TatilCity.NETTatilCity.NET

Sarıyer Gezi Rehberi

Sarıyer Gezi Rehberi

Sarıyer Gezi Rehberi


Boğaziçi’nin en eski yerleşim yerlerinden olan Sarıyer; kuzeyinde Karadeniz, doğusunda İstanbul Boğazı, batısında Eyüp ve güneyinde de Şişli ile Beşiktaş ilçeleri ile komşudur. Karadeniz kıyısında bazı yerleri düz, bazı yerleri ise falezli olan Sarıyer, Kısırkaya ve Kilyos arasında kumsal, Kilyos ve Rumelifeneri arasında da kayalık falezlere sahiptir. Boğazdaki kıyıları oldukça girintili çıkıntılı bir yapıda olan ilçede; Büyükdere, İstinye ve Tarabya koyları dikkat çeker. Yeniköy’ün başlıca burun olduğu ilçede, kıyı şeridinin ardından dik yamaçlar yer alır. Yüzölçümü 152 kilometrekare olan Sarıyer, denizden ortalama olarak 74 metre yükseklikte konumlanmıştır. İlçede ağırlıklı olarak Karadeniz iklimi yaşanır.
Bitki örtüsü bakımından İstanbul’un en zengin ilçeleri arasında yer alan Sarıyer, Karadeniz iklimi altındaki ormanları ve Akdeniz iklimi altındaki maki örtüsünü bir arada barındırır. Yüzölçümünün üçte ikisi yeşil alan olan ilçede, İstanbul’un en büyük ormanı olan Belgrad Ormanı bulunur. Ayıca su kaynakları ile büyükşehrin içme suyu ihtiyacının büyük bölümü Sarıyer tarafından karşılanır. Kestane, kayın, kızılağaç, meşe, gürgen, ıhlamur, çınar, çam ve servi ağaçlarının bolca bulunduğu ilçede Boğaziçi’nin simgesi sayılan erguvan, manolya, morsalkım ve akasyalar dikkat çeker. Antik dönemde “Simas” olarak anılan ilçe, bunun yanında “Skletrinas”, “Saron” ve Bizans döneminde ise “Limas” isimlerini almıştır.
Sarıyer Gezi Rehberi

Sarıyer Gezi Rehberi


Boğaziçi’nin en güzel ilçelerinden Sarıyer’de gezilecek yerler…

Doğal güzellikleri ve zengin tarihiyle İstanbul’un önde gelen ilçelerinden olan Sarıyer, turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biridir. Bizans ve Osmanlı imparatorluklarından kalan birçok tarihi yapıya sahip olan ilçe; müzeler, kaleler, surlar, su bentleri, çeşmeler, camiler, kiliseler, ayazmalar, saraylar, köşkler, yalılar ve sefarethaneleri ile ünlüdür. Bunların yanı sıra ormanları ve su kaynakları ile de öne çıkan Sarıyer, aynı zamanda İstanbul’da deniz turizminin geliştiği ilçelerden biridir. İstanbul’un en güzel ilçelerinden olan Sarıyer’de gezilmesi gereken yerleri sizin için derledik.

Rumeli Hisarı

İstanbul Boğazı’nın Avrupa yakasında bulunan Rumeli Hisarı, İstanbul fethedilmeden önce hazırlıklar sürerken, boğazdan Bizans'a gelmesi muhtemel yardımları engellemek için 1452 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa ettirilmiştir. Boğazın en dar bölgesinde ve Anadolu Hisarı’nın tam karşı tarafında bulunan Rumeli Hisarı, o dönem boğazda gemilerin geçmesini engellemiştir. Üç kuleye sahip olan hisarın duvarları bazı yerlerde 5 metre kalınlığa ulaşır. Surları ise kuzey güney yönünde 250 metre, doğu batı yönünde ise 125 metredir.

