye veya barbunya) ve darı yemeklerde yaygındır. Çorbası ve yemeği olan bu iki ürün, ayrıca diğer yemeklerde de kıvamı artırmak amacıyla kullanılmaktadır. Şalpazarı yöresinde yetişen ot ve bitkilerin de yoğun olarak yemeklerde kullanılması dikkat çekmektedir. Her türlü ot ve çiçeğin tavası, kavurması, kızartması veya çorbası yapılmaktadır. Hamsinin ise tuzlanarak yazın ya da kışın taze olarak tüketildiği ilçede, hamsiyle yapılan yemekler de yaygındır.
Şalpazarı’nda yaygın olarak tüketilen yemekleri; pancar çorbası, Dizin Çorbası, Baldıran Çorbası, Darı Çorbası, Baderes Çorbası (Kabak Çorbası), Arpa Çorbası, Buğday Çorbası, Tene Darı (mısır) Çorbası, Ağa Tiken Çorbası, Turşu Çorbası, Darı Unu Hellesi, Pırasa Çorbası, Mardımalak Çorbası, Yavşu Çorbası, Kiraz Turşusu, Taflan Turşusu, Fasulye Turşusu, Galdıriyik Turşusu, Pezük Turşusu, Pancar Turşusu, Hamsi Tuzlaması, Sütlü Kabak, Mısır Unu Helvası, Sütlaş ve Kuru Yufka Tatlısı olarak sıralayabiliriz. İlçede bu yöresel lezzetleri tadabileceğiniz çok sayıda restoran ve lokanta bulunmaktadır. Şalpazarı’nda en çok tercih edilen restoranlar; Özen Pide Ve Kebap, Gazi Köfte Salonu, Sakallıoğlu Pide Salonu ve Sağlamlar Pide Salonu gibi işletmelerdir.
Şalpazarı’nda gece hayatı

Şalpazarı’nda gece hayatı


Şalpazarı’nda gece hayatı

Trabzon’un Şalpazarı ilçesi gece hayatı konusunda pek aktif değildir. Az sayıda eğlence mekanının yer aldığı ilçede, yerel halk akşam saatlerinde ağırlıklı olarak kafeteryalar ve pastanelerde zaman geçirmektedir. Özellikle gençlerin tercih ettiği kafeterya ve pastanelerin öne çıkanlarını Cafe 61, Elif Pastanesi, İhsan Cafe, Yağmur Kafe, Şanlı Pastanesi, Sultan Pastane Cafe, Alaca Cafe ve Mini Cafe olarak sıralayabiliriz.
Daha hareketli bir gece hayatını tercih edenler ise ilçeye 78 kilometre uzaklıktaki Trabzon il merkezini tercih edebilirler. Yaklaşık bir buçuk saatlik yolu göze alarak eğlenceli bir gece yaşamak isteyenler, Trabzon il merkezinde yer alan bar, pub, meyhane ve gece kulüplerinde gecenin ilerleyen saatlerine kadar içkilerini yudumlayarak keyifli vakit geçirebilirler. Trabzon’da en çok tercih edilen mekanları Retto, Mey Bar ve Cıngıl Bar olarak sıralayabiliriz.