TatilCity.NETTatilCity.NET

Sarıkaya Gezi Rehberi

Roma Hamamı ve kaplıcalarıyla ünlü Sarıkaya ilçesi, bağlı olduğu Yozgat il merkezine 77 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. 1935’e kadar Boğazlıyan’a bağlı Terzili Hamamı ya da Hamam köyü olarak isimlendirilen Sarıkaya, bu yıl Vali Bekir Sami Baran tarafından bucak haline getirilmiştir. Aynı zamanda Sarıkaya ismini alan yerleşim yeri, 1957’da ise ilçe statüsü almıştır. Karadeniz Bölgesi’ni Akdeniz Bölgesi’ne bağlayan yol güzergahı üzerinde yer alan ilçe, deniz seviyesinden bin 170 metre yüksekliğe sahiptir. Ağırlıklı olarak dalgalı düzlüklerin bulunduğu bir plato üzerine kurulmuş olan ilçe, çok sayıda höyük, tümülüs ve mimari kalıntıya ev sahipliği yapmaktadır. Bu kalıntılar yörenin tarih boyunca daima yerleşim alanı olduğunu göstermektedir.İlçedeki yerleşimin ilk olarak Milattan Sonra 1’inci yüzyılda olduğu tahmin edilmektedir. Hitit İmparatorluğu’nun alanı içinde yer alan Sarıkaya, bu dönemden kalma çok sayıda höyüğe ev sahipliği yapmaktadır. Hititlerin ardından Asurilerin ve daha sonra da İskender’in kontrolüne girmiştir. Ardından da Romalılar tarafından alındığı sanılmaktadır. Roma dönemine dair tarihi kalıntılar ile eserlerin yanı sıra pek çok yazılı esere de ev sahipliği yapan Sarıkaya, Roma döneminde 7 bin haneye sahip Opel ismini taşıyan bir kenttir. İlçede yer alan kaplıcanın, Roma krallarından birinin kızı için yapıldığı belirtilmektedir. Sarıkaya’da, Roma döneminden kalan büyük taşlarla örülü duvar kalıntıları, kenti çevreleyen surlar, sütunlar ile sütün başlıkları bolcu bulunmaktadır. Malazgirt Zaferi’yle birlikte Selçuklu kontrolüne giren ilçe, Yıldırım Beyazıt döneminde Osmanlı’nın egemenliğine geçmiştir. Sarıkaya’ya 1924 ile 1936 yılları arasında Romanya, Yugoslavya ve Yunanistan’dan, daha sonra da Bulgaristan’dan gelen Türkler yerleştirilmiştir.

Sarıkaya’ya nasıl gidilir?

Yozgat il merkezine 77 kilometre uzaklıkta yer alan Sarıkaya, karayolu ulaşım olanaklarına sahiptir. Karadeniz Bölgesi’ni Akdeniz Bölgesi’ne bağlayan yol üzerinde yer alan Sarıkaya’ya, Yozgat il merkezinden her gün belirli saatlerde düzenlenen minibüs seferleriyle ulaşmak mümkündür. Yozgat’tan özel araçla ilçeye gitmek için Sorgun ilçesini geçip, Sivas yolundan ayrılarak Kayseri yoluna girmek gerekmektedir. İlçeye Kayseri tarafından gitmek için ise Himmetdede, Boğazlıyan, ardından da Sarıkaya yolu tercih edilmelidir.

Sarıkaya’da doğa sporları

Tarihi yapılarının yanı sıra doğal güzellikleriyle de dikkat çeken Sarıkaya ilçesinde, doğa sporları için elverişli parkurlar mevcuttur. Başta trekking olmak üzere çeşitli aktivitelerin yapılabildiği ilçede, doğa yürüyüşleri için en çok tercih edilen bölge ormanlık alanlar ve yaylalardır. Temiz havası ve soğuk sularıyla ünlü Hisarbeyli Yaylası, eşsiz manzaraya karşı keyifli bir yürüyüş yapılabilecek yerlerden biridir. Ayrıca ilçe merkezinde yer alan kaplıcalar bölgesi de tarih ile iç içe yürüyüş yapılabilecek parkurlara sahiptir.

Sarıkaya’da gezilecek yerler

Roma Hamamı

Sarıkaya ilçe merkezindeki Kaplıcalar Mahallesi’nde halen işletilen modern kaplıcaların olduğu bölgede yer alan Roma Hamamı, kalıntıları üzerine eklenen bazı bölümlerle birlikte 1970’lere kadar faaliyete devam etmiştir. Yeni tesislerle birlikte kaderine terk edilen hamam, çevresel koşullar ve duyarsızlık nedeniyle kötü bir görünüm almıştır. Ortalama 25 metre uzunluğa ve 4.5 metre yüksekliğe sahip 10’ar gözlü, iki katlı, 11 ayaklı bir kemer ile ucunda yarım daire şeklindeki bir apsisten meydana gelen Roma Hamamı, yöresel damarlı beyaz mermerden inşa edilmiştir. Çapı altı metre olan apsisin kemerlerinin çevresi iki metreyi bulan betan bir duvarla çevrili olan hamamda; kemerlerin önü su akarları olarak yapılmıştır. Bu kemerleri meydana getiren işlemeli mermer bloklar tahribata uğramıştır. Ayaklardaki blokların ön yüzünde Attik-İon kaidesi ve Korinth başlıklı yarım sütun kesitli işlemeler mevcuttur. Bir çok bölümü harap olan Roma Hamamı, son olarak 2010 yılında gerçekleştirilen çalışmalarla düzenlenmiştir. Betonarme duvarlar büyük oranda kaldırılmış, içindeki molozlar da temizlenmiştir.

