TatilCity.NETTatilCity.NET

Şefaatli Gezi Rehberi

Yozgat’ın Şefaatli ilçesi, İç Anadolu Bölgesi’nin Orta Kızılırmak bölümünde bulunmaktadır. İl merkezine 41 kilometre uzaklıkta yer alan ilçe, Karasu ve Aksu çaylarının birleştiği vadidedir. Ağırlıklı olarak Delice Nehri’nin iki tarafında bulunan dalgalı düzlüklere sahip ilçede, yüksek dağ bulunmamaktadır. İlçenin üzerinde bulunduğu dalgalı düzlükler, Şefaatli’nin sınırı dışında kalan dağ ve yaylalara kadar uzanmaktadır. Deniz seviyesinden yüksekliği 828 metre olan ilçede, kış ayları diğer ilçelere göre daha yumuşak yaşanmaktadır. Genellikle bozkır bitki örtüsüne ev sahipliği yapan Şefaatli’de, nehir kenarlarında ağaçlıklar dikkat çekmektedir. Yöre halkının ağırlıklı geçim kaynağını ise tarım ve hayvancılık faaliyetleri oluşturmaktadır.Şefaatli ilçe merkezinin ilk kuruluşu bir tren istasyonu şeklindedir. Delice Nehri’ne bakan vadi üzerinde kurulan bu tren istasyonu zamanla gelişmiş ve bir yerleşim yeri halini almıştır. Başlarda Bozok Sancağı’nın Kızılkoca beldesine bağlı bir köy olan Şefaatli, Kızılkoca’nın buraya taşınmasıyla büyümüştür. 1927 ile 1928 arasında bucak olan Kızılkoca, Ankara-Kayseri demiryolunun buradan geçmesiyle birlikte 1933’te Şefaatli’ye taşınmıştır. Yerköy’ün ilçe olması üzerine buraya bucak olarak bağlanan Kızılkoca, 1954’te ise Yerköy’den ayrılmıştır ve merkezi Şefaatli olan ilçe kurulmuştur.

Şefaatli’ye nasıl gidilir?

Bağlı olduğu Yozgat il merkezine 41 kilometre uzaklıkta bulunan Şefaatli, karayolu ve demiryolu ulaşım imkanlarına sahiptir. Yozgat il merkezinden ilçeye karayoluyla ulaşmak için her gün belirli saatlerde düzenlenen minibüs seferleri kullanılabilmektedir. Bu yolculuk ortalama 45 dakika sürmektedir. Ayrıca Ankara-Kayseri demiryolu da Şefaatli ilçe merkezinden geçtiği için ilçeye trenle gitmek de mümkündür. Kozaklı’ya 43 kilometre uzaklıkta yer alan Şefaatli; Yenifakılı’ya 54, Kırşehir il merkezine ise 90 kilometre mesafede bulunmaktadır.

Şefaatli’de doğa sporları

Şefaatli ilçesi, doğa sporları için elverişli bir coğrafyaya sahip olmasına rağmen bu potansiyeli yeterince değerlendirilememiştir. İlçede yer alan akarsular, kano ve olta balıkçılığı için uygundur. Ayrıca ilçeye bağlı köylerde de başta doğa yürüyüşleri ve kamp yapmaya elverişli yerler bulunmaktadır. İlçe merkezine 22 kilometre uzaklıkta bulunan Güzelli köyünün Tepebaşı mevkiindeki mağaralar bölgesi de trekking için uygun parkurlara sahiptir. Burada hem tarihi mağaralar görülebilir hem de keyifli bir doğa yürüyüşü yapılabilir.

Şefaatli’de gezilecek yerler

Koşa Köprüsü

Şefaatli’nin tarihi yapıları arasında bulunan Koşa Köprüsü, ilçe merkezinden geçen Aksu Nehri üzerine inşa edilmiştir. 1895 yılında yapılan köprü, Yozgat il merkeziyle Şefaatli ilçesi arasındaki karayolu üzerinde yer almaktadır. Köprünün batısındaki kemerler arasında kitabe bulunmaktadır. Uzunluğu 35, genişliği ise yedi metre olan köprünün 5.20 metre yüksekliği bulunmaktadır. Üç gözü bulunan köprünün korkuluk duvarları ise 30 santimetre yüksekliğindedir. Köprünün üçüncü gözü 1965 ile 1970 arasında inşa edilmiştir. Yanına yeni bir köprü yapılmasına rağmen bu köprü bugün de kullanılmaya devam edilmektedir.

Karabıyık Köprüsü

Yozgat il merkezi ile Şefaatli arasındaki karayolu üzerinde bulunan köprü, Karabıyık köyü yakınında yer almaktadır. Altından kaynak suyu geçen Karabıyık Köprüsü bugün kullanımda değildir. Kitabesi bulunmayan bu eski köprüyü, Yavuz Sultan Selim’in Mısır seferi esnasında 1516 yılında yaptırdığı belirtilmektedir. Bugüne kadar ayakta kalan köprü, kesme taştan inşa edilmiştir. Üç tane sivri kemere sahip köprünün korkulukları taştan yapılmıştır. Bu korkulukların bazı bölümleri günümüzde yıkılmıştır. 55 metre uzunluğa, 4.5 metre genişliğe sahip köprüde, kemerler arası ise 6.5 metre civarındadır. Son olarak 2018 yılında restore edilen köprünün orijinalliği kısmen bozulmuştur.

