TatilCity.NETTatilCity.NET

Şehzadeler Gezi Rehberi

Manisa’nın iki merkez ilçesinden biri olan Şehzadeler, il merkezinde yer almaktadır. 2012 yılında yürürlüğe giren büyük şehir yasası ile birlikte Manisa il merkezinde iki yeni ilçe kurulmuştur. Bunlardan biri Yunusemre diğeri ise Şehzadeler’dir. Bu nedenle Şehzadeler ilçesi, Manisa il merkezinin yaklaşık yarısını ifade etmektedir. Spil Dağı ve antik şehirleriyle dikkat çeken Şehzadeler ilçesinde gezilebilecek pek çok yer bulunmaktadır. Etrafında dağlar bulunan ilçe,  Gediz Ovası’nın bereketli topraklarında yer almaktadır. Sanayisi de gelişmiş olan Şehzadeler’de; dokumacılık, gıda, dericilik gibi sektörler gelişmiştir.Manisa genelinde olduğu gibi tarihi oldukça eskilere dayanan Şehzadeler, ilk olarak kenti kuran Magnetler tarafından yerleşime açılmıştır. Tarihsel süreç içinde bölgede sırasıyla Hititler, Frigler, Yunan, Lidya, İranlılar, Roma, Bizans, Saruhanoğulları ve Osmanlı İmparatorluğu hakimiyet kurmuştur. Manisa il geneli Osmanlı İmparatorluğu döneminde Şehzadeler Şehri olarak anılmıştır. Bu dönem bölgede çok sayıda camii, imarethane, çeşme gibi yapılar kurulmuştur.

Şehzadeler’e nasıl gidilir?

Manisa’nın merkez ilçelerinden olan Şehzadeler, oldukça pratik ulaşım olanaklarına sahiptir. İl merkezinde yer aldığı için karayoluyla ulaşım olanaklarının yanı sıra havayolu ulaşım imkanlarına da sahiptir. İlçeye, 40 kilometre uzaklıkta yer alan İzmir Adnan Menderes Havalimanı üzerinden gidilebilmektedir. Türkiye’nin dört bir tarafından uçuşların düzenlendiği Adnan Menderes Havalimanı’na indikten sonra, havayolu servis araçları, taksilerle ya da kiralık araçlarla Şehzadeler’e ulaşılabilmektedir.Karayolu ve demiryolu ulaşım olanaklarına da sahip olan Şehzadeler’e karayoluyla pek çok büyük şehirden kolaylıkla gidilebilir. İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya gibi kentlerden direkt sefer düzenleyen otobüs firmaları bulunmaktadır. İstanbul’a 440, Ankara’ya 560, Antalya’ya ise 430 kilometre uzaklıkta bulunan Şehzadeler ilçesinin ayrıca İzmir, Uşak, Denizli, Balıkesir ve Aydın ile demiryolu bağlantısı da mevcuttur.

Şehzadeler’de doğa sporları

Spil Dağı Milli Parkı’na ev sahipliği yapan Şehzadeler ilçesinde, doğa sporları için çok sayıda parkur bulunmaktadır. Spil Dağı’nda; trekking, dağcılık, kampçılık, yamaç paraşütü gibi etkinlikler yapılabilmektedir. Doğa sporları yapmak isteyenlerin gözdesi olan Spil Dağı, aynı zamanda muhteşem manzarasıyla da ilgi çekmektedir. Bu arada Manisa il merkezinde doğa sporlarını yaygınlaştırmak amacıyla kurulmuş dernek ve kulüpler de bulunmaktadır. Bölgede faaliyet gösteren bu sivil toplum kuruluşlarının en aktif olanları Manisa Fırtına Dağcılık ve Doğa Sporları Derneği ile Manisa Doğa Sporları Topluluğu’dur.

Şehzadeler’de gezilecek yerler

Spil Dağı Milli Parkı

Şehzadeler sınırlarında yer alan Spil Dağı Milli Parkı, ilçe merkezine 23 kilometre mesafededir. Dağcılık gibi doğa sporlarına uygun pek çok rekreasyon alanına sahip olan Spil Dağı, 1969’da milli park ilan edilmiştir. Burada yetişen Manisa laleleri güzellikleriyle ilgi çekmektedir. Çam, kızılçam, meşe, ardıç, çınar, karaçam, yaban mersini ve defne gibi çok sayıda ağaç türünün bulunduğu milli parkta, zengin bir fauna da dikkat çekmektedir. Spil Dağı Milli Parkı’nda en çok görülen hayvanlar; tavşan, yaban domuzu ve çakalın yanı sıra pek çok kuş türüdür. Şehzadeler ilçesinin mutlaka gezilmesi gereken doğal güzelliklerinden olan milli parkta; kır gazinosu, kır gazinosu, kır kahvesi, oyun ve piknik alanları mevcuttur. Manisa halkının doğa ile baş başa kalmak, piknik yapmak, çeşitli doğa sporları yapmak için en çok tercih ettiği yer alan Spil Dağı Milli Parkı’nda, kamp yapma imkanı da mevcuttur. Günübirlik gezilerin yanı sıra burada yer alan dağ evlerinde konaklamak da mümkündür.