Kaplıcalar

Sarıkaya ilçe merkezindeki Kaplıcalar Mahallesi’nde bugün iki tane kaplıca mevcuttur. Bunlardan biri Roma kralının kızının şifa bulduğu kaplıca olarak bilinmektedir. Buradaki tarihi hamam sütunları ve abideler görülmeye değerdir. Buranın Bakanlar Kurulu’nca Turizm Merkezi ilan edilmesinin ardından tesisler yapılmıştır. Yozgat’ın en büyük yatak kapasitesine sahip tesisinin yer aldığı bölgede, kadın ve erkekler için ayrı ayrı iki tane büyük termal havuz bulunmaktadır. Ayrıca Türk hamamı ve saunanın da yer aldığı kaplıcalarda, su sıcaklığı oldukça yüksektir. Kaplıca sularının romatizma hastalıkları, bel fıtığı, eklem kireçlenmeleri, siyatik ağrıları, kadın hastalıkları, cilt hastalıkları ve safra kesesi taşlarının düşürülmesine iyi geldiği söylenmektedir. Ayrıca kaplıcalar bölgesinde çamur kürü de mevcuttur. Buradaki çamurun içine girip vücuda sürmenin cilde iyi geldiği belirtilmektedir.

Hisarbeyli (Yoğurtyurdu) Yaylası

Sarıkaya’nın doğal güzellikleri arasında bulunan Hisarbeyli Yaylası, ilçenin Hisarbeyli köyü sınırları içinde yer almaktadır. Yayla, Akdağ Ormanları içinde olup harika bir doğaya sahiptir. İçinde büyük bir derenin geçtiği yaylada, muhteşem bir soğuk su ve yeşillik dikkat çekmektedir. Öte yandan yoğurdu ile ünlü bu yaylanın ayranı da oldukça lezzetlidir. Bu yaylada, tertemiz ve serin havada doğa ile iç içe güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Sarıkaya’da nerede ne yenir?

Yozgat mutfak kültürünün özelliklerini taşıyan Sarıkaya’da, zengin bir mutfaktan bahsedebiliriz. İlçede ağırlıklı olarak hamur işi yemekler öne çıkarken; erişte mantı, bulgur pilavı ve et yemekleri de yaygın tüketilmektedir. Sarıkaya’da en çok tüketilen lezzetleri; arabaşı, testi kebabı, tandır kebabı, gilik, güveç, çılbır, madımak, ekşili kabak, çiğdem pilavı, gınnıç, kabak çiçeği dolması, sulu köfte, yarma aşı ve kavurga olarak sayabiliriz.Sarıkaya’da yer alan restoran ve lokantalarda bu yöresel lezzetleri tadabilirsiniz. İlçenin en çok tercih edilen restoranları; Lezzet Diyarı, Kervan Pide, Önder Pide Salonu, Ocakbaşı Lokantası, Kerkiçoğlu Unlu Mamulleri, Altınoluk Pastanesi, Arslan Kebap, Önder Kebap, Köşk Restoran, Öz Kartallar Lokantası, İkram Pastanesi, Özkan Lokanta, Tuncay Pastanesi, Damak Tadı Tantuni, Roma Kebap ve Çorba Salonu, Mithat Usta Restaurant, Enişte Köfte, Sefa Döner, Kafkas Restaurant, Adıyaman Çiğ Köftecisi, Tuncay Pasta Salonu, Salifin Yeri ve Altınoluk Pasta Salonu gibi işletmelerdir.

Sarıkaya’da gece hayatı

Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde canlı bir gece hayatından söz edemeyiz. Alkollü mekanın yok denecek kadar az olduğu ilçede, ağırlıklı olarak kafeterya, pastane ve çay salonu gibi mekanlar bulunmaktadır. Bu mekanlarda içeceklerinizi yudumlayarak keyifli zaman geçirebilirsiniz. Sarıkaya’nın öne çıkan mekanlarını; Şehitler Bulvarı üzerinde hizmet veren Hatır Cafe, Baran Caddesi üzerinde yer alan Kafe Keyf, Şehitler Bulvarı’nda bulunan Double Cafe, Mimar Sinan Sokak üzerinde konuklarını ağırlayan Kaplıca Cafe, Şehitler Bulvarı’ndaki Fıtcın Cafe, Alperenler Caddesi üzerinde faaliyet gösteren Terminal Kafetarya, Baran Caddesi’ndeki İkram Pastanesi, Alperenler Caddesi’nde yer alan Roma Bistro, yine aynı caddede bulunan Vitrin Cafe, ve Karşıyaka mevkiindeki Hanedan Cafe olarak sıralayabiliriz.