Paşaköy Tokmak Hasan Paşa Camii

Şefaatli’ye bağlı Paşaköy’ün Hasanpaşa Mahallesi’nde bulunan cami, 1773 yılında Tokmak Hasan Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Dikdörtgen bir planı bulunan caminin giriş kapısı basık kemerlidir. Caminin tek şerefeli minaresi sonradan inşa edilmiştir. Sıva üzerine badanalı duvarları bulunan Tokmak Hasan Paşa Camii, 1895 yılında onarımdan geçirilmiştir. Bu sırada kırma çatısı kiremitle kapatılmıştır. İçindeki güzel süslemeleriyle ilgi çeken cami, koruma altındadır.

Kale Tepesi

Şefaatli sakinlerinin piknik yaptığı yer olan Kale Tepesi, tarihi bir özelliğe sahip değildir. Burada belediye tarafından yapılan düzenlemeyle adına uygun olarak surlar yapılmıştır. Ayrıca restoran, şelale, Osmanlı çeşmesi ve kamelyalar eklenen tepe, güzel bir mesire alanı olarak düzenlenmiştir. Şefaatli ilçe merkezinde keyifli bir gün geçirilebilecek, manzarasıyla ve temizliğiyle sevilen bir alan haline getirilmiştir.

Gerdek Kayası ve Beşiktepe Sit Alanı

Şefaatli’nin Roma döneminden gelen tarihiyle ilgili veriler sunan bu sit alanı, ilçenin Güzelli köyünde bulunmaktadır. Buradaki kaya yakınında bir höyük ile iki odalı bir mağara mevcuttur. Kayanın kuzeyindeki Beşiktepe mevkiinde ise iki höyük yer almaktadır. Yakınındaki taş ocağından dolayı tahrip olan bu höyüklerde yapılan yüzey araştırmalarında Roma döneminden kalan seramikler bulunmuştur.

Güzelli Mağaraları

Şefaatli ilçe merkezine 22 kilometre uzaklıkta yer alan bu mağaralar, Güzelli köyü yolu üzerindedir. Tepebaşı mevkiindeki mağaraların bulunduğu tepe, kalker bir yapıya sahiptir. Yerden yaklaşık 1.5 metre yükseklikte olan güney mağarası, sadece bir kişinin girebileceği kapıya sahiptir. Yuvarlak kemerli ve önünde üç basamak bulunan kapıdan girdikten sonra bir oda, bir salon ve salonla bağlantılı iki küçük oda mevcuttur. Ayrıca buradaki tepenin üst bölümlerinde de farklı boyutlarda çok sayıda doğal mağara bulunmaktadır. Bu mağaralarda ve çevresinde, daha önce yaşamın olduğuna dair pek çok iz dikkat çekmektedir.

Saat Kulesi

Şefaatli ilçe merkezinde görülebilecek başlıca yapı Saat Kulesi’dir. Hacı Bayram Karabulut Caddesi üzerinde yer alan bu saat kulesini, 1986’da Hacı Bayram Karabulut adlı kişi yaptırmıştır. Altı kademeli olan saat kulesi dikdörtgen bir yapıya sahiptir.

Şefaatli’de nerede ne yenir?

Yozgat yöresine ait yemeklerin yaygın olarak tüketildiği Şefaatli’de, zengin bir mutfak dikkat çekmektedir. Yörenin öne çıkan hamur işi yemekleri, erişte, mantı, bulgur pilavı ve et yemekleri Şefaatli’de de yaygın olarak tüketilmektedir. İlçenin sevilen lezzetlerinin başında arabaşı, tandır kebabı, testi kebabı, gilik, güveç, çılbır, madımak ve ekşili kabak gibi yemekler gelmektedir. Ayrıca çiğdem pilavı, gınnıç, sulu köfte, kabak çiçeği dolması ve yarma aşı da Şefaatli sakinlerinin bolca tükettiği lezzetlerdir.Şefaatli’de yer alan restoran ve lokantalarda bu lezzetleri tadabilirsiniz. İlçede en çok tercih edilen restoranları; Şimşek Restaurant, Çağlayan Kebap Salonu, Mahir Kebap Salonu, Mis Pide Salonu, Lezzet Lokantası, Patat Kebap Salonu, Başçavuşoğlu Aile Et Lokantası, Umut Kebap Salonu, Nur Kebap, Dereli Unlu Mamulleri, Zafer Pide, Şahin Kebap Salonu ve Ziyafet Çiğköfte olarak sıralayabiliriz.

Şefaatli’de gece hayatı

Yozgat’ın Şefaatli ilçesinde canlı bir gece hayatı yoktur. Alkollü mekanın yok denecek kadar az olduğu ilçede, az sayıda kafeterya ve pastane bulunmaktadır. Bu mekanlarda içeceklerinizi yudumlayarak dinlenebilirsiniz. Şefaatli’nin en çok tercih edilen mekanları; Atatürk Bulvarı üzerinde hizmet veren Defi Gam Cafe, Hacı Bayram Karabulut Caddesi üzerinde faaliyet gösteren Sevgi Pastanesi ve yine aynı cadde üzerinde yer alan Tadım Pastanesi gibi işletmelerdir.