TatilCity.NETTatilCity.NET

Saray Gezi Rehberi

Saray Gezi Rehberi

Saray Gezi Rehberi


Saray Gezi Rehberi

Tekirdağ’ın Karadeniz kıyısında yer alan tek ilçesi konumundaki Saray, gezilebilecek doğal güzelliklere sahiptir. Güney ve batı kısımları düz olan Saray ilçe merkezinin Karadeniz tarafındaki bölümleri dağlık ve ormanlık bir yapıya sahiptir. Saray’daki ormanlar ağırlıklı olarak meşe, gürgen ve karaçam ağaçlarından oluşmaktadır. Deniz seviyesinden 140 metre yüksekte yer alan Saray, aynı zamanda Trakya’nın en büyük nehri olan Ergene’nin doğduğu yerdir. Karasal iklimin egemen olduğu ilçede, kış ayları genellikle soğuk ve yağışlı, yaz ayları ise sıcak ve kurak yaşanmaktadır. Yakınında yer alan Çorlu ve Çerkezköy ilçelerinin aksine sanayinin pek gelişmediği Saray, tarımsal faaliyetlerle öne çıkan bir ilçedir.
Saray ilçesinin tarihi Milattan Önce 4000’li yıllara kadar uzanmaktadır. Tekirdağ bölgesinde hakim olan uygarlıklar Saray yöresinde de hakimiyet kurmuşlardır. Bölgeye ilk yerleşenler Traklar olup, Milattan Önce 4000 ile 2000 arasında Anadolu’dan gelip burada yaşamaya başlamıştır. Tarihsel süreç içerisinde Pers, Roma gibi uygarlıklara ev sahipliği yapan Saray, 1357 yılında Süleyman Paşa komutasındaki Türk güçlerinin akınına uğramıştır. Yörenin tamamen fethedilmesi ise 1365 ile 1368 arasında, Rumeli Beylerbeyi Lala Şahin Paşa döneminde gerçekleşmiştir. Saray, Fatih Sultan Mehmet döneminde Edirne-İstanbul karayolu üzerinde olmasından dolayı önem kazanmıştır. İlçenin yerleşim alanı 1527’de Ayaz Mehmet Paşa tarafından günümüzdeki yerine taşınmıştır. Kanuni Sultan Süleyman’ın veziri olan Ayaz Mehmet Paşa, kendisine vakıf olarak bağlanan ilçeye medrese, külliye, cami ve hamam inşa ettirmiştir.

Saray’a nasıl gidilir?

Tekirdağ’ın Karadeniz kıyısında bulunan Saray, Tekirdağ il merkezine 78 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Tekirdağ il merkezinden ve Çorlu Uluslararası Havalimanı’ndan ulaşım imkanlarına sahip olan ilçeye, minibüslerle bir buçuk saat civarında bir yolculukla gidilebilmektedir. Eski İstanbul-Kırklareli yolu üzerinde yer alan Saray’ın İstanbul uzaklığı 120, Çerkezköy’e uzaklığı 19, İstanbul’un Çatalca ilçesine uzaklığı 75, Kırklareli’nin Vize ilçesine uzaklığı ise 18 kilometredir. Özel araçla ilçeye hem eski İstanbul-Kırklareli yolu üzerinden hem de otoyol üzerinden ulaşılabilmektedir.

 
Saray’da doğa sporları

Saray’da doğa sporları


Saray’da doğa sporları

Ormanlık ve yer yer engebeli coğrafi yapısı nedeniyle doğa sporlarına oldukça elverişli olan Saray ilçesinde, başta trekking olmak üzere çok sayıda aktivite yapılabilmektedir. Doğa sporları topluluklarına da sahip olan ilçede, doğal güzellikler içinde keyifli etkinlikler gerçekleştirilmektedir. İlçenin en güzel yerlerinden biri olan Bahçeköy Suatlayan Şelalesi, doğa yürüyüşleri için oldukça elverişli olup, burada sıklıkla trekking faaliyetleri düzenlenmektedir. Orta zorluğa sahip yaklaşık 10 kilometrelik parkur, Bahçeköy Mahallesi’nde başlayıp 5 saatte tamamlanmaktadır.
Saray’ın Güngörmez ve Bahçeköy mahalleleri arasında ise biri kısa diğeri uzun iki parkur mevcuttur. Burada yer alan 14 kilometre uzunluğundaki parkuru isteyen 19 kilometreye kadar uzatabilmektedir.
Öte yandan Saray sınırlarında yer alan ve Trakya’nın kanyon özelliğine sahip az sayıdaki doğal güzelliğinden biri olan Kanara Kanyonu da doğa yürüyüşleri için oldukça uygundur. Burada yer alan 350 bin hektar alan Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı ilan edilmiştir.
Saray’da gezilecek yerler

Saray’da gezilecek yerler


Saray’da gezilecek yerler


Güneşkaya

Tarihi Milattan Önce 5000’li yıllara kadar uzanan eski bir yerleşim birimi konumundaki Güneşkaya, Saray ilçe merkezinin 2 kilometre uzağında bulunmaktadır. Bölgede yapılan arkeolojik kazılarda, Milattan Önce 5000 ile 3000 yıllarına kadar uzanan pek çok tarihi eser gün yüzüne çıkarılmıştır. Tarihi kalıntıların yanı sıra mağaraların da yer aldığı Güneşkaya, Saray’ın görülmesi gereken yerlerinden biridir. Özellikle bölgede yer alan Güngörmez Mağaraları görülmeye değerdir.