Manisa Müzesi

Manisa’nın en önemli müzesi konumundaki yapı, Şehzadeler ilçe merkezinde bulunmaktadır. Bölgenin tarihini ve kültürünü yansıtan Manisa Müzesi, arkeoloji ve etnografya bölümleri olmak üzere iki kısımdan meydana gelmektedir. Lidya Krallığı’nın başkenti Sardes’ten gün yüzüne çıkarılan tarihi eserler, müzenin arkeoloji bölümünde görülebilir. Aynı bölümde ayrıca lahitler, mozaikler, mezar taşları, heykeller, fildişi ve cam gibi nesneler sergilenmektedir. Etnografya bölümünde ise Beylikler döneminden Osmanlı dönemine kadar bölgede yaşayanların kullandığı eşyalar görülebilmektedir.

Ulu Camii ve Külliyesi

Şehzadeler ilçe sınırlarında yer alan Ulu Camii ve Külliyesi, Spil Dağı’nın kuzey eteklerinde bulunmaktadır. Manisa’ya hakim konumuyla dikkat çeken külliye; cami, medrese, hamam ve türbeden meydana gelmektedir. İnşa tarihi 1366 olan külliyeyi, Saruhan Bey’in torunu İshak Çelebi, Mimar Emet Bin Osman’a yaptırmıştır. Dikdörtgen şeklinde olan cami, sekizgen ayak üzerinde bulunan büyük bir kubbe ile örtülmüştür. Tek minaresi bulunan Ulu Camii, Türk ahşap oymacılığının en güzel örneklerinden biridir. İç ve dış mimarisi ile ilgi çeken caminin minber kapısı, Manisa Müzesi’nde görülebilir. Caminin yanında bulunan külliyenin diğer bir parçası Fethiye Medresesi ise, camiden 10 yıl sonra inşa edilmiştir. Aynı mimarın eseri olan iki katlı medrese, tek eyvanlıdır. Külliyede yer alan türbede ise İshak Çelebi ile ailesinin mezarı mevcuttur.

Manisa Kalesi

Manisa Kalesi’nin ne zaman ve kimler tarafından inşa edildiği tam olarak bilinmemektedir. Ancak yapılan araştırmalar, Magnetler döneminde inşa edildiği yönündedir. Günümüze kimi kalıntıları kalan Manisa Kalesi, kentin güney bölümündeki Spil Dağı’nın kuzey yamaçlarında bulunmaktadır. Sandık Tepe üzerine inşa edilen kale, iç ve dış kaleden oluşmaktadır. Bizans mimarisinin özelliklerini taşıyan kalede, tuğla hatıllı moloz taş örgü tekniği kullanılmıştır. Uzunluğu 4.5 kilometre olan kalenin 13 kuleye sahip olduğu sanılmaktadır. Beşgen planlı kalenin sahip olduğu yedi kapıdan yalnızca iki tanesi günümüze ulaşmıştır. Sandığa benzediği için Sandık Kale adıyla da bilinen Manisa Kalesi’ni görmenizi öneririz.

Kybele Kaya Anıtı

Şehzadeler’de görülmesi gereken önemli tarihi yapılardan bir diğeri olan Kybele Kaya Anıtı, ilçe merkezine yedi kilometre mesafedeki Akpınar mevkiindedir. Kaya kabartması şeklindeki anıt, Milattan Önce 13’üncü yüzyılda bereket tanrıçası Kybele için yapılmıştır. Kaya anıtı yakınlarında bulunan rahiplere ait kaya odaları da görülmeye değerdir.

Şehzadeler’de nerede ne yenir?

Manisa yemek kültürünün özelliklerini taşıyan Şehzadeler ilçesinde, Ege’nin yanı sıra İç Anadolu mutfağının da etkileri görülmektedir. Daha çok et ve süt ürünlerinden yapılan yemeklerde, taze sebzeler de oldukça yaygın kullanılmaktadır. İlçe mutfağının en ünlü yemekleri; Manisa kebabı, ekmek dolması, odun köfte, simit ekmeği, börülce taratoru, nohutlu mantı ve yağlı tuzlu pide gibi lezzetlerdir. Şehzadeler’de ayrıca Kula güveci, sinkonta, Kula pidesi ve höşmerim lezzetler de yaygın tüketilmektedir.Şehzadeler ilçesinde bu yöresel lezzetleri tadabileceğiniz çok sayıda restoran ve lokanta mevcuttur. İlçede en çok tercih edilen restoranlar; Kumrucu Çeko, Ufuk Mangal, Ercoş Manisa Kebabı, Çamaltı Lokantası, Rıcıoğlu Unlu Mamülleri, Sanlı Köfte Salonu, Çınar Tarihi Manisa Kebapçısı ve Garaj Restaurant gibi mekanlardır.

Şehzadeler’de gece hayatı

Manisa’nın merkez ilçelerinden olan Şehzadeler’de, çok aktif olmayan bir gece hayatı söz konusudur. Ağırlıklı olarak üniversite öğrencilerinin etrafında şekillenen gece hayatında; kafeterya, bar, pub gibi mekanlar bulunmaktadır. Türkü evlerinin de yaygın olduğu ilçede, canlı müzik performanslarının sergilendiği mekanlar da dikkat çekmektedir. Şehzadeler’de öne çıkan mekanları; Atatürk Bulvarı’nda faaliyet gösteren Looks Lounge Cafe Bar, yine Atatürk Bulvarı üzerinde yer alan Üzüm Cafe, Akhisar Caddesi’nde konuklarını ağırlayan Ocean S Bar Club ve yine aynı cadde üzerinde hizmet veren Pause olarak sıralayabiliriz. İlçede yer alan otellerin barları da gece hayatı konusunda çeşitli seçenekler sunmaktadır.