Rumeli Feneri

Rumeli Feneri, 15 Mayıs 1856’da karşıda bulunan Anadolu Feneri ile birlikte faaliyete geçmiştir. 1854-1856 Kırım Savaşı esnasında, Fransız ve İngiliz savaş gemilerinin boğazın Karadeniz’den girişini görmek için Fransızlarca yapılmıştır. İlk yapıldığında gaz yağıyla aydınlatılan 30 metre yüksekliğe sahip fener, günümüzde elektrikle çalışıyor.

Rumelifeneri Kalesi

Kayalık bir bölgede bulunan kalenin yapılış tarihi tam olarak bilinmiyor, ancak 1769’da Anadolufeneri Kalesi ile birlikte yapıldığı tahmin ediliyor. Rum bir mimarın inşa etiği kalenin, pek çok kez yenilendiği biliniyor. Doğusundaki ve batısındaki duvarları üstünde sekizgen şeklinde birer kule bulunan yapı, zamanla harap olmuştur, ancak doğu kulesi bugüne kadar varlığını sürdürebilmiştir.

Rumelikavağı Kalesi

Boğazın ve gümrük noktalarının kontrolü için 12’nci yüzyılda yapılan kale, “Azizler Kalesi” adıyla anılmıştır. 14’üncü yüzyılda Cenevizlilerin kontrolüne giren Rumelikavağı Kalesi, 1452’de Osmanlı tarafından ele geçirildikten sonra tahrip olmuştur. Kaleden bugüne sadece kalıntıları kalmıştır. Günümüzde “Rumelikavağı Kalesi” adıyla bilinen kale ise 17’nci yüzyılın başlarında Kazak akınlarının boğazdaki köyleri tehdit etmesi nedeniyle 1624’te IV. Murat tarafından inşa ettirilmiştir.

Maslak Kasrı

Maslak Kasrı, II. Abdülhamit’in veliahtlığı zamanında kaldığı yer olarak bilinir. Burada marangozluk işlerini yapan Abdülhamit, ayrıca bilimsel yöntemlerle bahçe bakımıyla da ilgilenmiştir. Serasında seçkin ağaçlar, ender bulunan çiçekler bulunan Maslak Kasrı, Mabeyn-i Hümayun'un ilginç limonluğuna da sahipti. Bu limonlukta Fransa'dan getirttiği kamelya ağaçlarını yetiştiren Abdülhamit; ağaç, sebze ve çiçeklerin bakımı için de Avrupa'dan getirilen uzmanlara görev vermiştir.

Belgrad Ormanı

Sarıyer’in Bahçeköy semtinde yer alan Belgrad Ormanı’nın oldukça eski bir tarihi vardır. Bizans ve Osmanlı imparatorluğu zamanlarında kente su sağlayan bu ormanlar, 16’ncı yüzyılın ardından İstanbul için büyük önem taşımıştır. Belgrad Ormanı içinde bulunan suyolları 1554 ve 1564 arasında onarılmış ve yenileri yapılmıştır. Orman içinde çok sayıda akarsu mevcuttur ve bu suların büyüklerine Osmanlı döneminde bentler inşa edilmiştir. Belgrad Ormanı’nda olan 18 doğal ağaç türü, ağırlıklı olarak meşedir. Kayın, kavak, söğüt ve kestane gibi ağaçların da yer aldığı ormanda pek çok kuş ve memeli hayvan yaşam sürer. 1956’da mesire ve piknik alanı olarak düzenlenip halka açılan Belgrad Ormanı, bugün de İstanbul’un nefes alınabilecek yerleri arasındadır.

Sadberk Hanım Müzesi

Vehbi Koç Vakfı’na ait olan ve Vehbi Koç’un eşi Sadberk Hanım'ın adını taşıyan müze, Azaryan Yalısı ismiyle bilinen binada 1980 yılında kurulmuştur. Etnografik eserler, Türk elişi sanatı örnekleri, Osmanlı gümüş, çini, porselen, cam gibi eselerinin bulunduğu Sadberk Hanım Müzesi’nde kapsamlı bir arkeoloji koleksiyonu mevcuttur.

Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi

Bu müzede, 1950’li ve 1960’lı yıllarda üretilen klasik otomobiller ile itfaiye araçları, motosikletler ve kamyonlar görülebilir. 2 bin metrekare arsa üzerinde bulunan müzede 50 araç sergilenmektedir. Klasik otomobillerin ve ait oldukları dönemin yaşam tarzından hareketle modern bir mekanla klasiklerin birleştirildiği bir stile sahip müze 2000 yılında kurulmuştur.

Emirgan Korusu

Bizans zamanından beri ormanlık bir alan olan Emirgan Korusu, Osmanlı döneminde Feridun Bey Bahçesi ismiyle anılmıştır. 19’uncu yüzyılda Mısır Hıdivi İsmail Paşa’ya bağışlanan koruluğa üç tane köşk ve bir park yapılmıştır. 1943 yılında İstanbul Belediyesi tarafından satın alınarak halka açılan koru; çam, servi, ıhlamur, şeftali, erik gibi ağaçlara sahiptir. İçinde iki gölet yer alan Emirgan Korusu’nda Sarı Köşk, Pembe Köşk ve Beyaz Köşk adıyla üç adet köşk 1878 yılında inşa edilmiştir.

Kilyos Kalesi

Doğu Roma İmparatorluğu zamanında, 4 ve 5’inci yüzyıllarda yapılan Kilyos Kalesi, Sarıyer’in en eski yapıları arasında yer alır. Boğazı kontrol için inşa edilen Kilyos Kalesi, Bizanslılar ve Cenevizlilerce kullanılmış, ardından Osmanlı zamanında ise gözlem kulesi olarak kullanılmıştır. Hasar gördüğü için birkaç kez onarılan kalenin beden duvarları moloz taştan, dış duvarları da kesme taştan yapılmıştır.

Büyükdere Camii

Büyükdere Camii olarak bilinen, ancak asıl ismi Kara Mehmed Kethüda Camii olan yapı; III. Mustafa zamanında, 18’inci yüzyılın ikinci yarısında sadrazam yardımcısı Kara Mehmed Ağa tarafından inşa ettirilmiştir. Avlusunda bir dönem ufak bir mektep olan cami; kare şeklinde, ahşap çatılı kagir bir bina şeklinde yapılmıştır. Cami daha sonraki zamanlarda büyütülmüştür.

Emirgan Camii

İskelenin karşısında bulunan Emirgan Camii, 1781’de I. Abdülhamit tarafından, genç yaşta hayatını kaybeden Şehzade Mehmed ve onun annesi Hümaşah Kadın anısına inşa ettirilmiştir. Kare biçiminde ve kesme taştan yapılan ahşap çatılı caminin tek şerefesi ve kagir minaresi vardır. Cami, bugüne kadar varlığını sürdüren meydan çeşmesi ile günümüze kalmayan hamam, değirmen ve fırın ile birlikte yapılmıştır. Cami, II. Mahmut tarafından 1838 yılında yeniden yaptırılmıştır.

İoannes Prodromos Rum Ortodoks Kilisesi (Aya Yani Kilisesi)

Çok sayıda kilisenin bulunduğu Sarıyer’de, tarihi 1530 yılına dek uzanan İoannes Prodromos (Vaftizci Yahya) Kilisesi, 1799’da aynı yere inşa edilen kilisenin ardından 1821’de yıkılmıştır. Bugünkü yapı ise 1834’de inşa etdilmiştir. Bazilikal şeklinde, üç nefli ve beşik çatı örtülü kagir yapı olan kilise, 1906’da onarılmıştır. Sarıyer’de ayrıca Taksiarhon Rum Ortodoks Kilisesi, Aya Paraskevi Rum Ortodoks Kilisesi, Surp Bogos Ermeni Katolik Kilisesi, Surp Hıripsimyants Ermeni Ortodoks Kilisesi ve İtalyan Santa Maria Katolik Kilisesi gibi çok sayıda kilise görülmesi gereken tarihi yapılar olarak bulunmaktadır.