Laladere Mesire Alanı

Saray ilçe merkezine 13 kilometre uzaklıkta bulunan Güngörmez köyündeki mesire alanı bölgenin en güzel yerlerinden biridir. Saray-Kıyıköy karayolu üzerinde bulunan mesire yeri, ormanlık bir bölgede yer almaktadır. Yaz aylarında yöre sakinlerinin yoğun ilgisini gören Laladere; çocuk parkı, spor alanı, restoran ve büfe gibi imkanlara sahiptir. Mesire yerinde bulunan ağaç masalar, sandalyeler ve oturma grupları günübirlik piknikçiler için bölgeyi cazip hale getirmektedir. Bol oksijene sahip havasıyla dikkat çeken Laladere Mesire Alanı, ayrıca Bahçeköy Alabalık Çiftliği’ne de 3 kilometre mesafededir. Burada yer alan restoran ve piknik yeri de yaz aylarında yoğun ilgi görmektedir.

Çamlıköy (Kastro) Dinlenme Tesisleri

Milli Park statüsünde olan Çamlıköy Dinlenme Tesisleri, Karadeniz kıyısında bulunmaktadır. Saray ilçe merkezine 32 kilometre uzaklıkta yer alan bölge, doğal bir plaja ev sahipliği yapmaktadır. Burada yer alan Bahçeköy Deresi, bölgedeki koydan Karadeniz’e dökülmektedir. Üç kilometreye yakın bir kumsalı bulunan Çamlıköy, Trakya bölgesinin karaçam ormanlarıyla kaplı tek bölgesi olarak öne çıkmaktadır. Soyu tükenme tehdidi altında bulunan Akdeniz Foku’na da ev sahipliği yapan bölge, mavi ile yeşilin birleştiği, temiz bir doğaya sahiptir.

Bahçeköy Alabalık Çiftliği

Saray ilçe merkezine 14, Laladere Mesire Yeri’ne ise 3 kilometre uzaklıkta yer alan Bahçeköy Alabalık Çiftliği, her yanı ormanlık bir bölgede bulunmaktadır. Eşsiz bir doğaya sahip olan bölgede, alabalıklar havuzlarda yetiştirilmektedir. Bir restoranın da bulunduğu alabalık çiftliğinde, yanı sıra açık alanda piknik yapılabilecek masalar ve sandalyeler de mevcuttur. Yaz aylarında balık ziyafeti çekip kafa dinlemek için tercih edilen yerlerden biridir.

Ayaz Paşa Camii

Saray ilçe merkezinde bulunan Ayaz Paşa Camii, 1539 yılında Sadrazam Ayaz Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Ana mekanı kubbeyle örtülü olan cami, küçük bir yapı olarak dikkat çekmektedir. Tek şerefeli minaresi bulunan caminin avlusunda ise Kırım hanlarının mezarları bulunmaktadır. Saray’ın görülmesi gereken tarihi yapıları arasında yer alan Ayaz Paşa Camii’ni ziyaret etmenizi öneririz.

Saray’da nerede ne yenir?

Trakya mutfak kültürünün özelliklerini taşıyan Saray’da; keşkek, kuskus, kesme makarna, tarhana gibi lezzetlerin yanı sıra bölgenin sebze yemekleri, tatlı türleri ve meyveler bolca tüketilmektedir. Yöre mutfağında mısır unu önemli bir yer tutmaktadır. Mısır unu ve lahana ile yapılan Mısır unu dolması, pırasadan yapılan pireşe, ıspanakla yapılan zennik gibi lezzetler de oldukça yaygındır. Ayrıca şıra mekiği, kelle, zerde, höşmerim, hakuk, irmik dolması, nişasta helvası, cizleme, baba tatlısı, burgulu börek, Gülbarak böreği, çeneçarpan çorbası, cıllık, papaz mancası, elbasan tava, kodrul manır, şaraşura, yoğurtlu borani ve Tekirdağ Köftesi de yörenin öne çıkan lezzetleridir.
Saray’da yer alan restoran ve lokantalarda bu yöresel lezzetleri tadabilirsiniz. İlçede bulunan restoranların öne çıkanları ise Filiz Et Mangal, Saray Park Kokoreç, Eren Tantuni, Karadeniz Pide Sarayı, Saray Lahmacun Kebap, İskender Kebapçısı, Tatlıcı Tombak, Onur Restorant, Toytoğlu Pastanesi, Trakya Saray Restaurant, Saray Kokoreç, Bayraktar Kebap Salonu, Damga Çiğköfte, Stop Döner, Saray Restaurant, Paşa Dondurma, Ayaspaşa Kofte, Tadım Pide, Yalçın Köfte, Karaca Kasap Et Mangal, Cadır Paça İşkembe, Elvan Pastanesi ve Saray Börekçisi gibi işletmelerdir.
Ahlat’ta gece hayatı

Ahlat’ta gece hayatı


Saray’da gece hayatı

Hareketli bir gece hayatına sahip olmayan Saray’da; az sayıda bar, pub, meyhane ve gece kulübü gibi eğlence mekanı bulunmaktadır. Bu mekanlarda gecenin ilerleyen saatlerine kadar keyifli vakit geçirebileceğiniz gibi doğayla iç içe bulunan restoranlarda da akşamları nefis bir ziyafet çekebilirsiniz. Saray’da öne çıkan eğlence mekanlarını; Ayaspaşa’da hizmet veren Saray Teras Pub ve Saray Kıyıköy Yolu üzerinde yer alan Saray Restaurant olarak sıralayabiliriz. Ayrıca ilçe merkezinde yer alan çok sayıdaki kafeterya ve çay bahçesinde de akşam saatlerinde dinlenerek eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.