Garipçe Kalesi

Antik Çağ’da “Lykion Limen” (Lykialıların Limanı) adıyla bilinen Hamsili Limanı’nın kayalıkları üzerine yapılan Garipçe Kalesi, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde savunma amacıyla kullanılmıştır. Rumeli yakasındaki Kilyos ve Rumelifeneri kalelerinin ardından üçüncü kale olan yapı, III. Mustafa tarafından Macar asıllı Fransız mimar Baron François de Tott’a inşa ettirilmiştir. Kalenin yapılmasında yığma taş ve tuğla malzeme kullanılmıştır. Karşısında Poyrazburnu’nda yer alan Poyraz Kalesi’ne oldukça benzer.

Altınkum Plajı

Bu doğal plaj, 1929 yılında Şirket-i Hayriye tarafından konulan vapur seferleriyle ün kazanmıştır. Şirket-i Hayriye’nin ayıca bir iskele de yaptırdığı plaj, kumu ince ve parlak olduğu için “Altınkum Plajı” olarak da bilinir. 2. Dünya Savaşı zamanında askeri bölge olan plaj, uzun yıllar boyunca halka kapalı kalmıştır. Bugün ise Rumelikavağı’nın en güzel plajları arasında yer alır.

Sarıyer’de nerede ne yenir?

İçkili mekanları ve balıkçılarıyla ünlü olan Sarıyer’de her zevke göre çok sayıda restoran bulunmaktadır. Boğaz manzarası eşliğinde veya doğayla iç içe bir yemek isterseniz Sarıyer size pek çok alternatif sunmaktadır. Bunlardan bazılarını sizin için derledik.

Tarihi Sarıyer Börekçisi

Sarıyer denilince akla ilk gelen lezzet, Sarıyer böreğidir. Bu böreğin marka olmasını sağlayan kuruluş ise Tarihi Sarıyer Börekçisi’dir. 1895’ten beri hizmet veren Tarihi Sarıyer Börekçisi, bugüne ulaşan asırlık bir lezzet durağı olarak hizmetini sürdürüyor. Börekte ve unlu mamullerde uzmanlaşmış olan bu mekan, lezzetli ürünlerini müşterilerine özenle sunmaktadır. Türkiye’nin pek çok yerinde şubeleri bulunan Tarihi Sarıyer Börekçisi, geçmişten gelen bu lezzeti yaşatan en önemli mekanlardan biridir.

Rumelihisarı İskele Restaurant

Rumelihisarı Vapur İskelesi’nde yer alan bu restoran, bölgenin en kaliteli balık restoranları arasındadır. Nefis balıkların yanı sıra içkinizi de yudumlayabileceğiniz Rumelihisarı İskele Restaurant, denizin üzerine uzanan ve orijinaline uygun şekilde restore edilen bir iskeleye sahip. Manzarası ve ortamı harika olan bu restoranda keyifli vakit geçirebilirsiniz.

La Vie En Rose

Yeniköy’de yer alan La Vie En Rose, 1960’ların Paris’ini yaşamak isteyenlere bu hissi fazlasıyla yaşatıyor. Yemek ve tatlı menüsünde oldukça zengin bir listesi bulunan bu mekan, dünya mutfağının de nefis lezzetlerini sunuyor. İtalyan pizzalarından Amerikan yemeklerine kadar oldukça geniş seçenekler sunan La Vie En Rose, pastalarıyla da iddialı bir yer.

Meyyali Restaurant

Emirgan Korusu’nda bulunan bu güzel restoran, hem bahçesinde yer alan asırlık çınar ağaçlarının altında hem de salonunda enfes lezzetler sunuyor. Kahvaltı servisine de sahip olan Meyyali Restaurant, ayrıca alakart servise de sahiptir. Kentteki karmaşadan kaçıp doğal güzellikler içinde lüks bir mekan arayanlar için Sarıyer’in en uygun mekanlarından biridir.

Kaşıbeyaz Bosphorus

Yeniköy semtinde yer alan Kaşıbeyaz Bosphorus, Osmanlı konseptini yaşatan restoranlardan biri olarak biliniyor. Geleneksel mutfağın yanı sıra dünya yemeklerinden örneklerin de yer aldığı bu mekanın boğaz manzaralı terasında harika bir öğün yiyebilirsiniz. Özellikle kebapta iddialı olan mekanda, kahvaltı servisi de mevcut.

Tarihi Sarıyer Muhallebicisi

İstanbul’da yüz yıla yakın bir süredir hizmet veren Tarihi Sarıyer Muhallebicisi, deniz manzaralı terasıyla müşterilerine kaliteli ürünler sunuyor. Kentte en çok tercih edilenlerden olan bu tarihi mekan, özellikle kazandibi tatlısı ve dondurması ile beğeniliyor. 1928 yılından beri hizmet veren Tarihi Sarıyer Muhallebicisi’nde lezzetli ürünler uygun fiyatlarla sunuluyor.
Sarıyer Gece Hayatı

Sarıyer Gece Hayatı


Sarıyer’in renkli gece hayatı…

Sadece böreğiyle ve restoranlarıyla değil, aynı zamanda barları, meyhaneleri ve gece kulüpleriyle de ünlü olan Sarıyer’de çok sayıda eğlence mekanı mevcuttur. Özellikle Yeniköy, Kumköy, Zekeriyaköy ve Tarabya’da yoğunlaşan gece hayatı, ilçenin diğer yerlerinde de pek çok mekanda oldukça renklidir. Rakı-balık veya canlı müzik mekanı olarak birçok alternatif sunan ilçede, öne çıkan bazı yerleri sizin için derledik.

Mey Mekan

Zekeriyaköy’de bulunan Mey Mekan, samimi bir ortamda zaman geçirmek isteyenler için biçilmiş kaftan. İçkisini yudumlayarak cazdan fasıl müziğe kadar alternatifli müzik isteyen sakinlerine güzel anlar yaşatan bu mekan, aynı zamanda zengin bir yemek menüsüne de sahip. Oldukça kaliteli mezelere de sahip olan Mey Mekan, Sarıyer’in öne çıkan eğlence yerlerinden biridir.

Tarihi Denizkızı Meyhanesi

Tarihi Denizkızı Meyhanesi, kafa dinleyerek zaman geçirmek isteyenler için en uygun mekanlar arasında yer alıyor. Meyhane kültürünü yaşatan yerlerden biri olan Tarihi Denizkızı Meyhanesi, geniş yelpazede müzik repertuarıyla müşterilerini memnun ediyor. Deniz manzarası eşliğinde keyifli vakit geçirilen bu mekan, bir gidenin bir kez daha gitmek istediği yerler arasında yer alıyor.

Kiss The Frog

Gece kulübü ve restoran olarak hizmet veren Kiss The Frog, Rumelihisarı’nda yer alıyor. Zengin menüsü ve lezzetli yemekleriyle tercih edilen bu mekan, özellikle karides ve fesleğenli pizzasıyla dikkat çekiyor.

Teddy Beer

Yeniköy semtinde yer alan Teddy Beer, İstanbul’daki en zengin bira menüsüne sahip mekanlardan biri olarak biliniyor. Burada İngiliz biralarından Japon biralarına kadar çok geniş bir yelpaze bira bulmanız mümkün. Küçük ve samimi bir ortamı bulunan Teddy Beer, ambiyansıyla da müşterilerini müdavime dönüştüren bir mekan.

Egeli Meyhane

İstanbul’un en kaliteli Ege meyhanelerinden olan Egeli Meyhane, eski stil konseptiyle müşterilerine Rum fasıllarını sunuyor. Meze ve içki yönünden oldukça zengin bir yelpazeye sahip olan mekanda, canlı Rum fasıllarını dinlemek oldukça keyif verici. Kireçburnu semtinde yer alan Egeli Meyhane’yi farklı bir eğlence isteyenler için öneririz.